Jak zrobić stół warsztatowy? Praktyczny poradnik dla każdego majsterkowicza!

20.01.2022

Majsterkowanie to coraz popularniejsze hobby, łączące przyjemne z pożytecznym. Aby jednak móc komfortowo dokonywać przeróżnych napraw i przeróbek, potrzebne są sprzyjające warunki do pracy, a te zapewni solidny stół warsztatowy. Nie musisz go wcale kupować - meble ten z łatwością wykonasz samodzielnie, oszczędzając w ten sposób pieniądze i szlifując swoje umiejętności. Jak wykonać stół warsztatowy? Poniżej znajdziesz sporo przydatnych informacji.


W tym artykule:

1. Projekt stołu warsztatowego - od czego zacząć?

2. Stół warsztatowy z drewna - zrób to sam!

3. Pierwszy projekt gotowy, co dalej?

- Szkielet stołu do warsztatu

- Jak wykonać łączenia?

- Montaż blatu

- Miejsce do przechowywania

4. Jak zrobić stół warsztatowy metalowy?



 

jak zrobić stół warsztatowy

 

Własny warsztat to idealne miejsce nie tylko na majsterkowanie, ale także przechowywanie narzędzi, surowców i akcesoriów montażowych. Nie zawsze potrzebna jest duża przestrzeń, często wystarczy wydzielony i odpowiednio zaadaptowany fragment piwnicy, pomieszczenia gospodarczego czy garażu. W bardzo komfortowej sytuacji są posiadacze przydomowego ogrodu, w którym można postawić kupiony w markecie budowlanym domek narzędziowy – z jednej strony zapewni on użytkownikowi ochronę przed deszczem i upałem, z drugiej pozwoli pozostałym domownikom odpocząć od dźwięku wiertarki i młotka. Co więcej, poza sezonem świetnie sprawdzi się jako schowek na meble ogrodowe, w tym meble ogrodowe technorattan oraz bardzo źle znoszące mróz i wilgoć meble ogrodowe drewniane.

Aby warsztat dobrze spełniał swoją rolę, kluczowe jest utrzymywanie w nim porządku. Jak nie dopuścić do powstania bałaganu? Pomocne będą meble garażowe, przede wszystkim szafy, szafki i regały. Centralną rolę w warsztacie powinien zajmować jednak stół, przy którym najbardziej zapaleni majsterkowicze spędzają większość czasu wolnego. Niektóre osoby do pracy wykorzystują stoły ogrodowe drewniane, jednak nie jest to dobrym pomysłem. Dlaczego? Po pierwsze, ich wysokość jest dostosowana do osób siedzących, po drugie - nawet najlepsze jakościowo stoły ogrodowe pod dużym ciężarem szybko ulegną zniszczeniu.

 

Projekt stołu warsztatowego - od czego zacząć?

Projektując stół do przydomowego warsztatu, w pierwszej kolejności weź pod uwagę dostępny metraż. Pamiętaj, że miejsce na mebel to jedno, ale musisz też zostawić wystarczająco dużo przestrzeni po bokach stołu, tak aby móc pracować w drewnie z większymi elementami, na przykład deskami.

Samodzielnie wykonany stół warsztatowy można go dostosować do własnych potrzeb. Przykładowo, stoły przeznaczone do majsterkowania na stojąco standardowo mają wysokość 85 cm. Jeśli jednak jesteś osobą wysoką, blat roboczy powinien się znajdować w odległości minimum 90 cm od podłogi, dzięki czemu nie będziesz zmuszać swojego ciała do przyjęcia niewygodnej pozycji.

Na etapie projektu sprawdź także, gdzie znajdują się gniazdka elektryczne. Do komfortowej pracy będziesz potrzebować co najmniej trzy (na przykład na lampkę stołową, aktualnie używane i ładowane narzędzie). Brakujące gniazdka możesz zainstalować zarówno w ścianie, jak i bezpośrednio w stole.

I wreszcie – wybierz materiał wykonania: metal lub drewno.

 

jak zrobić stół warsztatowy z drewna

 

Stół warsztatowy z drewna - zrób to sam!

Meble z drewna pięknie się prezentują, są ciepłe w dotyku i łatwe w montażu, ale jeśli znajdą się w miejscu o zwiększonej wilgotności powietrza, konieczne jest ich zaimpregnowanie.

 

Co przyda się podczas pracy nad stołem warsztatowym?

