Letnie cięcie krzewów – poradnik co, jak i kiedy przycinać latem

29.04.2023

Cięcie roślin to podstawa ich pielęgnacji i zapobiegania chorobom. Zaprzestanie tych czynności latem, szczególnie w lipcu i sierpniu, dla wielu krzewów może być bardzo niekorzystne. Jeśli zatem chcesz, żeby Twój ogród zawsze prezentował się zachwycająco, zadbaj o letnie cięcia krzewów ozdobnych, cięcie drzew owocowych i krzewów owocowych i to, by rośliny zawsze prezentowały się zachwycająco.

Do cięcia potrzebne Ci będą odpowiednie narzędzia. Cięcie letnie jest o tyle ważne, że pozwala roślin odpowiednio się rozrastać, dba o ich stan i estetykę. Niektóre gatunki krzewów muszą być przycinane częściej niż inne — koniecznie sprawdź, jak często trzeba wykonywać cięcia okazów, które masz u siebie.

 

narzędzia ogrodnicze

 


W tym artykule:

1. Czym najlepiej przycinać rośliny?

2. Jak przycinać rośliny?

3. Jakie rodzaje cięć wyróżniamy?

4. Jak przycinać żywopłoty?

5. Jak wygląda przycinanie krzewów kwitnących?

6. Jak wygląda pielęgnacyjne cięcie krzewów owocowych?

7. Jak przycinać róże?



 

Czym najlepiej przycinać rośliny?

Cięcia roślin w ogrodzie należy wykonywać odpowiednimi narzędziami do ogrodu. Młodsze pędy przycina się nożycami ogrodowymi, a większe okazy (np. żywopłoty) dużymi sekatorami ogrodowymi. Grubsze gałęzie mogą nie poddać się sekatorom lub nożycom, zastosuj wtedy odpowiednie piłki: piłki lisi ogon, piłki elektryczne oraz piłki ręczne do przycinania drzew i krzewów.

Pamiętaj, że ważne są nie tylko narzędzia, jakimi wykonujesz pracę, ale też stan tych narzędzi. Dbaj o to, żeby wszystkie ostrza były ostre, czyste, a przed pracą dodatkowo je zdezynfekuj. To pozwoli Ci wykonywać cięcia sprawnie i z małą szkodą dla roślin. Rany po czystych i równych cięciach będą goić się szybciej i nie będą tak mocno narażone na atak mikroorganizmów, a zwłaszcza wirusów, bakterii i grzybów.

 

narzędzia do cięcia krzewów

 

Jak przycinać rośliny?

Podczas wykonywania cięć pamiętaj przede wszystkim o dokładności. W przypadku krzewów ozdobnych lub owocowych, cięcia wykonuj sprawnie, ale z uwagą. Miejsce cięcia powinno być czyste i równe. Nierówne brzegi, poszarpane tkanki lub obłamane fragmenty to idealne siedlisko mikroorganizmów, które mogą znacząco osłabić znajdujące się w ogrodzie okazy.

Miejsce cięć, zwłaszcza w przypadku krzewów owocowych, warto zabezpieczyć dodatkowo pastami ogrodowymi lub bandażami. Dzięki temu te newralgiczne punkty będą lepiej chronione do momentu zarośnięcia twardszą tkanką.

 

Jakie rodzaje cięć wyróżniamy?

Ogrodnicy stosują kilka różnych rodzajów cięć — każde wykonuje się nieco inaczej i ma co innego na celu. Warto poznać rodzaje cięcia drzew owocowych, krzewów ozdobnych i owocowych, gdyż łatwiej będzie wtedy dbać o dane okazy.

Najpopularniejszym cięciem, jakie wykonuje się w ogrodzie, są cięcia formujące. W przypadku krzewów pozwalają one nadać roślinom odpowiedni kształt i wielkość. Cięcia formujące są szczególnie ważne w przypadku krzewów przeznaczonych na żywopłot lub krzewów, z których robi się żywe rzeźby ogrodowe.

Oprócz cięć formujących stosuje się również cięcia sanitarne, które pozwalają na usunięcie uschniętych, uszkodzonych, złamanych lub martwych pędów albo gałązek. Cięcia sanitarne pozwalają oczyścić krzewy i nieco je odświeżyć.

W przypadku starszych okazów często wykonuje się także cięcia odmładzające, które polegają na usunięciu starszych pędów. Na zrobionym w ten sposób miejscu mogą rozrastać się młode, silne pędy. Cięcia odmładzające pomagają rozkrzewiać się roślinie, przedłużają jej żywotność i nadają estetykę okazom.

 

narzędzia ogrodnicze

 

Jak przycinać żywopłoty?

W okresie letnim cięcie może przede wszystkim pomóc utrzymać roślinę w ryzach, powstrzymać jej nadmierny wzrost. Tak jest w przypadku krzewów żywopłotowych — tu wykonuje się regularne cięcia formujące, które zapewniają roślinom taki kształt, jaki jest potrzebny w ogrodzie. W sezonie letnim trzeba je przycinać regularnie, aby zachować właściwy kształt żywopłotu. Cięcie wykonuje się nie raz bardzo często — raz lub dwa razy w miesiącu.

