Łączenie płytek z panelami - jak to dobrze zrobić?

04.12.2020

Łączenie płytek z panelami to ciekawy i modny sposób na pogodzenie dwóch stref w jednym pomieszczeniu. Wykończenie podłogi z wykorzystaniem różnych materiałów to także sposób na uatrakcyjnienie aranżacji wnętrz. Jak estetycznie połączyć płytki ceramiczne i panele? O czym należy pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie? 

Jak łączyć płytki z panelami – najważniejsze zasady

Zastanawiając się, jak połączyć panele z płytkami, należy mieć na uwadze kilka reguł. Główną zasadą estetycznego i trwałego łączenia paneli i płytek ceramicznych jest wybór materiałów o podobnej klasie wytrzymałości oraz odporności na ścieralność. Takie rozwiązanie sprawi, że obie części podłogi będą zużywać się w takim samym tempie.  Nie trzeba wtedy zastanawiać się nad renowacją lub wymianą którejś części.

Należy pamiętać także o łączeniu podłóg w podobnym stylu i pasującej do siebie kolorystyce. Łączenie podłóg wymaga zastosowania się do zasady umiaru, sam zabieg aranżacji jest już wystarczającym urozmaiceniem, dlatego panele i płytki powinny być stonowane.

Przy łączeniu podłóg wykonanych z paneli i płytek, najlepiej będzie wykończyć je estetycznymi listwami. Listwy progowe zamaskują miejsce łączenia.

Płytki polskie mają coraz szerszą ofertę, a jakością przypominają płytki hiszpańskie.

 

Płytki i panele, czyli najmodniejsze połączenie w domu

Płytki podłogowe w kolorze naturalnego drewna i płytki gresowe w jednym pomieszczeniu to praktyczne rozwiązanie, wprowadzające sekcje do pomieszczeń. Intuicyjnie przypisuje przestrzeniom funkcje.

Kiedy kuchnia jest otwarta na salon, takie połączenie jasno wskazuje część roboczą, do przygotowania posiłków, część do spożywania posiłków oraz sekcję relaksu, z kanapami i wygodnymi fotelami. Także oddzielenie wiatrołapu od przedpokoju pozwoli na komfortowe oddzielenie części domu.

Terakota Energy Dekor Blanco 60/60

Jakie wybrać listwy do takiego połączenia?

Listwy aluminiowe to prosty i estetyczny sposób na połączenie płytek z panelami podłogowymi. Aluminiowa lub stalowa listwa progowa będzie stanowiła trwałe połączenie płytek z panelami w drzwiach. Co ważne, jest odporna na nacisk i korozję. Listwy można wyginać w dowolny kształt, odpowiadający łączeniu się podłóg. Płytki, listwy dekoracyjne nadadzą wnętrzom charakteru.

 

Kolejność układania posadzki

Łącząc dwa rodzaje materiałów na jednej posadzce, kolejność prac jest kluczowa. Komponowanie płytek i paneli rozpoczyna się od ułożenia materiału, który jest trudniejszy w docinaniu. Ponieważ to płytki ceramiczne są trudniejsze w docinaniu, więc to one powinny zostać ułożone, a dopiero później należy docinać do nich panele.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet płytki wielkoformatowe dopasować pod panele podłogowe. Będzie to stanowić bardzo oryginalne rozwiązanie aranżacyjne.

 

Dobór odpowiedniej kolorystyki

Kolorystyka podzielonej podłogi powinna nawiązywać do aranżacji wnętrz. Polecaną zasadą jest dobór na zasadzie kontrastów (jasno-ciemno) lub podobieństw (wzorów lub możliwości wykończeń).

Klasyczne połączenia to:

 

Listwy wyrównujące sprawią, że ewentualne nierówności będą niewidoczne.

 

Jak połączyć płytki z panelami listwą?

W zależności od ułożonej podłogi i jej poziomów dobiera się listwy progowe. Łączenie paneli z płytkami należy wykonać estetycznie - najlepszy efekt wizualny da zastosowanie listew wykończeniowych. Listwy mają różne wykończenia i zadania.

Ich zaletą jest to, że mogą zminimalizować ryzyko potykania się o różnicę poziomów, mogą ukrywać mankamenty montażu lub zachowywać szczeliny dylatacyjne.

Terakota Foresta Bronzo 15,5/60,5

Podział listew ze względu na rodzaj tworzywa

Listwa łącząca panele z płytkami może być wykonana z:

  • drewna,
  • stali nierdzewnej (bardzo trwałe)
  • aluminium (jest lekka i dająca eleganckie wykończenie)
  • anodowanego aluminium (komfortowa w codziennym użytkowaniu - nieprzyciągająca brudu przez pokrycie cienką warstwą tlenku, jest dostępna w trzech kolorach: oliwkowym, złotym i srebrnym).

 

Łączenia wykonane z materiału nierdzewnego rekomendowane są do wnętrz zaaranżowanych w ciemnych, wyrazistych kolorach, ponieważ dyskretnie je rozjaśniają; z kolei drewniane są używane coraz rzadziej, z uwagi na ich stosunkowo wysoką cenę - zamienniki doskonale imitują drewno, są także wygodniejsze w montażu do podłoża.

Gres Patchwork Vertigo Black 29,8/29,8 Pei Iv

Rodzaje listew do łączenia płytek z panelami

Listwa dobierana jest w zależności od zadania, jakie mają spełnić i pomieszczenia, w którym ma być zamontowana. Wyróżnia się następujący podział:

  • progowe - to inna nazwa listew przejściowych, układane są w progach i przejściach,
  • listwa wyrównujące różne rodzaje i wysokości posadzek - minimalizująca ryzyko potknięcia się, często stosowana w łazienkach i korytarzach,
  • listwy do wykończenia podłogi wykładziną - to osobny rodzaj aranżacji wnętrz i komponowania posadzek, do którego dedykowane są osobne materiały łączące,
  • do łączenia kamienia (na przykład gresu) i drewna, które charakteryzują się inną twardością podłoża i koniecznością zastosowania nadzwyczajnego rozwiązania. Popularne są teowniki, zawdzięczające swoją nazwę kształtowi litery "T", które idealnie wchodzą w szczelinę między ułożonymi podłogami.

Łączenie płytek z panelami w zależności od pomieszczenia

W zależności od pomieszczenia łączenie płytek z panelami można wykonać różnymi sposobami. W kuchniach i łazienkach najlepiej ułożyć listwy progowe anodowane lub ze stali, a pokojach i salonach listwa aluminiowa będzie nadawała podłogom eleganckiego wykończenia.

Łączenie paneli i płytek przez położenie odpowiedniej listwy wykonuje się na końcu, po ułożeniu obu rodzajów podłóg.

 


 

Powrót