Malowanie płytek - sposób na tanie odświeżenie wnętrza. Jak pomalować płytki?

08.12.2020

 

Najszybszą i najbardziej efektywną metodą na odmianę wyglądu wnętrza kuchni albo łazienki jest wymiana płytek ceramicznych. Zupełnie inne kolory a może faktura? Opcji jest mnóstwo. Ciekawym pomysłem jest także ułożenie z płytek mozaiki. Niestety, jest to zadanie bardzo pracochłonne i wymagające sporego nakładu czasu. Na szczęście istnieje świetna alternatywa - malowanie starych płytek! Farby znane są przede wszystkim jako produkt, który może odmienić kolor ścian - otóż nie tylko. Przy pomocy farby możemy także zupełnie odmienić barwę płytek - i, dzięki temu - charakter danego wnętrza. Jak zabrać się do malowania płytek? Jakiego produktu najlepiej użyć do malowania kafelków? I wreszcie - jak przebiega malowanie płytek ściennych?

Gres Decor Palm Golden 60/120

 

Dlaczego farba do płytek ceramicznych, a nie produkt do ścian?

 

Po malowaniu ścian zazwyczaj zostaje wolna puszka lub większa ilość niezużytej farby. Czy jednak można użyć klasycznej farby ściennej do malowania płytek? Otóż niestety nie. Wynika to z tego, iż płytki mają zupełnie inną fakturę, niż ściany. Oczywiście - można spróbować pomalować klasyczną farbą płytki w kuchni, czy w łazience. Nie będzie to jednak wyglądać profesjonalnie. Płytki powinno się malować przy pomocy specjalnych środków, które gwarantują sto procent satysfakcji po skończonej pracy. Farby do malowania ścian przystosowane są do użycia na powierzchniach o zupełnie innej specyfice (inna odmiana ceramiki). Powierzchnie, których wykończenie jest tynkowe oraz płytki ceramiczne mają zupełnie inne struktury. Kiedy malujemy otynkowaną ścianę, farba wnika w mikroskopijne pory tynku i wiąże się z podłożem. Ceramika zaś to powierzchnia gładka, twarda i szczelna - klasyczna farba nie ma więc możliwości wnikania w ich strukturę - po prostu nie będzie się więc odpowiednio trzymać powierzchni. Wybierając w tym przypadku farbę do płytek w kuchni trzeba więc postawić na popularne produkty specjalistyczne.

 

Jaka farba do płytek?

 

Kuchnia, czy też łazienka to miejsca, których ściany i podłogi są narażone na szkodliwe dla nich czynniki. Liczne zabrudzenia, wyższa temperatura podczas gotowania i wilgoć, panująca w tych pomieszczeniach sprawiają, iż farba, która ma pokrywać powierzchnie, które się w nich znajdują musi mieć odpowiednie parametry. Przede wszystkim do malowania płytek ceramicznych potrzebny jest produkt, który jest odporny na wodę i wilgoć, szorowanie, środki myjące, czy możliwe uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnia płytek w kuchni najczęściej jest nieco śliska - warto więc zwrócić uwagę na produkt o dobrej przyczepności.

Podczas wizyty w specjalistycznym sklepie powinniśmy rozglądać się za produktem do wszelkiego rodzaju podłoży ceramicznych - płytki ceramiczne, płytek gresowe, glazura, czy też terakota. Warto sięgnąć po rodzaj środka w pełni dopasowany do danego podłoża - możemy oczywiście kupić jeden do wszystkich tych powierzchni, jednak najlepsze efekty uzyskamy, dopasowując inny produkt do każdego z rodzajów płytek w kuchni, czy też łazience.

Warto wybrać inny środek do pomalowania podłogi i inny do malowania ścian - różne rodzaje farb, dopasowane do powierzchni narażonej nieco odmiennych zagrożeniach i używanych z różną częstotliwością to najlepsze rozwiązanie, które pozwoli Ci cieszyć się odświeżonym wnętrzem jak najdłużej.

 

Dobre farby do płytek - jak je rozpoznać?

 

Dostępne na rynku farby, które umożliwiają nam malowanie płytek, zazwyczaj są wyrobami dwuskładnikowymi. Wiąże się to z ich dłuższym terminem przydatności do użycia. Produkty te miesza się ze sobą bezpośrednio przed użyciem - tak samo, jak chociażby farbę fryzjerską z oxydantem przed nałożeniem na włosy. Dobre farby do malowania płytek musi cechować wysoka przyczepność. Każdorazowo należy je wybierać z myślą o podłożu, na jakim mają one zostać użyte.

