Lustro wbudowane w płytki — sposób na nietuzinkową aranżację łazienki

08.09.2022

Lustro jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki. Pełni ono w tym pomieszczeniu bardzo ważną rolę. Jest niezbędne podczas wykonywanych codziennie czynności higieniczno-kosmetycznych, takich jak mycie zębów, golenie się, czesanie. Jest też niezbędne w trakcie robienia makijażu. Dodatkowo bez wątpienia jest też ozdobą tego pomieszczenia, więc w każdej łazience spełnia też funkcję dekoracyjną.

Odpowiednio dobrane lustra łazienkowe są nie tylko funkcjonalne, ale potrafią odmienić charakter każdej aranżacji, wpływając na jej efekt wizualny. W zależności od tego, jaką wielkość ma pomieszczenie kąpielowe, lub w jakim jest stylu — lustro w łazience zawsze zwraca uwagę, też jako element optycznie powiększający przestrzeń. Bardzo ważne jest, aby do swojej łazienki wybrać lustro w sposób przemyślany, biorąc pod uwagę jego rozmiar, kształt i umiejscowienie. Lustro w stylu glamour, stylu skandynawskim, czy lustro do łazienki umieszczone między płytkami na całej ścianie musi współgrać z aranżacją i odpowiadać na Twoje potrzeby. Aby spełniało ono swoją rolę, niezbędna jest wiedza, jak zamontować lustrzaną taflę na ścianie, dbając jednocześnie o odpowiednie oświetlenie lustra i względy wizualne.

Modne lustro wbudowane w płytki


W tym artykule:

1. Lustro łazienkowe wbudowane w płytki — modnie i praktycznie

2. Jakie lustro wybrać do łazienkowego wnętrza?

3. Mocowanie lustra łazienkowego — na jakiej wysokości?

4. Lustro łazienkowe — wklejane czy przykręcane?

5. Lustro wklejane do ściany

6. Przykręcane lustra łazienkowe

7. Lustro przyklejone do płytek

8. Jak oświetlić taflę lustra?



Lustro łazienkowe wbudowane w płytki — modnie i praktycznie

Możliwości przeglądania się w lustrze jest podstawową funkcją, jaką pełni ono w łazience. Wybierając lustro zawieszane, możesz wybierać do woli spośród szerokiej oferty tych produktów. Z powodu ograniczonej powierzchni nadal chętnie sięga się też po szafki z lustrzanymi frontami. Lustra do łazienki zawieszane na ścianie to przede wszystkim modne kwadratowe lustra w ramie. Bardzo często wybierane jest też lustro okrągłe w ramie, czy lustro stojące. Rama lustra stanowi jego dekorację.

Jeśli śledzisz najnowsze trendy, z pewnością wiesz, że możesz też zamontować lustro zrobione na podany wymiar, wklejane w płytki. Lustro bez ramy, wklejane w płytki w łazience jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem, gdyż gwarantuje wybór małego lub dużego lustra na potrzebny wymiar. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy występują różnice wzrostu między domownikami. Duże lustro bez problemu obejmie całą sylwetkę.

Lustro wklejane w płytki również będzie pełniło funkcję dekoracyjną. Bardzo często stosowanym zabiegiem jest frezowanie górnej i dolnej krawędzi lustra. Wprowadzi to do aranżacji wnętrza charakteru. Jeśli posiadasz łazienkę ze skosem to lustro wklejane, sprawdzi się w takim wnętrzu idealnie. Lustro zamówione na wymiar u szklarza wypełni całą przestrzeń pod skosem, a Ty unikniesz skośnego docinania płytek. Godna uwagi jest możliwość wklejenia pod duże lustro na ścianę, specjalnej maty grzewczej, mającej na celu zapobieganie parowaniu lustra w trakcie kąpieli. Ogrzewanie może być połączona z oświetleniem, bądź niezależne.

Łazienka z lustrem w płytkach

Jakie lustro wybrać do łazienkowego wnętrza?

Lustra w łazienkach to element, który optycznie powiększa przestrzeń. Chcąc odmienić dodatkowo wygląd łazienki, możesz zastosować się do rad. Jeśli chcesz optycznie wydłużyć pomieszczenie w górę, wybierz wklejenie lustra w pionie. Jeśli chcesz, aby łazienka wydała się szersza, zastanów się lepiej nad lustrem w poziomie. W małych łazienkach wyjątkowo polecane są duże lustra wklejane w ścianę. Niekiedy mogą one być przyklejone na całej ścianie. Pamiętaj, że lustro bez ramy na wymiar również może mieć wyjątkowo dekoracyjny charakter. Wystarczy wybrać spośród modnych fazowań lub użyć dekoracyjnych płytek wokół lustra.

