Na czym postawić basen — podpowiadamy najlepsze rozwiązania

15.02.2022

Baseny ogrodowe dmuchane, stelażowe i rozporowe, stały się integralną częścią naszych ogrodów. To, co kiedyś było synonimem luksusu i bogactwa, dziś jest naszą codziennością. Dostępność różnego rodzaju basenów do ogrodu jest tak duża, że każdy może znaleźć dla siebie basen odpowiednich rozmiarów. Chętnie korzystamy z możliwości rynkowych i wybieramy basen jako jeden z podstawowych elementów wystroju ogrodu.

Jeśli chcesz, by strefa relaksu w ogrodzie, była miejscem odpoczynku i bezpiecznej zabawy dla Ciebie i Twoich dzieci, zadbaj o odpowiednie przygotowanie miejsca i podłoża pod basen. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, szukając najlepszej lokalizacji dla basenu ogrodowego? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym podpowiadamy, o czym warto pomyśleć i co przygotować, przed rozłożeniem zbiornika.

 

Miejsce w którym ustawimy basen wpływa na komfort swobodnego wypoczywania w basenie ogrodowym

 


W tym artykule:

1. Gdzie ustawić basen? Kilka cennych wskazówek

2. Jak przygotować podłoże pod basen — od czego zacząć?

3. Rodzaj podłoża pod basen

4. Dodatkowa izolacja pod basen stelażowy



 

Gdzie ustawić basen? Kilka cennych wskazówek

Rozejrzyj się po ogródku lub działce, poszukaj miejsca, które z jednej strony będzie równe i stabilne, a z drugiej odpowiednio duże. Jeśli chcesz zagwarantować sobie i swoim bliskim bezpieczną zabawę, koniecznie wyrównaj podłoże pod basem jeszcze przed rozłożeniem zbiornika. Basen ogrodowy ustawiony na pochyłej działce może okazać się niestabilny, a przez to niebezpieczny i niestabilny. Nierówności terenu mogą sprawiać, że woda podczas kąpieli będzie się przelewać, a cała konstrukcja stanie się chwiejna. Dlatego równe miejsce i dobrze przygotowane podłoże jest ta, ważne.

Baseny rozporowe, duże baseny stelażowe, a nawet znacznie mniejsze i wydawać by się mogło, mniej wymagające — baseny dmuchane — potrzebują równego podłoża.

 

Wylewka betonowa pod basen

 

Szukając odpowiedniego placu na ulokowanie basenu ogrodowego, weź pod uwagę, czy pobliżu znajdują się drzewa. Jest to istotne z dwóch powodów. Po pierwsze, drzewa w ciągu dnia rzucają cień, jeśli chcesz korzystać z kąpieli i jednocześnie cieszyć się słońcem, basen ogrodowy musisz ustawić w miejscu, do którego cień nie dochodzi. Ponadto, słońce w naturalny sposób nagrzewa wodę, jeśli wiec ustawisz basen w cieniu, może się okazać, że woda jest zimna i nieprzyjemna, a to z kolei zmusi Cię do jej podgrzewania i niepotrzebnego zużycia energii. Po drugie, basen ustawiony w okolicy drzew i krzewów będzie bardziej narażony na zanieczyszczenia. Spadające liście, pyłki kwiatów, kawałki kory i nasiona, wszystko trafi wprost do misy basenu, zanieczyszczając wodę. Dlatego właśnie lepiej wybrać nasłonecznione miejsce pod basen stelażowy i pomyśleć o jakimś sztucznym zadaszeniu, które w razie potrzeby zapewni przyjemny cień.

Basen rozporowy, stelażowy i dmuchany warto ustawić w bezpiecznej odległości od instalacji elektrycznych, takich jak słupy czy skrzynki elektryczne — choć dostęp do prądu jest konieczny w celu podłączenia pompy basenowe. W żadnym wypadku nie powinno się stawiać basenu pod przewodami wysokiego napięcia.

Wydawać by się mogło, że wybór idealnego miejsca pod basen, to nic trudnego, a jednak. Nie każdy skrawek ogrodu lub działki będzie odpowiedni. Dlatego zaplanowanie i przygotowanie ziemi, piasku, trawy lub innego rodzaju podłoża pod basen jest bardzo ważne. Podłoże pod basen ogrodowy powinno być specjalnie przygotowane. Najlepszym podłożem pod basen jest kostka, trawa lub drobny piasek płukany. Skorzystać można również ze specjalnej podkładki pod basen.

 

Jak stabilnie ustawić nieckę basenu - wielkość basenu

 

Jak przygotować podłoże pod basen — od czego zacząć?

Jeśli z różnych względów nie masz możliwości, by znaleźć naturalnie równy teren pod basen ogrodowy, nie musisz się tym martwić. Przygotowanie terenu pod basen nie musi być trudne. Przy użyciu prostych narzędzi w prosty sposób wyrównasz, wypoziomujesz i zabezpieczysz teren do użytkowania basenu.

