Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego

11.11.2021

Ból pleców może spędzić sen z powiek - i to dosłownie! Szczególnie, gdy śpimy na źle dobranym materacu. Choć dobre warunki do spania nie zastąpią wizyty u lekarza, zdecydowanie warto o nie zadbać. Tym bardziej, że zakup materaca poprawiającego komfort snu wcale nie jest bardzo dużą inwestycją. Dowiedz się, jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego sprawdzi się najlepiej!


W tym artykule:

1. Twardy materac najlepszy na bóle pleców - fakt czy mit?

2. Miękki materac na ból kręgosłupa

3. Spotkajmy się pośrodku - materac o średniej twardości

4. Jaki materac wybrać - sprężynowy czy piankowy

5. Materace medyczne - dla kogo?

6. Sypialnia na dobry sen - jak ją urządzić?



 

Twardy materac najlepszy na bóle pleców - fakt czy mit?

Podstawowym czynnikiem, jaki musimy wziąć pod uwagę, jest twardość materaca. Stara ortopedyczna myśl wskazuje, że najlepszym sposobem na leczenie i rehabilitację jest usztywnienie danej części ciała. Oczywiście sprawdza się to w przypadku złamań. Właśnie dlatego złamaną rękę wkłada się w gips, a skręconą kostkę w stabilizator. Jednak w przypadku dolegliwości ze strony kręgosłupa jest wręcz odwrotnie.

Zbyt twardy materac źle wpływa na bolący kręgosłup. Działa on z dużą siłą zwrotną i blokuje pozycję, w jakiej ułożymy się do snu. Aby pokonać twarde podłoże i zmienić pozycję, częściowo się wybudzamy. Nawet jeśli po przebudzeniu nie pamiętamy tych nocnych zmagań, takie przerwy w nocnym wypoczynku nie sprzyjają regeneracji. W rezultacie budzimy się zmęczeni i obolali.

Miękki materac na ból kręgosłupa

Skoro materac twardy nie jest dobrym rozwiązaniem, czy w takim razie rehabilitacji będzie sprzyjał materac miękki? Też nie! Zbyt miękki materac potęguje bóle kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ nie daje on właściwego podparcia odcinka lędźwiowego. W rezultacie zamiast dostosować się do anatomicznej budowy ciała, takie materace sprawiają, że się w nie "zapadamy". Kręgosłup nienaturalnie się wygina, a ból potęguje. Ponadto na zbyt miękkim materacu również trudno się poruszać w trakcie snu.

Miękkie materace często jako wierzchnią warstwę mają piankę termoelastyczną. Tak zwana pianka z pamięcią kształtu dostosowuje się do naszej budowy anatomicznej i zapewnia dobre podparcie ciała, jednak niestety nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z bólem kręgosłupa lędźwiowego.

Spotkajmy się pośrodku - materac o średniej twardości

Najlepszy materac na chory kręgosłup to materac o średniej twardości. Przede wszystkim tak dopasowany materac jest wygodny - po prostu nie mamy przy nim problemu z ułożeniem się. Komfortowe łóżko do sypialni to takie, na którym nie będziemy niepotrzebnie się wybudzać. Właściwie dobrany materac umożliwia swobodne poruszanie się przez sen. Nie powoduje też wzmożonych dolegliwości.

Dobry materac niweluje ból kręgosłupa lędźwiowego niezależnie od pozycji, w jakiej leżymy. To nieprawda, że przy tego typu dolegliwościach można spać tylko na plecach. Zarówno na brzuchu, jak i na boku powinno nam być tak samo wygodnie.

Materace średnio twarde zapewniają właściwe podparcie dla całego kręgosłupa - nie tylko w odcinku lędźwiowym. Zachowane zostają jego wszystkie krzywizny.

Jak zatem dobrze wybrać materac? Najlepszy okaże się produkt o twardości oznaczonej symbolem H3. W skali dziesięciostopniowej celujmy w 6-7. To najlepszy wybór przy bólach pleców.

Jaki materac wybrać - sprężynowy czy piankowy

Wiemy już, że ani materac zbyt twardy, ani za miękki nie sprzyja leczeniu bólu kręgosłupa. Stając przed wyborem materaca, musimy też zdecydować, jaki jego typ okaże się najlepszy. Do wyboru mamy przede wszystkim materace sprężynowe i materace piankowe.

