Mała kuchnia — sprytne rozwiązania. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w funkcjonalnym wnętrzu

20.09.2022

Aranżacja małej kuchni jest zazwyczaj bardzo problematyczna. Często zwłaszcza w bloku kuchnie są mniejsze w porównaniu do reszty pomieszczeń w mieszkaniu. Dodatkowo niejednokrotnie pomieszczenia te są trudno ustawne, zwłaszcza gdy do dyspozycji masz długą wąską kuchnię lub posiadasz połączenie pokoju dziennego z aneksem kuchennym. Urządzenie małej kuchni jest zatem sporym wyzwaniem, które potrzebuje pomysłowych rozwiązań, ponieważ nawet, a może zwłaszcza w małych pomieszczeniach rozmieszczenie wyposażenia musi być przemyślane i funkcjonalne. Bardzo ważna jest możliwość swobodnego poruszania się, przyrządzania posiłków i przechowywania. Zastanawiasz się jak urządzić małą kuchnię? Jest kilka sprytnych rozwiązań, które mogą okazać się świetnym pomysłem przy ograniczonej przestrzeni kuchennej.

 

Jak urządzić małą kuchnię? - Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Aranżacja małej kuchni — wygodny ciąg kuchenny

2. Jak urządzić małą kuchnię — wyposażenie szafek

3. Jak urządzić małą kuchnię z wykorzystaniem relingów

4. Przechowywanie w kuchni – sprytne rozwiązania do szafek

5. Składane stoły i przesuwne wyspy — sprytne sposoby na zyskanie dodatkowej przestrzeni

6. Mała kuchnia — meble pod sufit w jasnych kolorach



 

Aranżacja małej kuchni — wygodny ciąg kuchenny

Urządzenie małej kuchni to nie lada wyzwanie. Mała kuchnia jest jednak pomieszczeniem, gdzie zawsze sprawdzi się umieszczenie szafek jedna, obok drugiej tworząc w ten sposób ciąg kuchenny. W wąskiej kuchni najlepiej sprawdzi się ciąg szafek usytuowanych po jednej stronie pomieszczenia. Gdy mała kuchnia ma kształt prostokąta lub kwadratu, to najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie szafek w kształt litery L. Rozstawiając meble, pamiętaj jednak, że zawsze musisz pozostawić przestrzeń na swobodne poruszanie się. Odległość pomiędzy rzędami mebli lub pomiędzy ścianą i meblami powinna wynosić co najmniej 90 cm.

 

Jak urządzić małą kuchnię — wyposażenie szafek

Pomieszczenie kuchenne jest miejscem, w którym dodatkowe miejsce do przechowywania jest na wagę złota. Podstawą świetnie wyposażonej niewielkiej kuchni są dobrze rozmieszczone oraz zagospodarowane szafki i szuflady. Najlepiej stosować szuflady z pełnym wysuwem, a w nich umieścić specjalnie do tego przeznaczone wkłady z podziałami, przegródki i pojemniki na sypkie produkty. Szuflady wysuwane do końca, ukażą cała zawartość szafki i ułatwią dostęp do niej. Jest to miejsce idealne do przechowywania akcesoriów kuchennych potrzebnych do gotowania. Świetnym pomysłem są też szafki stojące wykorzystane na całej swej wysokości, które będą miały zamontowane kilka szuflad pod jednym wspólnym frontem. Projektanci mebli prześcigają się obecnie w tworzeniu praktycznych mebli dedykowanych małym kuchniom w niewielkich mieszkaniach. Częstym rozwiązaniem są szafki o drzwiczkach przesuwanych albo wygodne meble z żaluzjami. Bardzo dobrym pomysłem w niewielkiej kuchni są też wieszane na ścianie pojemne i wygodne półki, na których pomieścisz i wyeksponujesz naczynia oraz przyprawy.

 

Przestrzeń w małej kuchni trzeba funkcjonalnie rozplanować - Merkury Market

 

Jak urządzić małą kuchnię z wykorzystaniem relingów

Kuchnie w nowoczesnym stylu, również te najmniejsze służą poza gotowaniem do przechowania różnego rodzaju sprzętów kuchennych, naczyń, artykułów spożywczych, warzyw, zastawy stołowej oraz miejscem, gdzie trzymasz garnki i pokrywki. Odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów, w głównej mierze decyduje o tym, czy Twoja kuchnia będzie funkcjonalna, a przy tym, czy będzie jednocześnie zapewniała komfort podczas przyrządzania posiłków. W niewielkiej kuchni też przecież chcesz mieć możliwość wygodnego gotowania, a nawet spożywania posiłków.

