Jaka wanna do łazienki? Pomagamy w dokonaniu dobrego wyboru

11.04.2024

Wanna to bardzo istotny element wykończenia łazienki, który pozwala na stworzenie strefy relaksu w domowym zaciszu. Mnogość i różnorodność modeli dostępnych na rynku przyprawia o zawrót głowy, dlatego przed dokonaniem zakupu, warto zastanowić się, jaka wanna spełni nasze kryteria. Pod uwagę należy wziąć zwłaszcza jej wielkość i pojemność, kształt oraz materiał wykonania.

Ze względu na swój rozmiar wanna w dużej mierze decyduje o stylistyce całego wnętrza. W zależności od wybranego rodzaju możemy wykreować zarówno funkcjonalną i minimalistycznie urządzoną łazienkę, jak i elegancki salon kąpielowy z oryginalnymi elementami wystroju. Wybór idealnej wanny nie będzie zatem łatwym zadaniem, ale w naszym artykule przestawimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze wanny, jakie są najlepsze wanny wolnostojące, a kiedy lepiej wybrać odpowiednią wannę prostokątną. Zobaczymy, jak konkretny model wanny wypływa na aranżację i który materiał, a nawet jaki kolor warto wybrać.

wanna narożna z obudową


W tym artykule:

1. Wanna zabudowana czy wolnostojąca? Prostokątna czy asymetryczna? Kształt wanny a najlepsza wanna do łazienki

2. Rodzaje wanien – z jakiego materiału mogą być wykonane? Jak materiał na wannę wpływa na cechy wanny i parametry wanny?

3. Wymiary wanny i pojemność wanny — wanna w małej łazience i w dużym pomieszczeniu kąpielowym

4. Atrakcyjne kolory wanien? Wanna w kolorze, czyli odważna propozycja do nowoczesnych łazienek

5. Jakie dodatkowe udogodnienia mogą mieć wanny? Akcesoria do wanny, które warto zakupić



Wanna zabudowana czy wolnostojąca? Prostokątna czy asymetryczna? Kształt wanny a najlepsza wanna do łazienki

Decydując się na wannę w swojej łazience, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad optymalnym miejscem do wydzielenia strefy kąpielowej oraz ograniczeniami narzuconymi przez dostępną przestrzeń.

Wanny o tradycyjnym kształcie prostokątnym — wanny prostokątne do dużej i małej łazienki

Najczęściej spotkane w niewielkich mieszkaniach są wanny prostokątne, ustawione przy ścianie bądź w rogu łazienki. Mogą być one odkryte lub zabudowane, przy czym do obudowy wanien używa się zwykle płytek ceramicznych, mozaiki albo wodoodpornych paneli. Modele prostokątne mają tę przewagę nad asymetrycznymi, że po zamontowaniu parawanu pełnią dodatkowo funkcję prysznica. Takie rozwiązanie z pewnością przyda się w przypadku szybkich, porannych kąpieli.

Wybór idealnej wanny w wielu przypadkach pada właśnie na standardowe wanny wolnostojące lub przyścienne o prostokątnym kształcie. Współczesne wanny łazienkowe mają sporo ciekawych kształtów, zatem wśród prostokątnych wanien możemy wybrać zarówno minimalistyczne modele, jak i takie, które są bardziej dekoracyjne.

Wanna symetryczna prostokątna — idealna wanna do klasycznych aranżacji łazienki

W przypadku klasycznych aranżacji łazienki, wanna prostokątna o symetrycznym kształcie to najlepsze rozwiązanie. W tej kwestii możemy zdecydować się jednakowo na wanny wolnostojące retro oraz na wanny przyścienne.

Wanny na środku łazienki? Wolnostojące modele wanien do nowoczesnej aranżacji

Duże pomieszczenia dają znacznie więcej możliwości aranżacyjnych. Oryginalnie będzie w nich wyglądać wanna wolnostojąca, która może stać bezpośrednio na podłodze lub na nóżkach, albo być wbudowana w specjalnie utworzony podest. Jeśli ustawimy ją na środku pomieszczenia, stworzymy pomysłowe i modne wnętrze, obok którego ciężko będzie przejść obojętnie.

