Od czego zacząć urządzanie domu — co warto wiedzieć?

04.10.2021

Urządzenie mieszkania od podstaw może być sporym wyzwaniem. Trzeba uwzględnić nie tylko własne upodobania stylistyczne, ale też potrzeby wszystkich domowników. Poznaj podstawowe zasady aranżacji wnętrz — dobierania stylów, łączenia kolorów, ale też efektywnego planowania poszczególnych prac w mieszkaniu. Praktyczne wskazówki znajdziesz w naszym poradniku!

 

  Wakacje, Święto, Nadmorski, Styl Życia, Luksus


W tym artykule:

1. Co to znaczy "stan deweloperski"?

2. Na początek plan i projekt

3. Urządzanie nowego mieszkania: od czego zacząć?

4. Funkcjonalna aranżacja przestrzeni

5. Aranżacja przestrzeni

6. Jak dobierać kolory do wnętrza?

7. Witamy gości, czyli jak urządzić przedpokój?

8. Aranżacja salonu – kilka tricków i wskazówek



 

Co to znaczy "stan deweloperski"?

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, musimy liczyć się z gołymi ścianami, zaledwie położoną wylewką pod posadzkę i tynkiem na ścianach. Będą w nim okna i drzwi zewnętrzne, instalacja hydrauliczna i elektryczna, ale już niekoniecznie sanitariaty czy choćby zlewozmywak. W zależności od umowy mogą pojawić się dodatkowe elementy wykończenia lub wyposażenia, np. urządzenia AGD.

 

Projektowanie Wnętrz, Dom, Projekt, Pokój, Meble

 

Na początek plan i projekt

Puste mieszkanie pobudza kreatywność — mając do zagospodarowania duże metraże, łatwo możemy podjąć decyzje zbyt spontaniczne, których później będziemy żałować. Dlatego urządzanie mieszkania warto odpowiednio wcześniej zaplanować. Na kartce wypiszmy prace, jakie trzeba wykonać i określmy ich kolejność. Pamiętajmy, że pewne działania wymagają czasu. Na przykład elementy wyposażenia na wymiar, w tym w szczególności meble kuchenne, nieraz trzeba zamówić nawet kilka tygodni wcześniej. Jednak nie zrobimy tego, jeśli nie zaplanujemy wcześniej instalacji hydraulicznej itp.

Nawet jeśli już wiemy, jaki styl chcemy wprowadzić w naszym domu, przejrzyjmy najnowsze katalogi, zbadajmy trendy i poznajmy inspiracje. Oczywiście nie chodzi o to, by ślepo iść za ostatnim krzykiem mody. Taki research ma na celu rozszerzenie horyzontów. Dzięki niemu zyskamy szerszy obraz dostępnych rozwiązań, a co za tym idzie łatwiej nam będzie uniknąć błędów aranżacyjnych.

Planowanie stanowi też dobry moment na poszukiwanie oszczędności. Oczywiście nie chodzi o to, by wybierać tylko najtańsze materiały i rozwiązania. Jeśli jednak chcesz nieco ściąć koszty, poszukaj promocji, wyprzedaży, możliwości zakupu atrakcyjnych mebli używanych itp.

 

Inspiracja: Meble do salonu Silke II

 

Urządzanie nowego mieszkania: od czego zacząć?

Choć zakup drobiazgów, takich jak poduszki dekoracyjne, obrusy i ozdoby może kusić, w pierwszej kolejności musimy zadbać o podstawy. Zaczynamy od materiałów wykończeniowych. Nasze mieszkanie potrzebuje przede wszystkim efektywnej podłogi. Wybierzmy więc panele i deski, a do łazienki i kuchni - płytki. Do nich dopasujmy drzwi wewnętrzne, kolory ścian, a dopiero w następnej kolejności — armaturę sanitarną, sprzęt do kuchni, meble do sypialni i innych pomieszczeń. Dekoracje zazwyczaj nie wymagają długiego oczekiwania na realizację zamówienia, możemy więc pozostawić je na ostatni etap naszych prac.

Warto też pamiętać, iż urządzanie mieszkania planujemy zwykle na etapie, kiedy jeszcze nie mamy w domu grzejników, instalacji elektrycznej, a często nawet niektórych ścian działowych. Zamawiając z dużym wyprzedzeniem np. meble do salonu czy szafy ubraniowe na wymiar, warto wizualizować sobie w myślach ostateczny wygląd mieszkania. W przeciwnym razie np. ościeżnica, której jeszcze nie ma fizycznie, zablokuje nam miejsce, które zaplanujemy sobie np. na regał.

 

Mieszkania, Strona Główna, Ukończenie, Pokój

 

Funkcjonalna aranżacja przestrzeni

Planując urządzanie mieszkania, warto podzielić je na dwie strefy pełniące różne funkcje. Pozwoli nam to wyznaczyć odpowiednio pomieszczenia, które będą pełnić rolę salonu, sypialni, pokojów dziecięcych czy gościnnych.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest stworzenie strefy reprezentacyjnej i prywatnej. W pierwszej znajdzie się przedpokój, salon, toaleta dla gości, ewentualnie kuchnia. To tutaj najczęściej będą przebywać nasi goście. Taka aranżacja pozwoli nam zachować czystość i porządek w każdych okolicznościach. Strefą prywatną będą przede wszystkim sypialnie, łazienka, ewentualnie gabinet. W tej strefie mieszkania jest bardziej "domowo". Tutaj nie musi być idealnego porządku. Domownikom taka strefa w mieszkaniu da też komfort, gdy zmęczeni gośćmi będą chcieli na chwilę odetchnąć w samotności.

