Konserwacja bramy garażowej

16.07.2023

Zakup bramy garażowej jest ważnym elementem w efektownym wykończeniu domu. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy dokładnie zastanowić się, jaki rodzaj bramy chcemy nabyć. Mamy do wyboru bramy segmentowe, roletowe i uchylne, które różnią się od siebie sposobem użytkowania i konstrukcją. Decyzja o wyborze bramy zależy od możliwości jej zamontowania, jak i od upodobań klienta. Warto bramę garażową dobrać też nie tylko do wyglądu budynku, ale też do wyglądu ogrodzenia.

Bramy garażowe, a w szczególności bramy z napędem wymagają regularnej konserwacji. Ta kwestia bardzo często jest zaniedbywana przez użytkowników, choć należy pamiętać, że tylko regularna konserwacja zapewni prawidłową pracę bramy przez długie lata.

 

konserwacja bramy garażowej

 

Czynności konserwujące, które można wykonać samemu:

Bramę z zewnątrz należy czyścić gąbką, którą zanurza się w czystej wodzie. Do wody można dodać łagodny środek myjący lub dostępne w handlu środki do profesjonalnego czyszczenia lakierowanych powierzchni. Nigdy nie stosuj środków i gąbek, które mogłyby uszkodzić powierzchnię. Zdecydowanie odpada zatem stosowanie drucianych gąbek lub twardych szczotek — łatwo nimi zarysować lakier. Unikaj też używania ostrych narzędzi lub silnych środków czyszczących nawet wtedy, gdy zabrudzenia wydają się uporczywe.

 

Co najmniej raz na 6 miesięcy przeprowadzać okresowe przeglądy bramy, w czasie których należy:

  • Sprawdzić połączenia ruchome zaopatrzone w smarowniczki i nasmarować smarem

  • W celu dodatkowego zabezpieczenia bramy przed korozją jej konstrukcję należy pomalować farbą przeznaczoną do malowania powierzchni ocynkowanych, co znacznie przedłuży okres eksploatacji bramy.

  • Samodzielnie nie naoliwiaj wkładki bębenkowej zamka. Jeśli według Ciebie zamek ciężko się otwiera, zastosuj odpowiednie smary. Smar dodatkowo zabezpieczy zamek przed wnikaniem do niego wilgoci.

W czasie wykonywania takiego regularnego przeglądu szczególną uwagę zwróć na elementy mocujące bramę do ścian. Sprawdź zatem stan śrub i rolek wprowadzających. Jeśli stwierdzisz, że mocowania mają wady, zastąp je nowymi produktami niezwłocznie lub w inny sposób pozbądź się usterek. Korzystanie z wadliwie zamocowanej bramy może okazać się bardzo niebezpieczne! Jeśli brama jest mocno uszkodzona lub uszkodzeniu uległ mechanizm automatycznego otwierania, koniecznie zgłoś ten problem do producenta lub, jeśli okres gwarancji minął, skontaktuj się z autoryzowanym serwisem bramy.

 

W ramach standardowych czynności konserwacyjnych i serwisowych należy:

  • Sprawdzić napięcie sprężyn — otworzyć bramę podnosząc skrzydło do połowy wysokości (kąt skrzydła około 45). Jeżeli skrzydło wyraźnie opadnie, zwiększyć napięcie sprężyn poprzez regulację. Jeżeli skrzydło wyraźnie się podniesie, zmniejszyć napięcie sprężyn poprzez regulację. W razie nieprzeprowadzenia powyższych prac istnieje niebezpieczeństwo, że skrzydło nagle opadnie i spowoduje zranienie osób lub uszkodzenie przedmiotów znajdujących się w jej pobliżu.

  • Sprawdzić stan zamocowania osłon sprężyn i w razie potrzeby poprawić.

  • Sprawdzić, czy rolki jezdne podczas otwierania i zamykania skrzydła bramy się obracają. Jeżeli stawiają opór lub nie kręcą się wcale, należy sprawdzić ich stan, a szczególnie powierzchnie jezdne. W razie konieczności należy wymienić całe zespoły.

W ramach przeglądu należy sprawdzić podzespoły mechaniczne mające wpływ na bezpieczeństwo i prawidłową pracę bramy. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek należy je bezwzględnie usunąć a wadliwie działające podzespoły i części naprawić lub wymienić.

Powrót