Kuchnia z wyspą - jak ją zaaranżować?

19.05.2023

Kuchnia mała czy duża? Nieważne! Kuchnia to miejsce, które jest sercem każdego domu. To jedno z tych pomieszczeń, w których spędzasz najwięcej czasu. Jeżeli kochasz gotować dla siebie, rodziny i przyjaciół, doskonale wiesz, jak ważna jest właściwa aranżacja i zagospodarowanie kuchennej przestrzeni. Tu nic nie może być przypadkowym wyborem.

Szafki kuchenne, blaty, stół czy krzesła muszą tworzyć praktyczną i jednocześnie elegancką całość. Jak funkcjonalnie urządzić wnętrze kuchni? Jak ustawić kuchenne meble oraz sprzęty AGD, aby stworzyć praktyczną przestrzeń? Sposobów na to jest wiele, dziś chcemy przekonać Cię do zaprojektowania kuchni, w której centrum stanie wyspa. Przestrzeń kuchenna z wyspą to najpopularniejszy trend XXI wieku. Jeśli takie rozwiązanie jest Twoim marzeniem, zapraszamy do lektury artykułu. Nasi specjaliści przygotowali kilka wskazówek, które pomogą Ci prawidłowo urządzić kuchnię z wyspą.

 

wyspa kuchenna

 


W tym artykule:

1. Wyspa w kuchni otwartej — dlaczego warto ją mieć?

2. Dlaczego warto mieć kuchnię z wyspą?

3. Kuchnia z wyspą — w czym możesz wybierać?

4. Zamknięta kuchnia z wyspą — inspiracje

5. Strefa gotowania na kuchennej wyspie

6. Jeśli wyspa to i hokery! Ciekawe aranżacje z siedziskami

7. Trójkąt roboczy — zasada organizowania przestrzeni kuchennej



 

Wyspa w kuchni otwartej — dlaczego warto ją mieć?

Zgodnie z najnowszymi trendami, kuchnia coraz częściej staje się przestrzenią otwartą na salon lub jadalnię. Duże otwarte pomieszczenia są coraz chętniej wybierane do nowoczesnych domów. Ważne, żeby podczas aranżacji połączyć wszystkie wnętrza w jedną spójną całość. Taką możliwość daje wyspa kuchenna. Wkomponowana w wystrój kuchni i salonu łączy i zarazem wydziela dwie strefy — gotowania i relaksu. Jedna mała wyspa może zastąpić przy tym różne meble.

 

Dlaczego warto mieć kuchnię z wyspą?

Nowoczesne meble kuchenne często występują w "pakiecie" z wyspą, a takie rozwiązanie pozwoli Ci spędzać więcej czasu z bliskimi, dla których w końcu gotujesz. Koniec z samotnym przygotowywaniem posiłków podczas rodzinnych uroczystości. Teraz możesz połączyć przyjemne z pożytecznym!

Przygotujesz pyszne przekąski, nie tracąc nic ze spotkania trwającego w salonie. Bywa też, że impreza przenosi się bezpośrednio do kuchni. Wokół wyspy chętnie gromadzą się goście, wspólnie gotując i rozmawiając. Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie zbliża, jak wspólne przygotowywanie posiłków.

Warto podkreślić, że gotując przy wyspie, będziesz zawsze zwrócony twarzą w stronę salonu, dzięki temu będziesz mógł swobodnie rozmawiać z domownikami i gośćmi lub oglądać ulubiony program w telewizji. Przy wyspie możesz również spokojnie zjeść śniadanie lub wypić poranną kawę.

 

Kuchnia z wyspą — w czym możesz wybierać?

Jest wiele rozwiązań aranżacyjnych, które dopasowują wyspę do stylu pomieszczenia. Są wyspy małe i duże, kwadratowe, prostokątne i w kształcie litery "L". Każda z nieco innym układem, innym rozmieszczeniem szafek, półek i schowków. Są wyspy ze stołami lub wyspy połączone z siedziskiem. Wybór jest ogromny. Właściwie w kwestii projektowania wyspy ogranicza Cię jedynie wyobraźnia i miejsce, jakie masz do dyspozycji.

Wyspa może składać się z kilku szafek otwieranych w klasyczny sposób lub modułów z praktycznymi szufladami. Może zawierać wygodne i bardzo praktyczne półki i przegródki np. do przechowywania wina. W wyspach można umieścić zlewozmywak i kuchenkę lub wykończyć całość funkcjonalnym blatem. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, wyspa kuchenna sprawi, że powierzchnia użytkowa zwiększy się niewiarygodnie.

 

Zamknięta kuchnia z wyspą — inspiracje

Nie każdy posiada nowoczesny dom lub mieszkanie, w którym salon otwiera się na kuchnię. Nie każdego też stać na kosztowny remont, w którego projekcie będą umieszczone prace związane z wyburzaniem ścian. Czy zatem kuchnie zamknięte mogą być wyposażone w wyspę? Jak najbardziej!

