Jak zrobić napowietrzacz do oczka wodnego?

26.06.2021

Woda jest nieodłącznym czynnikiem życia fauny oraz flory na naszej planecie. Od milionów lat kojarzy się ze spokojem, ale także siłą - woda uznawana jest za żywioł niezwykle groźny. Jako, że uznaje się ją za nieodłączny element ekosystemu, wszyscy Ci którzy którzy uwielbiają dbać o swój ogród marzą o posiadaniu choćby niewielkiego zbiornika wodnego przed domem. Dotyczy to zarówno oczek wodnych jak i większych akwenów. Oczka wodne są ostatnimi laty coraz to bardziej popularne, a elementów mechanicznych czy dekoracyjnych tych zbiorników przybywa z dnia na dzień.


W tym artykule:

1. Czy napowietrzanie zbiornika wodnego jest konieczne?

2. Jak powinien wyglądać proces napowietrzania?

3. Jak wybrać odpowiedni napowietrzacz?



Nie sztuką jest jednak posiadać oczko wodne, fontannę, czy niewielkie kaskady. Najważniejsze to posiadać odpowiednią wiedzę na temat prawidłowego napowietrzenia zbiornika, filtracji oraz utrzymania wody w czystości. Nie każdy napowietrzacz bądź filtr może okazać się odpowiedni dla zbiornika jaki posiadasz. Każde urządzenie posiada inny mechanizm i każde z nich dedykowane jest do innego rodzaju akwenu. Jeżeli poszukujesz zatem wiedzy na tematy prawidłowego napowietrzania zbiornika oraz samych korzyści jakie niesie ze sobą ten proces, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem.

 

Czy napowietrzanie zbiornika wodnego jest konieczne?

Letnie miesiące to idealny czas na porządki w ogrodzie. W tym okresie możesz zadbać zarówno o swoje rośliny jak i oczka wodne i inne akweny. Woda, która jest pozostawiona sama sobie bez odpowiedniej filtracji i oczyszczania może przeobrazić się w siedlisko bakterii, drobnoustrojów oraz glonów. Taki proces nazywamy eutrofizacją, czyli wzbogaceniem zbiorników wodnych o pierwiastki bagienne takie jak azot, fosfor, sód czy potas. Poprzez narastanie stężenia wymienionych pierwiastków dochodzi do całkowitej zmiany właściwości wody. Zaobserwować można wówczas zmianę koloru wody na ciemnobrązową lub zielonkawą oraz zmianę mętności zbiornika. W głębszych warstwach, w szczególności na dnie zbiornika mogą pojawić się nawet strefy beztlenowe, które uniemożliwią przeżycie rybką i innym mieszkającym tam żywym organizmom. Takie oczko wodne traci swoje walory estetyczne oraz użytkowe, dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowe napowietrzenie akwenu i zakup odpowiedniej pompy do oczek wodnych.

 

Napowietrzanie zbiornika ma zbawienny wpływ na jakość wody oraz przyzbiornikowy ekosystem. Zanieczyszczone oczka wodne, które zostały "poruszone" systemem napowietrzającym, zaczęły stopniowo zmieniać stan wody. Dzięki wtłoczeniu większej ilości tlenu do dolnych warstw zbiornika wodnego, można  oczekiwać redukcji osadów, poprawy stanu wody oraz przywrócenia życia na dnie oczka.  Sam system napowietrzania warto stosować na samym dnie zbiornika, ponieważ wprowadza to pionową cyrkulację umożliwiającą mieszanie wody na różnych poziomach. Woda wzbogacona jest wtedy o tlen na wszystkich poziomach akwenu wodnego, co powoduje przemieszczanie się i mieszanie osadów, które z czasem są całkowicie likwidowane. Co więcej - dostęp tlenu do zbiornika pozwala na rozwój pożytecznych bakterii, które zapobiegają powstawaniu siarkowodoru oraz eliminują szkodliwe bakterie beztlenowe.

 

Fachowiec radzi

Napowietrzanie pomaga nie tylko ekosystemowi oczka wodnego. Jest też atrakcyjnym wizualnie elementem. Woda w ruchu wygląda ładniej, a łagodny szum koi uszy przebywających przy oczku wodnym ludzi.

 

Używając napowietrzaczy, dostarczamy tlen do akwenów na dwa sposoby. Pierwszy z nich to rozpuszczalne bąbelki tlenowe, a drugi to zwiększenie ruchu tafli, a co za tym idzie - skuteczna wymiana gazowa w oczku. Pękające w zbiorniku pęcherzyki powietrza poprawiają całkowity dostęp tlenu do zbiornika, dzięki czemu wszelkie żywe organizmy - czy to ryby, czy rośliny - są w stanie przetrwać i prawidłowo rozwijać się w takich warunkach. Pamiętaj, że rośliny produkują tlen jedynie za dnia, kiedy mają dostęp do światła dziennego. Nocą zaś, stają się jego konsumentami, dlatego tak ważne jest utrzymywanie wody w ciągłym ruchu i zwrócenie uwagi na wydajne filtry do oczek wodnych.

 

Jak powinien wyglądać proces napowietrzania?

