Meble loftowe do pokoju młodzieżowego

01.12.2021

Kiedy dziecko staje się nastolatkiem, rodzic staje przed wyznaniem, jakim jest przearanżowanie pokoju pełnego zabawek na stylową i przede wszystkim funkcjonalną przestrzeń służącą jako miejsce do wypoczynku, nauki i kreatywnej rozrywki. Przeprowadzając taką metamorfozę, zawsze warto wziąć pod uwagę zdanie młodego człowieka. Pod wpływem mody nastolatkowie coraz częściej decydują się na urządzenie swojego pokoju w stylu industrialnym. Co to za styl i jak stworzyć wnętrze przywołujące na myśl skojarzenie z halą fabryczną? Poniżej znajdziesz garść inspiracji.

 

Młodzieżowy pokój urządzony w stylu loft idealnie trafia w gusta nastolatków (na zdjęciu drewnopodobne meble na nóżkach z kolekcji Lofter)

 

Wielu osobom styl loftowy kojarzy się z surowością i zaprzeczeniem przytulności. Jest to jednak tylko częściowo prawda. Styl ten stanowi bowiem jedynie ramę koncepcyjną, na bazie której powstają całkowicie unikalne aranżacje wnętrz z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i preferencji. Obecnie najczęściej spotyka się mieszkania wykończone w wersji soft loft, która łączy ascetyczność i prostotę pofabrycznych przestrzeni z elementami wystroju tworzącymi przytulny, domowy klimat.


W tym artykule:

1. Styl loftowy, czyli jaki?

2. Jak urządzić pokój młodzieżowy w stylu industrialnym?

3. Ozdoby i dodatki w stylu loft



 

Styl loftowy, czyli jaki?

Styl industrialny powstał w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie upadłe w wyniku kryzysu gospodarczego hale produkcyjne zaczęto adaptować na lokale mieszkalne oraz pracownie artystyczne, w których wytwarzano unikalne meble i inne produkty.  Popularność stylu loftowego w dużej mierze jest zasługą właśnie nowojorskiej bohemy.

Styl industrialny może mieć różne oblicza, ale łączy go kilka charakterystycznych cech wspólnych:

  • We wnętrzach stylizowanych na loftowe dominują materiały takie jak cegła beton oraz tynk. Ich surowość przełamują drewniane meble oraz tworzywa naturalne, przede wszystkim skóra i len. W projekcie industrialnego mieszkania nie powinno także zabraknąć produktów z metalu oraz szkła.

 

  • Cechą typową dla loftów jest ich przestronność. Nie oznacza to jednak wcale, że pomieszczeniu można nadać styl industrialny, tylko jeśli ma spory metraż i wysokość. Przestronność należy w tym przypadku rozumieć raczej jako minimalizm, czyli brak zbędnego umeblowania i nadmiaru ozdób, które zagracą wnętrze i spowodują jego optyczne pomniejszenie.

 

  • Pofabryczny charakter nadają też chłodne, głębokie barwy, takie jak czerń oraz ceglasta czerwień, które zestawia się zwykle z bielą i różnymi odcieniami szarości. Aby ożywić wykreowane w ten sposób, nieco zimne wnętrze, stosuje się dodatkowo inne kolory, najczęściej zieleń oraz pomarańcz. Bardzo ważne jest także wpadające przez duże okna naturalne światło.

 

  • Industrialny styl tworzą także meble z korpusem wykonanym z drewna oraz metalowym, lakierowanym na czarno stelażem. Mają one proste, geometryczne formy oraz ewentualnie wstawki ze szkła lub skóry. Meble loftowe coraz częściej pochodzą z recyklingu –  prawdziwe perełki można znaleźć na promocjach w sklepie ze starociami lub w serwisie służącym jako giełda internetowa.

 

Jak widać, styl loftowy sam z sobie jest prosty, ale z pewnością nie nudny - daje spore pole do popisu osobom, które lubią łączyć minimalizm z niebanalnymi rozwiązaniami, tworząc całkowicie unikalne i pełne indywidualizmu wnętrze.

 

 

Jak urządzić pokój młodzieżowy w stylu industrialnym?

Styl industrialny najczęściej gości w salonie, gabinecie czy sypialni (patrz: stoły loftowe, szafki RTV loftowe, zestawy stół i krzesła loftowe), coraz częściej można spotkać także kuchnie loftowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić w ten sposób pokój wchodzącego w dorosłość nastolatka. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne, czasochłonne ani bardzo kosztowne.

