Jak zrobić szafkę?

13.07.2021


Szafki, które odnajdujemy w katalogach oraz sklepach meblowych, nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Często nietrafione wymiary, złe obszycie, nieodpowiedni kolor lub słaba jakość wykonania sprawiają, że rezygnujemy z zakupu gotowych mebli bądź szukamy tej idealnej szafki w nieskończoność. Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji i od długiego czasu marzysz o zakupie bardzo sprecyzowanego mebla, jednak nigdzie nie możesz go odnaleźć - mamy dla Ciebie lepsze rozwiązanie! Wymarzoną szafkę możesz wykonać samodzielnie.


W tym artykule:

1. Zalety szafki DIY

2. Jak zrobić szafkę samodzielnie?

3. Budowa szafki - jakie elementy oraz narzędzia będą niezbędne podczas montażu?

4. Jak zrobić szafkę - wykonanie krok po kroku

5. ZAINSPIRUJ SIĘ!!!



Własnoręcznie wykonane meble są ściśle dopasowane do preferencji osoby montującej. Można samodzielnie zadecydować jaka będzie ich długość, szerokość, pojemność, kolor, a nawet ilość szuflad. Jeśli w Twojej głowie już dawno zrodził się pomysł na projekt wymarzonej szafki, naszkicuj swoje dzieło tworząc wstępny zarys szafki, a my pomożemy Ci urealnić projekt.

Zalety szafki DIY

Największymi zaletami szafek robionych własnoręcznie jest totalna dowolność w konstrukcji oraz wymiarach, a także ich ponadczasowość. Własnoręcznie wykonywane szafki nigdy nie wyjdą z mody! Twoi znajomi oraz rodzina z pewnością docenią wkład i kreatywność, a mebel w ich oczach stanie się wyjątkowy już na zawsze. Kolejnym plusem jest niski budżet. Możesz odwzorować niepowtarzalną szafkę, którą zauważyłeś w sklepie z antykami lub meblowym butiku, za którą zapłaciłbyś kilkaset złotych lub więcej. Samodzielne wykonanie podobnej szafki może wynieść Cię nie więcej, aniżeli 200 - 300 zł (w zależności od wielkości mebla i dodatków, takich jak ozdobne uchwyty czy samo wyposażenie szafek kuchennych w organizery i kosze).

Jeśli chcesz zatem dowiedzieć się jak zrobić szafkę do domu bez zlecania projektu stolarzowi, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem. Jakiekolwiek szafki nie potrzebujesz, nasza instrukcja jest bardzo uniwersalna! Na jej bazie możesz skonstruować szafki nocne, toaletki, szafki kuchenne, a także inne drewniane meble kuchenne.

Jak zrobić szafkę samodzielnie?

Aby poprawnie rozpocząć przygotowania do montażu szafki, pierwszym krokiem powinien być szacunek wymiarów szafki. Zaprojektuj także ogólny jej wygląd oraz podział skrzydeł / szuflad. Dobrym pomysłem jest także zaplanowanie co w danym miejscu będziesz przechowywał. Pozwoli Ci to na bardziej przemyślany podział przegródek wewnątrz szafki. Jeśli interesują Cię szafki pod zlewozmywak, pamiętaj by te posiadały specjalną przestrzeń na syfon. Jeśli konstruujesz szafki kuchenne wiszące bądź szafki kuchenne stojące - pomyśl nad ilością półek oraz samym sposobem otwierania szafek. Bardzo istotne jest także to, w którym miejscu dany mebel stanie, by móc dopasować go do ogólnego stylu pomieszczenia oraz pozostałych elementów dekoracyjnych wnętrza.

Jeśli chodzi o przeznaczenie Twojej szafki, ma ono wpływ na sam sposób montażu. Wiszące szafki, do których planujesz włożyć naczynia lub ciężkie elementy gospodarcze powinny być zaopatrzone w solidne zawiasy, aby szafka nie oberwała się ze ściany. W przypadku szafek z wieloma szufladami - do ich wykonania potrzebować będziesz o wiele więcej elementów, aniżeli do szafek otwieranych w sposób standardowy. Ważne jest także wykończenie - nowoczesne kuchnie posiadają często dekoracyjne szafki rzeźbione lub malowane na jasne kolory. Przed zakupem przypadkowej farby w sklepie, przemyśl uprzednio jak chciałbyś, aby wyglądały Twoje fronty kuchenne.

Budowa szafki - jakie elementy oraz narzędzia będą niezbędne podczas montażu?

