Co na mole w szafie? Jak się pozbyć moli?

12.10.2022

Spotykamy je w szafach między miękkimi swetrami, które w okresie letnim leżakują, czekając na nadejście chłodnych dni. Są zmorą każdej gospodyni domowej. Pojawiają się nagle i niespodziewanie i szybko zadamawiają się w szafach, komodach i regałach. Mimo niewielkich rozmiarów wyrządzają ogromne szkody. O kim mowa? O molu włosienniczku nazywanym potocznie molem ubraniowym lub odzieżowym. Choć dorosłe mole ubraniowe są nieszkodliwe, małe larwy mogą w krótkim czasie bardzo mocno uszkodzić lub nawet doszczętnie zniszczyć Twoją garderobę. Jego głównym pożywieniem są właśnie tkaniny. Jak uporać się z plagą żarłocznych moli odzieżowych? Jakie są sprawdzone, domowe sposoby na mole? Czy można raz na zawsze pozbyć się moli ubraniowych z wnętrza szafy? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

 

mole w szafie - Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Skąd się biorą mole ubraniowe?

2. Gdzie gnieżdżą się mole?

3. Jak rozpoznać mole ubraniowe?

4. Jak pozbyć się moli ubraniowych?

5. Zapobieganie inwazji moli

6. Zwalczanie larw moli odzieżowych



 

Skąd się biorą mole ubraniowe?

Mole ubraniowe dostają się do naszych domów z najbliższego otoczenia. Mogą przywędrować od sąsiadów lub z ptasich gniazd. Niestety ich pojawienie się w domu zwiastuje duże kłopoty.

Mole w szybkim czasie mogą zniszczyć lub poważnie uszkodzić dywany i tapicerkę mebli, a przede wszystkim odzież. Kłopot polega na tym, że gdy znajdą sobie zaciszny kącik, a w nim idealne warunki do życia, przez pewien czas nie dają o sobie znać.

 

Gdzie gnieżdżą się mole?

Mole na siedlisko wybierają najczęściej rzadko wietrzone komody sypialniane, szafy, regały, zamykane szafki z półkami — wszystkie te miejsca, do których rzadko zaglądamy i w których przechowujemy produkty wykonane z materiałów — od odzieży zaczynając, a na ręcznikach, obrusach czy ścierkach kończąc. Pierwszym sygnałem mogą być dla nas małe latające owady, przypominające kształtem niewielkie ćmy. Czasem podczas porządków lub przekładania czegoś w szafie taki mały osobnik żywiołowo z niej wyfrunie; wtedy warto sprawdzić dokładnie zawartość mebla, może się bowiem okazać, że ten mały jegomość zdążył złożyć już jaja i w szafie żeruje w najlepsze jego potomstwo.

Warto pamiętać, że największe szkody wyrządzają larwy mola odzieżowego. To one odpowiadają za dziury w swetrach, pościeli i dywanach. Oczywiście, aby walczyć z larwami, trzeba pozbyć się również osobników dorosłych. Jak to zrobić? Jakie są najskuteczniejsze sposoby na mole ubraniowe?

 

sposoby na mole w szafie - Merkury Market

 

Jak rozpoznać mole ubraniowe?

Zanim rozpoczniesz walkę z molami, warto nauczyć się je rozpoznawać. Ta wiedza może być bardzo przydatna i pozwolić Ci na reagowanie na zagrożenie zawczasu.

Osobniki dorosłe

Mole ubraniowe to małe lub średniej wielkości ćmy, z charakterystycznie dachówkowato ułożonymi podczas spoczynku skrzydłami. Posiadają smukłe, pokryte “włoskami” ciało o słomkowym lub żółtobrązowym kolorze. Długość ciała u dorosłego osobnika wynosi 6-11mm. Co ciekawe dorosłe mole odzieżowe nie posiadają wykształconego otworu gębowego, więc nie są zdolne do pobierania pokarmu. Żyją około miesiąca. Po kopulacji i złożeniu jaj zazwyczaj giną.  

Larwy moli ubraniowych

Larwa mola ubraniowego ma typową dla motyli postać gąsienicy. Posiada białawy kolor. W zależności od stadium rozwoju ich wielkość może wahać się od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Larwy mola ubraniowego żywią się tkaninami wełnianymi, bawełnianymi, futrami, dywanami. W naturze często zamieszkują gniazda ptaków i ssaków gdzie żywią się piórami lub sierścią, a nawet keratyną z rogów i kopyt martwych ssaków kopytnych i żółwich skorup. 

