Jaka szafa do przedpokoju? Zainspiruj się!

10.09.2023

Przedpokój to wizytówka każdego mieszkania.  To właśnie miejsce, które widzisz jako pierwsze po przekroczeniu progu domu, decyduje zatem o pierwszym wrażeniu i zaprasza, lub przeciwnie – odstrasza od wejścia do środka. Z tego względu urządzając hol, należy poświęcić mu co najmniej tyle samo uwagi, co pozostałym pomieszczeniom. Najważniejsze jest, aby jego wnętrze zaprojektować w taki sposób, który umożliwi utrzymanie porządku. Jak to zrobić? Wybierając odpowiednią szafę do przedpokoju!

 

przedpokój

 


W tym artykule:

1. Jak dobrać szafę do przedpokoju?

2. Jaka szafa do przedpokoju będzie najlepsza? - rozmiar szafy w przedpokoju

3. Jaka szafa do małego lub wąskiego przedpokoju?

4. Czy szafy na wymiar do przedpokoju to dobry pomysł?

5. Szafa uchylna czy z drzwiami przesuwnymi?

6. Organizacja wnętrza szafy do przedpokoju

7. Nowoczesne szafy do przedpokoju, czyli pomysły na modne wnętrze



 

Jak dobrać szafę do przedpokoju?

Meble do przedpokoju, w tym szafy, powinny być równie estetyczne co praktyczne. Poza tym, że spełniają funkcję reprezentacyjną, służą do przechowywania butów i odzieży wierzchniej, a nierzadko również ręczników, pościeli, urządzeń i akcesoriów. W małych mieszkaniach w blokach przedpokój to często jedyne pomieszczenie, w którym można pochować codzienną garderobę, środki czystości, a nawet… pralkę.

Z naszego artykułu dowiesz się, jakiego rodzaju szafa najlepiej sprawdzi się w małym holu  i w jaki sposób możesz wykorzystać ją do stworzenia modnej, a zarazem funkcjonalnej przestrzeni. Podpowiemy Ci też, jakie tricki zastosować, aby optycznie powiększyć przedpokój i jak zaprojektować wnętrze szafy do przedpokoju, żeby pomieścić w niej jak najwięcej rzeczy

 

Jaka szafa do przedpokoju będzie najlepsza? - rozmiar szafy w przedpokoju

Nie zawsze im większa szafa, tym lepiej. Przed zamówieniem wybranego mebla do przedpokoju należy upewnić się, że nie przytłoczy on optycznie pomieszczenia i nie utrudni codziennego poruszania się po domu. Co więcej, w przypadku przemyślanej organizacji wnętrza szafy może okazać się, że nawet niewielki mebel pomieści wszystko to, na czym nam zależy.

Głębokość szafy a funkcjonalność przedpokoju

W małych przedpokojach lepiej postawić na szafy o niedużej głębokości. Głębokość szafy zwykle waha się od 50 do 70 cm, ale w naszej ofercie znajdziesz też szafy o głębokości 40 - 45 cm. Tak wąskie szafy w przedpokoju zajmą mniej miejsca, a będą równie funkcjonalne, co głębsze modele.

Standardowo przyjmuje się, że szafa pokojowa na ubrania powinna mieć 60 cm głębokości. Dlaczego? Pozwala to na wygodne wieszanie ubrań, bez ich gniecenia. Jeśli jednak szafa ubraniowa ma służyć także do przechowywania odzieży wierzchniej, zasada jest nieco inna – należy wówczas wybrać szafę o głębokości co najmniej 80 cm. Wymiary te są szczególnie ważne w przypadku szaf z drążkiem do odzieży, w których kurtki będą wieszane na wieszakach prostopadle do najdłuższego boku szafy.

