Ogród na dachu — innowacyjne i ekologiczne rozwiązania

23.03.2022

Nowoczesne zagospodarowanie terenu to połączenie innowacyjności, estetyki aranżacji oraz jej funkcjonalności. W przypadku zadaszenia tarasów i aranżacji dachów płaskich świetnie sprawdzają się ogrody na dachu. Te ciekawe rozwiązania są nie tylko zachwycające — zielony dach jest też bardzo ekologiczny i pozwala wprowadzać zieleń tam, gdzie zwykle byłoby to niemożliwe w przypadku tradycyjnych ogrodów.

 

jak założyć ogród na dachu?

 


W tym artykule:

1. Czym jest ogród na dachu?

2. Jakie ogrody na dachu można wyróżnić?

3. Jakie rośliny mogą zostać posadzone w ogrodach na dachu?

4. Czy w taki sposób można zagospodarować zadaszenie tarasu?

5. Czy przy przebudowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych warto zdecydować się na ogrody na dachu?

6. Z czego składa się dach zielony?

7. Co jest ważne podczas zakładania ogrodów na dachu?

8. Jak ciekawie zaaranżować ogród na dachu?



Czym jest ogród na dachu?

Ogród na dachu to założenie zielone, odpowiednio wyselekcjonowane i zasadzone rośliny wraz ze specyficznym podłożem o wyjątkowych właściwościach. Historia ogrodów na dachu sięga już starożytności — za najstarsze ogrody na dachu uważa się Wiszące Ogrody Semiramidy z VI wieku p.n.e. W XVI wieku w założeniu zamkowym Habsburgów budowano ogrody na dachach, a w latach 60. XX wieku powróciła moda na te wyjątkowe założenia. Dziś ogrody na dachu to proekologiczne aranżacje, które swoją innowacyjnością zachwycają każdego.

Zaletą ogrodów na dachu jest nie tylko ich zaskakujący wygląd, ale też zmniejsza ilości wody opadowej odprowadzanej do kanalizacji. Woda jest w dużej mierze gromadzona, a potem odparowywana do atmosfery, dzięki czemu tworzy się przyjemny mikroklimat. Zwiększenie wilgotności powietrza i gromadzenie nadmiaru wody w substracie uprzyjemnią wypoczynek na świeżym powietrzu — zadbaj jedynie o odpowiednie meble ogrodowe.

 

ogrody ekstensywne

 


Polecany artykuł: Ogrzewanie basenu — jak zrobić ogrzewanie w basenie?


 

Jakie ogrody na dachu można wyróżnić?

Ogrody na dachu mogą być ekstensywne lub intensywne.

Ogród ekstensywny składa się z niskiej roślinności i polecany jest na dachach skośnych lub zadaszeniach tarasów, które nie są w stanie utrzymać grubszej warstwy substratu.

Intensywne ogrody na dachu wymagają o wiele grubszej warstwy ziemi, dlatego o ich zakładaniu myśli się już wtedy, gdy planuje się przebudowę budynku mieszkalnego lub budowę dachu. Zazielenienie intensywne wysokie składa się z dużych drzew i krzewów, zazielenienie intensywne niskie składa się z mniejszych drzew i krzewów oraz traw i bylin.

 

ogrody intensywne

 

Jakie rośliny mogą zostać posadzone w ogrodach na dachu?

Ogrody na dachu, w zależności od grubości substratu, mogą być wysadzane różnorodnymi roślinami. W wyjątkowo dużych ogrodach, których budowa była zaplanowana wraz z budową budynku, może stać również obiekt małej architektury. Ogrody zakłada się na całej powierzchni dachu płaskiego lub na jego fragmencie, zwykle są to jednak dość duże założenia.

 

grubość substratu w zależności od typu roślinności

 

Posadzone rośliny muszą mieć odpowiednią ilość ziemi dla siebie. Im więcej substratu jest się w stanie im zapewnić, tym większe rośliny będzie można posadzić. Dachy ekstensywne to głównie mchy i porosty oraz niskie trawy, które nie wymagają grubej warstwy podłoża. W intensywnych dachach grubość substratu może wynosić nawet 200 cm i umożliwi to sadzenie dużych drzew i krzewów.

 


Polecany artykuł: Wygodne siedzisko na balkon — jakie wybrać do aranżacji strefy relaksu?


 

Czy w taki sposób można zagospodarować zadaszenie tarasu?

Dachy zielone projektowane i wykonywane są głównie na dachach płaskich, ale równie dobrze można w ten sposób zagospodarować zadaszenie tarasu. Zadaszenia tarasów powinny być solidne i muszą wytrzymać obciążenia substratu oraz roślinności, a także gromadzącej się w ziemi wody. Przy projektowaniu takiego zadaszenia tarasu zwróć zatem uwagę na to, jak gruba może być warstwa ziemi — to wskaże Ci jednoznacznie, jakie rośliny będziesz mógł posadzić.

Zadaszenie tarasów z roślinnością na pewno będzie się wyróżniał na tle innych założeń. Ciekawy wygląd zwróci uwagę, piękno zieleni pomoże też budynkowi wpisać się w otaczający go krajobraz. Zadaszenie tarasu nie musi być płaskie, ogrody dobrze prezentują się też na znacznych pochyłościach.

 

ogrody w przestrzeni publicznej

 

Takie założenie dobrze wykonywać już na etapie budowy. Budowa zadaszenia tarasu będzie wtedy odpowiednio rozplanowana, a zielony dach nie będzie wymagał przeróbek konstrukcji zadaszenia w późniejszym czasie.

