Jak zbudować kurnik?

15.04.2022

Świeże jajka prosto od kury? To możliwe! Coraz więcej osób decyduje się na zakup kur i ich hodowlę we własnym, przydomowym ogródku. Kury nie są wyjątkowo wymagające, ich hodowla jest prosta, a zalety bardzo duże. Do hodowli kur będzie jednak potrzebny odpowiedni kurnik, czyli miejsce, w którym kury będą nocować oraz się nieść. Zobacz, jak zbudować przydomowy kurnik tak, aby móc hodować drób na własne potrzeby.

 

własny kurnik

 


W tym artykule:

1. Jak powinny wyglądać domki dla kur?

- Odpowiednie warunki — wejście do kurnika

- Umieszczenie ponad powierzchnią gruntu

- Ułatwione czyszczenie kurnika

2. Co potrzebujesz do budowy kurnika?

3. Jak zbudować kurnik przydomowy?

- Drzwiczki i okna w kurniku

- Oświetlenie w kurnikach

- Ułatwione wejście dla niosek

4. Jak wyposażyć wnętrze kurników?

- Grzędy z drewna do kurników

- Poidła i karmidła dla niosek

5. Czy adaptacja istniejącej architektury jest możliwa?

6. Budowa kurnika a teren wokół kurnika — co jeszcze warto wiedzieć?



 

Jak powinny wyglądać domki dla kur?

W przydomowym kurniku kury będą mogły nocować, nieść się oraz chronić przed chłodem i niebezpieczeństwem. Kurniki przydomowe mogą być przystosowane do hodowli kur niosek lub do wychowu kurcząt. Zanim rozpoczniesz budowę kurnika, zaplanuj, jak będzie on wyglądał.

Kurniki dla kur to w większości przypadków niewielkie, drewniane domki, które mają odpowiednie umieszczenie wejścia oraz wyposażenie, które jest przystosowane do hodowli drobiu — są to odpowiednio dobrane produkty i akcesoria dla zwierząt.

Budowa kurnika to przemyślany projekt, który ma zapewnić kurom jak najwięcej komfortu. Na co warto zwrócić uwagę w czasie budowy kurnika? Zobacz!

 

gniazda dla drobiu

 

Odpowiednie warunki — wejście do kurnika

Własny kurniczek powinien zapewniać kurom komfort i bezpieczeństwo. Przydomowe kurniki powinny mieć odpowiednio grube ściany wewnętrzne tak, aby chronić kury od bezpośredniego wiatru, a jednocześnie zapewniać dobrą wentylację. Wejścia warto umieścić tak, aby do środka kurnika nie wpadał zimny wiatr.

 

Umieszczenie ponad powierzchnią gruntu

Kurnik dobrze jest umieszczać nieco wyżej nad ziemią. Poziom wód gruntowych nie powinien przekraczać 1 m. Podłoga kurnika powinna być umieszczona 20 - 30 cm nad powierzchnią gruntu, dzięki temu zabezpieczysz ją przed wilgocią. Kurnik wytrzyma dzięki temu o wiele dłużej. Kurnik możesz wykonać z grubej sklejki, ale lepsze będą heblowane drewniane deski.

 

woliera - wybieg dla niosek

 

Ułatwione czyszczenie kurnika

Podczas konstruowania kurnika należy pamiętać o tym, że domek trzeba będzie regularnie czyścić, dlatego dostęp do środka powinien być ułatwiony. Dobrze sprawdza się w tym celu konstrukcja otwieranego dachu, co pozwala nie tylko wyczyścić kurnik, ale również ułatwia wybieranie jajek.

 

miejsca dla kur i kurcząt

 

Co potrzebujesz do budowy kurnika?

Niezwykle istotne podczas budowy kurników będzie oczywiście materiał, z jakiego konstrukcja zostanie wykonana. W zależności od liczby kur, jakie chcesz hodować, możesz zdecydować się na dużą, lub nieco mniejszą konstrukcję. Na jeden metr kwadratowy nie powinno przypadać więcej niż jedna lub dwie kury.

Przygotuj przede wszystkim heblowane drewniane deski albo solidną, grubą płytę wiórową. Do ocieplenia kurnika wykorzystać możesz styropian. Warto, aby wewnętrzne ściany w kurniku były gładkie — to znacząco ułatwi czyszczenie całej konstrukcji.

Elementy wewnątrz kurnika wykonać możesz z drewna lub płyty.

Zadbaj również o odpowiednie pokrycie dachu. Sprawdzi się dachówka, drewno lub PCV. Zrezygnuj jednak z blachy, która zimą wychładza kurnik, a latem sprawia, że jest on przegrzany.

 

plan kurników przydomowych

 

Jak zbudować kurnik przydomowy?

Konstrukcję kurnika rozpocznij od przygotowania wszystkich elementów. Przytnij deski tak, aby dopasować je do siebie później w odpowiedni sposób. Połącz je, tworząc domek. Nie zapomnij o wycięciu otworów na wejścia i ewentualne okna.

