Jak zrobić ogrzewanie podłogowe?

19.02.2021

 

Jeśli szukamy efektywnego, a przy tym oszczędnego źródła ciepła w domu lub w mieszkaniu, to z pewnością warto wziąć pod uwagę ogrzewanie podłogowe. Daje ono wysoki komfort cieplny (pozwala obniżyć temperaturę nawet o 1-2°C, co wiąże się z ograniczenie kosztów ogrzewania nawet o około 12%). Wysokość temperatury zasilania ogrzewania podłogowego to maksymalnie 55°C, podczas gdy dla grzejników to zwykle 75°C. Co więcej, w pomieszczeniach, w których stosuje się ogrzewanie podłogowe, powietrze nie jest tak suche jak przy użyciu tradycyjnych grzejników. Instalacja ogrzewania podłogowego oznacza również większą estetykę wnętrza i większe możliwości aranżacyjne, ponieważ sam system jest niewidoczny. Trudno więc się dziwić, że ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników i coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego. Jak wykonać ogrzewanie podłogowe krok po kroku? Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas instalacji podłogówki? Zapraszamy do naszego poradnika!

Krok pierwszy: projekt ogrzewania podłogowego

Projekt ogrzewania podłogowego wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, dlatego powinien zająć się tym fachowiec, projektant instalacji sanitarnych. Jeśli to tylko możliwe, należy go stworzyć już na etapie projektowania domu. Powinien on uwzględniać przede wszystkim wielkość i przeznaczenie pomieszczeń, rodzaj posadzki, rozmieszczenie dużych, stałych elementów aranżacji (zabudowa kuchenna, szafa wnękowa czy armatura łazienkowa). Niezbędne do przygotowania dokładnego projektu będą również takie informacje jak parametry wentylacji, współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych ścian oraz podłogi, dachu, drzwi i okien, jak również zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło. W projekcie podłogówki uwzględnia się również kubaturę budynku oraz wymiary i plany pomieszczeń, w których ma się znaleźć ogrzewanie podłogowe. Już na tym etapie należy też zdecydować, jaki zastosujemy materiał do wykończenia podłogi, co pozwoli na określenie stopnia przewodzenia ciepła. Dodajmy tu, że najlepiej do tego celu nadają się takie materiały jak terakota, płyty kamienne i gres. Sprawdzą się tu również podłogi drewniane, a także panele o niezbyt dużej grubości.

Krok drugi: rury na podłogówkę

O rodzaju przewodów na podłogówkę decydujemy również już na etapie projektowania ogrzewania. Jeśli chodzi o rury na podłogówkę, mamy do wyboru modele:

  • miedziane,
  • z polibutylenu,
  • z polietylenu sieciowego,
  • z polipropylenu.

Rury miedziane charakteryzuje wysoka odporność na działanie wysokich temperatur i ognia. Są ekologiczne i trwałe, a przy tym elastyczne, dzięki czemu łatwo się je układa. Koszt instalacji z zastosowaniem rur miedzianych będzie jednak droższy o około 35% od instalacji zawierającej rury z tworzyw sztucznych. Rury z tworzyw takich jak polibutylen, polietylen sieciowy i polipropylen (mimo znacznie niższej ceny) świetnie spełniają swoje funkcje w ogrzewaniu podłogowym. Są wytrzymałe i elastyczne, a także odporne na działanie kwasów i zasad.

Krok trzeci: przygotowanie podłoża i wykonanie izolacji

Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga wyrównania, oczyszczenia i osuszenia podłoża, co zapobiegnie pojawieniu się pleśni lub grzyba po ułożeniu przewodów i izolacji oraz po zalaniu całości instalacji jastrychem. Na tak przygotowaną powierzchnię układamy folię przeciwwilgociową, styropian, a następnie warstwę folii z siatką kotwiącą do mocowania rur. Tu warto zaznaczyć, że podczas tego kroku należy wykonać również tak zwaną izolację brzegową, która polega na pozostawieniu zapasu folii przy ścianach na wysokość wylewki. Na przygotowane podłoże układamy materiały izolacyjne takie jak wełna mineralna lub styropian na wysokość około 10 centymetrów. Pamiętamy przy tym o wyłożeniu izolacji brzegowej na ścianie (tu przyda się pianka polietylenowa w postaci taśmy samoprzylepnej). Teraz pora na ułożenie warstwy izolacji refleksyjnej, którą może stanowić na przykład folia aluminiowa. Na tym etapie instalujemy też profile dzielące pomieszczenie na mniejsze obszary grzejne.

