Najważniejszy jest plan. Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

23.03.2023

Nowoczesne wykończenie kuchni szeroko otwartej na salon, ale i takiej, która jest oddzielnym pomieszczeniem, wymaga funkcjonalnych i efektownych rozwiązań. Oprócz pięknego wyglądu meble w  kuchni i aranżacja przestrzeni muszą przede wszystkim zapewniać wygodę podczas użytkowania.

Jak zatem dobrze urządzić kuchnię, by pomieszczenie było funkcjonalne, a gotowanie nie sprawiało trudności? Na czym skupić się, by zaprojektowana przestrzeń była wygodna, a poruszanie się po niej nie stanowiło problemu? Odpowiedni układ mebli kuchennych, wysokość blatów, głębokość szafek i zlewu zorganizują funkcjonalne wnętrze. Ergonomiczna kuchnia powinna być też podzielona na logiczne strefy. Nie mniej ważne jest prawidłowe oświetlenie pomieszczenia.


W tym artykule:

1. Jak zaprojektować kuchnię?

2. Trójkąt roboczy w projekcie kuchni

3. Odległości w kuchennym pomieszczeniu



Jak zaprojektować kuchnię?

Pierwszą zasadą w kuchni jest podział wnętrza na 5 stref, które powinny być umieszczone obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzięki nim poruszanie się w kuchni podczas przygotowania posiłków będzie łatwe i wygodne. W funkcjonalnej kuchni chodzi przede wszystkim o zmniejszenie do minimum chodzenia, obracania i schylania się oraz podnoszenia i wyciągania rąk.

  1. Strefa zapasów – zorganizujemy tutaj doskonałą przestrzeń na przechowywanie żywności, wykorzystując szafki kuchenne stojące i szafki kuchenne wiszące. Nowoczesne meble kuchenne mają miejsce przeznaczone do przechowywania zapasów, słoików z przetworami, produktów sypkich. Wykorzystać możesz zarówno szuflady, jak i półki oraz popularne kosze cargo.
  2. Strefa przechowywania – tutaj umieścimy garnki, patelnie, naczynia do serwowania, kubki, sztućce. W dolnych szafkach lepiej sprawdzą się szuflady z możliwością pełnego wysunięcia niż tradycyjne półki, do których trzeba się schylać. Narożne meble w kuchni często są wyposażone w kosze cargo, ułatwiające przechowywanie garnków.
  3. Strefa zmywania – w tej części niezbędne są: zlewozmywaki, pojemniki na odpady, szafki pod zlewozmywak. Fronty kuchenne do szafek dają możliwość ukrycia w zabudowie kuchennej mało estetycznych urządzeń: zmywarki, lodówki i kuchenki.
  4. Strefa przygotowywania posiłków – najważniejszą funkcję spełnią: blaty kuchenne laminowane, blaty kuchenne drewniane lub stoły. Bez tych elementów nie ma funkcjonalnej kuchni. W większych pomieszczeniach warto pokusić się o wyspę, która jest bardzo modna, dodaje powierzchni roboczej, ale także zje się przy niej śniadanie i wypije poranną kawę.
  5. Strefa gotowania – najważniejszą częścią tej strefy jest kuchenka i doskonały, nowoczesny okap. Sklep Merkury Market proponuje bardzo różne wersje: okapy do zabudowy, okapy kuchenne wyspowe, okapy kominowe. Dla ogólnej estetyki kuchni nie bez znaczenia jest, na jaki rodzaj się zdecydujemy. Najmniej rzucający się w oczy jest okap podszafkowy lub okap sufitowy, ale okap tuba może być ciekawym elementem designu.

Strefy rozmieszcza się zgodnie z zasadą trójkąta roboczego, w kolejności wykonywania pracy, czyli najpierw przechowywanie, później zmywanie, na końcu gotowanie.

Trójkąt roboczy w projekcie kuchni

Aby zaprojektować funkcjonalną kuchnię marzeń, ważne jest określenie trójkąta roboczego. Co to jest trójkąt roboczy i jak go umieścić w projekcie? Trójkąt roboczy są to zasady projektowania, mające na celu ustawienie w funkcjonalny sposób głównych elementów wyposażenia kuchni, czyli lodówki, zlewozmywaka oraz płyty kuchennej i piekarnika. Powinny one znajdować się możliwie jak najbliżej siebie w odstępach, które przypominają trójkąt. Taki układ zabudowy kuchni sprawi, że poruszanie w niej będzie płynne, bez wykonywania zbędnych ruchów. Jakie powinny być odstępy między poszczególnymi strefami? Lodówka i zlewozmywak powinny znajdować się w odstępie około 120-210 cm. Pomiędzy zlewozmywakiem i kuchenka odstęp powinien wynosić od 90 do 210 cm. Lodówka i kuchenka powinny znajdować się w odległości od siebie nie więcej niż 120- 270 cm. Podane odległości są optymalnymi. Zbyt małe odstępy będą krępować ruchy, ale zbyt duże odległości też mogą być niewygodne.

Podczas projektowania trzeba pamiętać, że nie wolno stawiać kuchenki gazowej obok okna, gdyż grozi to zdmuchnięciem płomienia. Nie powinno stawiać się też kuchenki obok lodówki, ponieważ jest to nieekonomiczne rozwiązanie. Ciepło emitowane przez kuchenkę sprawi, że lodówka będzie pobierała więcej prądu, aby utrzymać temperaturę. Przygotowując projekt kuchni, nie stawiaj też lodówki przy oknie, aby słońce jej nie nagrzewało. Projekt kuchni jednorzędowej jest najmniej funkcjonalny, gdyż takie ustawienie mebli utrudnia poruszanie się między strefami i wymusza większą liczbę ruchów do wykonywania podstawowych czynności. Nie ma tu bowiem możliwości wprowadzenia zasady trójkąta roboczego.

Odległości w kuchennym pomieszczeniu

Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości między poszczególnymi sprzętami. W dobrze urządzonej kuchni trzeba pozostawić minimum 120 cm przejścia pośrodku pomieszczenia, aby nie ograniczyć swobody poruszania się. Blat roboczy między zlewozmywakiem a płytą grzewczą powinien mieć co najmniej 60 cm szerokości, a szafki górne wieszamy na wysokości około 45 cm nad blatem.

Dobrym pomysłem będzie też odsunięcie piekarnika, zmywarki lub szafki od ściany. Powstałą w tym przypadku przestrzeń należy zakryć listwą maskującą, najlepiej w tym samym kolorze, w jakim zakupione zostały fronty. Ułatwi to otwieranie i korzystanie z szafek i kuchennego AGD.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ !!!


5 wskazówek, dzięki którym urządzisz nowoczesną otwartą kuchnię


Kuchnia w kształcie litery L - jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze


Kuchnia w stylu skandynawskim - meble, dekoracje, ozdoby


 

Powrót