Minimalistyczne wnętrza, dlaczego są takie popularne?

20.05.2022

Tak wiele wiemy o minimalizmie, a jednak tak trudno jest nam wprowadzić go do naszych domów i mieszkań. Dlaczego? Ponieważ minimalizm we wnętrzach wymaga pozbycia się wszystkiego, czego nie potrzebujemy, a co kochamy, czyli ozdób, dekoracji i kolorów. Minimalistyczne wnętrza to nie tylko prostota w meblach i dodatkach. To coś znacznie więcej. To sposób myślenia, życia i działania.

Uważa się, że inspiracją dla stylu była filozofia Zen. Japońscy mnisi projektowali swoje pokoje tak, by w spokoju medytować i żyć w harmonii z głównymi zasadami Zen. Ponieważ minimalizm to nie tylko styl dekorowania wnętrz, ale także styl życia, jest on nadal bardzo popularny i często przenika do naszej codzienności.

Nie bój się minimalistycznego wnętrza!

Jeśli zastanawiasz się, czy minimalizm nie jest zbyt nieprzyjazny, zimny i surowy na to, by wykorzystać go przy aranżacji mieszkania, skorzystaj z inspiracji naszych specjalistów. Nowoczesne minimalistyczne przestrzenie mogą być naprawdę funkcjonalne, piękne i ciepłe. Jak je urządzić? Skorzystaj z rad i zainspiruj się! Minimalistyczny salon, minimalistyczna kuchnia, łazienka lub przedpokój - to prawdziwy numer jeden wnętrzarskich stylizacji.

 

styl minimalistyczny we wnętrzu domu

 


W tym artykule:

1. W minimalizmie jest harmonia — minimalistyczne wnętrze, które zachwyca

2. Przestrzeń wypełniona prostymi kształtami

3. Prostota w minimalistycznym wnętrzu! Co wiemy o stylu minimalistycznym?

4. Detale w minimalistycznych wnętrzach, przemyślane rozwiązania, które świetnie sprawdzą się w stonowanym wnętrzu

5. Jasne kolory - pierwszy krok do minimalistycznego wnętrza

6. Minimalistyczne pomieszczenia plusy i minusy



 

W minimalizmie jest harmonia — minimalistyczne wnętrze, które zachwyca

Styl minimalistyczny, bardzo precyzyjnie określa zasady, których należy przestrzegać, aranżując wnętrze. Jasne kolory — najczęściej biel, jednolite powierzchnie, naturalne światło, duża wolna przestrzeń, minimalistyczne meble i akcesoria meblowe, przestrzenie bez zbędnych dodatków i zbędnych dekoracji, to właściwie podstawa, stylizacji. Wszystkie elementy wyposażenia wykorzystane podczas stylizacji sprawiają wrażenie ładu i harmonii.

Ta harmonia we wnętrzu pojawia się wtedy, gdy wszystkie elementy wzajemnie się uzupełniają, są użyteczne i funkcjonalne i ponad wszystko nie przytłaczają strojnością. Główna zasada stylu mówi, że "mniej znaczy lepiej". Jeśli więc chcesz, by w domu królował nowoczesny styl minimalistyczny — trzymaj się tej dewizy.

 

Przestrzeń wypełniona prostymi kształtami

Ważne jest, aby meble minimalistyczne były harmonijnie zestawione z pozostałymi elementami wystroju — powinny nie tylko być proste w formie, ale także eleganckie, gustowne i pozbawione nadmiaru przedmiotów wyeksponowanych na zewnątrz - te powinny znajdować się w szafkach, szufladach lub zamkniętych półkach. Jakie meble będą najlepsze? Takie o prostych jednolitych kształtach i kolorach. Nierzucające się w oczy, a wręcz wtapiające w tło. Meble pozbawione elementów dekoracyjnych takich jak: ozdobne gałki lub uchwyty, nóżki do mebli i ozdobne frezowania.

Idealną bazą dla prostych elementów wystroju wnętrza będą białe ściany i okna bez ciężkich zasłon.

Wnętrza powinny być zaaranżowane w stonowanej, jasnej kolorystyce. Pełne naturalnego światła i prostoty. Cechy te sprawią, że przestrzeń będzie wyglądać schludnie i funkcjonalnie.

Choć minimalistyczne pomieszczenia mogą sprawiać wrażenie surowości, to w rzeczywistości mogą być przytulne i wygodne.

Wnętrza minimalistyczne - naturalne światło

 


Minimalistyczny wystrój wnętrz jest często kojarzony z jasnymi kolorami. W nowoczesnych wersjach można go znaleźć w ciemniejszych odcieniach. Minimalizm charakteryzuje się harmonią i porządkiem, nawet jeśli jest utrzymany w ciemniejszych kolorach, takich jak czarny czy szary.


 

Prostota w minimalistycznym wnętrzu! Co wiemy o stylu minimalistycznym?

