Jak zrobić stół i ławki ogrodowe?

05.03.2021

 

 

Meble do ogrodu wykonane samodzielnie pozwalają na lepsze zagospodarowanie i wykorzystanie przestrzeni. Będą stanowiły niebanalną ozdobę terenu wokół domu. Ławki ogrodowe z oparciem pozwalają na relaks na świeżym powietrzu, a jeśli dostawione do nich zostaną stoły ogrodowe - powstanie komfortowe miejsce, przy którym można wspólnie zjeść posiłek, rozegrać partyjkę rodzinnej gry lub toczyć wielogodzinne rozmowy. Dzięki własnemu projektowi można wykonać także ławkę i stół na wąski lub niewielki balkon i taras. Materiały potrzebne do wykonania drewnianych mebli ogrodowych można kupić w tartaku lub sklepie budowlanym. Czas, jaki zajmie przygotowanie projektu i zbudowanie stołu ogrodowego i ławki według naszej instrukcji to 2 dni - dodać należy czas poświęcony na impregnację desek. Zachęcamy do własnoręcznego budowania zestawów ogrodowych.

Ławka Nowoczesna bez oparcia orzech

Niezbędne materiały i narzędzia

Najprostsze do wykonania, a przy tym coraz bardziej popularne są meble ogrodowe wykonane z palet. Nie każdemu odpowiada jednak ich estetyka ani wymiar, dlatego w poniższym poradniku przedstawiamy instrukcję do wykonania klasycznych mebli drewnianych, o ponadczasowym kształcie.

Z czego wykonać meble ogrodowe?

Aby wykonać meble ogrodowe z drewna na wymiar potrzebne będą następujące materiały i narzędzia:

  • deski boazeryjne na blat,
  • kantówki do wykonania nóg stołów (o wymiarze 3,5 × 6 cm),
  • kantówki do wykonania ławki (4×3 cm),
  • wkręty, konfirmanty (konfirmaty) i śruby z nakrętkami,
  • papier ścierny (ewentualnie szlifierka),
  • miarka i kątownik,
  • ołówek do oznaczania nacięć,
  • brzeszczot - piła do drewna,
  • wkrętarka i śrubokręt,
  • dłuto.

Czy impregnat do drewna w ogrodzie jest niezbędny?

Obowiązkowe będzie także użycie impregnatu do drewna, którym należy pokryć wszystkie elementy konstrukcji ławki i stołu. Zaimpregnowana w ten sposób mała architektura ogrodowa dłużej będzie odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne, wynikające z użytkowania. Meble ogrodowe (zarówno stoły, jak i ławy) można również uprzednio zagruntować preparatem grzybobójczym.

 

Drewniany prostokątny stół 75x90x150

 

Jak zrobić samemu stół ogrodowy - krok po kroku

Poniższy projekt zakłada wykonanie stołu ogrodowego o wymiarach 160×80 cm. Najlepszą stabilizację blatu zapewni krzyżowa konstrukcja, która będzie jednocześnie oryginalną ozdobą mebli i sprawi, że ogród zyska swojski, przyjazny klimat.

Jak połączyć nogi stołu?

Deski służące do budowy nóg stołu powinny zostać skośnie przycięte w miejscu stykania z ziemią. Następnie, za pomocą dłuta należy wydrążyć w kantówkach miejsca łączenia. Proces dłutowania powinno poprzedzić nacięcie drewna, co znacząco ułatwi i przyspieszy pracę. Skrzyżowane nogi trzeba połączyć metalowym wkrętem z kantówką stabilizującą konstrukcję stołu, a następnie z belką, która będzie bezpośrednio podtrzymywać blat.

Przygotowanie blatu stołu

Z kantówek należy wykonać stelaż (ramę), do której zostaną przymocowane standardowe deski boazeryjne - przycięte piłą do drewna - odpowiednio do rozmiaru blatu. Deski boazeryjne dzięki posiadanym piórom pozwalają na równe i stabilne łączenie. Kantówki i deski łączy się wkrętami.

Blat ogrodowy: wyrównanie powierzchni

Po zakończeniu pracy związanej ze stworzeniem konstrukcji stołu do ogrodu można zająć się kwestiami estetycznymi i wykończeniowymi mebla. Używając szlifierki, powierzchnia stołu zostanie najszybciej wyrównana - jednak osobom, które nie potrafią się nią płynnie posługiwać, poleca się ręczne przecieranie desek papierem ściernym.

Jak zaimpregnować stoły ogrodowe?

Stoły ogrodowe najpiękniej wyglądają, kiedy widoczny jest rysunek drewna - dlatego warto użyć takiego materiału impregnującego, który nie wpłynie na naturalny kolor boazerii. Z praktycznego punktu widzenia, stoły pokryte impregnatem nie będą się tak łatwo brudzić, a w ich strukturę nic nie będzie wnikać.

Stół aluminiowy Polywood srebrny/taupe

Ławka ogrodowa - DIY

Aby wykonać ławkę ogrodową o długości siedziska 150 cm, zbudować trzeba poszczególne elementy:

  • boki ławki,
  • siedzisko,
  • oparcie,
  • wzmocnienie konstrukcyjne ławki.

Wszystkie części będą skręcane śrubami, co zagwarantuje wytrzymałość i stabilność mebla.

Budowa boków - oparcie ławki

Każdy bok ławki składa się z dwóch kantówek połączonych w 2 miejscach: na środku i pod siedziskiem. Dzięki temu powstaje stelaż mebla, a ławka będzie stabilnie opierać się o ziemię. Każdą nogę warto zabezpieczyć podkładką, która sprawi, że w drewno nie będą wnikać zabrudzenia - wydłuży to także żywotność ławek, których nogi nie będą się ścierać o podłoże.

Budowa siedziska i oparcia

Boki ławki należy połączyć długą kantówką - mocowanie powinno zostać wykonane od spodu ławki. W kolejnym kroku trzeba przymocować kantówki, tworzące powierzchnię do siadania. Przewiercając kolejne deski (które powinny być o długości pozwalającej na wystawać kilka centymetrów za boki konstruowanego mebla), pamiętać trzeba o zachowaniu równych odległości. O tym, jakie wymiary będzie miało oparcie ławki, decyduje osoba wykonująca meble ogrodowe - im więcej kantówek, tym solidniejsze podparcie pleców w czasie siedzenia. Oparcie powinny stanowić minimum 2 deski.

Jak wzmocnić ławkę?

Dodatkowa noga spowoduje, że ławka ogrodowa będzie bardziej wytrzymała konstrukcyjnie. Aby wykonać drewniane wzmocnienie, wystarczy od spodu, na środku siedziska zamontować kantówki połączone w kształt litery "U".

Ławki ogrodowe: jak zaimpregnować drewno?

Dzięki zaimpregnowaniu drewna, użytego do zbudowania ławek do ogrodu, można znacząco przedłużyć im nienaganny wygląd. Drewno można dodatkowo zabezpieczyć gruntem chroniącym przed grzybami.

Jak dbać o ławkę w ogrodzie?

Niezależnie od rodzaju, o meble ogrodowe drewniane należy dbać. Nie powinno się ich wystawiać na bezpośrednie działanie mrozu, który szybko zniszczy jego strukturę. Jeśli ławeczki lub stoły uległy zalaniu gorącymi, lub słodkimi napojami - plamę należy jak najszybciej usunąć.

Ławka drewniana 3-osobowa

 

Po więcej produktów przeznaczonych do samodzielnego wykonania i zaimpregnowania mebli ogrodowych zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.

Powrót