Jakie ogrzewanie do domu

19.11.2021

Nowoczesne technologie grzewcze podążają w kierunku oszczędności i ekologicznych rozwiązań. Ogrzanie domu jednorodzinnego nie musi pochłaniać ogromnych kosztów, ale instalacja może być kosztowna. Czasem rozwiązania, które na początku wydają się kosztowne, pozwalają na oszczędzanie na kosztach ogrzewania podczas eksploatacji. Które rozwiązanie będzie najlepsze? Czy warto postawić na pompę ciepła, czy lepsze będzie ogrzewanie elektryczne? Jak ogrzać dom, żeby płacić za to jak najmniej? Co się najbardziej opłaca? Z nami ogrzewanie nie będzie miało dla Ciebie żadnych tajemnic. Zapraszamy!


W tym artykule:

1. Ogrzewanie domu — podstawowe informacje

2. Rodzaje ogrzewania — czym ogrzewać dom?

3. Najbardziej opłacalne sposób ogrzewania domu



 

Ogrzewanie domu — podstawowe informacje

Decyzję o ogrzewaniu domu musisz podjąć już na etapie jego panowania. Zmiana systemu grzewczego jest możliwa, ale bardzo kosztowna, a nakłady eksploatacyjne każdego ogrzewania są największym kosztem utrzymania domu, bo sezon grzewczy w naszych warunkach trwa czasem dłużej niż pół roku. W popularnych, gotowych projektach domu najczęściej stosuje się ogrzewanie gazowe, elektryczne lub na paliwa stałe takie jak pellet czy węgiel. Coraz popularniejsze stają się systemy grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii, a szczególnie fotowoltaika, która pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu.

 

Piec kaflowy Helvetia 3,5-11kW brąz

 

Rodzaje ogrzewania — czym ogrzewać dom?

Podejmując decyzję o sposobie ogrzewania mieszkania, masz do dyspozycji wiele bardzo zróżnicowanych sposobów na dostarczenie ciepła. Często najnowocześniejsze technologie wymagają wysokich nakładu na starce i amortyzują się przez wiele lat, co sprawia, że są mniej popularne. Rosnące ceny paliw tradycyjnych i zwiększenie nacisku na ekologiczne gospodarowanie energią nieoczywiste sprawia, że warto zainteresować się i rozważyć

Ogrzewanie paliwem stałym

Jak na razie ogrzewanie mieszkania stałymi paliwami jest najbardziej powszechnym i najpopularniejszym sposobem pozyskania ciepła, ale również najbardziej pracochłonnym. i wywiera negatywny wpływ na środowisko. Emisja zanieczyszczeń może być w przyszłości dużym problemem dla użytkowników tego sposobu.

Instalacja wymaga regularnych przeglądów i czyszczenia. Sporym minusem jest wysoki koszy inwestycji i konieczność wydzielenia kotłowni oraz miejsca na przechowywanie opału do centralnego ogrzewania. Węgiel kamienny lub palety opału w postaci drewna czy pellet, zajmują dużo miejsca i wymagają zabezpieczenia przed deszczem lub śniegiem.

 

obraz na scianie

 

Pellet jest paliwem dużo łatwiejszym w przechowywaniu i transporcie, ale spalanie następuje w kotłach, ze specjalnymi podajnikami. Na pewno bardziej zautomatyzowane dozowanie paliwa sprawia, że piece na pellet łatwiej się obsługuje niż w przypadku innych paliw stałych. Jednak ten sposób opalania domu trzeba wybrać już na etapie planowania inwestycji. bo pelety spala się w piecach przeznaczonych tylko do tego paliwa. Dodatkowa pompa ciepła usprawnia działanie instalacji i uzyskanie gorącej wody. Chcesz wybrać też inne rodzaje pieców:

Proces spalania w instalacjach na paliwo stałe wymaga kontroli, ale niewątpliwą zaletą jest łatwy dostęp do opału. Wybór kotła ma wpływ na tanie ogrzewanie domu.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie domu wykorzystujące instalacje gazową nie jest dla każdego. Najważniejszy jest dostęp do sieci gazowej lub możliwość ustawienia przy budynku zbiornika na gaz. Ten typ ogrzewania budzi pewne obawy, ale jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo, wybierz piec z zamkniętą komorą spalania. Gaz ziemny, podobnie jak węgiel i drewno opałowe w tej chwili drożeje, więc koszt ogrzewania także wzrasta. Piec gazowy warto rozważyć, ponieważ nie trzeba go nadzorować. Nowoczesne modele można ustawiać zdalnie przez Internet. Instalacja wymaga jedynie raz do roku przeglądu. Kocioł na gaz płynny na pewno sprawdzi się w domach energooszczędnych. Rosnące ceny gazu ziemnego także mogą nie zachęcać do inwestycji w ten typ ogrzewania.

Ogrzewanie olejowe

Ogrzewanie olejowe, podobnie jak na gaz ziemny, nie należy do najtańszych rozwiązań. Olejem opałowym, podobnie jak gazem płynnym nie opłaca się ogrzewać budynków starych, bez izolacji termicznej. Koszty eksploatacji nie należą do najmniejszych i są porównywalne do kosztów ogrzewania gazem. Instalacja tego typu wymaga miejsca na zbiornik paliwa — nie może on być w bezpośredniej bliskości budynku mieszkalnego. Spalanie następuje w pełni automatycznie.