 

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Pozbycie się moli, nie jest wcale trudne. Te małe owady nie lubią intensywnych zapachów i uciekają z miejsc, w których aromat jest dla nich zbyt dokuczliwy. Warto więc skorzystać z dobroczynnych właściwości lawendy, mięty, cytryny, szałwii, goździków lub ziela angielskiego. Można samodzielnie przygotować aromatyczną mieszankę, wykorzystując do tego suszone zioła. Można również znaleźć gotowe saszetki zapachowe w sklepach chemicznych.

Aromaterapia - sposób na mole ubraniowe i mole spożywcze

Czy wiesz, że skuteczną bronią do walki z molami odzieżowymi są kasztany? Tak, nie przesłyszałeś się. Mole nie znoszą zapachu, jaki wydzielają kasztany. Warto więc podczas jesiennego spaceru po parku zaopatrzyć się w odpowiednią ilość owoców kasztanowca, a następnie umieścić je na dnie szaf i komód. W myśl zasady - "lepiej zapobiegać niż leczyć" - wykorzystujmy wszystkie możliwe środki chroniące przed tymi małymi szkodnikami.

W bardzo podobny sposób działa również mydło — zwłaszcza o lawendowym lub cytrynowym zapachu. Taka aromatyczna kostka, umieszczoną na dnie szafy, będzie pełnić funkcje tarczy ochronnej przeciwko molom.

Kolejnym zapachem skutecznie odstraszającym mole jest aromat drewna cedrowego. Możesz więc zaopatrzyć się w olejek zapachowy lub perfumowany woreczek przeznaczony do szaf i skutecznie chronić odzież przed molami.

Warto wiedzieć, że mole ubraniowe i mole spożywcze nie znoszą zapachu farby drukarskiej. W walce z nimi możesz więc wykorzystać stare gazety. Rozłożone na dnie szafy będą pełniły funkcję "odstraszacza" moli.

 

Zapobieganie inwazji moli

Pamiętaj, że lepiej podjąć działania, które ograniczą ryzyko zadomowienia się tych szkodników w naszych meblach, niż walczyć z nimi, gdy już się pojawią. Ubrania, które przechowujemy w szafach, komodach i regałach, nie powinny być ciasto ułożone. Warto je wietrzyć i przekładać i wystawiać na działanie promieni słonecznych- przynajmniej raz na jakiś czas.

Jak się pozbyć moli z szafy - gdy zapachy zawiodą

Zapachy nie zawsze odstraszają mole ubraniowe. Jeśli wykorzystasz wszystkie wspomniane wyżej możliwości i nie osiągniesz zamierzonego efektu, prawdopodobnie będziesz musiał sięgnąć po fachowe środki na mole. Te zakupić można w wielu sklepach chemicznych i spożywczych. Chemiczne preparaty na mole ubraniowe występują w formie wygodnych zawieszek lub saszetek, które mocuje się we wnętrzu szafy. Można również skorzystać z kulek naftalinowych czy aerozoli. Kulki podobnie jak zawieszki umieszcza się we wnętrzu szafy. Aerozol służy natomiast do rozpylenia w szafie, szafkach lub szufladach.

 

domowe sposoby na mole w szafie

 

Zwalczanie larw moli odzieżowych

Przynajmniej raz w roku powinniśmy pamiętać o dokładnym i obszernym przeglądzie garderoby, biorąc pod uwagę wszystkie miejsca przechowywania ubrań. Specjaliści radzą, by wszystkie nowe ubrania prać w najwyższej możliwej temperaturze. Pamiętaj też o ubraniach, których nie nosiłeś od jakiegoś czasu. Są doskonałym siedliskiem dla moli. To w nich najczęściej mole odzieżowe składają jaja i to w nich rozwijają się larwy.

Kupując nowe ubrania, zwracaj uwagę na materiał, z którego ubrania są wykonane. Jeśli w ostatnich latach nękały Cię mole, dobrze jest zaopatrzyć się w ubrania z domieszką tkanin syntetycznych, którymi rzadziej się żywią.

Nie ma skuteczniejszej metody na mole, jak systematyczne i dokładne porządki. Regularne sprzątanie i odkurzanie pomieszczeń, w których przechowujemy odzież, zapobiega działalności szkodników i przerywa ich naturalny cykl życia.

Worek na kurz należy wymieniać po każdym użyciu odkurzacza, ponieważ może zawierać młode larwy. Jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, warto przewietrzyć odzież. Larwy w ubraniach pozostawione na kilka godzin na mrozie z pewnością poumierają. Jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów radzenia sobie z tymi małymi szkodnikami.

Powrót