Jaki impregnat do drewna wybrać? Polecamy 5 produktów

07.05.2021

Drewno to naturalny, ciepły, szlachetny i ekologiczny surowiec, który - odpowiednio zabezpieczany i pielęgnowany - może służyć w różnej postaci nawet przez dziesięciolecia! Z drewna wykonujemy schody, więźby dachowe, meble ogrodowe, a nawet umywalki. Aby pod wpływem czasu i użytkowania przedmioty te nie straciły swoich właściwości i atrakcyjnego wyglądu, musimy użyć impregnatu do drewna. Jak wybrać odpowiedni produkt. Który impregnat do drewna będzie najlepszy? Przedstawiamy 5 produktów, które pomogą Ci utrzymać drewniane powierzchnie w doskonałej kondycji.

 

impregnacja drewna

 


W tym artykule:

1. Rodzaje impregnatów do drewna

- Impregnat do drewna rozpuszczalnikowy

- Impregnat do drewna wodny

- Ekologiczny impregnat do drewna

- Solny impregnat do drewna

- Lakierobejca

2. Jaki impregnat wybrać?


Rodzaje impregnatów do drewna

Podstawowym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć przy wyborze impregnatu do drewna, jest rodzaj elementu, do którego trzeba go użyć. Czy będą to np. meble ogrodowe lub inne przedmioty używane w warunkach zewnętrznych, czy rzeczy przechowywane w pomieszczeniach? Następnie ustalmy, przed czym chcemy je ochronić - przed wilgocią, pleśnią, grzybem, ścieraniem, promieniowaniem UV, a może ogniem? Czy chcemy, by rysunek słojów drewna pozostał widoczny, czy był zakryty?

W zależności od potrzeb musimy sięgnąć po inny impregnat do drewna. Produkty różnią się między sobą nie tylko ceną, ale też docelowym zastosowaniem, składem i właściwościami.

Ze względu na skład wyróżniamy impregnaty do drewna:

  • Wodorozcieńczalne
  • Solne
  • Rozpuszczalnikowe
  • Woskowe
  • Olejowe

Impregnaty do drewna dzielimy też ze względu na ich zastosowanie, np. zwalczanie i zapobieganie pleśni, ochrona przed ogniem, ochrona przed kornikami itp.

 


Pamiętaj!

Impregnacja drewna stanowi pierwszy etap jego konserwacji. Po nim elementy drewniane powinny zostać zabezpieczone środkiem ochronno-dekoracyjnym.

 


 

środki impregnacji drewna

 

Impregnat do drewna rozpuszczalnikowy

Jedne z najskuteczniejszych produktów do impregnacji drewna, doskonale nadają się do stosowania na ławki ogrodowe oraz inne meble ogrodowe drewniane. Wnikają głęboko w strukturę drewna, zapewniając odpowiednią ochronę, a przy tym szybko wysychając. Rozpuszczalnikowy impregnat do drewna zabezpiecza je przed wilgocią, szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, promieniami UV, a nawet owadami.

 


SPECJALISTA RADZI!

Impregnuj drewniane powierzchnie regularnie! Dzięki temu drewniane meble, domki ogrodowe, ławki i elementy dekoracyjne, będą mogły dłużej Ci służyć i zachwycać nienagannym wyglądem.


 

Preparat tego typu świetnie nadaje się do zabezpieczenia starych, wyschniętych powierzchni drewnianych - warto go zastosować np. przy renowacji zniszczonej ogrodowej ławki. Aplikację wykonuje się metodą zanurzeniową lub przy zastosowaniu narzędzi takich jak pędzle. Po zabezpieczeniu drewna na zewnątrz impregnatem rozpuszczalnikowym należy na nie jeszcze położyć dodatkową powłokę, np. lakieru, oleju lub lazury.

Ze względu na bardzo intensywny zapach i duszące opary, rozpuszczalnikowe impregnaty do drewna stosuje się wyłączenie w warunkach zewnętrznych. Warto nimi zabezpieczyć nie tylko meble, ale też domki narzędziowe i inne elementy architektury ogrodowej.

Wśród wielu dostępnych na rynku produktów na bazie rozpuszczalników wartym polecenia jest Drewnochron Impregnat Powłokotwórczy. Dostępny w wielu różnych barwach drewnopodobnych i nie tylko, wyróżnia się trwałością i łatwością aplikacji:

 

lakierobejca

 

Impregnat do drewna wodny

W przeciwieństwie do impregnatów rozpuszczalnikowych, nie ma zapachu i nie wydziela drażniących oparów. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowany także do drewna użytkowanego w domu. W wodorozcieńczalnych impregnatach nośnikiem jest właśnie woda. Występują też w wersjach z dodatkiem żywicy akrylowej (impregnaty akrylowe), alkidowej, polisacharydowej, a także wosku.