Minimalistyczny design opiera się na prostych formach i regularnych, geometrycznych kształtach. Fronty mebli pozbawione są zdobień, frezów i ozdobnych uchwytów. Wszechobecna prostota, jasne barwy, duże okna wpuszczające do pomieszczenia naturalne światło, sprawiają, że wnętrze wydaje się większe i bardziej przestronne.

Minimalistyczny wystrój wnętrz definiuje brak ozdób, dekoracji i dodatków. Wszystkie elementy Powinniśmy wybierać sprzęty, które pozwolą nam na minimalistyczne wykorzystanie naszych pomieszczeń. Najlepiej wyobrazić sobie, że wszystko, czego używasz rzadziej niż raz w tygodniu, nie musi być widoczne. Możesz to schować w jednej z szafek. Skup się tylko na tym, co jest Ci potrzebne. To dobry punkt wyjścia do wprowadzania zmian we wnętrzu.

 

Wnętrza minimalistyczne - naturalne światło

 

Detale w minimalistycznych wnętrzach, przemyślane rozwiązania, które świetnie sprawdzą się w stonowanym wnętrzu

Czy minimalistyczne aranżacje muszą być całkowicie pozbawione dekoracji? Niekoniecznie. Warto jednak zachować umiar i postawić na delikatne minimalistyczne elementy dekoracyjne. Możemy zdecydować się na jeden akcent, który nada wnętrzu charakter i podkreśli styl. Ciekawym rozwiązaniem są proste geometryczne obrazy lub figurki. Warto jednak ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum.

Minimalizm, to niezwykle wymagający styl, jednak dobrze zaaranżowany tworzy niezwykłe przestrzenie. W tego typu wnętrzach warto postawić na jednolitość i spójność kolorystyczną. Dobrze, by poszczególne pomieszczenia łączyły się ze sobą i przenikały.

Jeśli chcemy połączyć minimalizm z tradycyjnym wystrojem, możemy zastosować wyraziste grafiki na ścianach lub ozdobne, ale wciąż użyteczne przedmioty, takie jak zegary czy patery na owoce. Można również eksperymentować z subtelnymi zmianami tekstury na jednolitych powierzchniach.

styl minimalistyczny - minimalistyczne wnętrze

 

Jasne kolory - pierwszy krok do minimalistycznego wnętrza

Co przychodzi na myśl jako pierwsze gdy mówimy o minimalizmie w aranżacji wnętrz? Jasne barwy i dobrze doświetlone pomieszczenia. Proste, pastelowe kolory mają wiele zalet. Na ścianach, podłogach i meblach wzmocnią we wnętrzu poczucie przestrzeni, porządku i nowoczesności. Będą emanowały spokojem i harmonią, która przeniknie każdego, kto zagości we wnętrzu. Proste minimalistyczne przestrzenie to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie ład i porządek, nie tylko w otoczeniu, ale również w stylu życia.

Pomieszczenie, w którym króluje biel, beże lub delikatne szarości, będzie kwintesencją minimalizmu. Uzupełnione o proste meble, delikatne dodatki i jasne światło zachwyci prostotą i sprawi, że całość, choć oszczędna i prosta, stanie się klimatyczna, przytulna i funkcjonalna.

Pamiętaj! Wnętrza minimalistyczne nie lubią przesady i krzykliwości. Kolory nie powinny być dominujące, ale można je wykorzystać do przełamania tradycyjnej minimalistycznej kolorystyki.

Nie martw się, że zbyt dużo bieli lub beżu sprawi, że przestrzeń będzie wyglądała nudno, ascetycznie lub zbyt formalnie. Połączenie kolorów, z kilkoma dodatkami, przełamanie całości formą i fakturą może stworzyć niebanalną stylizację, wierną klasycznemu minimalizmowi.

Minimalistyczne pomieszczenia plusy i minusy

Główną zaletą minimalistycznego wystroju wnętrz jest łatwość utrzymania w nich czystości. Brak bibelotów, dekoracji i dodatków wpływa pozytywnie na ilość zbierającego się kurzu. Zamknięte miejsca do przechowywania rzeczy, pomogą Ci w łatwym zachowaniu porządku. Dodatkowo brak licznych tekstyliów, takich jak dywany, poduszki czy ciężkie zasłony, będzie pozytywnym aspektem dla alergików.

Minimalistyczny wystrój wnętrza ma pozytywny wpływ na domowników i gości. Uspokaja, wycisza i relaksuje.

 

minimalistyczna łazienka bez elementów dekoracyjnych


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Meblościanka do salonu, sypialni, pokoju dziennego i młodzieżowego — sprawdź gdzie sprawdzi się najlepiej!


Jak rozjaśnić pokój - Top 5 sprawdzonych sposobów, które odmienią wygląd ciemnego mieszkania


To wnętrzarski hit 2022 - mieszkanie w odcieniach szarości!

Powrót