Jak zrobić dach altany?

06.02.2021
 

Altana ogrodowa stanowi bardzo ważny element każdego ogrodu. Poprawnie zbudowana, może w dużej mierze wpłynąć na jego wystrój i nadać mu wyjątkowego wyglądu. Aby altana zyskała niepowtarzalny charakter, powinna dysponować przykuwającym uwagę, oryginalnym zadaszeniem. W znacznym stopniu może ono rzutować na estetykę tej budowli. Warto pamiętać o tym, aby pozostała architektura ogrodowa była zbliżona stylem do altany ogrodowej.

Jak samodzielnie wykonać dach altany ogrodowej krok po kroku? Jaka powinna być jego konstrukcja? Jakich materiałów użyć by efekt w odpowiadał oczekiwaniom? Na te pytania w niniejszym artykule odpowiadają specjaliści Merkury Market.

Rodzaje zadaszeń

Altana może pełnić w ogrodzie wiele funkcji. Stanowi miejsce, w którym odpoczywa cała rodzina, a także umożliwia organizowanie przyjęć na świeżym powietrzu. Może także służyć jako bawialnia dla dzieci. Aby związane z nią oczekiwania zostały spełnione, altana musi posiadać zadaszenie. Zapewnia ono osłonę przed słońcem, deszczem, śniegiem oraz innymi warunkami atmosferycznymi.

Dla zbudowania altany ogrodowej, ważne jest właściwe zaprojektowanie całej konstrukcji. Na tym etapie powinna również zapaść decyzja o wybraniu danego rodzaju pokrycia dachowego altany.

Do altan o najprostszej budowie zastosować można dach jednospadowy bądź dach płaski, który powinien zostać lekko pochylony. Jest to konieczne, aby zapewnić spływ wody deszczowej oraz uniemożliwić zaleganie na nim śniegu.

Najczęściej stosowany jest dach dwuspadowy. Charakteryzuje się on nieskomplikowaną budową oraz zapewnia dobrą usuwalność wody deszczowej i zalegającego na nim śniegu.

Jak wykonać dach altany krok po kroku?

Wykonanie dachu to etap kończący budowę altany ogrodowej. Wcześniej konieczne jest odpowiednie umocowanie altany do gruntu za pomocą takich elementów jak metalowe kotwy, drewniane słupy lub betonowe podmurówki. Pierwszym krokiem budowy dachu jest przygotowanie szkieletu zadaszenia, a więc więźby dachowej.

Więźbę buduje się najczęściej z drewna sosnowego, świerkowego lub jodły. Jej najważniejszymi elementami są murłaty, krokwie oraz jętki.

Początkiem budowy więźby dachowej jest przymocowanie równolegle do krawędzi ścian murłat. Są to poziome belki, łączące ściany altany z zadaszeniem. Przenoszą one na nie obciążenia z więźby dachowej.

Następnym krokiem jest przytwierdzenie do murłat pochyłych belek w postaci krokwi dachowych. Rozmieszcza się je w zależności od powierzchni dachu i działających na niego obciążeń, zazwyczaj co 60 – 100 cm. Ich kąt nachylenia powinien się zawierać pomiędzy 25 a 45 stopni.

Połączenia poszczególnych elementów więźby muszą zapewnić sztywność całej konstrukcji. Stosuje się w tym zakresie połączenia ciesielskie na wręby bądź złącza konstrukcyjne. Są to perforowane profile z blachy stalowej, które przytwierdza się do drewna karbowanymi gwoździami.

Następnym etapem jest położenie na krokwiach folii, stanowiącej izolację termiczną oraz przeciwwilgociową.

Ostatnim krokiem jest przybicie gwoździami do krokwi i folii kontrłat. Następnie należy przybić pod kątem prostym łaty dachowe. W ten sposób powstanie użebrowanie umożliwiające przytwierdzenie pokrycia dachowego.

Zamiast łat i kontrłat można umocować na powierzchni całego dachu deski, czyli wykonać deskowanie.