Jeśli przekonałeś się już jak ważne jest napowietrzanie oczka wodnego i jak wiele korzyści niesie ze sobą ten proces, należy rozważyć który system napowietrzania wybrać. Wraz z samym napowietrzaczem w parze idzie pompa - najbardziej powszechne są pompy solarne, pompy powietrzne i pompy fontannowe. Choć stanowią one jedynie dodatek całego systemu, są niezwykle ważna i bez ich sprawnego tłoczenia cały proces dostarczania tlenu nie wykona się odpowiednio skutecznie. Jeśli chodzi o samo dostarczanie powietrza przez tłok, należy je doprowadzić pod wodą na odpowiedniej głębokości. Skuteczność tego zabiegu wzrasta, jeżeli wtłoczymy je w kilku miejscach jednocześnie.

 

Fachowiec radzi

Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z podłączeniem elementów, skorzystaj z pomocy fachowców. Profesjonalny pracownik wykona instalację szybko, a całosć będzie bezpieczna i sprawna.

 

Zadbaj o to, aby woda z oczka nie przedostawała się do pompy, a same wężyki nie wystawały ponad powierzchnię zbiornika. Aby podłączyć cały system, zaopatrz się w elektryczne gniazdko, do którego podłączysz swoją pompę. Pod sam wylot podłącz wężyk, a do końcówek rozdzielacza zamontuj wężyki z zaworkami przeciwzwrotnymi. Zapobiegną cofnięciu się wody w stronę pompy w przypadku, gdyby zabrakło prądu. Kolejno, na drugą końcówkę zaworu nałóż końcówkę drugiego wężyka - jego długość musi być co najmniej taka sama jak głębokość Twojego oczka wodnego, ponieważ wężyk umieszczony powinien być na dnie. Wszelkie akcesoria do oczek wodnych takie jak wężyki odnaleźć można w sklepach budowlanych, hurtowniach, a czasami nawet większych sklepach ogrodniczych - zwykle na dziale architektura ogrodowa. Wężyki dostępne są przeważnie w formie sylikonowej - przezroczyste bądź w kolorach o przeróżnych długościach. Nie powinieneś mieć problemu z dopasowaniem tej części do głębokości swojego oczka.

 

Ostatnim krokiem jest nałożenie na końcówkę wężyka kamienia napowietrzającego lub innej zakupionej końcówki służącej do wtłaczania bąbelków powietrza. Końcówki napowietrzające mają przeróżne formy np. dysku, kuli czy dysku. Przy ich wyborze zwróć szczególną uwagę na wydajność napowietrzania. Najważniejsze bowiem jest to, by napowietrzacz był skuteczny, a bąbelki sprawnie rozpuszczały się w wodzie. Możesz także zadbać o ciekawe oświetlenie oczka wodnego i zakupić końcówki, dzięki którym wieczorową porą bąbelki tworzyć będą niesamowite iluminacje! Pamiętaj jednak o tym, że wężyki mają tendencję do zmiany miejsca, ponieważ są wykonane z lekkiego materiału. Aby zabezpieczyć je na stałe możesz wykorzystać ozdobny kamień lub inne cięższe ozdoby do oczek wodnych, które przymocujesz do końcówki rurki. Jeżeli Twój wężyk jest bardzo długi ze względu na głębokość Twojego oczka, zadbaj o kilka obciążników.

 

Jak wybrać odpowiedni napowietrzacz?

Napowietrzacz do oczka musi być trwały, wydajny, dostarczać do zbiornika odpowiednio szybko tlen, a przy okazji być wytrzymały na zewnętrzne warunki atmosferyczne takie jak wiatr, deszcz, czy mocne promieniowanie uv. Zadbaj także o to, aby sprzęt był bezpieczny w obsłudze. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, koniecznie zapoznaj się z parametrami podawanymi w ulotce przez producenta. Do domowych oczek wodnych z pewnością nie nadają się domowe pompki membranowe.

 

Fachowiec radzi

Kupując napowietrzacz warto zapoznać się z opiniami innych klientów na temat danego urządzenia. Opinie dostępne są na niezależnych stronach internetowych. Przeczytaj je koniecznie przed dokonaniem zakupu.

 

Korpus pompy powinien być wykonany z materiału odpornego na urazy mechaniczne, zmiany temperatury powietrza oraz na samą korozję. Zwróć uwagę także na pracę urządzenia podczas wysokich temperatur - niestety zdarza się, iż niektóre urządzenia dostępne na rynku nie radzą sobie z wysoką mocą podczas upałów, a wydajność jest dla Ciebie najważniejsza. Kolejną ważną rzeczą na jaka powinieneś zwrócić uwagę jest to, czy tłok wewnątrz pompy jest bezsmarowy. Niestety wszelkiego rodzaju smary, czy nawet zwykły olej może być szkodliwy dla żywych organizmów, a nawet niektórych roślin. Ostatnim już czynnikiem, mocno wpływającym na podjęcie decyzji odnośnie idealnego sprzętu powinien być wskaźnik poboru mocy. Urządzenia pobierające zbyt wiele prądu mogą ogromnie wpłynąć na koszt utrzymania oczka wodnego, ponieważ Twoje rachunki za prąd wzrosną automatycznie. Warto zwrócić uwagę na możliwość podłączenia kilku końcówek napowietrzających, by podnieść sprawność urządzenia, a nie wykosztować się przy tym za samą energię.


ZAINSPIRUJ SIĘ

Oczka wodne Donice ogrodowe Fontanny ogrodowe Ozdoby ogrodowe
Powrót