Kok czwarty: instalacja obiegów grzewczych i próba ciśnieniowa

Kolejny krok montażu podłogówki polega na ułożeniu obiegów grzewczych. Powiedzmy tu od razu, że długość jednego z obiegów nie powinna wynosić więcej niż 100 metrów. Jeśli zostanie ona przekroczona, to ogrzewanie nie będzie działać prawidłowo ze względu na niewystarczające ciśnienie. Przewody nie mogą być też ułożone zbyt gęsto, ponieważ może to prowadzić do przegrzania podłogi. Mocujemy je przy pomocy specjalnych klipsów (uwaga! Nieprawidłowy montaż rur może sprawić, że będą się one odrywać od podłoża podczas wykonywania wylewki betonowej). Obiegi zaczynamy w miejscach przy drzwiach lub przy oknie. Końcówki rur podłączamy do rozdzielacza wody, który najlepiej umieścić w specjalnej szafce podtynkowej. (W tym miejscu trzeba dodać kilka słów na temat samego rozdzielacza. W sklepach znajdziemy dostępne modele zawierające wszystkie elementy połączeń oraz modele wymagające dokupienia takich elementów. Zaleca się w tym wypadku zakup pierwszego z wymienionych modeli, ponieważ daje on gwarancję dobrego dopasowania i spójności). Teraz, po ułożeniu i przymocowaniu przewodów, przeprowadzamy próbę szczelności. W tym celu wpuszczamy do rur wodę pod ciśnieniem, co pozwoli nam upewnić się, że nie ma nigdzie wycieków. Próba ciśnieniowa powinna być przeprowadzona ze szczególną dokładnością. Po zalaniu instalacji betonem zarówno wykrycie awarii, jak i jej naprawa, mogłyby nastręczyć wielu trudności.

Krok piąty: jak prawidłowo wykonać ogrzewanie podłogowe, czyli realizacja dylatacji

Montaż ogrzewania podłogowego w domu lub w mieszkaniu wymaga wykonania odpowiedniej dylatacji. W przypadku pomieszczenia o standardowych wymiarach zaczynamy od umieszczenia taśmy dylatacyjnej (piankowej) na jego obrzeżach. Może być ona wyposażona w tak zwany "śliniak", który wykłada się na izolację termiczną, dzięki czemu zyskujemy zabezpieczenie szczelin przed dostaniem się zaprawy podczas wykonywania wylewki. Jeśli mamy do czynienia z większym pokojem, dzielimy go na kilka fragmentów i umieszczamy dodatkowe dylatacje. Wykonujemy je z listwy dylatacyjnej, która znajduje się w specjalnym profilu mocującym. Co ważne, szczeliny dylatacyjne powinny znajdować się nad przewodami zasilającymi, nie w okolicach pętli.

Krok szósty: zalewanie jastrychem instalacji ogrzewania podłogowego

Po wykonaniu wszystkich wymienionych powyżej prac przychodzi pora na następny krok, którego efektem będzie wylewka betonowa. Cały system zalewamy jastrychem, do którego możemy dodać specjalny preparat zwiększający trwałość i plastyczność masy oraz poprawiający zdolność przewodzenia ciepła. Miejsca, w których prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z większym obciążeniem podłogi, na przykład tam, gdzie stanie armatura łazienkowa czy też cięższe meble, wymagają wykonania dodatkowych wzmocnień w postaci siatki zbudowanej ze stalowych prętów. Jeśli chcemy prawidłowo wykonać ogrzewanie podłogowe, musimy pamiętać o tak zwanym wygrzewaniu. Zaznaczmy tu od razu, że ogrzewanie podłogowe nie powinno być instalowane w budynku znajdującym się w stanie surowym. Konieczne są tu wstawione okna i drzwi, które będzie można zamknąć na wspomniany czas wysychania (wygrzewania) wylewki. W przypadku, gdy beton przykrywający instalację wyschnie zbyt szybko, możemy się spodziewać powstawania na nim pęknięć i rys. W jaki sposób przeprowadza się prawidłowe wygrzewania wylewki z podłogówką?

Po zastosowaniu jastrychu cementowego instalację grzewczą można uruchomić dopiero po 21 dniach. Najpierw podwyższamy temperaturę wody grzewczej o około 5-10°C ponad temperaturę otoczenia. Następnie co 2-3 dni podnosimy ją o kolejne 5°C, aż do momentu uzyskania temperatury 45-50°C, którą utrzymujemy przez 5 dni. W następnym kroku obniżamy temperaturę zasilania wody grzewczej o 5°C, aż do momentu, gdy osiągniemy 20-25°C;

Wygrzewanie wylewek z jastrychem antyhydrytowym również zaczynamy wodą grzewczą o temperaturze wyższej o 5-10°C od temperatury otoczenia. Następnie podnosimy temperaturę o 5°C na dobę, aż do uzyskania 55°C. Utrzymujemy ją przez 2-5 dni, po czym zmniejszamy ją każdego dnia o 5°C, do uzyskania temperatury 20-25°C.

Krok siódmy: położenie posadzki na podłogówkę

Na przygotowaną, suchą wylewkę możemy zacząć układać posadzkę. Jak wspomnieliśmy, najlepiej sprawdzą się tu płyty kamienne i płytki ceramiczne, które doskonale przewodzą ciepło, ale dość cienkie deski lub panele podłogowe laminowane będą równie dobrym rozwiązaniem. Warto jednak zaznaczyć, że będziemy stosować w tym przypadku perforowany podkład pod panele, który będzie lepiej przepuszczać ciepło z ogrzewania podłogowego. Na koniec należy wspomnieć, że podłogówka nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy dać do pomieszczenia drewniany parkiet. Drewno źle znosi zmiany temperatur i wykazuje słabsze przewodzenie ciepła. Na szczęście nie oznacza to, że musimy całkowicie zrezygnować z drewna. Niektóre gatunki odznaczają się lepszymi parametrami w tym zakresie, a należą do nich dąb, merbau, iroko, doussie i teak. Nie poleca się natomiast stosowania drewna bukowego, które jest wrażliwe na wilgoć i zmiany temperatury.

modna płytka z Merkury Market

Powrót