A co jeśli przedpokój jest na tyle mały, że ciężko będzie wygospodarować taką przestrzeń? W tej sytuacji zamiast standardowych drążków na wieszaki do przedpokoju najlepiej jest wziąć pod uwagę rozsuwane drążki mocowane prostopadle do tyłu szafy, dzięki czemu jej głębokość może wynosić zaledwie 40 cm.

Uwaga! Głębokość szafy wnękowej zawsze jest mniejsza niż samej wnęki. Różnica ta wynika z konieczności odliczenia miejsca na drzwi – w przypadku szaf uchylnych są to około 2 cm, natomiast szerokość drzwi przesuwnych dochodzi nawet do 10 cm.

Szerokość i wysokość szaf korytarzowych

Na uwagę zasługuje również problem szerokości i wysokości szaf. W naszej ofercie szerokość szaf waha się od 40 do nawet 250 cm! Opcji jest zatem bardzo wiele. W niewielkich przedpokojach dobrze postawić na wysokie szafy — zabudowa od podłogi do sufitu pozwoli Ci pomieścić więcej. Jeśli kupiona przez Ciebie szafa jest za niska i wciąż jest sporo przestrzeni nad nią, dobrym pomysłem będzie inwestycja w nadstawki do szafy.

 

Jaka szafa do małego lub wąskiego przedpokoju?

W niewielkich lub nieustawnych przedpokojach zamiast mebla rzucającego się w oczy warto wybrać taką szafę, którą uda się dyskretnie wkomponować w wystrój pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem są fronty zlewające się kolorystycznie ze ścianą, wyglądające jak jej przedłużenie. Innym sposobem na dodanie szafie lekkości wizualnej jest postawienie na jasne drzwi z połyskiem (szkło lub lakierowane płyty meblowe) bądź na przykład zastąpienie jednego skrzydła lustrem. Duże lustro do przedpokoju nie tylko pozwoli przejrzeć się przed wyjściem z domu, ale także optycznie powiększy mały przedpokój.

Szafa do wąskiego przedpokoju nowoczesnego to zatem model, który optycznie powiększy też przestrzeń. Kolor szafy do przedpokoju jest tutaj nie bez znaczenia. Jeśli nie chcesz, aby szafa wkomponowała się w kolor ściany, do małego przedpokoju lepiej wybrać szafę w jasnym kolorze. Biała szafa szczególnie dobrze się tu sprawdzi. Jasne kolory nie zaciemniają aranżacji, przez co przedpokój wydaje się większy i przestronniejszy. Do małego i słabo oświetlonego pomieszczenia unikaj wstawiania ciemnych szaf.

 

Czy szafy na wymiar do przedpokoju to dobry pomysł?

W nieustawnym pomieszczeniu lub takim, w którym znajduje się wnęka, doskonale sprawdzi się szafa robiona na wymiar, która pozwoli optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Kosztuje ona znacznie więcej niż gotowy mebel, ale za to precyzyjnie odpowiada na potrzeby domowników. Przy jej pomocy można także „skorygować” kształt przedpokoju.

W przypadku zagospodarowywania wnęk można zdecydować się nie na wykonanie całej szafy, ale jedynie na skonstruowanie drzwi do szafy. Ściany wnęki będą w takim przypadku tworzyły też ściany szafy. Wystarczy powiesić półki lub wieszaki — szafa gotowa! To dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy każdy centymetr przestrzeni się liczy.

W przypadku szaf na wymiar warto zwrócić uwagę na to, by zainstalować drzwi przesuwne. Możliwe jest to na odpowiednio szerokich wnękach. Węższe wnęki wygodniej wyposażyć w drzwi uchylne.

 

Szafa uchylna czy z drzwiami przesuwnymi?

Idealna szafa do przedpokoju to taka, która spełnia potrzeby mieszkańców, jest przy tym wygodna w użytkowaniu, praktyczna i estetyczna. Najpopularniejszą szafą do przedpokoju okazuje się szafa przesuwna do przedpokoju. To model, który zachwyca swoją funkcjonalnością.