Do poziomowania podłoża najlepiej użyć deski lub listewki o długości równej średnicy basenu. Deskę połóż w miejscu przeznaczonym na basen, na niej ustaw poziomicę. Obracaj deskę wokół jej środka, tak długo aż powierzchnia będzie idealnie równa. Nie zapomnij, że grunt pod basen musi być odpowiednio utwardzony.

 

Na czym postawić basen?

Do równego ustawienia niecki doskonale sprawdza się kostka brukowa, nie każdy jednak ma ją pod domem i nie każdy chce układać ją tylko ze względu na basen. Pamiętaj, że teren pod basen musi być dobrze utwardzony, żeby wytrzymał znaczny ciężar wody i nie odkształcał się nierównomiernie, bo wtedy cała Twoja praca pójdzie na marne. Przygotowując podstawę, zadbaj o dokładne oczyszczenie podłoża z przedmiotów, które mogłyby uszkodzić dno basenu, takich jak gałęzie i kamienie.

 

Ważne jest aby nie wnosić do basenu zanieczyszczeń zebranych mokrymi nogami w ogrodzie.Ważne jest aby nie wnosić do basenu zanieczyszczeń zebranych mokrymi nogami w ogrodzie.

 

Rodzaj podłoża pod basen

Idealne miejsce pod baseny ogrodowe to tereny porośnięte trawą, wyłożone kostką brukową lub chodnikową, lub wylewka, a także drobny piasek płukany lub coraz częściej ostatnio stosowane drewniane podesty. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Trawa choć miękka, przyjemna w dotyku i niewymagająca dużych nakładów finansowych, jest trudna do idealnego wyrównania i przygotowania pod baseny stelażowe. A po demontażu basenów zostanie na niej brzydki odgnieciony ślad. Dlatego przed rozłożeniem warto rozważyć różne możliwości ustawienia, tak by pozostawiona po basenie "pamiątka" nie znalazła się w centralnym punkcie ogrodu.

Sztuczna trawa będzie dobrym rozwiązaniem tylko wtedy kiedy jej włoski będą delikatne. Zbyt twarde i ostre mogą uszkodzić dno niecki.

 

 

Spośród wielu rodzajów podłoża najłatwiej poziomuje się piasek. Trzeba go jednak mocno ubić, a w przypadku basenu na stelażu trzeba też oddzielnie pomyśleć o twardej i stabilnej podstawie pod jego nogi, żeby nie zapadały się w podłożu. Miejsce na baseny rozporowe na piasku, nie jest więc idealnym rozwiązaniem.

Kostka brukowa lub wylewka sprzyja poziomowaniu i sprawia, że zbiornik jest dużo bardziej stabilny. Można ją położyć na stałe i wykorzystać po demontażu basenu jako miejsce na meble ogrodowe.

Lepiej natomiast nie stawiać basenu:

  • na asfalcie, który może się topić w wysokich temperaturach i sklejać z dnem,
  • na kamieniach, które nie są wygodne w dotyku i mogą mieć ostre krawędzie, zagrażające powłoce basenu,
  • na glinie, która nie wchłania nadmiaru wody
  • na styropianie, który pod ciężarem wody odkształca się, pęka i kruszy

 

warto wyrównać teren zanim w naszym ogrodzie postawimy basen

 

Dodatkowa izolacja pod basen stelażowy

Bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest dodatkowe podłożenie pod nieckę basenową odpowiedniej, wybranej pod wymiar maty basenowej, która dodatkowo zabezpieczy dno basenu przed ewentualnym uszkodzeniem lub np. pogryzieniem przez gryzonie. Matę można zastąpić miękkimi puzzlami piankowymi, które równie dobrze sprawdzą się jako podkład pod dno basenu. Można je również wykorzystać wokół basenu, tworząc dodatkowy podest lub miejsce na akcesoria do basenu i ręczniki. Najłatwiej i najszybciej znajdziesz lokalizacje pod baseny dmuchane i baseny dla dzieci o małych, wygodnych rozmiarach.

Baseny ogrodowe muszą być stabilne i co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Możliwości jest wiele, odpowiednie przygotowanie ziemi, podkładu i utwardzenia, zagwarantuje komfort korzystania z basenów.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jak często dawać chlor do basenu? Podpowiadamy jak dbać o wodę w basenie ogrodowym i robić to poprawnie Podpowiadamy jak dbać o wodę w basenie — prawidłowe chlorowanie wody basenowej
Jak wyczyścić basen z osadu? Praktyczne porady i wskazówki Jak wyczyścić basen z osadu? Praktyczne porady i wskazówki
Dlaczego warto zdecydować się na basen prostokątny stelażowy? Dlaczego warto zdecydować się na basen prostokątny stelażowy?
Powrót