Ławka z bali - jak ją zrobić? Sprawdź!

08.03.2023

Drewno to uniwersalny, naturalny i piękny surowiec, z którego często wykonuje się meble ogrodowe. Jeśli szukamy sposobów na wprowadzenie w naszym ogrodzie nieco rustykalnego uroku, zamiast tradycyjnej ławki z deski możemy zrobić ławkę bali.

Wbrew pozorom ten solidny, duży element wyposażenia wcale nie jest trudniejszy do samodzielnego wykonania od zwykłej ławki. Sprawdź, jak w prosty sposób wykonać ją z surowca z odzysku!

ławka z bali - jak zrobić?

 


W tym artykule:

1. Drewno naturalne — najlepszy materiał do mebli ogrodowych

2. Ławka z bali — jak zrobić?

3. Fundament pod ławkę

4. Przygotowanie belek na ławkę

5. Montaż bali drewnianych



Drewno naturalne — najlepszy materiał do mebli ogrodowych

Dostępne w sklepach meble ogrodowe wykonane są z różnych materiałów — metalu, plastiku, rattanu, technorattanu, tworzywa sztucznego, a najczęściej właśnie z drewna. To ekologiczny, łatwo dostępny surowiec, ciepły wizualnie i fizycznie. W przeciwieństwie do większości innych łatwo poddaje się obróbce nawet w zwykłych ogrodowych warunkach. Odpowiednio pielęgnowane, zestawy mebli ogrodowych z drewna wytrzymują na dworze nawet wiele lat, nie tracąc swoich właściwości i atrakcyjnego wyglądu.

Jakie drewno najlepiej nadaje się na meble ogrodowe obiadowe i inne? Za jeden z najszlachetniejszych i najtrwalszych surowców uznaje się rodzimy dąb. Każdy zestaw: stolik i krzesła ogrodowe nie tylko wyróżnia się odpornością na czynniki atmosferyczne, a nawet uszkodzenia w wyniku np. uderzenia, ale też znosi największe dopuszczalne obciążenie statyczne. W przypadku ławek dla kilku osób dąb sprawdza się naprawdę dobrze.

Z tańszych rozwiązań popularnością cieszą się narożniki ogrodowe czy inne meble z drewna bukowego i sosnowego. Łatwo dostępne, wyróżniają się nie tylko niższą ceną, ale też wyjątkową łatwością obróbki. Jednak ze względu na mniejszą trwałość, meble ogrodowe z tych surowców wymagają częstszej impregnacji. Jeśli nie lubisz majsterkować, z pewnością zainteresują Cię piękne ławki do ogrodu z oferty naszego sklepu internetowego.

Oczywiście można też zdecydować się na ławkę ogrodową z drewna egzotycznego, np. teku. Drewno egzotyczne ma wiele zalet, które stawiają je ponad rodzimymi gatunkami. Jest dużo bardziej eleganckie, ciekawe, a co szczególnie ważne również niezwykle wytrzymałe. Prawdopodobnie właśnie dlatego cieszy się tak dużym uznaniem i popularnością. Niestety, drewno egzotyczne ma też pewną wadę. Jest znacznie droższe od znanych nam gatunków. Aby przy jego użyciu wykonać ławkę, trzeba będzie sporo zainwestować. Ze względu na cenę i trudniejszą dostępność meble z drewna egzotycznego uznawane są za towar luksusowy.

Ławka z bali — jak zrobić?

Zestawy wypoczynkowe do ogrodu mogą być sporym wydatkiem — szczególnie, gdy zależy nam na produkcie solidnym, wysokiej jakości. Zastanawiasz się, czy samodzielne wykonanie ławki nie jest zbyt trudnym zadaniem? Odpowiedź brzmi — nie! Wykonasz je bez problemu pod warunkiem, że zaopatrzysz się w odpowiedni materiał i dobrej jakości narzędzia. Dobrą, a jednocześnie ciekawą alternatywną dla tradycyjnych mebli do ogrodu jest wyjątkowa ławka z bali. Co ciekawe, pozyskanie surowca, czyli drewnianych bali, wcale nie jest ani trudne, ani takie kosztowne. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewna porozbiórkowego, pozostałości po starych słupach energetycznych czy odpadów z wycinki.

Na początku znajdujemy odpowiednie miejsce. Ze względu na swój ciężar modne ławki ogrodowe z bali nie będą nadawały się do przenoszenia. Dlatego warto dobrze zaplanować ich lokalizację.

Aby zrobić ławkę ogrodową z bali, potrzebujemy:

  • 7 drewnianych belek o długości 2 metrów

  • 2 drewniane belki 80 cm

  • 4 betonowych bloczków

  • 1 m kw. papy bitumicznej

  • metalowych kątowników i wkrętów

  • narzędzi: szlifierki, wkrętarki, poziomnicy itp.

