Najwygodniejsze narożniki z funkcją spania

16.12.2021

Jakość snu ma decydujący wpływ na to, czy wstajemy w dobrym humorze, pełni energii i gotowi do działania. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o komfortowe miejsce do nocnego wypoczynku. Nie każdy może sobie pozwolić na oddzielną sypialnię, na szczęście istnieje wiele narożników z funkcją spania, które z powodzeniem zastąpią wygodne łózko. Czym kierować się, wybierając rozkładaną kanapę do salonu?


W tym artykule:

1. Narożniki z funkcją spania codziennego a okazjonalnego

2. Sposoby rozkładania - jaki mechanizm wybrać do spania codziennego?

3. Wielkość mebla i powierzchni spania

4. Pojemność pojemnika na pościel

5. Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując narożnik do spania?

- Wypełnienie mebla

- Materiał obicia

- Wysokość siedziska a funkcja spania



 

 Piękny narożnik z funkcją spania utrzymany w modnym odcieniu szarości pasuje niemal do każdego wnętrza

 

Narożniki z funkcją spania codziennego a okazjonalnego

Narożniki polecane do spania okazjonalnego służą przede wszystkim do zapewnienia wygodnego użytkowania w pozycji siedzącej lub półleżącej i z myślą o takim przeznaczeniu zostały zaprojektowane. Oferują wprawdzie miejsce do snu, ale zwykle powstaje ono poprzez zestawienie siedziska z oparciem lub wysuwaną leżanką, przez co wyczuwalne mogą być zarówno łączenia, jak i ozdobne przyszycia czy guziki. Może się zdarzyć także, że poszczególne części będą miały inną wysokość, inne wypełnienie lub stopień zużycia (siedzisko "ubija się" szybciej niż oparcie). Tego typu narożniki z funkcją spania świetnie sprawdzą się do przenocowania gości, ale nie są optymalnym wyborem dla planujących na nich spać domowników.

O ile na siedząco najlepiej wypoczywa się na miękkiej kanapie, o tyle odpowiedni komfort spania zapewni jedynie twardsza i bardziej elastyczna powierzchnia. Z tego względu producenci narożników z funkcją spania codziennego najwięcej uwagi poświęcają płaszczyźnie, która powstaje po rozłożeniu mebla. Powinna być ona gładka, wyrównana i mieć identyczne wypełnienie. Jeśli więc kupujesz narożnik rozkładany, który ma pełnić jednocześnie funkcję kanapy i łóżka, nie podejmuj decyzji pochopnie - elegancki design jest miły dla oka, ale nie sprawi, że rano będziesz czuć się jak skowronek.

 

Wygodny narożnik z funkcją spania

 

Sposoby rozkładania - jaki mechanizm wybrać do spania codziennego?

Od sposobu rozkładania narożnika zależy nie tylko łatwość jego składania i rozkładania, ale także komfort użytkowania powierzchni przeznaczonej do spania, jej wielkość i obecność zintegrowanego z meblem materaca. Niektóre narożniki można rozłożyć jedną ręką bez ich odsuwania od ściany, inne rozkłada się nieco dłużej i mniej wygodnie, ale za to mają bardziej niezawodny mechanizm.

Większość dostępnych na rynku narożników posiada mechanizm rozkładania nadający się raczej do spania okazjonalnego, taki jak Delfin, Puma, sedak (mechanizm belgijski) czy typu klik-klak. Wprawdzie kanapy z mechanizmem belgijskim wyposażone są w rozkładany materac, ale przypominają raczej łóżko polowe, a ich konstrukcja nie jest zbyt stabilna, zwłaszcza dla osób o dużej masie ciała.

Do codziennego spania polecane są narożniki rozkładane przy pomocy bardzo popularnego mechanizmu DL. Podczas rozkładania tego typu mebli siedzisko lekko unosi się do góry i przesuwa do przodu. Następnie w powstałą w ten sposób wolną przestrzeń opuszcza się oparcie, co ma gwarantować wyrównaną powierzchnię spania.

 

Narożnik z funkcją spania

 

Wielkość mebla i powierzchni spania

O ile właściciele przestronnych salonów mogą zdecydować się na tak zwane narożnik U (z dwoma szezlongami), w przypadku niewielkiego metrażu znacznie lepiej sprawdzą się narożniki L. Zanim jednak kupisz konkretny model, upewnij się, że wybrany mebel zmieści się w Twoim salonie – zarówno przed rozłożeniem, jak i po rozłożeniu. Rozłożony narożnik nie powinien Ci także utrudniać dostępu do balkonu czy innych mebli. Pamiętaj, że kanapy w sklepie wydają się mniejsze niż w rzeczywistości, więc na wszelki wypadek zawsze warto wykonać kilka pomiarów.

