Łąka kwietna jako alternatywa dla trawnika

27.06.2023

Cotygodniowe koszenie trawnika, dbanie o murawę, jej nawodnienie i atrakcyjny wygląd to ciężka praca i nie każdy jest w stanie w taki sposób pielęgnować swój ogród. Wiele osób chce jednak, by ich przydomowy ogród wyglądał atrakcyjnie. Czy zatem da się połączyć niewielki zasób pracy z atrakcyjnym wyglądem ogrodu? Odpowiedzią na to pytanie może okazać się łąka kwietna, czyli ciekawa i ekologiczna odpowiedź na nisko koszone, wypielęgnowane trawniki.

Chcesz mieć coś niezwykłego w swoim ogrodzie? Łąka kwietna ma wiele zalet, może zatem okazać się strzałem w dziesiątkę! Zobacz, czym wyróżnia się ten sposób zagospodarowania terenu zielonego, jak założyć łąkę kwietną i jak ją pielęgnować.

 

łąka kwietna

 


W tym artykule:

1. Jakie są zalety łąki kwietnej?

2. Jak założyć łąkę kwietną?

3. Jak wygląda pielęgnacja łąki kwietnej?

4. Jak uatrakcyjnić łąkę kwietną na wiosnę?

5. Gdzie najlepiej założyć łąkę kwietną?

6. Jak wytyczyć ścieżki przez łąkę kwietną?

7. Czy łąka kwietna to pomysł tylko do dużego ogrodu?



 

Jakie są zalety łąki kwietnej?

Łąka kwietna to założenie, które charakteryzuje się swobodą i ogromną różnorodnością. Kwiaty i trawy łączą ze sobą swoje siły, by stworzyć kolorową, atrakcyjną wizualnie przestrzeń. Łąka kwietna może być dość wysoka, zatem jest to teren głównie ozdobny, a w mniejszym stopniu użytkowy.

Ogromną zaletą łąk kwietnych będzie na pewno to, że wymagają one znacznie mniej pracy, niż tradycyjny trawnik. Łąkę kwietną nie trzeba kosić raz w tygodniu, koszenie odbywa się czasami tylko dwa, a w przypadku szczególnych mieszanek traw — nawet raz na sezon! To ogromna oszczędność czasu i pracy dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na cotygodniowe koszenie i duże wydatki na paliwo lub prąd do kosiarek.

Osoby, które interesują się ekologicznym podejściem do projektowania przestrzeni zielonych, chętnie będą miały w swoim ogrodzie łąkę kwietną. Takie założenie to naturalistyczny sposób na zagospodarowanie ogrodu, a jednocześnie możliwość stworzenia ekosystemu pełnego życia. Wśród kwiatów i traw swoje miejsce znajdą zwierzęta, owady, ptaki i małe ssaki, ogród stanie się zatem ostoją dla dzikiej przyrody.

Łąki kwietne to też nieodzowny element ogród naturalistycznych, ogrodów w stylu angielskim lub założeń romantycznych, wiejskich i rustykalnych.

Łąka kwietna, z uwagi na swoją odporność i małe wymagania, świetnie sprawdzi się na terenach trudnych: skarpach, suchych terenach lub podmokłych powierzchniach.

 

Jak założyć łąkę kwietną?

Założenie łąki kwietnej jest niezwykle proste. Najlepiej zakupić gotowe mieszanki traw i kwiatów, z pomocą których łąka będzie prezentowała się atrakcyjnie, będzie pełna pachnących traw i kolorowych kwiatów. Łąkę kwietną można założyć na istniejącym trawniku, nawet takim, który jest zniszczony — na zniszczonym trawniku łąka kwietna będzie doskonale się rozrastać.

Drugim sposobem jest zakładanie łąki kwietnej od podstaw. Teren należy przekopać, usunąć duże korzenie i kamienie, a następnie na tak przygotowane podłoże wysiać mieszankę nasion. W przypadku wielu nasion kwiatów i traw pojedyncze nasiona łąki kwietnej mogą być drobne, dlatego zaleca się, aby pomieszać mieszankę z piaskiem — to ułatwi równomierny wysiew.

Po wysiewie nasiona traw należy docisnąć do gleby (wałkiem lub płaską deską) i teren zrosić wodą.

Łąka kwietna jednoroczna musi być wysiewana co sezon, wieloletnia łąka kwietna nie wymaga dodatkowego wysiewu, można jednak uzupełniać ją o jednoroczne rośliny.

 

kwiaty na kwietnej łące

 

Jak wygląda pielęgnacja łąki kwietnej?

Wspominaliśmy już o ogromnej zalecie łąk kwietnych — małej ilości nakładu pracy, jaki potrzebuje taki teren, by prezentować się atrakcyjnie. To nie żart! Łąka kwietna wymaga zdecydowanie mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż tradycyjny trawnik.