Kształt takiej wanny, zwykle owalny lub okrągły, zależy od naszych indywidualnych preferencji i zasobności portfela. Ważne, aby podczas remontu pamiętać o poprowadzeniu w podłodze odpowiednich przyłączy. Współczesne wanny łazienkowe to różne rodzaje wanien, wygodna wanna będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Dobrze wykorzystany róg pomieszczenia — wanna i prysznic w rogu, wanny narożne

Wciąż zastanawiamy się, jaką wannę wybrać? W łazience o nietypowym kształcie świetnie sprawdzą się wanny asymetryczne, w tym wanny narożne. Są one nieco krótsze i szersze niż standardowe, mają także zaokrąglony przynajmniej jeden bok, co ułatwia dostęp do innych elementów wyposażenia wnętrza. Wanny narożne gwarantują duży komfort użytkowania, ponieważ często posiadają wygodne siedzisko, parawan, oparcia na łokcie lub wgłębienie na kosmetyki i akcesoria kąpielowe.

Różnorodne rodzaje wanien łazienkowych narożnych pozwolą odnaleźć odpowiedni model do konkretnej aranżacji.

A może wanny asymetryczne lub wanna w ścianie? Nietypowe rozwiązania, które warto rozważyć, kupując wannę

Wanna asymetryczna łazienkowa to rodzaje wanien łazienkowych, które zyskują sobie coraz większą popularność. Minimalistyczne modele sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, a wymyśle kształty to z kolei najlepsze wanny wolnostojące do nietypowych wnętrz. Wanna asymetryczna łazienkowa to opcja, na którą decyduje się coraz więcej projektantów i właścicieli łazienek do remontu. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle te modele wymagają więcej miejsca niż prostokątne.

wanna wolnostojąca

Rodzaje wanien – z jakiego materiału mogą być wykonane? Jak materiał na wannę wpływa na cechy wanny i parametry wanny?

Wybierając wannę do łazienki, warto wiedzieć, że każde tworzywo ma inne właściwości i związane z nimi mocne oraz nieco słabsze strony. Jaką wannę wybrać? Dobrze jest wybrać odpowiednią wannę, patrząc również na to, z jakiego materiału jest wykonana wanna.

Wanny akrylowe jako najpopularniejsze propozycje na urządzanie nowego pomieszczenia i remont łazienki

Najbardziej popularne ze względu na liczne zalety i stosunkowo niską cenę są wanny akrylowe. Są dobre jakościowo (odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania) oraz lekkie, co znacznie ułatwia ich transport i montaż. Ich powierzchnia jest gładka i ciepła w dotyku. Łatwo je utrzymać w czystości dzięki regularnemu przecieraniu szmatką nasączoną środkami chemicznymi. Wanna z akrylu nie rdzewieje i nie widać na niej zacieków. Co więcej, można wybrać model ze specjalną powłoką antybakteryjną.

Standardowe wanny wolnostojące i przyścienne często wykonywane są właśnie z tego materiału.

Żeliwna i stalowa wanna do zabudowy i wanna wolnostojąca — trwały i wytrzymały materiał wanny

Wyjątkowo trwałe wanny żeliwne nie niszczą się mimo upływu lat, więc często stanowią inwestycję na całe życie. Wolnostojące i z ozdobnymi nóżkami, chętnie goszczą w łazienkach w stylu retro. Są zimne w dotyku, ale za to w przeciwieństwie do wanien akrylowych długo utrzymują temperaturę wody. Bardzo dużo ważą, więc mogą sprawiać problemy podczas wnoszenia po schodach i montażu wanny w mniejszym pomieszczeniu.

Wanny stalowe są pokryte farbą emaliowaną, która chroni je przed nieestetycznymi odbiciami. Najlepiej, jeśli są wykonane z jednego arkusza blachy, ponieważ w przeciwnym razie mogą korować na łączeniach. Im grubszą stal użyto do ich produkcji, tym są cięższe i stabilniejsze. Stalowa wanna nie odbarwia się i może posiadać warstwę hydrofobową zabezpieczającą ją przed tworzeniem się osadów z kamienia. Jest tańsza niż wanna akrylowa i żeliwna, ale nie trzyma ciepła i nie zapewnia izolacji akustycznej.

Na rynku dostępne są także bardzo eleganckie, ale mało popularne wanny kamienne, przytulne i ciepłe w dotyku wanny drewniane oraz konglomeratowe — z idealnie gładką, subtelnie połyskującą powierzchnią.

Czym obudować wannę?

Wybór materiału na samą wannę to jedno, ale różne rodzaje wanien można też obudować różnymi materiałami. Do obudowy stosuje się gotowe obudowy albo stelaże metalowe z wypełnieniem ze styropianu lub płyty karton gips, a których układać można płytki ceramiczne, mozaikę, panele lub nawet deski.

wanna w łazience

Wymiary wanny i pojemność wanny — wanna w małej łazience i w dużym pomieszczeniu kąpielowym

Przestronniejsza wanna oznacza większy komfort brania kąpieli, ale też dłuższy czas napełniania i większą ilość zużytej wody, więc jest to rozwiązanie mało ekonomiczne i z pewnością nieproekologiczne.