Światło jest wyjątkową dekoracją w łazience z lustrem

Mocowanie lustra łazienkowego — na jakiej wysokości?

Lustro w łazience powinno znajdować się na takiej wysokości oraz mieć taką wielkość, aby wszyscy domownicy mogli z niego swobodnie korzystać. Wybór wysokości montażu uwarunkowany jest w dużej mierze wzrostem osób, które będą się w nim przeglądać. Warto podczas montażu przestrzegać wytycznych, które mówią, że głowa patrzącej w zwierciadło osoby powinna być w jego centralnej części. Odstęp pomiędzy dolną krawędzią luster, a umywalką powinien wynosić około 20 cm. Przy bardzo dużych modelach kierować się można zasadą, mówiącą, że dolna krawędź lustra powinna być około 120 cm od podłogi, a górna jego krawędź zrównywać się z górną krawędzią drzwi. Modny obecnie w łazience jest wybór lustra stojącego. Nie trzeba martwić się o wysokości minimum i maksimum, wymaga to jednak większej powierzchni.

Lustro łazienkowe z ozdobnym elementem z płytek

Lustro łazienkowe — wklejane czy przykręcane?

Lustra przygotowywane na wymiar należy przyklejać do przygotowanej uprzednio, równej ściany pomiędzy płytkami albo bezpośrednio na płytki. Często jest to wybór stosowany pomiędzy szafką a umywalką lub na większe powierzchnie, w zależności od aranżacji. Cięższe tafle luster w ramie, zwłaszcza ozdobnych umieszczonych na płycie meblowej lub stelażu, potrzebują dużo mocniejszego oparcia, więc montuje się je przy użyciu wkrętów i kołków rozporowych. Możesz być wtedy pewny, że Twoje lustro łazienkowe nie spadnie i nie zrobi nikomu krzywdy.

Lustro wklejane do ściany

O lustrze łazienkowym dobrze jest pomyśleć jeszcze przed układaniem płytek. Jest wtedy możliwość zaplanowania miejsca, gdzie będzie wklejone lustro i pozostawienie na ścianie niewykończonego miejsca na potrzebny wymiar. Najprostsze bowiem jest wklejenie lustra do zostawionej wnęki pomiędzy płytkami. Jest to najłatwiejsza metoda, która w najmniejszym stopniu naraża lustro na uszkodzenie. Wystarczy jedynie pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni podczas układania glazury. Metoda ta jest funkcjonalna, estetyczna, oraz pozwala uzyskać równą idealnie połączoną ze ścianą powierzchnię.

Przykręcane lustra łazienkowe

W przypadku luster o znacznych rozmiarach lub sporej wadze przykręcenie będzie jedyną odpowiednią metodą montażu lustra na ścianie. Klej może nie utrzymać dużego ciężaru. Przykręcanie lustra wbudowanego w płytki to metoda o wiele bardziej czasochłonna, niż klejenie i wymagająca większych umiejętności.

Lustro przyklejone do płytek

Trudniejszym zadaniem jest przyklejenie lustra na położoną już glazurę. Wymaga to odpowiedniego wypoziomowania i dopasowania konkretnej ilości kleju, aby nie doszło do odklejenia się lub zsuwania lustra. Gdy wybierzesz dogodne miejsce na umieszczenie lustra, konieczne jest przemycie okładziny ceramicznej płynem do szyb dla usunięcia łuszczu. Powierzchnia powinna być sucha.

Lustro wpasowane pomiędzy płytki i szafki

Jak oświetlić taflę lustra?

Oświetlenie lustra w łazience odgrywa niezwykle ważną rolę. W przypadku luster wklejanych w płytki możesz wybrać klasyczny kinkiet przykręcany do ściany albo wkomponowane w lustro oświetlenie. Jeśli zdecydujesz się na oświetlenie wbudowane w taflę lustra łazienkowego, to może występować ono w postaci linearnej albo punktowej. Ważne by patrzące w lustro osoby czuły się komfortowo. Najczęściej do oświetlenia lustra łazienki wybiera się Ledowe punkty świetlne. Z pewnością nowoczesne lustro łazienkowe wbudowane w płytki będzie dobrym wyborem dla każdego wnętrza.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Jak powinna wyglądać łazienka dla osoby niepełnosprawnej? Sprawdź, jakie sprzęty ułatwią korzystanie


Czarna armatura - do jakich wnętrz pasuje?


Łazienka inspirowana naturą


 

Powrót