Najbardziej nadają się do tego nożyce do żywopłotu: ręczne i elektryczne. Szczególnie nożyce elektryczne sprawdzą się przy większych powierzchniach do przycinania, gdyż pozwalają na skrócenie czasu pracy i wykonanie precyzyjnych cięć.

Jeśli żywopłot tworzą rośliny o dużych liściach, np. ostokrzewy lub wawrzyny, lepiej użyć sekatora (liście pocięte nożycami mogą brązowieć). Tegoroczny przyrost tnie się na wysokości 2-3 pąka od podstawy pędu.

Żywopłoty z drobnoliściennych roślin jak bukszpanu czy głóg, można z powodzeniem przycinać nożycami ręcznymi posiadającymi długie ostrza.

Dbanie o żywopłoty pozwoli Ci stworzyć piękne, zielone ściany o równych krawędziach. To kwintesencja ogrodowych założeń i prawdziwy popis Twoich ogrodniczych umiejętności.

 

Jak wygląda przycinanie krzewów kwitnących?

Jeśli krzew ma kwiaty na samym szczycie, to trzeba szczególnie zwracać uwagę, aby nie wyrósł za wysoko. Zbyt wysoko rosnących kwiatów nie będzie dobrze widać, cały krzew będzie zatem mniej atrakcyjny. Wcześnie kwitnące krzewy dobrze jest przycinać zaraz po zakończeniu kwitnienia. Do takich krzewów należą żylistki, jaśminowce, forsycje, pigwowce, krzewuszki, liliowce, czy bzy.

Niektóre drzewa i krzewy kwitnące wymagają przycinania, aby pobudzić kwitnienie. Tak jest w przypadku glicynii: roślina będzie pięknie kwitnąć po przycięciu jej. Młode pędy mogą osiągać nawet 2 metry i gdy ich nie przytniemy, stworzą splątany gąszcz zieleni. Latem zachodzi potrzeba skracania wszystkich pędów w miejscu, gdzie wiosną zaczęły one wyrastać.  Warto postąpić tak też z  wiciokrzewami oraz jaśminami.

Do przycinania pojedynczych pędów wysoko położonych przystosowane są sekatory ogrodowe ręczne o wydłużonych ramionach lub sekatory na teleskopowym kiju. Do cięcia niższych krzewów bardziej funkcjonalne są małe sekatory ręczne.

 

Jak wygląda pielęgnacyjne cięcie krzewów owocowych?

Krzewy i drzewka owocowe, takie jak porzeczki i agrest, latem narażone są na chorobę grzybową, zwaną srebrzystością liści. Charakteryzuje się ona zamieraniem gałęzi. Zarodniki grzyba dostają się do wnętrza roślin w miejscach, gdzie uszkodzona została kora. Latem rany po cięciu sanitarnym zaschną szybko, ograniczając ryzyko zainfekowania rośliny. Dlatego lato to dobry moment na tego typu prace.

Krzewy porzeczek czarnych owocują na nowych pędach, więc latem po zbiorze owoców trzeba wyciąć najstarsze i najgrubsze odrosty. Wystarczy pozostawić kilka najmłodszych pędów i nowe przyrosty. Takie cięcie odmładzające sprawi, że w kolejnym roku krzew będzie rósł zdrowo i owocował obficie.

Inaczej postępuje się z porzeczkami czerwonymi oraz agrestem. Zawiązują one owoce na krótkopędach i w dolnej części zeszłorocznych pędów bocznych. Aby zapewnić sobie udany zbiór, najlepiej przycinać najmłodsze oraz tegoroczne przyrosty.

Jeżyny i maliny, które owocują latem, przycinamy po zbiorze owoców. Zasychające pędy wycinamy tuż przy ziemi. W ich miejscu wyrosną silne pędy, na których w przyszłym roku pojawiają się owoce. Do tego typu prac najbardziej nadają się sekatory ręczne, uniwersalne.

 

narzędzia do ogrodu

 

Jak przycinać róże?

Kwitnące krzewy, a w szczególności popularne i lubiane róże, niechętnie otwierają swoje pąki, jeśli wokół nich będą przekwitnięte kwiaty. Dlatego, aby zapewnić kwitnienie, usuwamy opadające kwiaty. Gdy cały kwiatostan lub grono kwiatów przekwitnie, przycinamy pędy w połowie długości lub do miejsca, z którego wyłaniają się nowe pędy albo pąki kwiatów. Dzięki temu rośliny nie będą tracić energii na zawiązywanie nasion.

Do cięcia róż przyda się nie tylko dobry sekator ogrodowy, ale także rękawice ochronne, które ochronią przed kolcami.

Letnie przycinanie krzewów jest niezbędne, ale robimy je w zupełnie innych celach niż wiosną. Ogród wymaga pracy przez cały rok i warto o tym pamiętać. Praca jednak zdecydowanie się opłaci — piękna przestrzeń będzie cieszyć oko i zdecydowanie będzie dumą właściciela.

 


 

Zainspiruj się!

 

Ręczne narzędzia do spulchniania gleby - sprawdź, które przydadzą się w ogrodzie


Narzędzia do ogrodu - najlepsze produkty na lato 2022


Ręczne narzędzia ogrodnicze - co warto wybrać do pielęgnacji ogrodu

Powrót