Jaka podłoga do altany?

21.02.2021

 

Ogród daje wiele możliwości odpoczynku na świeżym powietrzu. Altana w ogrodzie zapewnia przyjemny chłód w upalny dzień lub schronienie przed deszczem przy nagłej zmianie pogody. Takie zadaszenie pozwala na beztroski relaks w ogrodzie bez konieczności przenoszenia parasola ogrodowego czy leżaków lub foteli, pozwalających komfortowo odpocząć - najczęściej meble ogrodowe są do niej wstawione na stałe. Nowoczesna altana ogrodowa, altanka to miejsce łączące dom i ogród - często powstaje przy jednej ze ścian domu. Taka konstrukcja najlepiej wygląda, jeśli dom jest parterowy, a jego kształt - rozłożysty. Jednak odróżnieniu altany mogą być rozmieszczone w dowolnej części ogrodu, bez konieczności przedłużania salonu. To także ciekawy pomysł na zaaranżowanie ogródka lub działki - doskonale komponuje się z huśtawkami, basenami ogrodowymi oraz miejscem na grill lub palenisko. Konstrukcja altan powstaje najczęściej z drewna - czy posadzka wykonana z drewna to jedyne rozwiązanie? Jaka podłoga zapewni altanie odpowiednią wytrzymałość i estetykę? Który rodzaj podłoża da optymalne rozwiązanie? Czy na podłodze w altanie dobrze wygląda kostka?

 

Altana ogrodowa PETUNIA 2,5x3x2,13

Podłoga ze żwiru lub grysu

Wnętrze altany wykończone żwirem albo grysem jest najtańszym i najszybszym sposobem na wykończenie podłoża. Takie kruszywa dają estetyczny i trwały efekt, pozwalający na wygodne poruszanie się po altanie. Inną zaletą wysypania żwiru i grysu jest blokowanie wyrastania chwastów. Jeśli altana umiejscowiona jest w pobliżu drzew, kłopotliwe może okazać się sprzątanie takiego podłoża - ułatwieniem może okazać się wysypanie pod warstwę podłoża gruzu, a następnie ułożenie na nim warstwy piasku. Zabieg ten pozwoli na klinowanie się żwiru albo grysu, przez co nie będą podatne na przesuwanie. Dekoracje i ozdoby ogrodu wykonane z kamieni mogą posłużyć także do obsypania roślin lub alejek. W ten sposób ogród udekorowany fluorescencyjnym żwirkiem będzie wyglądał nastrojowo także po zmroku. O ile taka struktura podłogi zupełnie nie nadaje się na taras, o tyle dobrze sprawdzi się do wyłożenia podłoża ogrodowej altanki.

Grys granitowy 20 kg

 

Posadzka z płyt, kostki lub kamienia naturalnego

Jeśli drewniana altana ogrodowa ma nie tylko pięknie wyglądać, ale także być wygodna w utrzymaniu w czystości, warto postawić na materiał takie jak: płyty, kostki brukowe lub kamienie naturalne. Użycie takiego materiału sprawi, że wnętrze altany będzie nie tylko stabilne i wytrzymałe - zarówno na wpływ czynników atmosferycznych, jak i uszkodzenia mechaniczne. Aby ułożyć taką podłogę, konieczne jest zbudowanie odpowiedniej konstrukcji podłoża, które nie pozwoli na zapadanie się płyt - ten etap prac wymaga skorzystania z zagęszczarki. Oświetlenie i lampy zewnętrzne pasujące do kamiennego podłoża mogą być utrzymane w stylu klasycznym oraz nowoczesnym.

Płytki tarasowe na ogród

Często stosowanym rozwiązaniem jest wyłożenie altany płytkami tarasowymi. Duży wybór płytek pozwala na dopasowanie płytek mrozoodpornych do własnych preferencji. Ogród zyska na estetyce wykończenia, ponieważ płytki są łatwe w utrzymaniu czystości. Przed podjęciem decyzji o wyłożeniu wnętrza altanki płytkami, należy wykonać wylewkę, która będzie zabezpieczona dopasowanym preparatem gruntującym.

Ogród wykończony kostką

Podejmując decyzję o tym, by ogród i jego mała architektura zostały wyłożone kostką betonową, trzeba liczyć się z koniecznością wyjątkowego dbania o szczeliny między kostkami, w których szybko może pojawić się mech. Aby go usunąć, pomocne są specjalistyczne preparaty chemiczne.

Wytrzymały kamień do altany

Kamień naturalny jest trudniejszy w utrzymaniu w czystości niż płyty lub kostka - wymaga impregnacji. Taras i altana wykończone tym samym materiałem tworzą spójne zagospodarowanie terenu wokół domu - ogród wygląda bardzo wytwornie.

Altana I kwadratowa 3x3x2,68m

Podłoga drewniana

Popularne altany ogrodowe drewniane idealnie komponują się z podłogą wykonaną z desek. Wnętrze tak urządzonej altany nabiera przytulności oraz sielskiego charakteru, pasują do niego dodatki wykonane z nowoczesnego tworzywa, technorattanu, wikliny oraz oczywiście drewniane. Taki rodzaj podłóg jest odpowiedni także na balkon i taras, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. W zależności od tego, jakie drewno zostanie ułożone na podłodze, trzeba pamiętać o regularnym impregnowaniu, które pozwoli dłużej cieszyć się aranżacją wokół domu. Wybór jest ogromny - od klasycznych belek, przez deski tarasowe i gotowe do montażu podłogi do domków. Ogród urządzony z dodatkiem drewnianych mebli i podłogi nabiera elegancji i zachęca do spędzania w nim czasu.

Jakie drewno na podłogę do altany wybrać?

Wyróżnić można 3 rodzaje drewna, które sprawdzą się jako podłoże do altany ogrodowej - z uwagi na ich trwałość oraz wysoką odporność na wilgoć. Należą do nich: jesion, dąb oraz drewno teakowe. Jednak każde drewniane podłoże, wykonane nawet z odpornych na wilgoć materiałów powinno zostać zaimpregnowane odpowiednio dopasowanymi produktami.

Alternatywa dla drewnianej podłogi

Deski kompozytowe nadają się nie tylko na taras - można nimi w trwały sposób wykończyć altanę. Są nie tylko łatwe w montażu, trwałe i wytrzymałe, ale także nie wymagają impregnowania, bejcowania lub malowania. Takie podłogi przez długi czas pozostają odporne na warunki atmosferyczne, zalania wodą lub detergentami oraz uszkodzenia mechaniczne.

Podłoga do domku 380X300

 

 

Po więcej produktów przeznaczonych do wykonania altany i wyposażenia jej wnętrza zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.

Powrót