Dach nad tarasem oraz ogród na nim można zbudować bez pozwolenia budowlanego. W sprawie warunków technicznych warto poznać przepisy prawa budowlanego lub skonsultować się ze specjalistą — projektantem.

Dachy intensywne można dodatkowo urządzić z małą architekturą oraz meblami. Przydadzą się leżaki ogrodowe, krzesła ogrodowe i zestawy ogrodowe.

 


Polecany artykuł: Altana ogrodowa duża czy mała? Sprawdź najlepsze rozwiązanie


 

Czy przy przebudowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych warto zdecydować się na ogrody na dachu?

Zadaszenie tarasu to tylko jedna z opcji wprowadzenia dachu zielonego. Dachem zielonym można ozdobić zarówno obiekt budowlany, jak i małą architekturę. Warto przy przebudowie budynków, a zwłaszcza przy przebudowie dachu, zastanowić się nad tym, jakie w danej sytuacji są możliwości kształtowania ogrodów dachowych. Projekt powinien być wykonany zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, dlatego, jeśli nie jesteś pewny technicznych szczegółów, zwróć się o pomoc do profesjonalnych firm i projektantów.

 

ogrody na budynkach jednorodzinnych

 

Z czego składa się dach zielony?

Niezależnie od tego, czy chcesz pokryć całą powierzchnię dachu, czy jedynie zadaszenie tarasu, warto zorientować się, jakie warstwy składają się na budowę zielonego dachu. Na podłoże (często z mas bitumicznych niekiedy zbrojonych siatką) układana jest paraizolacja oraz termoizolacja. Warstwy te zimą akumulują ciepło, a latem chronią przed przegrzewaniem. Na izolację kładzie się maty ochronne oraz maty drenażowe. To warstwy powierzchni hydroizolacji. Na to układa się geowłókninę, która zabezpiecza przez przerastaniem korzeni roślin. Wyżej układa się substrat — to poziom warstwy wegetacyjnej.

 

nowoczesne budownictwo z ogrodami

 

Co jest ważne podczas zakładania ogrodów na dachu?

Źle wykonane założenia mogą powodować problemy konstrukcyjne. Ogrody zielone nie obciążają nadmiernie dachu, jeśli są dobrze wykonane. Ważne podczas konstruowania dachów zielonych jest również dobrze zaprojektowany system odprowadzania wody oraz stateczność konstrukcji. Dach nad tarasem lub dach nad domem nie może być zbyt obciążony, inaczej może to grozić nawet katastrofą budowlaną.

Ważne jest odpowiednie ułożenie warstw dachu. Nowoczesne założenia zielone na dachach układa się odwrotnie w porównaniu z klasycznym ułożeniem warstw stropodachu — w przypadku zielonych dachów termoizolacja układana jest na hydroizolacji. Zadbaj o to, by materiały na bazie tworzywa sztucznego były wysokiej jakości, dzięki temu dach i jego poszczególne części nie będą narażone na uszkodzenia. Wierzchnia warstwa papy powinna zapobiegać przerastaniu korzeni.

 

strefy wypoczynkowe na dachu

 

Zwróć uwagę na substrat, na którym będą rozwijać się rośliny. Najlepsze będą mieszanki humusu i materiałów pochodzenia mineralnego. Duża roślina wymaga grubej warstwy substratu, dlatego budowę daszku lub przebudowę dachu zaplanuj odpowiednio.

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na ekstensywne albo intensywne ogrody na dachu, należy zaplanować z dokładnością to, jakie będzie odprowadzenie nadmiaru wody — system musi być odpowiedni. W jego skład wchodzą wpusty wewnętrzne i zewnętrzne oraz rynny dachowe i rzygacze.

 

Jak ciekawie zaaranżować ogród na dachu?

Do wykonania zadaszenia tarasów lub przebudowy dachu budynku użyj materiałów wysokiej jakości — wtedy nie będzie problemu ze stworzeniem solidnego podkładu dla dachu zielonego, a przede wszystkim dla warstwy wegetacyjnej.

Zdecyduj się, jakiej grubości substrat możesz zastosować. Grubość substratu dla roślinności ekstensywnej wynosi od 15 cm do nawet 200 cm. Najłatwiej założyć ogrody ekstensywne, gdzie grubość substratu może nie przekraczać nawet 4 - 6 cm.

Warto postawić na sadzone w grupach rośliny, które stworzą barwne plamy. Dzięki temu wydobędziesz indywidualny charakter budynku. Zaaranżować ogrody na dachu możesz, wykorzystując domy jednorodzinne, tarasy lub budynki letniskowe, sprawdzi się też wiata samochodowa lub altana.

 

projekt koncepcyjny ogrodu na dachu

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Palety w ogrodzie — inspiracje, pomysły, zastosowanie Palety w ogrodzie — inspiracje, pomysły, zastosowanie
https://www.merkurymarket.pl/porady-fachowcow/ogrod/dlaczego-hustawka-kokon-jest-tak-popularna-gdzie-ja-zamontowac-i-jak-zaaranzowac,2680.html Dlaczego huśtawka kokon jest tak popularna? Gdzie ją zamontować i jak zaaranżować?
Narożniki ogrodowe z technorattanu - Jaki jest najlepszy narożnik na taras i do ogrodu! Narożniki ogrodowe z technorattanu — Jaki jest najlepszy narożnik na taras i do ogrodu!

 

Powrót