Zaskoczyć może przede wszystkim koszenie łąki kwietnej. Przy niektórych mieszankach łąkę kwietną kosić można tylko raz w roku! To ogromna różnica w stosunku do trawnika, który kosić należy nawet co tydzień. Większość mieszanek nasion traw i kwiatów tworzy łąki, które kosi się dwa razy do roku. Pierwsze koszenie powinno odbywać się na przełomie czerwca i lipca, a drugie — jesienią, po skończeniu okresu wegetacyjnego.

Jesienny pokos warto zostawić na kilka dni w ogrodzie. Nasiona roślin wysypią się wtedy i będą stanowiły podstawę do stworzenia łąki kwietnej w przyszłym roku. Jak zatem widać, łąka kwietna to nie tylko sposób na założenie wymagające mniej pracy, ale również rozwiązanie na wiele lat!

Oprócz koszenia łąk kwietnych takie zagospodarowanie terenu nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba jej nawozić ani podlewać, zatem ilość prac jest naprawdę ograniczona.

 

Jak uatrakcyjnić łąkę kwietną na wiosnę?

Wczesna wiosna to trudny czas dla ogrodów. Rośliny nie są jeszcze w pełni rozwinięte i minie jeszcze jakiś czas, zanim trawniki lub kwietne łąki będą prezentowały się atrakcyjnie. Nie oznacza to jednak, że teren może być szary i nieatrakcyjny. Zaletą kwietnych łąk jest to, że możesz posadzić tam rośliny cebulowe — będą one spokojnie rosły wśród innych kwiatów i traw, a wczesną wiosną uatrakcyjnią widok trawnika.

 

Gdzie najlepiej założyć łąkę kwietną?

Łąka kwietna to pomysł na zaaranżowanie dosłownie każdego ogrodu. Świetnie sprawdza się w bardzo swobodnych stylach wnętrzarskich, rustykalnych i wiejskich założeniach oraz ogrodach w stylu angielskim. Odpowiednio umieszczone w ogrodzie łąki kwietne to nawet pomysł na nowoczesne ogrody.

Łąki kwietne to jednak przede wszystkim doskonały pomysł na zagospodarowanie trudnych terenów. Nadają się na wyjątkowo suche lub pomokłe fragmenty ogrodu, a także na skarpy, czyli wszędzie tam, gdzie ciężko wjechać kosiarką i zadbać o regularną pielęgnację trawnika.

 

łąka kwietna zamiast trawnika

 

Jak wytyczyć ścieżki przez łąkę kwietną?

Stworzenie łąki kwietnej w całym ogrodzie może okazać się strzałem w dziesiątkę, jednak warto pamiętać o tym, że komunikacja pomiędzy punktami w ogrodzie jest niezwykle ważna. Dlatego też zadbaj o odpowiedni układ ścieżek i dróżek. Jak stworzyć przejścia w łące kwietnej? Sprawa może wydawać się trudna, w końcu trawy i kwiaty w łące kwietnej nie raz są dość wysokie.

Najprostszym i najtrwalszym sposobem na wyznaczenie ścieżek będzie ułożenie na ziemi płaskich, ale szerokich kamieni albo płyt chodnikowych. Rośliny nie będą przerastały przez płyty, dzięki czemu ścieżka będzie widoczna i łatwo dostępna. Trawy i kwiaty, które będą rosły pomiędzy kamieniami lub płytami, można ścinać kosiarką żyłkową lub przycinać nożycami do ogrodu.

Jeszcze łatwiejszym sposobem jest wycinanie w łące odpowiednich ścieżek z pomocą kosiarki. Mogą być one wąskie lub szerokie. Zaletą tego sposobu jest możliwość zmiany układu ścieżek praktycznie w każdym momencie. Wadą — konieczność regularnego wycinania ścieżki.

 

Czy łąka kwietna to pomysł tylko do dużego ogrodu?

Odpowiednią mieszankę roślin można wykorzystać zarówno w dużym, jak i w małym ogrodzie. Powierzchnię łąk kwietnych można swobodnie zwiększać lub zmniejszać, dzięki czemu aranżacja ogrodu może stać się wyjątkowo dynamiczna. Warto we własnym ogrodzie mieć kwietną łąkę, nie tylko ze względu na zmniejszone koszty utrzymania takiego założenia, ale też z powodu wysokiej estetyki oraz możliwości poprawy stanu środowiska naturalnego.

Koszt założenia łąki kwietnej i późniejszego utrzymania tego terenu jest niewielki. Zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązanie!

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak zaprojektować ogród na działce z dużym spadkiem?


Ekologiczne odchwaszczanie — domowe sposoby na utrzymanie porządku w ogrodzie


Oszczędne podlewanie trawnika. Jak zatrzymać i wykorzystać deszcz?

Powrót