Jak zbudować oczko wodne?

17.02.2021
 

Oczko wodne może ozdobić każdy ogród. Niepowtarzalny urok zbiornika zapewnią pływające ryby czy pielęgnowane w nim rośliny. Wypoczywanie w jego pobliżu dostarcza pozytywnych bodźców wizualnych i ułatwia odprężenie się. To również znakomite miejsce do dziecięcych zabaw, oczywiście pod ścisłym nadzorem osób dorosłych. Jak zbudować oczka wodne? Jakich materiałów do tego użyć? Jakiej głębokości ma być woda? Na te i inne pytanie odpowiadają w niniejszym artykule specjaliści Merkury Market.

Przygotowania do budowy oczka wodnego. Rozplanowanie

Pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać przed przystąpieniem do budowy takiego zbiornika jak oczko wodne, jest jego właściwe rozplanowanie. Najlepiej rozrysować plan ogrodu z zachowaniem odpowiednich proporcji, by uzmysłowić sobie jaka lokalizacja i wielkość sadzawki będą optymalne.

Lokalizacja

Najważniejsze jest staranne wybranie miejsca, w którym ma powstać oczko wodne. Nie powinno być ono pod wpływem intensywnych promieni słonecznych przez cały dzień. Optymalne jest nasłonecznienie przez 4 - 6 godzin na dobę. Zbyt duży poziom podgrzania wody w oczku, spowodować może jej nadmierne parowanie oraz gwałtowny rozwój glonów. Z kolei miejsce zbyt zacienione, źle wpłynie na rozwój ryb i zasadzonych w nim roślin. Zbiornik nie powinien także być umiejscowiony w bezpośredniej bliskości drzew. Opadające z nich liście i patyki będą zanieczyszczać wodę i zamulać dno. Korzenie drzew mogą również powodować wybrzuszenia jego konstrukcji. Dążyć trzeba do tego, by wokół sadzawki znajdowały się wyższe rośliny, takie jak trawy i krzewy. Są one w stanie zacienić część jego powierzchni, dając schronienie rybom w upalne dni. Oczko wodne z przyczyn praktycznych nie powinno znajdować się zbyt daleko od domu. Podczas pielęgnowania oczka wodnego, niezbędny będzie dostęp do źródła energii elektrycznej oraz bieżącej wody, które można doprowadzić właśnie z niego.

Wielkość

Podczas projektowania oczka wodnego trzeba też rozstrzygnąć jaką będzie mieć wielkość. Należy pamiętać, że im większa jest powierzchnia sadzawki, tym łatwiej utrzymać ją we właściwym stanie. Małe i płytkie oczko wodne może zostać szybko nagrzane przez słońce, co spowoduje słabe natlenienie i w efekcie bujny porost glonów. Z drugiej strony, nie należy budować sadzawki o powierzchni większej niż 8m2 w niewielkim ogrodzie, ponieważ będzie dla niego za duża.

Pozwolenie na budowę

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę obejmuje zbiorniki wodne, których powierzchnia przekracza wielkość 50m2.

Występuje się o nie do właściwego miejscowo urzędu gminy bądź miasta, załączając 4 egzemplarze projektu oczka wodnego, sporządzone przez uprawnionego architekta.

Instalacja oczka wodnego krok po kroku

Oczko wodne można zakupić jako gotowy produkt lub wykonać samodzielnie. To drugie rozwiązanie daje znacznie większą satysfakcję oraz zapewnia urozmaicone możliwości aranżacyjne. gotowy produkt to niecka? więc równie satysfakcjonująca, ale szybsze będzie jej zaaranżowanie w ogrodzie.


Wykop pod oczko wodne

Budowa oczka wodnego wymaga zrobienia odpowiedniego wykopu. Można go wykonać samodzielnie. Przy zbiornikach o większej powierzchni oraz głębokości konieczne będzie zatrudnienie fachowej ekipy od oczek wodnych ze specjalistycznym sprzętem.

Zacząć trzeba od wyznaczenia obrysu stawu w terenie przy użyciu węża ogrodowego lub zwykłej linki. W ten sposób wykreśli się jego kształt na gruncie. Następnie można przystąpić do kopania, uwzględniając różne strefy głębokości. Aby zapobiec osuwaniu się ziemi, prace prowadzić należy od zewnątrz do środka oczka wodnego. Wykop nie powinien przekraczać głębokości 100 cm. Na poziomie ok. 30 oraz 60 cm wykopu należy zbudować tarasy o szerokości 30 – 40 cm. Będą one służyć do późniejszego ustawienia na nich specjalnych koszy z roślinami wodnymi. Aby nie zachodziło zjawisko osuwania się podłoża pod naporem wypełniającej zbiornik wody, krawędzie dna muszą zostać zbudowane z zachowaniem odpowiedniego spadku. Dno należy także wypoziomować. Wokół niecki można wykonać wąski rowek, zasypany żwirem, co zapobiegnie przesiąkaniu wylewającej się wody ze zbiornika do gruntu.