Okładzina ścienna - inspiracje

Remont w pokoju nastolatka należy zacząć wykończenia ścian. Alternatywą dla pomalowania ich w całości zwykłą farbą jest użycie na jednej ścianie czarnej tablicówki, która doda wnętrzu charakteru i umożliwi nastolatkowi zapisanie na niej na przykład planu lekcji lub ulubionej sentencji. Jeszcze ciekawszym, choć droższym rozwiązaniem jest okładzina ścienna z betonowych płyt lub stylizowanych na stare cegieł. Aby nieco zmniejszyć wydatki, można zamiast tego zdecydować się na imitującą mur tapetę.

Łóżko czy kanapa?

W tej kwestii kluczowe znaczenia ma rozmiar pokoju. Najmodniejsze są łóżka loftowe, których konstrukcja opiera się na czarnej, metalowej ramie oraz drewnianym lub tapicerowanym zagłówku, jednak przy małym metrażu z powodzeniem można zastąpić łóżko rozkładaną kanapą. W nocy posłuży ona do snu, natomiast w dzień do wypoczynku i przyjmowania gości. Co ważne, do rozkładanej kanapy można schować pościel, dzięki czemu utrzymanie porządku w pokoju młodzieżowym staje się znacznie łatwiejsze.

Przestrzeń do nauki

W pokoju młodzieżowym z pewnością nie może zabraknąć dostępu do biurka. W zależności od wieku dziecka, biurka loftowe mogą łączyć imitację drewna z betonem lub mieć różnokolorowe szuflady z oryginalnymi gałkami. Nastolatek dużo czasu spędza na nauce, więc przy biurku powinno stać wygodne krzesło z możliwością regulacji wysokości i odchylenia oparcia. Pod biurkiem najlepiej jest umieścić szafeczkę na kółkach, która jednocześnie może pełnić rolę przenośnego stolika podczas spotkań ze znajomymi.

 

Meble w stylu loftowym w frontami imitującymi drewno i beton

 

Miejsce do przechowywania

Pokój młodzieżowy powinien mieć znacznie więcej miejsca do przechowywania niż pokój dziecięcy. Meble muszą pomieścić nie tylko ubrania, ale też podręczniki i zeszyty, kosmetyki, przedmioty codziennego użytku i produkty powiązane z pasjami nastolatka. Najlepszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji zainwestowanie w kilka pojemnych mebli, takich jak szafa loftowa, komody loftowe oraz regały loftowe. Aby dodać im lekkości, wystarczy wybrać modele, które posiadają nóżki. Zaaranżowanie pokoju nastolatka znacznie ułatwi wybór nowoczesnej meblościanki – taka gotowa kolekcja mebli da Ci pewność, że umeblowanie będzie wyglądać spójnie, a razie potrzeby zawsze możesz dokupić w sklepie kolejne jej elementy.

Wielu rodziców zamiast całego kompletu mebli decyduje się na szafę przesuwną robioną na zamówienie. Zajmuje ona całą ścianę, ale jest na tyle pojemna, że z powodzeniem zastąpi cały zestaw mebli, w tym spore gabarytowo komody i regały.

Przechowywanie drobiazgów ułatwią natomiast drewniane skrzynie w stylu vintage oraz designerskie ławy loftowe z poręcznymi schowkami.

 

 

 

Ozdoby i dodatki w stylu loft

O ile w pokoju dziecka dominują zabawki i pluszaki, młodzieżowy pokój bardziej przypomina sypialnię osoby dorosłej. Aby stworzyć industrialny klimat, wystarczy powiesić na ścianie plakaty w czarnej ramie, a zamiast zamkniętych regałów postawić na witryny loftowe z wyeksponowanymi figurkami z drewna lub metalu. Z kolei półki loftowe lub w kształcie plastra miodu będą idealnym miejscem na książki oraz ramki ze zdjęciami. W charakterze stylowego oświetlania sprawdzą się odsłonięte żarówki wiszące na sznurze.

Żeby w tym nieco surowym otoczeniu nastolatek czuł się dobrze, wystarczy już tylko dodać kilka tekstyliów, takich jak kolorowe poduszki dekoracyjne, pufy i rolety oraz dywan w geometryczny wzór. Na koniec kilka kwiatków doniczkowych oraz lustro optycznie powiększające pomieszczenie. Gotowe!


ZAINSPIRUJ SIĘ!

Fotele gamingowe Łóżka kontynentalne Materace nawierzchniowe Sofy dla dzieci
Powrót