Dla osoby zmagającej się z bólem pleców wybór materaca sprężynowego nie będzie zbyt korzystny. Takie produkty są dość twarde. Poza tym sprzyjają pozycji na plecach i na brzuchu. Wprawdzie są one korzystne przy bólach kręgosłupa, jednak nie oszukujmy się - zdecydowana większość z nas śpi na boku. Wielu nawet nie wyobraża sobie innej pozycji w czasie snu! Nie możemy więc założyć, że od tej pory "śpimy tylko na wznak lub na boku". Zdecydowanie łatwiej zmienić materac albo meble do sypialni niż własne nawyki!

Najlepsze na chory kręgosłup są materace piankowe. Do wyboru mamy m.in. wspomniane wcześniej produkty z pianki termoelastycznej. Przy wyborze materaca nie należy ich skreślać - wierzchnia warstwa dopasowująca się do kształtu ciał to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że materac nie jest miękki. Pianka termoelastyczna dobrze sprawdza się w przypadku osób cierpiących z powodu bólu pleców. Jednak jak wcześniej wspomnieliśmy, ten rodzaj materaca należy ostrożnie dobierać, gdy boli kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Najlepiej wcześniej skonsultować tę kwestię z ortopedą lub fizjoterapeutą.

 

Materace medyczne - dla kogo?

Zmiana materaca na taki z pianki wysokoelastycznej pomoże osobie, która odczuwa pewne dolegliwości ze strony kręgosłupa. Jeśli jednak odcinek lędźwiowy dokucza nam tak bardzo, że dostaliśmy od lekarza konkretne zalecenia, weźmy pod uwagę zakup specjalnego typu materaca.

Materace ortopedyczne mają bardzo dobrą elastyczność punktową. W ich doborze bierze się pod uwagę m.in. ciężar ciała, wiek i indywidualne uwarunkowania każdej osoby. Mają one kilka stref twardości, tak by nie tylko odciążyć kręgosłup, ale też dopasować się do całego ciała. Materace lecznicze to produkty, które przechodzą szereg testów. Dzięki temu przy zakupie takiego materaca mamy pewność, że będzie on realnym wsparciem w rehabilitacji.

 

Sypialnia na dobry sen - jak ją urządzić?

Wybór odpowiedniego materaca jest bardzo ważny, jednak nie jest jedynym czynnikiem sprzyjającym komfortowi snu. Dobrze dopasowane, wysokiej jakości stelaże do łóżek gwarantują bezpieczeństwo snu, sprzyjają wygodnemu wstawaniu z łóżka i zapewniają stabilność, tak potrzebną osobom zmagającym się z problemami kręgosłupa.

Pary powinny zastanowić się, czy wyposażyć sypialnię w łóżko dwuosobowe czy dwa jednoosobowe. Z automatu zwykle decydujemy się na tę pierwszą opcję - eleganckie łóżko małżeńskie. Tymczasem dwa łóżka jednoosobowe wcale nie są złym pomysłem i nie świadczą o kryzysie w związku! Świadczą tylko o tym, że każda osoba może wybrać inny materac - dostosowany do indywidualnego kształtu ciała i potrzeb.

Dobrze zaaranżowana sypialnia sprzyja regeneracji. Jedna z zasad komfortu snu wskazuje, by było to wnętrze uporządkowane i harmonijne. Przyda nam się więc przestrzeń do przechowywania. Szafy do sypialni, pasujące do nich designem komody czy szafki nocne zapewnią wystarczająco dużo miejsca na pochowanie wszystkich potrzebnych przedmiotów i akcesoriów.

Oczywiście należy też pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, dobrze dobranej pościeli i właściwym oświetleniu. W połączeniu z wysokiej jakości materacem i wsparciem doświadczonego ortopedy, wszystko to pomoże opanować uciążliwe bóle kręgosłupa i cieszyć się dobrym samopoczuciem na co dzień!


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Łóżka do sypialni Szafy do sypialni Komody do sypialni Szafki nocne
Powrót