Wszystkie zanieczyszczenia takie jak gałęzie, korzenie czy kamienie powinny zostać dokładnie usunięte z dna sadzawki. Następnie należy je utwardzić poprzez właściwe ubicie oraz wysypać ok. 5 – 10 cm warstwą piasku. Cały akapit wymaga przemyślenia i przepracowania.

Ułożenie folii izolacyjnej

Folię izolacyjną należy zabezpieczyć przed ewentualnymi uszkodzeniami, poprzez wyłożenie na dnie zbiornika specjalnego podkładu. W tym celu można użyć takich materiałów, jak geowłóknina, agrowłóknina lub wełna mineralna. Folie i kleje do oczek wodnych znaleźć można w przystępnej cenie w naszym sklepie Merkury Market.

Następnym krokiem jest ułożenie na dnie zbiornika wodnego folii izolacyjnej o grubości min. 1 mm. Trzeba ją rozkładać zaczynając od najniższego punktu zbiornika do góry. Folii nie można naciągać. Powinna swobodnie leżeć w niecce. Folia musi zostać dokładnie dopasowana do kształtu dna sadzawki, tak aby nie powstały na niej zagięcia. Na brzegu oczka należy pozostawić przynajmniej 20 – 30 cm zakładki, które należy zamaskować kamieniami. Na koniec na dnie trzeba umieścić pompę filtracyjną. Odpowiednie pompy do oczek wodnych działają bez usterek przez wiele lat. Przewód wodny i elektryczny musi zostać obłożony folią oraz zamaskowany kamieniami i żwirem. Polecamy np. grys śnieżnobiały.

Uzupełnienie oczka wodnego wodą

Gdy już wyłożono folię, można przystąpić do uzupełnienia oczka wodnego wodą. Konieczne jest przeprowadzanie tego procesu w wolnym tempie, tak aby nie doszło do przemieszczenia się folii izolacyjnej. Najlepszym rozwiązaniem jest napełnienie sadzawki najpierw do połowy, a dopiero gdy folia całkowicie osiądzie – do pełna.

Prace wykończeniowe

Kolejnym krokiem jest przystąpienie do umocnienia brzegów oczka wodnego. W tym celu układa się na nich kamienie różnej wielkości. Aby zabezpieczyć folię przed osuwaniem, trzeba zastosować kamienie o większych rozmiarach, które osadza się w zaprawie cementowej.

Przy oczku wodnym można posadzić różnego rodzaju rośliny. Ich zadaniem, poza celami czysto estetycznymi, jest wchłanianie nadmiaru wilgoci. Stanowią one także osłonę oczka przed wiatrem i silnym słońcem oraz umacniają jego brzegi. Do oczek wodnych najlepsze są te gatunki, które w naturalnym środowisku rosną blisko zbiorników wodnych. Są one odporne na gnicie od nadmiaru wilgoci.

Ostatnim etapem budowy oczka wodnego jest nasadzenie roślin wodnych. Stanowią one ozdobę sadzawki oraz maskują ewentualne niedoskonałości w jego wykonaniu. Przede wszystkim jednak zachowują w zbiorniku równowagę biologiczną. Rolą roślin jest natlenianie wody oraz zapewnianie jej odpowiedniego zacienienia. Dzięki temu chronią wodę przed nadmiernym nagrzaniem i dają schronienie wodnym zwierzętom. Pamiętać trzeba, żeby pozostawić przynajmniej ⅓ lustra wody niezarośniętą.

Do sadzenia roślin wodnych można przystąpić nie wcześniej, niż po upływie dwóch tygodni od zbudowania oczka wodnego. Konieczne jest pozostawienie właściwego czasu do ustabilizowania się warunków biologicznych w wodzie zbiornika. Dzięki temu rośliny szybciej się zaaklimatyzują. Sadzi się je w specjalnych ażurowych koszach, zaopatrzonych w wyściółkę zapobiegającą wypłukiwaniu z nich podłoża do wody. Jako bazę można zastosować zwykłą ziemię do kwiatów. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak mieszanka sporządzona z gliny, piasku i kompostu, wymieszanych w równych częściach.

 

 

Powrót