Wodne impregnaty do drewna schną szybko i doskonale wnikają w strukturę drewna. Z powodzeniem mogą być stosowane nawet na świeży, mokry surowiec. Tak wykonana impregnacja zabezpiecza przed wilgocią, pleśnią i owadami.

Produkty na bazie wody mogą być stosowane zarówno do mebli domowych, jak i elementów na zewnątrz, np. drewna konstrukcyjnego, płotów, ławek itp. W ten sposób może zostać zabezpieczona praktycznie cała architektura ogrodowa.

Z produktów na bazie wody szczególnie polecamy Altax Impregnat Żywiczny. Doskonale kryje i chroni powierzchnię, do tego dostępny jest w bardzo szerokiej gamie kolorów.

 

bejcowanie drewna

 

Ekologiczny impregnat do drewna

Nazywane też naturalnymi, ekologiczne impregnaty do drewna powstają na bazie wosku bądź niejadalnego oleju lnianego. Niektóre dodatkowo zostały wzbogacone terpentyną, żywicą drzewną lub alkidową, woskiem roślinnym bądź smołą. To optymalny impregnat do zabezpieczenia świeżego, surowego drewna. Sprawdzi się do malowania parapetów, podbitki, podłóg tarasowych, drewnianych elewacji, ale też wszelkiego rodzaju mebli ogrodowych, pergoli itp.

Ekologiczny impregnat do drewna chroni przed wilgocią - w tym przed tzw. stojącą wodą, a także przed pleśnią, promieniami UV, insektami, glonami, blaknięciem, rozsychaniem i pęknięciami. Środki tego typu z powodzeniem można zastosować zarówno do elementów znajdujących się na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.

Jednym z najlepszych naturalnych środków jest Drewnochron Olej do Drewna. Wyprodukowany na bazie ekologicznych olejów, dostępny jest w szerokiej gamie kolorów i odcieni.

 

Solny impregnat do drewna

Przeznaczony do ochrony drewna na zewnątrz, impregnat solny dostępny jest jako produkt gotowy do użytku lub jako proszek do rozpuszczania. Używa się go przede wszystkim w tartakach w celu zapewniania ochrony elementów konstrukcyjnych takich jak więźba dachowa, taras, belki czy stropy domów drewnianych. Tego typu impregnatem do drewna raczej nie zabezpiecza się mebli ogrodowych czy innych przedmiotów narażonych na wpływ wilgoci.

Zapewnia on bowiem ochronę drewna przed szkodnikami, pleśnią i ogniem, ale nie gwarantuje zabezpieczenia przed wodą. Aplikacja najczęściej odbywa się ciśnieniowo-próżniowo lub zanurzeniowo w warunkach produkcyjnych. Aby dodatkowo ochronić drewno przed wilgocią, zaleca się pomalowanie powierzchni lakierem lub olejem.

 

środki impregnujące do drewna

 

Lakierobejca

Lakierobejca najlepiej sprawdzi się do impregnacji elementów takich jak altany ogrodowe, altanki, płoty itp. Środek tego typu nie tylko chroni drewno, ale też je dekoruje. Tak naprawdę jest to lakier z dodatkiem różnego rodzaju pigmentów i barwników, który podkreśla rysunek słojów - nie zapewnia krycia powierzchni.

Najlepiej położyć warstwę lakierobejcy już po zaimpregnowaniu drewna. Ten bezbarwny produkt ma za zadanie przede wszystkim ochronić drewno przed wilgocią, a także m.in. przed pleśnią. Jednocześnie wykazuje właściwości paroprzepuszczalne. Lakierobejce występują w wersji matowej i z połyskiem.

Jednym z najbardziej cenionych środków do konserwacji drewna jest lakierobejca marki Luxdecor.

 

pielęgnacja powierzchni drewnianych

 

Jaki impregnat wybrać?

Wybór zabezpieczenia zależy przede wszystkim od rodzaju elementu, na który chcemy położyć impregnacyjną powłokę, a także na oczekiwaną ochronę, jaką ma zapewnić. Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę kwestię koloru. W większości przypadków zabezpieczenie impregnatem nie jest jedynym, jaki zastosujemy. Na bezbarwną warstwę dodatkowo kładziemy lakiery, farby czy oleje.

W miejscu ogólnie widocznym warto zastosować kolorowy środek, który nie tylko impregnuje, ale też dekoruje drewno. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kolorów, np. biały, szary czy antracyt. Następnie kładziemy np. warstwę bezbarwnej farby. Nieco innymi zasadami kierujemy się podczas zabezpieczania elementów zasadniczo niewidocznych, np. więźby dachowej. Przyjęło się wybierać impregnat zielony lub czerwony - pozwala to rozpoznać, które elementy drewniane zostały zabezpieczone.

 

Powrót