Jak sprawdzić, czy upatrzona kanapa ma odpowiednią wielkość i nie brakuje Ci na nią w domu miejsca? Wystarczy użyć do tego celu taśmy malarskiej – przyklej ją na podłodze w miejscu, w którym planujesz ustawić narożnik w taki sposób, aby odwzorowywała jego wymiary. W ten sposób zyskasz pewność, że nowy mebel nie będzie utrudniał poruszania się po salonie albo otwierania drzwi do pokoju.

Bardzo istotny jest również rozmiar powierzchni pełniącej funkcję spania. Przyjmuje się, że osoba dorosła potrzebuje do wygodnego snu przestrzeń o szerokości minimum 60 cm i długości 20 centymetrów większej od wzrostu.

 

Narożnik z funkcją spania

 

Pojemność pojemnika na pościel

Większość narożników z funkcją spania posiada skrzynię na pościel, jednak w zależności od modelu różna jest jej wielkość i lokalizacja. Jeśli zależy Ci na dodatkowym miejscu do przechowywania, doskonałym wyborem będzie narożnik z mechanizmem DL. Mebel ten nie tylko zapewnia komfort wypoczynku, ale też posiada pojemnik ukryty pod siedziskiem, na tyle duży, że poza pościelą zmieszczą się w nim inne tekstylia oraz na przykład sezonowe ubrania. Czasem tego typu narożniki mają dwie skrzynie – druga znajduje się pod szezlongiem.

Pojemnik na pościel jest niewątpliwie dużym atutem, zwłaszcza w małym salonie, gdzie nie ma miejsca na dodatkowe meble, takie jak szafa czy komoda. Z drugiej strony, może on niekorzystnie wpływać na wygląd kanapy – narożniki bez skrzyni są zwykle lżejsze optycznie, często również mają ciekawsze kształty i wykończenie, przez co bardziej przypominają nierozkładane sofy.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując narożnik do spania?

Wypełnienie mebla

Kupując narożnik przeznaczony do spania codziennego, weź pod uwagę rodzaj wypełnienia. Wygodny narożnik to taki, który pod obiciem ma piankę wysokoelastyczną lub termoelastyczną, a zamiast sprężyny falistej – sprężyny bonellowe.

Aby jeszcze bardziej poprawić komfort swojego snu, możesz zastosować cienki materac powierzchniowy, który wyrówna powierzchnię spania, a jednocześnie zabezpieczy siedzisko przed wycieraniem i tym samym przedłuży jego żywotność.

Materiał obicia

Narożniki z funkcją spania różnią się od siebie także materiałem obicia. Niezwykle elegancko wyglądają zwłaszcza narożniki skórzane, jednak trzeba liczyć się z tym, że są one zimne w dotyku. Jeśli więc zależy Ci na ciepłej i miękkiej tapicerce, która prezentuje się efektowanie i jest wytrzymała wybierz materiał sztuczny, na przykład welur.

Najlepsze narożniki z funkcją spania to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych, więc warto wybrać model, który zamiast znudzić się po kilku miesiącach, będzie służył domownikom długie lata. Ważna jest tu nie tylko jakość obicia, ale także kolor materiału – im bardziej uniwersalny, tym lepiej. Szczególnie popularne są szare narożniki, które dobrze komponują się w każdym wnętrzu, więc nie ma ryzyka, że przestaną pasować do salonu po zmianie jego wystroju.

Wysokość siedziska a funkcja spania

Podczas zakupu narożniki mało kto zwraca uwagę na wysokość powierzchni spania. Jest to błąd, ponieważ poranne wstawanie ze zbyt niskiego siedziska nie jest zbyt komfortowe, poza tym obciąża kręgosłup, co w dłuższej perspektywie może skutkować bólem pleców.

 

Narożnik z funkcją spania

 

Wahasz się, jaki narożnik z funkcją spania wybrać? Zapoznaj się w asortymentem sklepów internetowych, przejrzyj ranking narożników, a kiedy już upatrzysz konkretny model odwiedź salon meblowy i upewnij się, że wybrany narożnik jest również praktyczny i wygodny co efektowny.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jaki materiał na narożnik będzie idealny? Na co zwrócić uwagę?
https://www.merkurymarket.pl/porady-fachowcow/meble/meble-tapicerowane/jaki-naroznik-do-malego-salonu,2274.html Jaki narożnik do małego salonu
Narożnik z funkcją spania codziennego

 

Powrót