Kiedy w Twojej głowie pojawił się już precyzyjny plan na wykonanie szafki, należy wcielić go w życie i przygotować się do montażu. Szafka może być wykonana z elementów drewnianych lub drewnopodobnych, taki jak deski lub płyty. Kolor samej szafki jest czymś, co można zmienić w bardzo łatwo i szybki sposób, dlatego większą uwagę zwróć na jakość materiałów. Chodzi tutaj przede wszystkim o grubość i wytrzymałość drewna. Kiedy już zdecydujesz się na konkretny rodzaj tworzywa z jakiego skonstruujesz swoje meble, poproś o przycięcie elementów na wymiar np. w sklepie meblowym.

Jeśli chodzi o narzędzia, jakich będziesz potrzebował do wykonania swojego projektu, są to przede wszystkim:

  • gwoździe,
  • wkrętarka,
  • klej,
  • drewniane kołki,
  • wsporniki,
  • zawiasy,
  • wiertarka z odpowiednim wiertłem,
  • zaślepki,
  • śrubokręt,
  • młotek,
  • ołówek i linijka.

 

W przypadku, kiedy Twoje meble będą posiadały szuflady, zakup także prowadnice. Koniecznie pamiętaj o określeniu obciążenia, jakie przyjmie Twoja szafka. Zakupienie odpowiednich zawiasów odpowiednio zabezpieczy meble. Duży wpływ na wytrzymałość szafki może mieć sam sposób mocowania i łączenia poszczególnych elementów, dlatego tak ważne jest określenie funkcji szafki.

Proste meble DIY, o nieskomplikowanej konstrukcji, z reguły tworzy się bardzo szybko. Powiemy Ci jak krok po kroku stworzyć praktyczną szafkę stojącą, z jedną półką.

Jak zrobić szafkę - wykonanie krok po kroku

  1. Jeżeli materiał jaki wybrałeś, to drewniana płyta - zabezpiecz brzegi materiału, aby zakryć wystające, nieestetyczne wióry. Możesz wykonać to za pomocą obklejenia drewnianych brzegów okleiną.
  2. Na brzegach płyt, które tworzą podstawę szafki oraz jej górną część, zaznacz miejsca na wywiercenie dwóch otworów. W jednym z otworów umieść kołek, a w drugim miejscu wkręć śrubę.
  3. Dokładnie takie same otwory powinny znaleźć się w elementach, które tworzą boki szafy. Powinieneś wyznaczyć je w równoległych do siebie miejscach, czyli na tej samej długości oraz szerokości od krawędzi.
  4. W wyznaczone uprzednio miejsca włóż drewniane kołki. Jeżeli ich rozstaw jest równy - kołki powinny się ze sobą łączyć, możesz użyć specjalistycznego kleju i wkleić kołki w oznaczone otwory.
  5. Kolejno za pomocą wkrętarki, przymocuj do siebie wszystkie części szafy. Zrób ocenę grubości swoich materiałów, by podczas tego zabiegu nie rozepchać zbytnio drewna.
  6. Jeżeli na ściankach wewnętrznych mają zawisnąć półki, zamontuj w środku wsporniki na których je umocujesz. Ilość wsporników zależy od tego ile półek chciałbyś posiadać w swojej szafie.
  7. Tył szafki zrób z tego samego bądź cieńszego materiału. Do tego zadania dobra może się okazać cienka płyta, którą przytwierdzisz gwoźdźmi do pozostałych elementów. Opcjonalnie możesz także przytwierdzić z tyłu grubszą płytę i przykręcić ją wkrętami.
  8. W przypadku potrzeby zmiany koloru Twojego mebla szafkę pomaluj farbą do drewna i odczekaj kilka dni do całkowitego wyschnięcia produktu.
  9. Ostatnim krokiem jest montaż zbliżonych kolorystycznie zaślepek w celu ukrycia wkrętów.

Ciekawymi dodatkami do Twojej szafki mogą być ozdobne rączki lub gałki, które zakupisz w sklepie meblowym i w łatwy sposób przytwierdzisz do swojej szafki. Jeżeli chciałbyś wykonać nie jeden, a wiele mebli np. do kuchni - zapraszamy Cię do zaczerpnięcia inspiracji ze strony naszego sklepu Merkury Market i zapoznaniem się z kategorią: zestawy mebli kuchennych.


ZAINSPIRUJ SIĘ!!!

salon płytki kuchnia zlewy Kuchnia - Płytki panele winylowe
Salon - płytki Kuchnia - zlewy Kuchnia - płytki Panele winylowe
Powrót