Rodzaje pokryć dachu altany

Altany ogrodowe mogą mieć dachy wykonane z różnych materiałów. Ważne jest aby były one dostosowane do stylu oraz charakterów budynków. Stosuje się: papę, gonty drewniane, łupek mineralny, dachówkę ceramiczną i blachodachówkę. Używana jest także strzecha ze słomy lub trzciny. Bardzo popularnym pokryciem dachowym są również płyty bitumiczne.

Płyty bitumiczne

Płyty bitumiczne są wytwarzane z włókien organicznych nasycanych bitumem. Mają falisty kształt. Ich cechą charakterystyczną jest niewrażliwość na warunki atmosferyczne i promienie UV. Są odporne na grzyby i chemikalia a także chronią konstrukcję przed wnikaniem wilgoci. Są lekkie i zapewniają dachowi właściwą wentylację oraz izolację termiczną. Ich montaż nie wymaga posiadania szczególnych zdolności czy sprzętu. Jedynymi koniecznymi narzędziami są piła ręczna i młotek.

Kolejność układania płyt

Przed montażem płyt należy zorientować się jaki jest najczęściej występujący kierunek wiatru. Pozwoli to na określenie sposobu układania płyt bitumicznych, który powinien przebiegać w kierunku przeciwnym. Płyty montuje się przy pomocy gwoździ, rozpoczynając całą pracę od dołu dachu, systematycznie posuwając się w górę. Powinny być układane przestawnie. Kolejne rzędy płyt muszą być przymocowywane z zastosowaniem przesunięcia o pół arkusza w stosunku do poprzedniego rzędu.

Umieszczanie uszczelki wentylującej

Pierwszym krokiem jest przytwierdzenie gwoździami na brzegu użebrowania lub deskowania specjalnej uszczelki wentylującej. Jej zadanie polega na uchronieniu pokrycia dachowego przed dostawaniem się pod nie różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak liście, piasek czy kurz. Ma ona także zabezpieczać przed insektami oraz ptakami.

 

Układanie pierwszego rzędu płyt

Następnym krokiem jest ułożenie na dole dachu pierwszego rzędu płyt bitumicznych. Wbijanie gwoździ powinno nastąpić tylko i wyłącznie w górną falę poszczególnych elementów.

Mocowanie następnych płyt

Płyty powinny być przybijane w kolejnych rzędach co falę, w miejscu zakładów wzdłużnych. Zakład poziomy płyt musi wynosić około 15 cm. Również w pionie poszczególne elementy powinny na siebie zachodzić. W celu wyznaczenia odpowiedniej płaszczyzny można posłużyć się sznurkiem. Pozwoli to na utrzymanie prostej linii gwoździ. Dopuszczalne jest także, jeśli jest to konieczne, cięcie płyt przy użyciu ręcznej piły do drewna. W celu uniknięcia nierównych powierzchni, jej ostrze można posmarować olejem.

Mocowanie gąsiora kalenicowego

Po zamontowaniu ostatniej górnej płyty, należy przymocować deskę kalenicową. Montuje się ją na szczytowej krawędzi dachu, wyznaczoną przez jego nachylenie. Następnie na kalenicy montuje się gąsiory, a więc elementy kształtem przypominające dachówkę. Ich celem jest zapobieganie przedostawania się wody do przestrzeni dachowej przez szpary i szczeliny. Tak jak w przypadku płyt bitumicznych, układanie trzeba zacząć od strony przeciwnej do kierunku wiatru. Zakład poszczególnych elementów powinien wynosić przynajmniej 12,5 cm. Gąsiory należy przybijać w grzbiet każdej fali płyt bitumicznych przy pomocy gwoździ.

Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą wykonać konstrukcję zadaszenia, które będzie zdobić i chronić altankę, bez większych problemów. Tego rodzaju domki ogrodowe są w stanie wzbogacić wygląd ogrodu i doskonale wpłynąć na aranżację ogrodową. W pobliżu można zainstalować oczka wodne czy fontanny ogrodowe, co umili korzystanie z nich i sprawi, że będziemy chętnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Powrót