Bale najprawdopodobniej trzeba będzie przyciąć na odpowiednią szerokość. Nie muszą jednak być idealnie równe. Delikatne rozbieżności dodadzą ławce naturalnego uroku.

Fundament pod ławkę

Aby ławka zachowała swoją stabilność i dobrze trzymała się pomimo zmiennych warunków atmosferycznych, musi być dobrze zakotwiczona w podłożu. Cała konstrukcja opiera się na czterech bloczkach betonowych — wkopanych w ziemię na podsypce cementowo-piaskowej, po dwa z każdej strony. Aby ławka stała prosto, musimy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu bloczków. W tym celu potrzebne nam będą narzędzia takie jak m.in. poziomnica. Aby montaż przebiegał bezproblemowo, tak wykonane betonowe nogi można obsypać dookoła suchym betonem.

Następnie wycinamy dwa prostokątne fragmenty papy bitumicznej w taki sposób, by zabezpieczyła ona górną powierzchnię bloczków. Na niej będziemy kłaść bale z drewna. Papa nie będzie widoczna, zapewni za to dobre zabezpieczenie drewnianych elementów.

prosta ławka z bali

 

Przygotowanie belek na ławkę

Wszelkie meble ogrodowe drewniane - czy to ławki, czy samodzielnie wykonane huśtawki ogrodowe, czyli stoliki — wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Niezależnie od tego, czy wykonujemy ławkę z desek, czy z belek, drewno musimy odpowiednio przygotować. W tym celu najpierw dokładnie czyścimy, a potem szlifujemy powierzchnię.

Podczas szlifowania drewna warto pozostawić ślady ręcznego ciosania — niezbyt duże, ale na tyle widoczne, by nadały ławce niepowtarzalnego rustykalnego uroku. Następnie wykorzystujemy impregnat gruntujący do drewna — zabezpieczy on drewniane siedzisko i oparcie przed szkodnikami, grzybem, destrukcyjnym wpływem wilgoci, sinizną i rozkładem.

Meble ogrodowe zyskają aż 6-letnią ochronę, jeśli dodatkowo użyjemy impregnatu ochronno-dekoracyjnego powłokotwórczego. Wykonywana przez Ciebie ławka ogrodowa z bali, z pewnością zyska w efekcie eleganckie, stylowe i matowe wykończenie, a częściowo transparentny impregnat, wykorzystany do kompleksowego wykończenia, pięknie podkreśli niepowtarzalny rysunek słojów, jakimi charakteryzują się bale. Pamiętaj, że preparaty wysokiej jakości pozwolą na zachowanie odpowiedniej ochrony i zapewnią długowieczność Twojej ławce ogrodowej. Emalia będzie chronić drewno przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych takich jak: promieniami UV, deszczem, śniegiem oraz wilgocią.

Montaż bali drewnianych

Na początku montujemy siedzisko. Za nogi ławki będą służyć dwie krótsze belki — o średniej długości około 80 cm. Montaż przebiega w następujący sposób. Przygotowane belki należy położyć na wykonanych na wcześniejszym etapie prac murkach, wzdłuż linii bloczków. Kolejno układamy na nich cztery znacznie dłuższe belki, najlepiej takie 2-metrowe. Całe siedzisko mocujemy, używając do tego metalowych kątowników. Kolejny krok to wykonanie oparcia z drewna. W tym celu do siedziska mocujemy dwie z pozostałych dłuższych belek drewnianych. W tym wypadku również potrzebne nam będą kątowniki.

Aby oprócz siedziska nasza ławka ogrodowa z oparciem miała też drewniane podłokietniki, wykorzystajmy ostatnią dłuższą belkę, która pozostała. Przytnijmy do odpowiedniej długości i podobnie jak elementy oparcia, przymocujmy do siedziska.

W taki oto sposób udało nam się zrobić ławkę z drewna — piękną, rustykalną, przywodzącą na myśl ławki widywane na szczytach gór, przy szlakach czy wokół ognisk. Oczywiście nasze meble ogrodowe nie muszą być tak surowe, jak te ogólnodostępne. Aby dodać im przytulności, warto zaopatrzyć się w poduszki do ogrodu, udekorować przestrzeń wokoło donicami z kwiatami, zastosować oświetlenie i lampy zewnętrzne czy chociażby dodać urocze dekoracje i ozdoby.

ławka i stół z drewna

 


 

Zainspiruj się!


Ławka metalowa ogrodowa - najważniejsze informacje


Jak samodzielnie zrobić ławkę do ogrodu? Podpowiadamy jak przeprowadzić jej montaż!


Jak wykonać drewnianą ławkę ogrodową? - Praktyczne wskazówki!


 

Powrót