Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

16.03.2022

Skalniaki to wyjątkowo naturalne i przyjemne dla oka elementy ogrodowych aranżacji. Nie są również trudne do zrobienia, należy jednak dobrze zaplanować i przemyśleć ułożenie wszystkich elementów i roślin. Zobacz, jak założyć skalniak, aby zachwycić wszystkich odwiedzających ogród.

 

jak zrobić ogród skalny?

 


W tym artykule: 

1. Dlaczego warto mieć skalniak ogrodowy?

2. Gdzie najlepiej założyć własny skalniak?

3. Jakie rośliny nadają się do skalniaków?

4. Jak założyć atrakcyjny skalniak ogrodowy?

- Przygotowanie miejsca pod skalniak

- Układanie kamieni

- Sadzenie roślin

5. Jak pielęgnować skalniak ogrodowy?



 

ogród skalny od strony południowej

 

Dlaczego warto mieć skalniak ogrodowy?

Skalniak ogrodowy to założenie, które łączy w sobie surowość dużych i małych kamieni oraz piękno i estetykę roślinności. W ogrodzie rośliny możesz sadzić w różnych kombinacjach i aranżacjach, skalniaki wydają się jednym z najpiękniejszych i najciekawszych rozwiązań. Do budowy skalniaka używa się zarówno surowych, dużych i małych kamieni, jak i odpowiedniej roślinności.

Skalniak to również świetnie rozwiązanie do małego ogrodu. Aranżacja nie musi być duża, aby zachwycała, ogrody skalne są piękne nawet wtedy, gdy są naprawdę niewielkie. Z uwagi na to ogród skalny zakłada się tam, gdzie inne rozwiązania aranżacyjne mogą się po prostu nie zmieścić.

 

okazały skalny ogród zakładany przy budowie domu

 

Gdzie najlepiej założyć własny skalniak?

W przydomowym ogrodzie skalniak można założyć na skarpie. W takim miejscu skalniaki ogrodowe sprawdzą się znakomicie. Na naturalnych wzniesieniach lub pochyłościach ciężko nie raz o inne aranżacje i zagospodarowania terenu, skalniak sprawdzi się zatem tutaj idealnie.

 


Polecany artykuł: Jak urządzić ogród wokół domu — pomysły, inspiracje, sugestie


 

Na płaskich terenach również można zbudować skalniak ogrodowy. Niewielki skalniak lub duże założenie będzie wyglądać imponująco. Na bardziej płaskiej powierzchni warto zróżnicować aranżację różnej wielkości kamieniami tak, by kształt skalniaka tworzył harmonijną całość.

Skalne ogrody lepiej nie zakładać na środku trawnika czy środku ogrodu. Wykorzystaj skarpy, wzniesienia oraz fragmenty ogrodów przy brzegu działki.

 

roślinność na ogrody skalne

 

Jakie rośliny nadają się do skalniaków?

Rozmieszczając rośliny na skalniaku, przede wszystkim pomyśl o tym, jakie warunki panują na wybranym przez Ciebie miejscu. Sprawdzi się tutaj oczywiście większość roślin skalnych, na bardziej płaskich terenach, gdzie powierzchnię ziemi nie stanowią skały lub kamienie, możesz pokusić się o dobór roślin przeznaczonych nie tylko na stanowiska skalne, będą to między innymi rośliny cebulowe, trawy ozdobne, kwiaty jednoroczne i dwuletnie, a nawet drzewa i krzewy.

 

gatunki i odmiany roślin do skalnych ogrodów

 

Podczas aranżacji możesz zdecydować się na różne typy skalniaków i to od tego również zależeć będzie dobór roślinności. Ogród skalny powinien imitować górski krajobraz, będzie zatem pełen surowej, niskiej roślinności. Sprawdzi się tu doskonale bergenia sercolistna, żagwin ogrodowy, goździk pierzasty, rozchodniki, dzwonek karpacki, skalnice Arendsa, zawciąg nadmorski oraz dąbrówka rozłogowa. Warto zasadzić też niskie cebulowe rośliny: tulipany, narcyzy, szafirki oraz w szczególności piękne krokusy. Większe rośliny to przede wszystkim iglaste, karłowate odmiany drzew i krzewy ozdobne. Doskonale zaprezentuje się na skalniakach różnej wysokości żywotniki, cyprysy, jałowce oraz modrzewie. Idealna będzie sosna górska, której zaletą jest surowy wygląd, niewielka wysokość oraz nieduży, roczny przyrost.

Pamiętaj, że skalniak to bardzo surowa forma zagospodarowania. Stworzenie skalniaka wymaga zatem powściągliwości, minimalizm jest jak najbardziej polecany. Ogródek skalny nie powinien być pełen roślinności, to atrakcyjna przestrzeń, która jest bardzo oszczędna. Mały skalniak nie wypełniaj zbyt wieloma roślinami. Ich wygląd powinien naśladować naturę, każda roślina może mieć wręcz oddzielne stanowiska.

 

skalny ogród

 

Jak założyć atrakcyjny skalniak ogrodowy?

