Jaka trawa do ogrodu

25.03.2021
 

Na rynku istnieje wiele różnych gatunków mieszanek traw. Różnią się składem, ceną oraz przeznaczeniem. Aby wybrać najodpowiedniejszą dla siebie mieszankę, musisz odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania: jaki rodzaj gleby posiadasz, na jakim trawniku zależy Ci najbardziej (trawa uniwersalna, trawa ozdobna, trawa użytkowa) oraz ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację traw. 

Uprawa i ochrona roślin, nawet tych przydomowych, jest kwestią z pozoru łatwą, jednak aby utrzymać piękny trawnik przez cały sezon, należy systematycznie go pielęgnować i podcinać. Poprawne nawadnianie ogrodu oraz przeznaczone do gleby nawozy są podstawą w utrzymaniu roślin w dobrej kondycji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się co zrobić, aby Twój ogród był zadbany i zielony, a trawnik należycie przyjął się na glebie jaką posiadasz - polecamy zapoznaj się z naszym artykułem. Doradzimy Ci jakie mieszanki traw będą odpowiednie oraz które produkty należy odrzucić ze względu na niską trwałość.

Nasiona których traw wybrać do ogrodu?

Jeśli zastanawiasz się jaką trawę wybrać do swojego ogrodu, przeanalizuj dostępne na rynku mieszanki traw, które są podstawowymi i najchętniej wybieranymi przez gospodarzy. Podstawowe gatunki traw wykorzystywane w mieszankach, to: kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza, wiechlina łąkowa, metlica pospolita oraz rajgras angielski. Unikać należy produktów z trawami pastewnymi, które w soim składzie posiadają: życicę wielokwiatową, mieszańcową, czy westerwoldzką.

Skład mieszanki powinien zawierać w sobie co najmniej trzy różne gatunki. Same nasiona mogą być do siebie bardzo podobne, jednak każdy gatunek różni się pokrojem, tempem wzrostu, tolerancją na zacienienie lub nasłonecznienie oraz barwą. Nie ma gatunku, który skupiałby w sobie wszystkie te cechy, dlatego tak ważna jest różnorodność. Trawa powinna być zmieszana, aby w stopniu najwyższym dostosować się do istniejących warunków.

Mieszanki traw wykorzystywane najczęściej. Rajgras angielski (Lolium perenne)

Czas kiełkowania to około 5-7 dni. Trawa niska, luźno - kępowa. Posiada silnie rozwinięty system korzeniowy, ma dużą liczbę pędów. Nieodporna na przymrozki oraz zbytnią wilgotność. Wymaga częstego koszenia. Może być wrażliwa na deptanie, ale posiada zdolności regeneracyjne. Bardzo dobrze znosi ścinanie niskie. Należy do gatunków traw często wykorzystywanych na boiskach piłkarskich.

Wiechlina łąkowa (Poa pratensis)

Czas kiełkowania 18-20 dni. Trawa niska, luźno - kępowa. Posiada krótkie, podziemne rozłogi. Trawa odporna na deptanie. Tworzy mocne i równe trawniki. Mieszankę traw z dodatkiem wiechliny łąkowej można wybrać w przypadku trawników intensywnie użytkowanych. Bardzo dobrze rozwija się na lekkich i średnio wilgotnych glebach.

Kostrzewa czerwona rozłogowa (Festuca rubra rubra)

Czas kiełkowania 12-14 dni. Trawa niska o dosyć cienkich rozłogach. Posiada ciemnozielone pędy. Jest wytrzymała na ciężkie warunki jakimi są gleby suche. W mieszankach pełni rolę wypełniania luk po zaschnięciu innych traw, utrzymując przy tym zieleń w najcięższych okresach suszy.

Kostrzewa czerwona kępowa (Festuca rubra commutata)

Czas kiełkowania 12-14 dni. Trawa niska, posiada niezwykle zieloną barwę. Bardzo wytrzymała, odporna na niekorzystne warunki siedliskowe oraz na suszę. Mieszanka z kostrzewą czerwoną średnio nadaje się na trawniki często użytkowane, ponieważ ten gatunek nie jest mocno odporny na deptanie. Miejscowe zacienienie nie jest dla niej problemem.

Kostrzewa owcza (Festuca ovina)

Kiełkowanie 14-16 dni. Trawa stosunkowo niska, ze słabym systemem korzeniowym. Jej odmiany mogą pojawiać się w różnych odcieniach zieleni od ciemnej przez intensywną i jasną. Trawy z nasionami kostrzewy owczej potrafią przyjąć się na terenach suchych i piaszczystych. Jest dosyć często wykorzystywana w ogrodzie przy mieszankach ozdobnych.