Po olej opałowy, jako główne paliwo grzewcze najczęściej sięgają osoby, dla których najważniejsza jest pełna autonomia systemu lub ci, których nie przerażają koszty inwestycji, jak i samej eksploatacji. Koszty inwestycyjne obniża skorzystanie z firmy, które proponują dzierżawy zbiornika, ale należy pamiętać, że nie jest to najtańsze ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Systemy elektryczne

W przypadku ogrzewania elektrycznego niskie koszty inwestycyjne dotyczą tylko przyłącza elektrycznego stałego. Jeśli zainwestujesz w instalację fotowoltaiczną, zyskasz tanią energię elektryczną. Do obniżenia ceny ogrzania całego domu opłaca się wykorzystanie drugiej taryfy, stosowanej w godzinach nocnych. Elektryczny system grzewczy jest bezpieczny, prosty w obsłudze, nie wymaga kotłowni, ale jest kosztowny w eksploatacji. Do bardzo dużego domu wybrać lepiej tańsze opcje. Elektryczne podgrzewacze wody można stosować do uzyskania ciepłej wody przy każdym rodzaju ogrzewania.


Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewaniem podłogowym możesz bez najmniejszego problemu zapewnić ciepło w całym domu. Najczęściej jednak stosuje się je jako źródło ciepła w wybranych pomieszczeniach, takich jak łazienka lub kuchnia. Maty grzewcze montuje się bezpośrednio pod płytkami podłogowymi. Przy ogrzewaniu płaszczyznowym duże znaczenie ma pokrycie podłogi. Nie nadaje się pod podłogi drewniane, grube wykładziny i dywany. W dalszej kolejności musisz zadbać o ocieplenie budynku i zmniejszenie strat ciepła. Polecane są: płytki ceramiczne, panele podłogowe laminowane i panele winylowe.


Odnawialne źródła energii

Wykorzystanie energii odnawialnej zmniejsza koszt ogrzewania domu. Koszt inwestycji tego typu bywa jednak zaporowy. Mimo, że ceny montażu spadają, a inwestycja dość szybko się zwraca, to bez refundacji kosztów i wsparcia państwa, wiele osób nie jest w stanie im sprostać. Popularne są panele i kolektory słoneczne.wytwarzające ciepło i energię elektryczną z promieni słońca.Najmniej popularna forma pozyskiwania ciepła na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych jest powietrzna pompa ciepła, odzyskująca energię z otoczenia. Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła kształtuje się na podobnym poziomie jak gazem ziemnym czy kotłem na pelet.

Najbardziej opłacalne sposób ogrzewania domu

Najpopularniejszym sposobem ogrzewania domów jest kocioł na paliwo stałe: węgiel lub drewno, kocioł gazowy lub elektryczne pompy ciepła. Mniej znane i rozpowszechnione są gruntowe pompy ciepła i powietrzne pompy ciepła.

Tradycyjne ogrzewanie węglowe uznawane jest nie tylko za uciążliwe dla środowiska poprzez emisje dymów i pyłów, ale wymaga również dużo pracy i zaangażowania właściciela domu. Kotły na paliwa stałe wymagają intensywnego nadzoru w czasie pracy oraz częstego czyszczenia i usuwania popiołów. Osoby, które spędzają dużo czasu poza domem, mogą mieć problem z właściwym dopilnowaniem pracy kotła. Trzeba także pamiętać o przygotowaniu miejsca na składowanie opału i poświecić czas na jego odpowiednie przygotowanie. Jest to bardzo tani sposób ogrzania domu.

Równie tanie jest ogrzewanie gruntową pompą ciepła, ale pod względem wygody jest zdecydowanie lepsze. Pompa ciepła nie wytwarza zanieczyszczeń powietrza i prawie można zapomnieć o jej istnieniu. Napędzana jest energią elektryczną, ale do ogrzania domu wykorzystuje naturalne ciepło pobierane z gruntu. Wielką niedogodnością jest koszt takiej instalacji, który znacznie przewyższa koszt instalacji ogrzewania gazowego i na paliwa stałe. Koszty jakie musisz ponieść w związku z bezpośrednim ogrzewaniem domu są jednak bardzo niskie w porównaniu do innych systemów grzewczych.

Dużym kłopotem i kluczową przeszkodą w wykorzystaniu tego sposobu, jest konieczność wykorzystania dużej powierzchni gruntu. Kolektor tego typu zajmuje od 500 m2 działki, na której nie można położyć kostki brukowej, nie można jej zabudować ani obsadzić wysoką zielenią czy drzewami. Wszystko, co utrudnia wnikanie wody w grunt i hamuje nasłonecznienie, powoduje, że zasoby ciepła w gruncie nie są odnawiane. Ogrzewanie oparte na pompie ciepła wykorzystującej ciepło zgromadzone w ziemi jest mało popularny w naszym kraju.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Elektronarzędzia Oświetlenie wewnętrzne Dywany Panele podłogowe
Powrót