Wymiary wanien znacznie się między sobą różnią. Stosunkowo niewielkie są modele prostokątne -zaczynają się już od wymiarów 70 × 100 cm, ale ich długość może sięgać nawet 2 metrów. Dostępne są również warianty dwuosobowe, o szerokości 120 centymetrów. Znacznie więcej miejsca zajmują wanny wolnostojące, na które warto przeznaczyć przestrzeń o wymiarach 100 × 200 cm. Zupełnie inne proporcje niż wanna prostokątna posiada symetryczna wanna narożna, której boki mogą mieć zarówno 120, jak i 180 cm długości.

Drugim istotnym parametrem jest pojemność wanny, wahająca się w granicach 75-400 litrów wody. Jest ona powiązana z głębokością, która decyduje o łatwości wejścia i wyjścia z wanny. Jeśli wybierzemy wannę zbyt głęboką, ryzykujemy poślizgnięcie się, ponadto może ona przytłoczyć niewielkie wnętrze. Aby wybrać model spełniający nasze oczekiwania, najlepiej położyć się w upatrzonej wannie w sklepie i sprawdzić, czy wysokość ścianek oraz wyprofilowanie dna sprawia, że korzystanie z niej będzie wygodnie.

wanna z obudową z płytek

Atrakcyjne kolory wanien? Wanna w kolorze, czyli odważna propozycja do nowoczesnych łazienek

Choć nadal najczęściej kupowane są wanny białe, stopniowo coraz większe zainteresowanie wzbudza ceramika łazienkowa w mocniejszym kolorze, ożywiająca wnętrze łazienki i nadająca jej wyjątkowy charakter. O ile do wnętrz industrialnych doskonale pasuje czerń, amatorzy stylu glamour najchętniej sięgają po wariant srebrny. Ciekawe wykończenie łazienki w stylu nowoczesnym mogą stanowić mocne, neonowe barwy, takie jak zieleń bądź czerwień, należy jednak pamiętać, aby pozostałe elementy wystroju były bardziej stonowane – w przeciwnym razie stworzymy optyczny bałagan. Ścianki wanny mogą przybierać nie tylko różne kolory, ale także być na przykład całkowicie matowe lub zaskakiwać strukturą powierzchni oraz misternymi zdobieniami. Warto wiedzieć, że nowoczesny design mogą mieć także baterie łazienkowe, parawany nawannowe, a nawet dodatki do wanien.

relaksująca kąpiel w wannie

Jakie dodatkowe udogodnienia mogą mieć wanny? Akcesoria do wanny, które warto zakupić

Osoby starsze oraz rodziny z dziećmi z pewnością zwrócą uwagę na wannę wyposażoną w takie rozwiązania jak: wygodne siedzisko, specjalne uchwyty ułatwiające wchodzenie i wychodzenie oraz antypoślizgowe dno, zmniejszające ryzyko upadku. Z kolei amatorzy długich kąpieli szukający dodatkowych możliwości relaksu po ciężkim dniu, będą zachwyceni wanną z hydromasażem oraz specjalnym zagłówkiem. Do wyboru są także modele ze wbudowanym systemem audio oraz taśmą LED, która umożliwia ustawienie różnych barw podświetlenia w zależności od nastroju.

Wanny z hydromasażem, czyli luksusowe rozwiązanie do łazienki z wanną

Wanny z hydromasażem to ciekawe rozwiązanie, które pozwoli nam zamienić łazienkę w przestrzeń jak z salonu SPA. W tej roli mogą wystąpić wanny wolnostojące przyścienne lub klasyczne wanny prostokątne, a także wanny narożne prostokątne. W nowinki technologiczne może być wyposażona nawet wanna retro lub nieduża wanna do małej łazienki. Warto kierować się przy wyborze również dodatkowymi funkcjami wanien.

Jakie baterie wannowe warto wybrać? Która bateria do wanny sprawdzi się najlepiej?

Kształt i rodzaj wanny, a także rodzaj wanny wykonanej z różnych materiałów są ważne w czasie zakupów, jednak warto też zwrócić uwagę na zakup baterii wannowej — to w końcu element, który jest nierozerwalnie złączony z samą wanną i bez niego ciężko nam będzie korzystać z wanny. Do wyboru mamy różne rodzaje baterii, również takie, które są przystosowane np. tylko do wanien wolnostojących. Baterie mogą być także dopasowane do małej wanny lub wanny dla niepełnosprawnych, a także do wanny do zabudowy prysznicowej.

Powrót