Mietlica pospolita (Agrostis capillaris)

Kiełkowanie 12-14 dni. Trawa niska, posiadająca krótkie rozłogi. Dobrze znosi częste przycinanie. Potrafi opanować cały trawnik, rozprzestrzeniając się pomiędzy innymi gatunkami. W przeciwieństwie do kostrzewy czerwonej, preferuje gleby wilgotne.

Rodzaje mieszanek nasion traw (trawniki ozdobne, użytkowe, uniwersalne) - jaką trawę wybrać?

Trawnik uniwersalny - można powiedzieć, że ten typ trawnika jest poniekąd kompromisem pomiędzy doskonałym wyglądem, a trwałością. Oznacza to, że nie powinny być intensywnie użytkowane, ale też poradzą sobie ze standardowym deptaniem oraz mieszanki po wykiełkowaniu nie uderzają soczystą zielenią, ale też nie są przerzedzone i wysuszone. Ten tym trawy doskonale sprawdza się przy domowym ogrodzie. Wymaga standardowej kosmetyki, regularnego nawadniania oraz przycinania, podobnie jak rośliny i sadzonki. W skład murawy uniwersalnej powinny wchodzić: kostrzewa czerwona, rajgras angielski oraz życica trwała.

Trawnik sportowy / użytkowy. Ten typ mieszanki trawnika powinien zawierać w sobie takie gatunki nasion traw jak: rajgas angielski, życica trwała i wiechlina łąkowa. Trawniki sportowe powinny być niezwykle odporne na deptanie oraz częste koszenie. Rajgas jest gatunkiem, które niezwykle szybko się regeneruje. Po wyrwaniu, udeptaniu lub mechanicznym uszkodzeniu kiełków - potrafi szybko odbudować pnącza. Ten rodzaj trawy niezbyt dobrze radzi sobie niestety z minusowymi temperaturami i przymrozkami. Trawnik użytkowy powinien posiadać w sobie mieszanki nasion wiechliny, ponieważ jako jedna z nielicznych jest odporna na warunki zimowe i posiada niezwykle trwały system korzeniowy.

Trawnik ozdobny - podstawowym założeniem trawnika ozdobnego jest rola reprezentatywna. Taki trawnik powinien być soczyście zielony, delikatny i miękki. Skład odpowiedniej mieszanki dla trawników ozdobnych powinien zawierać: kostrzewę czerwoną, kostrzewę owczą oraz mietlicę pospolitą. Ta mieszanka znosi niskie koszenie, lecz nie jest wytrzymała na udeptywanie. Aby w pełni zadbać o doskonały stan trawnika, można zaopatrzyć się w mechaniczne opryskiwacze - wspomagające wydobycie soczystej zieleni i świeżości.

Jakich nasion traw unikać?

Niestety, w mieszankach dostępnych w sklepach budowlanych oraz ogrodniczych, coraz częściej pojawiają się produkty zawierające w sobie trawy pastewne. Takich mieszanek zdecydowanie powinieneś unikać. Produkty te rozpoznasz poprzez ich skład gatunków pastewnych, to znaczy: życica wielokwiatowa, rajgras włoski, życica westerwoldzka, życica mieszańcowa, rajgras oldenburski.

To mix roślin zupełnie nieodpornych na deptanie oraz warunki zimowe. Po pierwszym sezonie z przymrozkami, po nadejściu wiosny na trawie możesz zauważyć puste placki. Co więcej, taki trawnik nie jest odporny na deptanie ani koszenie. Estetyka trawy pastewnej pozostaje wiele do życzenia.

Sztuczna trawa do ogrodu

Alternatywną wersją zakładania trawnika jest sztuczna trawa, którą kupisz w postaci rolek. Ten rodzaj trawnika nie wymaga od nas koszenia, podlewania, ani specjalnego pielęgnowania. Sprawdza się w przypadkach, gdy domownik nie posiada czasu na dbanie o zieleń lub w miejscach wyjątkowo udeptywanych. Jeżeli zdecydujesz się na tę wersję trawy pamiętaj nie oszczędzać na jakości rolek, ponieważ często niskie cenowo produkty nie służą dłużej, aniżeli jeden sezon.

O tym warto pamiętać!

Głównymi gatunkami traw stosowanymi w mieszankach trawnikowych są kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza, rajgras angielski, wiechlina łąkowa. W ogrodach należy unikać mieszanek z trawami pastewnymi. Mieszanka nasion traw musi składać się z co najmniej 3 gatunków. Nasiona są do siebie bardzo podobne, ale po wykiełkowaniu rośliny różnią się kolorem, pokrojem, tempem wzrostu, tolerancją cienia, odpornością na suszę czy deptanie. Zasianie trawnika tylko jednym rodzajem nasion nie jest dobrym pomysłem, ponieważ żaden trawnik nie ma wszystkich pożądanych właściwości. Nasiona traw miesza się w taki sposób, aby skład mieszanki najlepiej dopasować się do warunków klimatyczno-glebowych oraz sposobu użytkowania przyszłego trawnika.

Powrót