W przypadku odnawiania kafelków w kuchni lub w łazience najważniejszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest wodoodporność. Pomalowane farbą płytki, które ciągle są narażone na wodę, mogą się szybko uszkodzić, jeżeli czynnik ten nie będzie odpowiednio spełniony.

Istnieją także dwa rodzaje powłok - matowa i połyskliwa. Pierwsza opcja wygląda bez wątpienia efektownie - eksploatując mozaiki, czy wzory płytek. Druga zaś optycznie powiększa pomieszczenie i bardziej przykuwa uwagę. Wszelkie istotne informacje na temat danej farby powinny znajdować się na jej opakowaniu.

Glazura Miranda gris 25/75

 

Jak przygotować się do malowania glazury lub terakoty i uniknąć błędów?

 

Najważniejszym czynnikiem, znacznie ułatwiającym malowanie płytek jest właściwe przygotowanie podłoża. Choć wydaje się to dość oczywiste, nie każdy pamięta o tym,  aby wykończenie wyglądało efektownie. podkład musi zostać przygotowany w sposób odpowiedni.

Przed rozpoczęciem prac należy oczywiście wynieść z pomieszczenia wszystkie zbędne przedmioty i elementy umeblowania, aby nie zabrudzić ich przypadkowo podczas malowania. Kolejnym krokiem jest szczegółowe odtłuszczenie płytek i pozbycie się wszelkich plam i zanieczyszczeń. Wszystko, co potencjalnie mogłoby wpłynąć na gorsze przyleganie farby - a więc i zmniejszyć trwałość naszej pracy. Nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu - wystarczy woda i ściereczka lub gąbka oraz odpowiedni detergent. Podczas czyszczenia nie należy pomijać fug. Jeśli są widoczne ślady pleśni - ich także musimy się pozbyć.

Czym jeszcze należy się zająć przed malowaniem? Aby efekt kocowy był stuprocentowo zadowalający a kolor równy, powinniśmy starać się wyeliminować wszelkie nierówności - rysy, pęknięcia, czy też ubytki należy wypełnić - kładziemy na nie warstwę odpornej na wodę specjalnej masy. Wykruszone fugi również należy w ten sposób zabezpieczyć i wyrównać. Po zabezpieczeniu wszystkich przedmiotów, które znajdują się w pomieszczeniu na stałe (na przykłady wanny, czy też prysznica) można nareszcie przystąpić do procesu malowania.

 

Malowanie płytek ceramicznych: o czym należy pamiętać?

 

Każdy rodzaj ceramiki - w zależności od jej rodzaju - maluje się w nieco inny sposób.  Poszczególni producenci farb również mają nieco inne zalecenia co do właściwego korzystania z ich produktów. Dlatego zanim chwycisz pędzel w dłoń, przeczytaj szczegółowo informacje podane przez producenta na opakowaniu. Zobacz także przykładowe zdjęcie (instrukcję obrazkową), jeżeli opis nie jest do końca przejrzysty. Farba może różnić się czasem schnięcia każdej warstwy, ich wymaganą ilością oraz całą procedurą malowania. W przestrzeni, w której odbywa się malowanie powinny panować określone warunki - wilgotność na poziomie maksymalnym, sięgającym 70-80% oraz temperatura powietrza od 24 do 28 stopni. W znaczny sposób wpływa to na końcowy efekt wizualny oraz wytrzymałość wykończenia a poza tym wpływa na szybkość procesu schnięcia - a ten im krótszy, jest w końcu lepszy.

Zaleca się, aby przed rozpoczęciem procesu malowania płytek zabezpieczyć je przy pomocy jednej warstwy specjalnego gruntu przeznaczonego do podłoży ceramicznych. Grunt nadaje jej chropowatości - dzięki temu powłoka malarska jest w stanie osiągnąć o wiele lepszą przyczepność do podłoża. Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią, która jest narażona na częsty kontakt z wodą jest to szczególnie ważne (na przykład w łazience lub w kuchni). Wstępną warstwę wykonać można przy pomocy farb rozcieńczonych odrobinę przy pomocy wody (zazwyczaj w stosunku (9:1).

Glazura Polaris Brillo 30/60

 

Jak pomalować płytki krok po kroku?

 

Malowanie płytek -tak, jak każda inna praca wykończeniowa w domu, przynosi najlepsze rezultaty wówczas, gdy jest odpowiednio rozplanowana. Zanim więc sięgniesz po niezbędny sprzęt: wałki do malowania, lub pędzle i inne akcesoria do płytek, zastanów się, czy nie masz jeszcze jakichś wątpliwości. Istnieją bowiem jeszcze inne kwestie, powiązane z malowaniem, które musisz wziąć pod uwagę.