W naszym artykule przedstawiamy proponowany projekt niewielkiego kurnika. Zwróć uwagę na jego wymiary oraz rozmieszczenie wejść. W gospodarstwach rolnych mogą mieć bardzo imponujące rozmiary, w przydomowych ogródkach lepiej zdecydować się na mniejsze, ale efektywniejsze konstrukcje.

Podczas budowy zwracaj uwagę na to, by wszystkie elementy były dobrze do siebie dopasowane i zamocowane. Luźne elementy mogą w późniejszych czasach odpadać, co sprawi problemy przy hodowli.

 

kurnik z oferty Merkury Market

 

Drzwiczki i okna w kurniku

Warto w przypadku kurnika zainstalować zamykane drzwiczki i okna. Ułatwi to dbanie o kury oraz umożliwi łatwiejsze wyciąganie jajek. W czasie czyszczenia lepiej jednak sprawdza się otwierany dach. Zadbaj o to, by zawiasy były solidnie zamocowane i dbaj o ich regularną konserwację.

 

Oświetlenie w kurnikach

Jeśli kurnik ma służyć również do wychowu małych kurcząt, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, dlatego już przy budowie kurnika pomyśl o podłączeniu instalacji elektrycznej w taki sposób, by była odpowiednio zabezpieczona i dobrze służyła hodowli.

 

Ułatwione wejście dla niosek

Wyższy, odpowiedni poziom podłogi zmusza do stworzenia konstrukcji, która umożliwi zwierzętom wchodzenie do środka konstrukcji. Dobrze sprawdza się rampa z przybitymi do niej drewnianymi listewkami, które zapobiegają poślizgnięciu się.

 

zimą ważna jest odpowiednia ściółka dla zwierząt

 

Jak wyposażyć wnętrze kurników?

Wnętrze kurników umożliwi hodowlę kur, ptaki powinny czuć się tam komfortowo i bezpiecznie — dzięki temu możliwe będzie znoszenie przez nich jaj. Wyposaż zatem wnętrze konstrukcji w zestaw drewnianych żerdzi, gdzie kury będą mogły siedzieć.

 

Grzędy z drewna do kurników

Dobrze jest stworzyć dla kur żłobki lub skrzynki, które wypełnione będą odpowiednimi ściółkami — to miejsce, gdzie nioski będą się niosły. Najlepsze ściółki to drewniane wióry lub trociny albo sieczka ze słomy. Pamiętaj, żeby przez całą zimę podłoże wymieniać regularnie, gdyż przez niskie temperatury kury będą w kurnikach spędzać większość swojego czasu.

 

Poidła i karmidła dla niosek

Nie zapominaj również o wodzie i jedzeniu dla niosek. Ustaw poidła i zapewniaj zwierzętom dostęp do świeżej wody. Przydatne będą również karmniki, karmidła z mieszankami traw lub pojemniki do paszy.

 

ochrona przed deszczem i niepogodą w kurnikach

 

Czy adaptacja istniejącej architektury jest możliwa?

Aby zrobić kurnik, nie musisz koniecznie budować od nowa całej konstrukcji. Czasami warto wykorzystać już istniejącą architekturę na działce. Zaadaptować do nowych warunków możesz starą szopę, domki narzędziowe lub część stodoły. Należy jedynie zainstalować odpowiednie żerdzie lub skrzynki dla kur i zadbać o odpowiednią ściółkę.

W swoim ogrodzie możesz też skonstruować proste kurniczki przy jednej ze ścian domu, garażu lub stodoły. Dobrze jest teren wokół kurnika ogrodzić — to zapobiegnie przedostawaniu się do kurnika kotów i kun, dzięki czemu każda kura pozostanie bezpieczna.

 

woliera dla zwierząt

 

Budowa kurnika a teren wokół kurnika — co jeszcze warto wiedzieć?

Przy kurniku dobrze jest stworzyć wolierę z siatki, czyli ogrodzony, niewielki wybieg dla niosek. Z wybiegiem większość czasu nioski będą mogły spędzać na zewnątrz. Wybiegi wykonaj z siatki, dobrze sprawdzają się siatki hodowlane lub siatki ogrodzeniowe. Aby zapobiec dostawianiu się gryzoni na grzędy, dolną część ogrodzenia dobrze jest dodatkowo wzmocnić, wykorzystaj do tego celu siatki plastikowe. Woliery mogą mieć różne rozmiary, im więcej przestrzeni zapewnisz na jedną kurę, tym bardziej komfortowo będą się zwierzęta czuły. Woliery to miejsca dodatkowe, należy zatem zapewnić nioskom przede wszystkim odpowiednie schronienie i wyposażenie w ogrodzie: grzędy, dobrą ilość poideł oraz karmników.

 

dachówka lub papa nie nagrzewa się ak, jak blacha

 

Zainspiruj się!

 

Palety w ogrodzie — inspiracje, pomysły, zastosowanie


Jak przygotować stół na wielkanocne śniadanie


Wygodny ogród wypoczynkowy. Jak zorganizować strefę relaksu w ogrodzie?

Powrót