Szafy przesuwne są o tyle praktyczniejsze niż szafy uchylne, że nie trzeba przed nimi wygospodarować dodatkowego miejsca na otwieranie drzwi. Z drugiej strony należy pamiętać, że nie da się ich całkowicie otworzyć (jedno skrzydło przesuwne zawsze musi być zasłonięte), co sprawia, że dostęp do wnętrza szafy jest ograniczony.  Przy wąskim szafach można także rozważyć drzwi składane, których skrzydła zamocowane są do siebie z pomocą zawiasów i w razie potrzeby składają się jedno na drugie.

Co istotne, aby zamontować drzwi przesuwne nie trzeba mieć gotowej wnęki – możemy z łatwością stworzyć taką wnękę, wykonując zabudowę z płyty kartonowo-gipsowej bądź też zamówić u stolarza potrzebne ścianki. Szafy przesuwne do przedpokoju to wciąż jedno z najlepszych rozwiązań na wyposażenie korytarza.

 

Organizacja wnętrza szafy do przedpokoju

To, jak zdecydujesz się wyposażyć wnętrze szafy, jest niemal równie istotne, co jej faktyczny wymiar. Aby zrobić to dobrze, zastanów się, co będziesz przechowywać w przedpokoju, a następnie dostosuj rozkład półek, szuflad i drążków do potrzeb domowników.

Półki – powinny być nie tylko głębokie, ale także wysokie, co umożliwi przechowywanie na nich rzeczy niewymiarowych i o dużych gabarytach.

Drążki na ubrania (standardowe lub na wysięgnikach) - ważne, aby były w stanie utrzymać ciężkie kurtki oraz płaszcze i znajdowały się na odpowiedniej wysokości (minimum 160 cm od podłogi).

Miejsce na buty – zwykle są to specjalne półki lub stojaki na buty umożliwiające trzymanie każdej pary oddzielnie, ale w małym przedpokoju dobrym rozwiązaniem są wysuwane do przodu szafki cargo, dzięki czemu możemy szybko przejrzeć ich zawartość.

Szuflady, kosze i kontenerki do szaf - korzystanie z nich jest komfortowe, ponieważ zapewniają dostęp z każdej strony, więc łatwo znajdziesz to, czego szukasz. Świetnie nadają się do przechowywania różnego rodzaju akcesoriów, ale też czapek, szalików i rękawiczek.

Wieszaki – aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być solidnie wykonane. Szerokie i wyprofilowane wieszaki do przedpokoju uniemożliwią zsuwanie się z nich zimowej garderoby.

Do wyboru są także różne inne akcesoria do szaf, między innymi wieszaki na torebki i krawaty, wkłady do szuflad na biżuterię, pantomografy oraz takie gadżety jak lustro obrotowe.

 

Nowoczesne szafy do przedpokoju, czyli pomysły na modne wnętrze

Szafa, podobnie jak inne meble, takie jak siedziska czy pufy do przedpokoju, może być jednocześnie funkcjonalnym elementem wyposażenia oraz stylową ozdobą. Warunkiem jest dopasowanie jej do wystroju całego mieszkania. Zachowanie spójności stylistycznej i kolorystyczne ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli przedpokój otwiera się na salon – szafa powinna być wówczas dopasowana do mebli znajdujących się w pokoju dziennym.

Obecnie szczególnie popularne w przedpokojach są meble modułowe o prostych bryłach pozwalające na samodzielne zaprojektowanie wnętrza szafy. Zwykle składa się na nie część zakryta i widoczna dla oka oraz drzwi uchylne pokryte w całości lustrem.

Inny trend to minimalizm z nutką nowoczesności. Wśród tego typu szaf królują modele z lakierowanymi, białymi frontami i designerskimi dodatkami, takimi jak ozdobne uchwyty, oryginalne lustro czy zamontowane w górnej części obudowy oświetlenie LED.

Powrót