Wyspa w zamkniętym wnętrzu może mieścić pod blatem szafki kuchenne i pakowne półki, które pomieszczą część sprzętów i naczyń użytku codziennego. Wielofunkcyjna wyspa kuchenna ze wbudowanym zlewozmywakiem lub płytą grzewczą wymaga większej ilości miejsca. Tego typu zabudowa sprawdzi się w dużych kuchniach. Do nieco mniejszych pomieszczeń proponujemy wyspę-stół. Choć takie rozwiązanie nie zapewni tylu schowków, co klasyczny model, to w rezultacie nie przytłoczy przestrzeni.

 

Strefa gotowania na kuchennej wyspie

Jeżeli zdecydujesz się, by na wyspie zamontować kuchenkę lub płytę grzejną, a nad nią okap z wyciągiem, pamiętaj o odprowadzeniu powietrza z wyciągu do komina wentylacyjnego. Tego typu instalację warto zaplanować na etapie projektowania wnętrza. Wtedy najłatwiej wykonać wszystkie potrzebne przyłącza. Jeśli przeprowadzasz remont, możesz wypróbować nasze sposoby na kłopotliwe instalacje.

Elastyczną rurę odprowadzającą opary możesz ukryć w podwieszonym suficie. Poziomy odcinek przewodu wentylacyjnego nie powinien być zbyt długi i koniecznie bez zakrętów. Idealnie byłoby ułożyć go delikatnie w górę — w stronę komina. Najwięcej kłopotów może Ci sprawić instalacja gazowa. Przewody doprowadzające gaz, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie mogą być osłonięte. Najlepiej umieścić je w wentylowanym kanale w podłodze, co niestety może okazać się kosztowne.

Nie zapominaj o instalacji elektrycznej, musisz przecież doprowadzić prąd do okapu, kuchenki, piekarnika czy zmywarki. Do płyty indukcyjnej potrzebna jest zazwyczaj specjalna instalacja trójfazowa. Nawet jeśli nie planujesz montowania na wyspie stałych urządzeń, pamiętaj o gniazdach, które mogą się przydać przy blacie roboczym.

 

Jeśli wyspa to i hokery! Ciekawe aranżacje z siedziskami

Stylowe hokery, czyli wysokie stołki barowe to opcja idealna do wysp kuchennych. W nowoczesnym, designerskim budownictwie wysokie blaty i barowe krzesła to w zasadzie standard. Za takim rozwiązaniem przemawia wygoda i praktyczność. Kuchnie wyposażone w wysokie krzesła są jednocześnie praktyczne i eleganckie.

Jeżeli jesteś posiadaczem wysokiego blatu (o wysokości ok. 100 -110 cm) wybierz stołek w przedziale od 80 do 85 cm wysokości. Średnia wysokość blatu, która waha się w przedziale 90-100 cm wymaga stołków 70 czy 75-centymetrowych. Niski blat, o wysokości szafek kuchennych w przedziale 80-90 cm doskonale skomponuje się z hokerami o wysokości do 65 cm.

Kolejną ważną zasadą przy wyborze krzeseł do wyspy jest praktyczne ustawienie. W jakiej kolejności powinny stanąć, aby korzystanie z nich było wygodne i praktyczne? Aby osoba siedząca mogła czuć się swobodnie, kolejny hoker powinien być oddalony o około 60 centymetrów. Natomiast między blatem i hokerem powinniśmy pozostawić 25 centymetrów, które pozwolą na komfortowe siedzenie.

Ogromną zaletą hokerów jest ich niesamowity wygląd i klimat, jaki tworzą we wnętrzu. Siedzenie przy stole kojarzy się z uroczystościami takimi jak święta lub urodziny. Nieformalne wizyty przyjaciół kojarzą się raczej z luźną atmosferą, dlatego wyspa i stylowe hokery w takiej sytuacji sprawdzą się znakomicie. Krzesła barowe stojące przy wyspach posłużą również podczas rozgrywek gier planszowych lub spotkań przy drinku.

 

Trójkąt roboczy — zasada organizowania przestrzeni kuchennej

Jeśli chcesz, by praca w kuchni była przyjemna, a otaczająca Cię powierzchnia praktyczna, podczas aranżacji wnętrza pamiętaj o zasadzie ergonomii mebli, ustawienie szafek kuchennych i urządzeń AGD.  Mowa o tzw. trójkącie roboczym, czyli układzie i wzajemnym powiązaniu lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Aby wnętrze było funkcjonalne, między poszczególnymi urządzeniami powinna być zachowana odpowiednia odległość ok. 120 - 210 cm. Dzięki takiej organizacji ograniczysz ilość kroków do minimum i zapewnimy sobie płynność i swobodę ruchów.

Pomiędzy strefami lodówki, kuchenki i zlewozmywaka powinien znaleźć się blat roboczy.

Jeżeli marzy Ci się kuchnia z wyspą, ale nie do końca wiesz, jak ją zorganizować, poszukaj pomysłów na naszej stronie internetowej. W zakładce "Inspiracje" znajdziesz wiele ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań na to, jak pomysłowo i designersko urządzić wnętrze.

Powrót