Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? - Poradnik i obowiązujące trendy

13.08.2019

Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to drzwi wewnętrzne odgrywają dużą rolę w naszych wnętrzach - dobrze dobrane są doskonałym elementem wpisującym się w całość stylizacji domu lub mieszkania. Sprawdź, czym kierować się przy ich wyborze i zainspiruj się obecnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze?

Wybierając drzwi wewnętrzne, musisz pamiętać o dwóch ważnych ich cechach, które wpływają na zadowolenie z zakupu: wygląd i szczegóły techniczne. Nie bez znaczenia jest również to, do jakiego wnętrza szukamy odpowiedniego modelu, czego prostym przykładem są drzwi do łazienki, które zazwyczaj u dołu mają tuleje zapewniające dobry przepływ powietrza do środka. Osoby, którym zależy na chociaż częściowym wydzieleniu przestrzeni, decydują się zazwyczaj na przeszklone modele, które rewelacyjnie sprawdzą się na przykład między salonem a jadalnią.

Parametry drzwi wewnętrznych

Zanim zaczniesz zapoznawać się z szeroką ofertą drzwi wewnętrznych, miej na uwadze, że już na etapie projektu wykańczania mieszkania musisz przewidzieć właściwe otwory na drzwi, tak aby odpowiadały wymiarom ościeżnic i skrzydeł drzwiowych. Wymiar ten określony jest w przepisach budowlanych: wysokość musi mieć co najmniej 200 centymetrów, a szerokość przynajmniej 90 centymetrów. Musisz mieć jednak przy tym świadomość, że modele różnych producentów mogą się różnić między sobą o kilka centymetrów. Czynnik ten sprawia, że zawsze trzeba przewidzieć luz montażowy, który powinien wynosić około 2 centymetrów. Chociaż na rynku dostępne są również dużo węższe drzwi, to jednak warto zadać sobie pytanie, czy korzystanie z nich będzie wygodne, na przykład gdy konieczne będzie wniesienie czegoś do środka.

Materiał, z którego zostały wykonane drzwi

Tworzywo, to obok wymiarów drzwi, jeden z najważniejszych parametrów, które koniecznie trzeba mieć na uwadze przy wyborze drzwi wewnętrznych. W większości przypadków w mieszkaniach można spotkać modele drzwi z drewna litego lub klejonego. W ofertach różnych producentów dominują takie gatunki drzew jak: sosna, mahoń, dąb i buk. Zwolennicy drewna klejonego zwracają uwagę na jego dużą wytrzymałość. Do popularnych obecnie rozwiązań należą również gładkie lub tłoczone płyty drewnopochodne:

  • wiórowa,
  • pilśniowa zwykła,
  • HDF,
  • MDF.

Na wspomnienie zasługują także szklane modele, które mają tę zaletę, że można dopasowywać ich stopień przejrzystości (matowe sprawdzą się, gdy zależy nam na prywatności, a szyby z kryształu fazowanego, gdy chcemy mieć jak najwięcej dostępu do światła). Wbrew pierwszym skojarzeniom, takie rozwiązanie nie jest zarezerwowane wyłącznie do lokali usługowych. Zestawienie szkła na przykład w ramie z aluminium lub drewnem może nadać pomieszczeniom wyjątkowego charakteru. Osoby lubiące oryginalne rozwiązania mogą pokusić się także o szkło dekoracyjne, przyjmujące na przykład formę pnących kwiatów. Na koniec warto dodać, że w pomieszczeniach industrialnych spotykane są również drzwi z designerskiej blachy falistej.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Pod kątem konstrukcji, na uwagę zasługuje wyróżnienie drzwi płytowych i płycinowych. Pierwsze z nich określają drzwi wykonane z materiału drewnopodobnego. Mogą one być także zrobione z ramy drewnianej, oklejone cienką płytą. W przypadku drzwi płycinowych rama jest wykonana z drewna, sklejki, tworzywa, szkła lub płyciny z drewna. Oprócz tego można wyróżnić:

  • drzwi przylgowe – cechują się tym, że na krawędziach skrzydeł mają wycięcia, dzięki czemu mają większą powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy. Widoczny jest uskok między skrzydłem a ościeżnicą.
  • drzwi bezprzylgowe – po zamknięciu drzwi skrzydło tworzy z ościeżnicą jednolitą płaszczyznę, dzięki czemu zawiasy pozostają niewidoczne.

Ze względu na sposób otwierania, można wymienić drzwi:

  • rozwieralne,
  • przesuwane,
  • składane (harmonijkowe, łamane)
  • wahadłowe.

Kolor drzwi a pomieszczenie

Wybierając kolor drzwi wewnętrznych, należy postawić sobie pytanie, czy zależy nam na klasycznym, czy bardziej nowoczesnym rozwiązaniu. Do tego pierwszego należą bez wątpienia drzwi w kolorze białym oraz kolorach drewna (lite drewno, fornir, okleina). Drugie podejście zakłada dobór modnych kolorów, na przykład szarości. Zresztą jest to widoczny trend w aranżacji – drzwi coraz częściej przybierają barwę chłodną.

Pamiętaj, że kolor drzwi wewnętrznych musi pasować do całego pomieszczenia, a nie do jego niektórych fragmentów, na przykład stolarki okiennej czy podłogi. Miłośnicy minimalistycznych rozwiązań mogą pokusić się o efekt wtopienia drzwi w ścianę, jeśli będą zgrane kolorystycznie. Warto przy tym dodać, że stylizacje monochromatyczne, tj. zestawianie szarych drzwi ze ścianą w tym samym kolorze, są obecnie bardzo modne.

Czynnikiem determinujący wybór koloru jest także metraż mieszkania. W małych przestrzeniach dobrze sprawdzą się jasne kolory, np. bieli czy jesionu. Jeśli nie masz wizji na temat kolorystyki, zdecyduj się na białe modele, ponieważ przyjęło się, że pasują do wszystkiego.

Ważny jest także styl, w którym urządzone zostało mieszkanie. I tak na przykład we wnętrzach skandynawskich prym wiodą jasne odcienie drzwi, a w loftowych metalowe.

Modne rozwiązania aranżacyjne

Jeśli zależy Ci na widowiskowym efekcie, możesz również zapoznać się z obecnymi trendami, aby zainspirować się w czasie remontu własnego mieszkania. Obecnie prym wiodą drzwi wewnętrzne, do których produkcji zastosowane naturalne forniry. Popularne są więc te, które zostały wykonane z drewna egzotycznego, na przykład muga czy teaku, jak również europejskich gatunków, na przykład orzecha, czereśni. W minimalistycznym wydaniu pomieszczeń spiszą się drzwi bezprzylgowe oraz których całe skrzydło lub jego część stanowi przeszklenie przezroczyste albo mleczne.

Na koniec warto dodać, że dobrym pomysłem w minimalistycznym wnętrzu są także drzwi w kolorze antracytowym lub popielatym, natomiast w urządzonych industrialnie w kolorze ciemnego betonu. Z mody nie wychodzi klasyczna, prosta forma drzwi, która dopełni nowoczesnego wnętrza.

Zobacz również nasze drzwi wewnętrzne białe, drzwi wewnętrzne nowoczesne.

 

 

Powrót