Naprawa leżaka ogrodowego

07.04.2021

 

Technorattan i wykonane z niego meble ogrodowe, takie jak: leżaki ogrodowe, fotele ogrodowe, stoły ogrodowe, krzesła ogrodowe, a także huśtawki ogrodowe i hamaki ogrodowe, to prawdziwy przebój ostatnich lat. Trudno sobie wyobrazić ogród i działkę bez wygodnych mebli ogrodowych. Ich niesamowita popularność nie dziwi dziś nikogo. Meble technorattanowe wyróżniają się dużą wytrzymałością i estetycznym wyglądem. Materiał, wykonania gwarantuje funkcjonalność, a także praktyczne użytkowanie i utrzymanie w czystości. Nic dziwnego, że kiedy jakiś mebel ogrodowy wykonany z technorattanu ulegnie zniszczeniu, za wszelką cenę próbujemy go naprawić.

Chcemy dziś podpowiedzieć, jak powinna wyglądać naprawa leżaka ogrodowego.

Meble ogrodowe- charakterystyka

Meble ogrodowe technorattanowe są najczęściej wybieranym rodzajem sprzętów spośród mebli ogrodowych. Technorattan to tworzywo syntetyczne- rattan syntetyczny. Ale mimo tego, że robione jest ze specjalnych wysokogatunkowych włókien polietylenowych to wykonanie materiału świetnie nadaje się do recyklingu i jest przyjazny środowisku naturalnemu. Jest bardzo odporny na zmienne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV ale jednocześnie jest odpowiedni dla alergików ponieważ nie uczula i nie zawiera toksyn. Decydując się na meble z technorattanu należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne w jakich takie meble są przechowywane. Owszem materiały te są bardzo odporne na wysokie i niskie temperatury ale nie niezniszczalne. Często bowiem uznajemy, że nic im nie zaszkodzi i pozostawiamy je by uzupełniały tarasy albo altany ogrodowe nawet zimą. Niestety śnieg, deszcz i mróz nie sprzyjają wyglądowi mebli ogrodowych pozostawionych na zewnątrz.

Technorattan- rodzaje plecionki

Zanim przystąpimy do naprawy uszkodzenia ma krzesłach technorattanowych powinniśmy ocenić jaki rodzaj plecionki posiadamy. Plecionki mogą być: płaskie- zrobione z płaskich pasków technorattanowych, zróżnicowane co do szerokości i grubości (od grubości pasków zależy późniejsza wytrzymałość mebla) oraz sposób barwienia, który albo będzie zbliżony do naturalnego albo sztuczny; okrągłe- plecionka może być okrągła lub półokrągła, takie wykonanie plecionki najbardziej przypomina naturalną wiklinę a jeśli jej kolor będzie zbliżony do naturalnego to z powodzenie może udawać naturalny materiał, jeżeli imitacje będzie dobrze wykonana to za jak najbardziej naturalnym wyglądem podąży też cena i znacząco wzrośnie; przypominające splotem i strukturą trzcinę lub hiacynt wodny- takie plecionki są grubsze od pozostałych i wygładem przypominają hiacynt lub trzcinę wodną, korzystanie z mebli wykonanych z takiej plecionki jest przyjemne ze względu na dotyk i ogólny wygląd, szczotkowane lub zupełnie gładkie- plecionki szczotkowane wydają się jakby były poszarpane, szczotkowanie materiału ma upodobnić go do naturalnego wyglądu wychodzących włókien, naturalna wiklina i rattan również nie są całkiem gładkie a miejscami wychodzą - snują się z nich włókna.

