Jakie iglaki na balkon i taras. Top 7 najlepszych gatunków

26.01.2022

Letnie, ciepłe dni skłaniają do odpoczynku na świeżym powietrzu. Osoby, które mają własne ogrody, mogą bez problemu wypoczywać w ich zaciszu, jednak ci, którzy mieszkają w miastach i nie posiadają swoich działek, czasami mają kłopoty z codziennym obcowaniem z naturą. Na pomoc przychodzą jednak balkony i tarasy, które możesz wypełnić roślinami tak, aby być bliżej natury. Odpowiednie gatunki będą wyglądały zachwycająco, dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, co chciałbyś umieścić w swoim ogródku na balkonie. Wśród roślin na balkon i taras dużą popularnością cieszą się iglaki. Zobacz, jakie gatunki i odmiany będą najatrakcyjniejsze!


W tym artykule:

1. Rośliny iglaste na balkony i tarasy — dlaczego warto postawić właśnie na iglaki?

2. Jakie są najciekawsze odmiany iglaków idealnych do hodowli w pojemnikach?

- Iglaki na nasłonecznionych balkonach

- Iglaki do balkonów o wystawie północnej

3. Jak pielęgnować iglaki na balkonie?



 

iglaki na balkonie, donice, picea glauca, krzewy iglaste i sosny

 

Rośliny iglaste na balkony i tarasy — dlaczego warto postawić właśnie na iglaki?

Sadzenie iglaków w pojemnikach to częsty zabieg, zatem niezwykle łatwo jest wprowadzić te rośliny na balkon i taras. Zimozielone rośliny iglaste będą doskonałą opcją — zielony kolor będzie mamił Twoje oczy nie tylko w czasie sezonu, ale również i zimą. Odpowiednie gatunki i odmiany wprowadzić możesz nawet na niewielkie balkony.

Większość iglaków nie wymaga szczególnie skomplikowanej pielęgnacji, dzięki czemu bez obaw możesz podejść do zakupu roślin — nie sprawią Ci one kłopotu w późniejszym czasie. Iglaki to też rośliny odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz wytrzymałe na mrozy. Bez problemu zatem przetrwają zimę.

Piękny kolor iglaków i ładny pokrój to dodatkowy atut, roślina ładnie wygląda i będzie na pewno ozdobą Twojego balkonu lub tarasu. Dzięki różnym kolorom igieł możesz łatwiej dopasować okazy do aranżacji i sprawdzić, że meble balkonowe lub meble tarasowe będą się prezentowały wyjątkowo dobrze.

 

hodowla małej rośliny w donicach, przesadzanie do większego pojemnika, hodowla w donicach

 

Jakie są najciekawsze odmiany iglaków idealnych do hodowli w pojemnikach?

Ciekawe gatunki iglaste łatwo dopasują się do twojego balkonu lub tarasu. Wybór jest duży, na balkon i taras iglaki wybierz jednak ze szczególną starannością. Najlepiej zdecydować się na odmiany płożące oraz gatunki o pokroju kulistym lub pokroju kolumnowym. Takie okazy bez problemu zmieszczą się w pojemnikach. Zakup ładne skrzynie na balkon oraz donice na rośliny — w nich iglaki pięknie się zaprezentują.

Zobacz, jakie iglaki i ich odmiany będą najlepsze na balkon i taras:

  1. Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) — najciekawsze odmiany ‘Douglasii’, ‘Glauca’ i ‘Wiltonii’; odmiany tych iglaków mają piękne, intensywne, zielononiebieskie barwy, są mrozoodporne i łatwe w utrzymaniu, dobrze też znoszą formowanie.
  2. Świerki, które chcesz hodować na balkonie, powinny być odmianami karłowatymi; świerk kłujący 'Maingold' oraz świerk biały 'Alberta Globe' będą idealne.
  3. Sosna górska w odmianach 'Humpy', 'Winter Gold' oraz 'Ophir'; 'Winter Gold' zimą przebarwia się na żółto.

 

hodowla w donicach, donice wykonane z gliny, nasyp warstwę żwiru na dno

 

Iglaki na nasłonecznionych balkonach

Najlepsze iglaki to takie, które doskonale prezentują się w pełnym słońcu. Na dużych tarasach ustawić możesz nieco większe okazy, które lubią stanowiska słoneczne. Zobacz, jakie odmiany sprawdzą się na słoneczne stanowiska i balkon słoneczny.

  1. Sosna górska, sosna bośniacka oraz inne gatunki sosen.
  2. Żywotniki, czyli popularne thuje, a zwłaszcza żywotnik zachodni (Thuja occidentalis); świetnie znoszą cięcia i łatwo je formować, dobrze wypełnią wolne przestrzenie na balkonie.
  3. Modrzewie pięknie wyglądają w sezonie, na zimę jednak zrzucają igły, nie są to zatem całoroczne iglaki na balkon.
  4. Jałowce, zwłaszcza jałowiec płożący oraz jałowiec łuskowaty; są niskie i zwarte, mogą mieć kulisty pokrój, jego igły lubią przebarwiać się na zimę.