 

Nowym Jorku, Manhattan, Dzień, Usa, Pejzaż Miejski

 

Aranżacja przestrzeni

Przygotowując projekt mieszkania, zwykle mamy już w głowie zarys aranżacji. Do wyboru mamy wiele różnych stylów wystroju wnętrz: klasyczny, nowoczesny, minimalistycznie skandynawski, surowo industrialny, glamour czy retro. Możesz urządzić wnętrza swojego mieszkania, jak tylko chcesz, jednak pamiętaj o konsekwencji. Najlepiej zaaranżować całą przestrzeń mieszkania w jednej tonacji. Pojedyncze pomieszczenie może mieć inny styl, jednak niezbyt trafionym pomysłem jest mieszanie więcej niż dwóch różnych aranżacji w mieszkaniu.

 

Minimalistyczny przedpokój

 

Jak dobierać kolory do wnętrza?

Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz na ostateczny efekt, jaki uzyskujemy we wnętrzu. Ściany w odpowiedniej barwie mogą optycznie powiększać, pomniejszać, rozświetlać wnętrze lub przeciwnie — sprawiać, iż będzie ono wydawać się ponure i smutne.

Najważniejsza zasada, na podstawie której planujemy wykończenie wnętrz, jest ogólnie znana: jasne kolory wizualnie powiększają pomieszczenia, ciemne je zmniejszają i obniżają. Należy jednak pamiętać, iż barwa, w jakiej zdecydujemy się pomalować ściany, powinna korespondować z innymi kolorami. Musisz więc dopasować m.in. meble do drzwi, do wyposażenia, podłogi do materiałów itp.

Dobór kolorów podczas aranżacji wnętrz może wydawać się trudnym zadaniem. Jednak tak naprawdę wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Po pierwsze, wybierzmy kolor przewodni. Powinien pasować do stylu całego mieszkania. Na przykład w przypadku wnętrz skandynawskich będzie to biel. W klasycznych można postawić na ciemniejsze barwy itp.

W jednym pomieszczeniu nie powinno się łączyć więcej niż trzech barw. Oznacza to, iż trzeba dopasować np. podłogę do drzwi lub szafy do podłóg, natomiast tekstylia oraz meble tapicerowane mogą mieć swoją barwę itd.

Na etapie dobierania kolorów warto też uwzględnić psychologię barw. Na przykład czerwień dodaje energii, ale nie sprzyja skupieniu i pracy. Zieleń uspokaja i wprawia w dobry nastrój. Niebieski pomaga zredukować stres, ale... redukuje też apetyt, niezbyt dobrze nadaje się więc do przestrzeni kuchennej! Brązowy wzbudza poczucie bezpieczeństwa, natomiast biały i szary są całkowicie neutralne, dzięki czemu możemy je zastosować w każdym z pomieszczeń.

 

 

Witamy gości, czyli jak urządzić przedpokój?

Zwróćmy uwagę na dwa miejsca, które pełnią w mieszkaniu wiele ważnych funkcji. Jednym z nich jest przedpokój - wnętrze, które jako pierwsze poznają nasi goście. Na funkcjonalność przedpokoju należy zwrócić uwagę już na etapie prac wykończeniowych. Powinien być jasny i dobrze oświetlony. To prawda, że ściany czy podłoga w przedpokoju mogą brudzić się bardziej niż w innych przestrzeniach, unikajmy jednak bardzo ciemnych barw.

Podczas urządzania przedpokoju starajmy się ograniczać liczbę mebli i sprzętów do minimum. Nieduża szafa, szafka na buty, wieszak na ubrania, ewentualnie wygodny puf w zupełności wystarczą. Dzięki temu masz większą szansę zachować przedpokój w porządku i czystości — nawet jeśli goście wpadną niezapowiedzianie.

 

Inspiracja: Meble do salonu Durango

 

Aranżacja salonu – kilka tricków i wskazówek

Kolejnym reprezentacyjnym wnętrzem, do którego wykończenia warto włożyć więcej wysiłku, jest salon. On również powinien być reprezentacyjny — najlepiej ograniczyć w nim liczbę elementów tak, by łatwo nam było utrzymać porządek. Niezależnie od wielkości salonu, warto wydzielić w nim strefy: wypoczynku, rozrywki, a gdy połączony jest z kuchnią — jadalni.

Podczas urządzania salonu zwróćmy szczególną uwagę na komplety wypoczynkowe - powinny być dobrej jakości, zachęcać do spędzania tu czasu. Pamiętajmy też o dobrym oświetleniu i kolorowych dodatkach.

 

 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Sofa Hugo-2 Madryt 160 Witryna L Brugia BUGV621lB szary/biały połysk Kanapa Largo Mono 242 Komoda HUD K231
Sofy do salonu Witryny i regały Wypoczynki do salonu Komody do przedpokoju

 

Powrót