Aby szybko i sprawnie wykonać standardowy stół warsztatowy z drewna, przygotuj odpowiednie materiały i narzędzia:

  • cztery sosnowe kantówki na nogi stołu, o bokach minimum 7 cm
  • cztery drewniane deski, na przykład z drewna olchowego, o grubości minimum 2,5 cm (posłużą do zrobienia dolnej oraz górnej ramy)
  • drewniane belki do wzmocnienia konstrukcji i ewentualnie na dolną półkę
  • dwie płyty OSB do wykonania blatu
  • wiertarko-wkrętarka i wkręty
  • klej do drewna
  • szlifierka kątowa lub papier ścierny
  • kątowniki
  • imadło

 

Jeśli deski i blat planujesz docinać samodzielnie, naszykuj dodatkowo pilarkę lub wyrzynarkę (ewentualnie narzędzia ręczne, na przykład piłę). W przeciwnym razie poproś o docięcie desek pracownika marketu budowlanego, tartaku lub stolarni.

 

Pierwszy projekt gotowy, co dalej?

Przed przystąpieniem do budowy stołu do warsztatu, wyrównaj powierzchnię desek – pracę ułatwi Ci szlifierka kątowa lub drobnoziarnisty papier ścierny.

 

Szkielet stołu do warsztatu

Kiedy już pozbędziesz się wszystkich drzazg i ostrych krawędzi, zacznij od stworzenia podstaw szkieletu, czyli dwóch ram, które będą stanowić krótsze boki stołu. Na każdą boczną ramę stołu wykorzystaj dwie kantówki (nogi stołu) - przy górnej i dolnej krawędzi połącz je ze sobą dwiema deskami. Następnie na tej samej wysokości przytwierdź do wnętrza nóg po dwie dłuższe deski - od frontu i od tyłu stołu. Aby wzmocnić górną i dolną część ramy, sięgnij po dwie kolejne deski, które powinny biec wzdłuż dłuższych boków stołu, dzieląc krótsze boki na pół. Górna z tych desek będzie stanowiła jednocześnie podporę dla blatu.

 

Jak wykonać łączenia?

Deski oraz kantówki najprościej jest połączyć ze sobą przy użyciu wkrętów oraz kleju do drewna. Wcześniej jednak w odpowiednich miejscach należy nawiercić niewielkie otwory (po dwa na końcach każdej deski), dzięki którym drewno nie popęka kiedy będziesz umieszczać w nim wkręty. Co więcej, łączenia warto ustabilizować kątownikami (jeśli przytwierdzisz do dołu desek i wewnętrznych boków kantówek, nie będą widoczne z góry).

 

Montaż blatu

Blat drewniany możesz wykonać na przykład z płyty OSB. Przetnij ją w poprzek na pół, po czym obie części połącz ze sobą klejem do drewna i pozostaw na kilka godzin ściśnięte ściskami lub dociążone kamieniami. W ten sposób uzyskasz solidny blat o grubości kilku centymetrów. Zamocuj go do górnej ramy szkieletu, po raz kolejny używając wkręty. Upewnij się, że blat będzie wystawał po równo z każdej strony. Tym razem zrezygnuj z kleju, żeby w razie potrzeby móc bez problemu wymienić blat na nowy.

Gotowe! Całość zaimpregnuj, dzięki czemu uzyskasz lepszy efekt końcowy - stół warsztatowy będzie lepiej się prezentował, a przy okazji stanie się bardziej odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

 

Miejsce do przechowywania

Jeśli uznasz, że przyda Ci się dolna półka na narzędzia i akcesoria, wystarczy, że zamocujesz obok siebie kilka desek, opierając je na dolnej ramie. Do wykonania dodatkowego blatu możesz też użyć sklejki. Alternatywą są umieszczane pod blatem wózki warsztatowe oraz przywiercane do ściany półki.

 

stół warsztatowy

 

Jak zrobić stół warsztatowy metalowy?

Konstrukcja metalowa jest równie trwała jak drewniana, ale w przeciwieństwie do niej wygląda nieco lżej i zajmuje mniej przestrzeni. Jeśli potrafisz spawać, jej wykonanie nie sprawi Ci żadnego problemu. Szkielet złóż ze stalowych profili zamkniętych, mających kwadratowy przekrój i kilkucentymetrowe boki. Profile połącz je ze sobą przy użyciu spawarki, trzymając się ustalonych wcześniej wymiarów i starając się zachować kąty proste. Inną możliwością jest zastosowanie gotowych narożników, które łączy się ze sobą za pomocą wkrętów i wzmacnia kantówkami. Na koniec całą konstrukcję stołu odtłuść i pomaluj farbą antykorozyjną, po czym przymocuj do niej wykonany wcześniej blat z płyty OSB.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Stół ogrodowy drewniany - projekt. Jak go wykonać? Stół ogrodowy drewniany - projekt. Jak go wykonać?
Jak zabezpieczyć drewniany stół ogrodowy? Jak zabezpieczyć drewniany stół ogrodowy?
Renowacja mebli ogrodowych z drewna - jak to zrobić dobrze?
Powrót