Założenie ogrodu skalnego nie jest trudne, a może sprawić przyjemność. Ważny jest przede wszystkim odpowiedni projekt. Warto wcześniej zmierzyć dostępną przestrzeń i rozplanować rozłożenie elementów na kartce papieru. Dzięki temu plan ogrodu skalnego będzie odpowiednio przygotowany, a efekt zaskoczy każdego.

 

Przygotowanie miejsca pod skalniak

Krok, który należy wykonać przed rozpoczęciem faktycznych prac nad skalniakiem, obejmuje przygotowanie miejsca pod założenie. Przede wszystkim w wybranym miejscu zdejmujemy murawę. Usuń trawnik, postaraj się jednak pozostawić wierzchnią warstwę ziemi, bez niej odpowiednie rośliny mogą nie poradzić sobie tak dobrze na nowym stanowisku. Jeśli trawnik został usunięty wraz z dużą ilością ziemi, uzupełnij przestrzeń, wykorzystując ziemię ogrodową.

Przed kolejnymi pracami warto przekopać ziemię na głębokość szpadla. Możesz dodatkowo wymieszać ją wtedy z nawozem naturalnym lub sztucznym — to zapewni dobry start nowo posadzonym roślinom.

Ważne jest przede wszystkim odchwaszczenie i oczyszczenie terenu.

 


Polecany artykuł: Ślimaki w ogrodzie — Jak się pozbyć?


 

Układanie kamieni

Budowę założenia ogrodu skalnego rozpocznij od układania kamieni na brzegach skalniaka. Wykorzystaj średnie i duże kamienie — powinny one zaznaczać granicę założenia. Pomiędzy kamieniami powinna znajdować się przestrzeń na tyle duża, aby zapewnić właściwy odpływ wody z ogródka skalnego. W innym wypadku potrzebny będzie dodatkowy drenaż tak, aby skalniak nie został zalany w czasie okresów deszczowych. Warstwę drenażu wykonaj z drobnych kamyczków i żwiru.

Teraz możesz wypełnić przestrzeń samego skalniaka. Wykorzystaj duże i średnie oraz drobne kamienie. Prace rozpocznij od największych sztuk, do wypełnienia przestrzeni używaj drobnych kamieni oraz ziemi.

 

kamienie do ogródka skalnego

 

Na ogród skalny możesz wykorzystać różne kamienie. Unikaj jednak takich ze skał miękkich, które po pewnym czasie mogą kruszeć i tracić swój piękny wygląd. Lepiej nie stosować też polnych otoczaków, które mają zbyt regularne, obłe krawędzie i przez które skalniak nie będzie wyglądał naturalnie — lepiej wykorzystać je nad oczkiem wodnym. Idealnie na wypełnienie wyglądają kamienie, które mają ostre krawędzie, dobrze sprawdzi się gruby żwir z mniejszymi kamieniami. Dobrze też wybrać kamienie o odczynie obojętnym (unikaj zatem skał wapiennych). Dzięki temu wysokie rośliny i wybrane przez Ciebie gatunki lepiej będą mogły sobie poradzić.

Po ułożeniu kamieni podlej wszystko obficie wodą — ziemia osiądzie i będzie gotowa do dalszych prac.

 


Polecany artykuł: Jak zagospodarować ogród? Co i kiedy zasadzić? Podpowiadamy!​


 

Sadzenie roślin

Po ułożeniu kamieni i podlaniu ogródka warto odczekać kilka godzin. Dopiero gdy ziemia i kamienie osiądą i nieco przyschną, można zasadzić nowe okazy. Najlepsze rośliny to takie, których wymagania zostaną spełnione, zadbaj zatem o to, by wybierać gatunki, nasiona i cebulki idealne do Twoich uwarunkowań glebowych i nasłonecznienia stanowiska.

 

sadzenie okazów

 

Roślinność dobrze sadzić w niewielkich grupach po kilka sztuk danego gatunku lub odmiany. Zachowaj kilkucentymetrowe odstępy pomiędzy okazami, dzięki czemu kwiaty, krzewy i byliny ogrodowe będą miały miejsce na wzrost. Staraj się używać kontrastowych kolorów liści i kwiatów.

Po posadzeniu roślin obficie podlej cały teren. Skalniak jest gotowy.

 

Jak pielęgnować skalniak ogrodowy?

O roślinność na skalniaku powinno się dbać tak samo, jak o pozostałe okazy w ogrodzie. Dbaj zatem o odchwaszczanie, regularne podlewanie i nawożenie, a ogród skalny szybko odwdzięczy się pięknym wyglądem.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!

Zakładanie trawnika Zakładanie trawnika
Jak wyeksponować kwiaty w domu? Sprytne triki na nowoczesne aranżacje z żywymi roślinami Jak wyeksponować kwiaty w domu? Sprytne triki na nowoczesne aranżacje z żywymi roślinami
Ile kosztuje projektowanie ogrodu? Zobacz naszą kompleksową wycenę! Ile kosztuje projektowanie ogrodu? Zobacz naszą kompleksową wycenę!

 

Powrót