Meble technorattanowe- naprawa

Meble technorattanowe to ręcznie wyplatane pasy bardzo elastycznego tworzywa sztucznego na metalowym stelażu. Stelaż musi być odpowiednio przygotowany bo choć technorattan jest bardzo odporny na uszkodzenia, nawet mechaniczne to zdarza się, że zniszczeniu ulegnie część plecionki. Istnieje kilka sposobów na naprawę. Trzeba się najpierw zastanowić i ocenić czy samodzielna naprawa, zakup potrzebnego materiału nam się po prostu nie opłaca. Może się okazać iż zamiast naprawiać lepiej kupić nowe. Najprostszym i najszybszym sposobem jest klejenie ale niestety taki sposób ma podstawowa wadę- bardzo łatwo zauważyć usterkę i naprawę, a meble wyglądają nieestetycznie. Jeśli uszkodzone jest tylko siedzisko możemy wykorzystać siatki lub zestawy naprawcze dostępne w sklepach z wyposażeniem ogrodowym albo większych marketach budowlanych. Siatki z technorattanu wykorzystywane są jako osłony na kaloryfery lub kratki wentylacyjne. Sprzedawane są na metry, dlatego też możemy kupić odpowiednią wielkość do naprawy naszych mebli. Jeśli nie potrzebujemy siatki na metry to wykorzystajmy zestaw naprawczy dostosowany do naszych potrzeb. W zestawie do naprawy znajduje się gotowa plecionka, którą umieszcza się w zniszczonych miejscach. Dostępne kolory, wzory i wielkości pozwalają dopasować je do naszych mebli. W zestawach powinien być również kołek trapezowy, dzięki któremu umieścimy plecionkę w uszkodzonym miejscu. Przed wymianą należy usunąć stary kołek trapezowy i wyczyścić miejsce po nim z pozostałego kleju i brudu. Następnym ze sposobów naprawy jest wymiana fragmentu plecionki, niestety jest to zajęcie pracochłonne i niezwykle trudne kiedy nasze meble nie są nowe. Wtedy jedynym sposobem ich naprawy będzie zakup włókien rattanowych i powolne, ręczne i staranne wyplatanie. Ale taka naprawa możliwa jest tylko jeśli meble są wykonane są tylko częściowo z technorattanu- mają technorattanowe siedzisko. Wtedy można skorzystać z gotowych zestawów zawierających długie, cienkie pasy, które umożliwią nam poprawę siedziska. Z reguły dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych. Jeśli uszkodzenie są naprawdę duże możemy wykorzystać uniwersalny pas ściągający, który zabezpieczy uszkodzony splot. Kolejny ze sposobów jest dosyć czasochłonny, wymaga dużo cierpliwości ale może okazać się wart efektu. Nietypowe tworzywo jakiego możemy użyć jest sznur do wieszania bielizny. Jeśli jednak efekt nie będzie zbyt reprezentacyjny to naprawa spełni swoją rolę a efekt można przykryć poduszką.

Meble ogrodowe- zabezpieczenie przed uszkodzeniami

Meble ogrodowe aby dłużej cieszyły nasze oczy powinniśmy odpowiednio eksploatować. Jeśli wyposażymy je w wygodne, miękkie i kolorowe poduchy to oprócz efektu wizualnego zyskamy też dodatkowe zabezpieczenie przed wycieraniem i brudem. Dostępne są również pokrowce, którymi możemy oprócz zabezpieczenia także zmienić wygląd mebli. Poza sezonem warto nabyć plandeki lub specjalne duże pokrowce na cały komplet mebli, dzięki któremu przetrwają one do następnego sezonu i nie będzie potrzeby tracić czasu na ich czyszczenie po zimie.

Wybór mebli z technorattanu to decyzja na lata. Materiał ten jest wytrzymały i przy odpowiednim eksploatowaniu posłuży nam przez długie lata. Uszkodzenia mechaniczne, którym ulegną można naprawić lub skorzystać z wyspecjalizowanych serwisów naprawczych. Jeśli jednak mamy cierpliwość i choć trochę wolnego czasu możemy to zrobić samodzielnie a efekt może nas pozytywnie zaskoczyć i sprawić ogromną satysfakcję.

Powrót