Jakie płytki do małej łazienki wybrać? Zdjęcia i wskazówki aranżacyjne

13.12.2020

Wykończenie podłóg i ścian w małych łazienkach wymaga szczególnej uwagi i zastosowania kilku trików aranżacyjnych. Dzięki temu uda nam się optycznie powiększyć przestrzeń i sprawić, że wnętrze o niewielkim metrażu wyda się bardziej przestronne, a przy tym komfortowe. Co więcej, wszelkie takie zabiegi dodatkowo będą miały na celu stworzenie efektownej i modnej aranżacji. Naszym celem jest więc wygodna, praktyczna, a przy tym stylowa łazienka, w której przebywanie będzie prawdziwą przyjemnością. Jakie płytki do małej łazienki? Zdjęcia, wskazówki, porady i informacje znajdujące się poniżej niech staną się prawdziwą inspiracją.

 

Jakie płytki wybrać do małej łazienki?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że dużą rolę w przypadku wykończeń ścian i podłóg w łazience o małym metrażu będzie odgrywać wielkość kafli. Doskonale sprawdzą się tu duże płytki, na przykład 60 × 60 cm. Jeśli do tego wybierzemy jasne kolory, to uzyskamy efekt optycznego powiększenia wnętrza. Mała łazienka to pomieszczenie, w którym wyjątkowo efektownie będą się prezentować płytki z połyskiem, które pięknie odbijają światło, takie jak gres szkliwiony czy polerowany. Jeśli nie chcemy decydować się na duże płytki ceramiczne w małej łazience, to nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wybrać małe płytki. Zwróćmy jednak uwagę, by dobrać do nich idealnie pasujący kolor fug, aby przestrzeń nie wydała się nazbyt "poszatkowana". Osoby, które pragną ocieplić optycznie nieco jasną, małą łazienkę, powinny sięgnąć po płytki drewnopodobne.

 

Płytki łazienkowe - Merkury Market

 

Płytki do sufitu czy niżej?

Moda na kładzenie płytek na różnych wysokościach ścian w łazience zmienia się niemal tak często, jak moda na style aranżacji. Często decydujemy się tu na położenie kafli do samego sufitu i o ile będą one odpowiednio dobrane, będzie to doskonałe rozwiązanie. Dobrym pomysłem jest jednak również położenie płytek do połowy wysokości ścian lub też do wysokości 2/3 i pomalowanie pozostałej ich części kolorem współgrającym z kolorem płytek. W ten sposób płytki ścienne pozwolą nam optycznie podwyższyć i powiększyć przestrzeń małej łazienki.

 

Płytki ścienne - Merkury Market

 

Jaki kolor płytek pasuje do małej łazienki?

Jakie wybrać płytki do małej łazienki? Na początku już wspomnieliśmy, że w tym przypadku dobrze jest postawić przede wszystkim na duże kafle w jasnych odcieniach. Modne płytki ceramiczne w kolorze śnieżnej bieli, beżu, kości słoniowej czy szarości sprawdzą się tu najlepiej. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować z mocniejszych barw. Użyjmy ich jednak na przykład we wnękach lub w pojedynczym pasku nad umywalką. Decydując się na wnętrze urządzone w jednym kolorze (total look), wybierajmy płytki o różnych wymiarach i fakturze, dzięki czemu łazienka nabierze głębi. Płytkami ceramicznymi o tym samym kolorze, ale o innym wykończeniu (błyszczącym, matowym) możemy wyczarować niezwykle oryginalną aranżację.

 

Jakie płytki ceramiczne wybrać do małego WC?

Wykończenie ścian i podłóg płytkami w małym WC tak, by wydało się większe, to nie lada wyzwanie. Istnieje jednak na to prosty sposób. Świetnie sprawdzą się tu płytki wielkoformatowe w połączeniu z fugą w tym samym kolorze, dzięki czemu uzyskamy efekt jednolitej płaszczyzny. Podobnie jak w przypadku niedużej łazienki, warto sięgnąć po kafelki w połysku. Bardzo ciekawe rozwiązanie stanowi wykorzystanie mozaiki w aranżacji małego WC. Dobrym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza (w tym wypadku poprzez odbicie przestrzeni) będzie również zastosowanie dużego lustra, nawet na całą ścianę. W tym miejscu dodajmy jeszcze, że w niewielkiej toalecie dobrze sprawdzi się podwieszana ceramika i podwieszane meble łazienkowe, co pozwala na uzyskanie wrażenia większej przestrzeni.

 

Jak ułożyć płytki w małej łazience na podłodze?

Chcąc uzyskać efekt optycznego powiększenia przestrzeni, warto ułożyć kafle na podłodze łazienki w poziomie. Doskonale będą się tu prezentować płytki podłogowe o dużym formacie, na przykład o wymiarach 60 × 30 cm. Wnętrze małej łazienki będzie się również wydawało większe, jeżeli na tle jasnej płaszczyzny ułożymy kontrastujący kolorystycznie pas kafli. Jeśli z kolei zależy nam na optycznym podwyższeniu sufitu, to płytki połóżmy pionowo. W długim i wąskim pomieszczeniu zastosujmy jasne, połyskujące kafelki, a na krótszej ścianie kafelki ciemne i matowe. Jeśli na podłodze znajdą się czarno-białe płytki łazienkowe ułożone w szachownicę lub w karo, to uzyskamy doskonałą kompozycję w łazienkach z nutą art-deco, klasyczną, vinted lub retro. Osoby ceniące sobie bardziej stonowane wykończenia mogą z kolei sięgnąć na przykład po (tak lubiane w aranżacji wnętrz) płytki drewnopodobne czy też jasnobeżowy lub jasnoszary gres.

 

Jak układać dekory w małej łazience?

Dekory w łazience o niewielkim metrażu stosujemy ostrożnie. Ich nadmiar lub też nieprawidłowe ułożenie mogą spowodować, że wnętrze wyda się chaotyczne. Umiejętny dobór efektownych dekorów może jednak nadać całemu wnętrzu charakteru, dlatego warto po nie sięgać, a przy okazji pamiętać o kilku zasadach.

  • Pionowe dekory i pionowo ułożone płytki na ścianie sprawią, że pomieszczenie wyda się wyższe.
  • Poziome dekory i poziomo ułożone płytki poszerzą optycznie zbyt wąskie wnętrze.
  • Dekory w małej łazience pięknie będą się prezentować na niewielkich fragmentach, na przykład nad umywalką czy pod prysznicem.
  • W aranżacji małej łazienki należy unikać dekorów ułożonych po przekątnej.

 

Terakota - Merkury Market

 

Ile kosztuje położenie płytek w małej łazience?

Ceny położenia płytek często ulegają zmianie. Co więcej, zależą one od tego, w jakiej miejscowości wykonywana jest usługa. Wpływ na jej wysokość ma także jakość wykonania, obszar, jaki pokrywany jest kafelkami oraz ich wielkość i sposób montażu. Najwięcej będzie nas kosztować ułożenie płytek w karo oraz mozaika. Zapłacimy za taką usługę nawet 170 zł/m2. Małe płytki oraz gres w łazience to wydatek od 110 do 140 zł/m2. Najtańsze będzie ułożenie kafli o standardowych wymiarach 30 × 30 cm, bo około 85 zł/m2. Do całości usługi trzeba także doliczyć koszt montażu cokołów, a więc 40-50 zł/mb.

 


 

Powrót