 

świerk biały, świerk, sosna, jałowiec, podłoże do iglaków

 

Iglaki do balkonów o wystawie północnej

Nie wszystkie balkony umieszczane są po południowej stronie. Balkony północne są szczególnie trudne do aranżacji — dociera tam zdecydowanie mniej światła i większość roślin kiepsko sobie tu radzi. Dobrym rozwiązaniem w tym miejscu będą iglaki na balkon. Inne rośliny mogą poradzić sobie o wiele gorzej, ale iglaki z mniejszą ilością dostępnego światła poradzą sobie na balkonach znakomicie. Zobacz, jakie odmiany będą szczególnie dobre do balkonów o wystawie północnej.

  1. Cisy, które w warunkach małego nasłonecznienia doskonale sobie radzą; dobrze znoszą cięcia i są roślinami o powolnym wzroście; mają piękny, ciemnozielony kolor.
  2. Choina kanadyjska, która ma ciemnozielone igły i dobrze znosi brak słońca.

 

rośliny z suchymi liśćmi, gatunki na balkony

 

Jak pielęgnować iglaki na balkonie?

Odpowiednia uprawa iglaków pozwoli Ci uzyskać piękne okazy. Iglaki sadzimy w pojemnikach i tam też pozostają przez cały rok. Najważniejsze zatem w ich uprawie będzie systematyczne podlewanie. Pielęgnacja iglaków to również dbanie o ich stan ogólny. Usuwaj na bieżąco uschnięte lub ułamane gałązki, a wiosną wykonaj dokładne cięcia sanitarne. Wolno rosnące okazy powinny być przycinane ze szczególną ostrożnością.

Gdy iglaki na balkon wyrosną zbyt mocno, należy przesadzić je do większych pojemników. Przesadzać i sadzić iglaki możesz praktycznie w każdym momencie roku, ale najlepiej robić to wiosną lub wczesną jesienią. Na początku wypełnij dno pojemnika żwirem. W dużych pojemnikach żwir możesz wymieszać lub zastąpić rozdrobnionym styropianem. Następnie pojemnik wypełnij do połowy ziemią dla iglaków (powinna mieć odczyn lekko kwaśny). Włóż przesadzany okaz i obsyp go dokładnie ziemią, dociskając ją mocno. Po sadzeniu roślina wymaga wilgotnego podłoża, podlej ją zatem obficie.

 

iglaki na balkon, otocz rośliny grubym papierem lub agrowłókniną na zimę

 

Aby proces sadzenia nie był stresujący dla rośliny, dbaj o to, by przekładać okaz delikatnie. Większość gatunków nie ma problemów z adaptacją na nowym stanowisku, wymagać będą jedynie częstego podlewania. Dbaj o to, by gałęzie iglaków nie niczym przyciśnięte, inaczej roślina może rosnąć nierówno i źle się przyjmie.

Podłoże powinno być lekko wilgotne, ale pamiętaj, że nadmiar wody może źle działać na rośliny. Dbaj o to, by ziemia była wilgotna, ale nie mokra, podlewaj je często, ale nie obficie. Iglaki nie potrzebują zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych, zapewnienie im odpowiedniej gleby będzie często wystarczającym zabiegiem co do ich uprawy.

Możesz stosować nawozy do iglaków. Najlepiej sprawdzą się takie o spowolnionym działaniu — uwalniane wolno składniki będą dostarczane do rośliny przez cały sezon. Nawożenie takim nawozem wykonuje się wiosną. Nawozy szybkodziałające należy dawkować częściej, ostatnie nawożenie wykonaj nie później niż w sierpniu. Unikaj nawożenia roślin nawozami azotowymi w jesieni, gdyż to zaburzy ich przygotowanie się do zimy.

Aby woda, spływająca z donicy, nie brudziła niepotrzebnie balkonu, możesz ustawić pod donicami betonowe płyty tarasowe. To sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o pozostające na balkonie ślady po wodzie, dzięki czemu Twoje deski tarasowe lub płytki pozostaną zawsze piękne.

 


 

Zainspiruj się!

Huśtawka na balkonie w bloku - inspiracje Huśtawka na balkonie w bloku - inspiracje
Taras w stylu skandynawskim, boho, retro, włoskim, marokańskim - Top 5 najciekawszych aranżacji ! Taras w stylu skandynawskim, boho, retro, włoskim, marokańskim - Top 5 najciekawszych aranżacji!
Najlepsze deski na balkon i taras - jakie drewno wybrać? Najlepsze deski na balkon i taras - jakie drewno wybrać?
Powrót