Dobrym pomysłem w małej kuchni jest zawieszanie akcesoriów, które zawsze chcesz mieć pod ręką na relingach zawieszonych pomiędzy blatem roboczym a górnymi szafkami. Akcesoria ułatwiające gotowanie mogą, zamiast w szufladzie wisieć na modnych relingach. Do dyspozycji masz różne rodzaje relingów. Mogą to być listwy magnetyczne wykonane najczęściej z metalu, które jak magnes przyciągają elementy metalowe jak na przykład noże. Innym rodzajem są popularne rurki z haczykami, na zawieszane akcesoria. Bardzo praktyczne są też niewielkie półki na relingi, które pomogą w przechowywaniu przypraw, czy drobnych przedmiotów, które chcesz mieć zawsze pod ręką. Często spotykane są też relingi występujące w formie wieszaczków na drzwi montowanych bez wiercenia. Sprawdza się do zawieszania produktów takich jak ściereczki.

 

Szafki kuchenne w małej kuchni - Merkury Market

 

Przechowywanie w kuchni – sprytne rozwiązania do szafek

W niewielkiej kuchni, gdzie nie ma miejsca na wiele mebli, bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie szafek kuchennych. Różne dodatkowe akcesoria wzbogacą szafki kuchenne o praktyczne możliwości przechowywania oraz pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Przy braku miejsca w szufladach świetnym sposobem pozwalającym uporządkować przybory kuchenne są kosze do szafek kuchennych. Kosze zwiększają funkcjonalność szafek i pozwalają zapełnić każdy kąt, a na tym przecież najbardziej zależy użytkownikom małych kuchni. Kosze w szafkach występują w wielu różnych rodzajach i o różnym sposobie montażu. Mogą to być kosze wysuwane mocowane na szynach, które zwiększają dostęp nawet do tych najgłębszych części szafki. Kosze podwieszane dają możliwość podzielenia szafki na pół. Bardzo popularne są kosze obrotowe stosowane w szafkach narożnych. Można na nich przechowywać garnki, patelnie, pokrywy, gdyż dostęp do nich jest bardzo ułatwiony. Koszyki wieszane na drzwiczki szafek również zyskują na popularności. Świetnym pomysłem są też pojemniki na odpady pod zlewozmywak. Bez względu na to, czy posiadasz zlew jednokomorowy, czy dwukomorowy zlew kosze na szynie sprawią, że zyskasz dużo więcej miejsca na podłodze w małej kuchni.

 

Aneks kuchenny wychodzące na pokój dzienny - Merkury Market

 

Składane stoły i przesuwne wyspy — sprytne sposoby na zyskanie dodatkowej przestrzeni

Wygospodarowanie miejsca na stół w małej kuchni często jest sporym problemem. Dobrym rozwiązaniem są zatem małe stoliki mające wysuwany blat lub okrągłe stoliki, które zajmą mniej miejsca niż kwadratowe czy prostokątne. Świetnie w niewielkiej kuchni sprawdzą się stoliki posiadające opuszczane boki oraz składane krzesła. W ograniczonej przestrzeni sprawdzą się też stoliki przykręcane do ściany, które rozkłada się w razie potrzeby.

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są małe wyspy kuchenne, które (gdy nie są używane) mogą stać z boku, a w razie potrzeby zamienią się w dodatkowy blat pomocniczy.

 

Mała kuchnia — meble pod sufit w jasnych kolorach

W małych kuchniach najlepszym wyjściem będzie zastosowanie frontów meblowych w jasnych kolorach. W odróżnieniu od innych mebli w ciemnych kolorach jasna kuchnia będzie wydawała się przestronniejsza. Dodatkowo fronty z połyskiem, które odbijają światło, będą optycznie powiększać przestrzeń.

Pamiętaj o odpowiednim rozmieszczeniu trójkąta roboczego. Płyta grzewcza może znajdować się koło zlewu, ale nie koło lodówki. W małej kuchni ważne jest też odpowiednie oświetlenie. Możesz oświetlić kuchnię od góry lub skupić się na oświetleniu blatu roboczego.

 

Sprytne rozwiązania do malej kuchni w domu - Merkury Market


Zainspiruj się!

Biała kuchnia z drewnianym blatem, jaka podłoga?


Okap czy pochłaniacz - co lepsze?


Jak urządzić otwartą kuchnię? Zobacz, jak proste jest połączenie kuchni z salonem lub jadalnią!

Powrót