Czy malowanie fug powinno się odbyć przed malowaniem płytek? Aby wykonać pracę w sposób, który przyniesie najbardziej zadowalający efekt, powinno się nakładać wyrób stopniowo: najpierw na spoiny, które znajdują się na danym fragmencie ścian, potem zaś na kafelki (jeżeli zdecydujesz się na pomalowanie fug w pierwszej kolejności, może to skutkować powstaniem nierówności - jeśli chcesz, by płytki miały inny kolor, aniżeli fugi - najpierw pomaluj płytki, dopiero później zaś zajmij się fugami a brzegi płytek zabezpiecz odpowiednio przy pomocy taśmy). Malowanie powinno być wykonywane kawałek po kawałku i zawsze z góry na dół.

Do malowania musisz też mieć odpowiednie narzędzia - do fug najlepiej sprawdzi się pędzel, przy pomocy którego łatwo będzie Ci pokryć wszystkie trudno dostępne zakamarki. Farbę do glazury nakłada się wałkiem gąbkowym, który jest wytrzymały i chłonny dzięki specjalnej piance, z której jest wykonany, metodą na krzyż - każda kolejna warstwa w innym kierunku, na przykład najpierw od lewej do prawej, kolejnie zaś z góry na dół.

Mniej więcej pół godziny po tym jak zakończymy malowanie zrywamy taśmy malarskie. Jeżeli zrobi się to w późniejszym czasie - na przykład po upływie godziny - farba zaschnie na taśmie, a wykonana powłoka malarska może zostać uszkodzona. Jeżeli konieczna jest jeszcze jedna warstwa malowania, przed jego rozpoczęciem musisz przykleić nową, kolejną warstwę taśmy malarskiej.

 

Jaka liczba warstw jest odpowiednia?

 

Pomocne będą w tym przypadku informacje, znajdujące się na karcie technicznej wyrobu. Oczywiście, wykonaną pracę łatwo jest ocenić "na oko" - widać przecież, czy kolor na płytkach zgadza się z tym, który wybraliśmy na próbniku. Jeśli jest mniej intensywny lub zbyt mało kryjący - kolejna warstwa jest konieczna. W zależności od wybranej marki farb przed położeniem kolejnej powłoki należy odczekać od dwunastu godzin do dwóch dni.

Niestety czas utwardzania się nowej powłoki jest nieco dłuższy - staje się ona odporna na zabrudzenia i zniszczenie dopiero po upływie kilku dni. Ba, pełne właściwości użytkowe mogą zostać przez nią nabyte nawet i po miesiącu. Należy zatem z dużą ostrożnością podchodzić do użytkowania obszaru w pobliżu świeżo odnowionych płytek. W końcu mają mieć one charakter taki, jak panele dekoracyjne do kuchni.

 

 

Malowanie płytek - rodzaje farb do płytek

 

Na rynku jest dostępny szeroki wybór preparatów, które służą do odnawiania wyglądu kafelków. Najpopularniejsze z nich łączą w sobie dwie cechy - łącząc właściwość dekoracyjną oraz podkładową. Są to produkty specjalistyczne, które można nałożyć bezpośrednio na odpowiednio przygotowane wcześniej podłoże. Istnieje także alternatywna opcja - wybór zestawu, który składa się z farb : gruntującej (podkładu) oraz wykończeniowej, która tworzy ozdobną powłokę.

Produkty koloryzujące można podzielić także ze względu na ich skład. Bazą najczęściej są żywice poliuretanowe, akrylowe, epoksydowe lub polimocznikowe, które tworzą zwartą, gładką i twardą powierzchnię, którą łatwo wyczyścić i która jest odporna na użycie środków chemicznych oraz wysoką, czy też niską temperaturę.

Dekor Esperanza Black 30/60

Wreszcie - lepiej malować, czy też skuwać? Oczywiście wszystko zależy od osobistych preferencji i możliwości, jednak jeżeli płytki są w dobrym stanie, ich całkowita wymiana nie jest konieczna. Wybrane kolory farb pozwalają na szybkie (i zdecydowanie mniej kosztowne) odświeżenie wnętrza, czy  - dzięki odpowiedniemu odcieniowi - optycznie pomniejszyć lub powiększyć pomieszczenie. Szybko, tanio i wygodnie - czego chcieć więcej?

Powrót