Jak samodzielnie wykonać drewniane elementy wyposażenia ogrodu? Przedstawiamy prosty sposób na wymarzony ogród!

15.02.2022

Proste w formie, eleganckie a do tego wykonane samodzielnie — drewniane meble ogrodowe mogą stać się ozdobą każdego przydomowego ogrodu. Odpowiednio wykonane i przyozdobione przytulnymi tekstyliami z powodzeniem zastąpią gotowy zestaw mebli ogrodowych. Prawdziwym hitem ostatnich lat są meble wykonywane własnoręcznie. Z pewnością każdy choć raz widział meble ogrodowe z palet lub meble z desek boazeryjnych. Prosty stolik kawowy, ławka ogrodowa lub leżak, to elementy, które wykonać można samodzielnie, nie posiadając specjalistycznego sprzętu. Jak zabrać się w do ich wykonania? Jakich narzędzi używać, co przygotować i jak rozpocząć cały ten proces? Podpowiadamy, jak zrobić proste meble do ogrodu, które staną się ozdobą i wygodnym miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu.

 

ogród w stylu rustykalnym z meblami z drewna

 


W tym artykule:

1. Własnoręcznie wykonane drewniane elementy aranżacji ogrodu. Dlaczego warto?

2. Ważny jest projekt

3. Wybierz odpowiedni rodzaj drewna

4. Wybierz odpowiedni rodzaj drewna

5. Krótka instrukcja wykonania

6. Przygotowanie drewna, bejcowanie i lakierowanie

7. Nanoszenie wymiarów i docinanie poszczególnych elementów

8. Skręcenie mebli - gdzie szukać inspiracji



 

Własnoręcznie wykonane meble do ogrodu. Dlaczego warto?

Piękne meble ogrodowe to klucz do sukcesu, jakim jest piękny i wygodny ogród. Jeżeli zależy Ci na tym, by teren wokół domu przykuwał uwagę i był nietuzinkowym miejscem relaksu, spróbuj wykonać niektóre meble samodzielnie. Będą one nie tylko oryginalne i niepowtarzalne, ale również wyjątkowo cenne, bo wykonane z sercem. A przecież nic nie cieszy tak bardzo jak owoc własnej pracy. Meble wykonane z drewna z pewnością ozdobią ogród, altany ogrodowe, a także domki ogrodowe i domki narzędziowe. Spróbuj zrobić je sam, to wcale nie musi być trudne!

Internet jest pełen prostych projektów, gotowych filmów instruktażowych, które speszą z pomocą techniczną. My w przygotowanym poradniku chcemy opowiedzieć Ci o najważniejszych kwestiach technicznych związanych z wykonaniem akcesoriów do ogrodu. Możesz wykorzystać je nie tylko do wykonania mebli, ale również innych drewnianych elementów dekoracyjnych.

 

ławka do ogrodu z drewna

 

Ważny jest projekt - ABC jak samodzielnie zrobić meble ogrodowe

Zanim skupimy się na przygotowaniu do produkcji własnych mebli ogrodowych, znajdźmy odpowiedni projekt. W Internecie znaleźć można mnóstwo gotowych wykrojów i wymiarów elementów, jakie należy wyciąć i połączyć, by otrzymać np.: gotowe krzesła ogrodowe. Drewniane meble ogrodowe mogą byś stabilne, a dobrze konserwowane będą służyć lata, ale trzeba umiejętnie je łączyć ze sobą z uwzględnieniem elastyczności i wytrzymałości tego budulca. Ponadto można je ozdobić, dodając piękne poduszki ogrodowe.

 

elementy ze starych skrzynek - możesz wykonać dekoracje i akcesoria ogrodu i tarasu

 

Wybierz odpowiedni rodzaj drewna

Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego gatunku drewna do pracy. Najpopularniejszym obecnie drewnem do produkcji samodzielnej mebli ogrodowych jest rzecz jasna sosna, która jest tania i powszechnie dostępna, idealnie nada się na ławki ogrodowe czy stoły ogrodowe. Można ją znaleźć w każdym składzie i większym markecie budowlanym. Bardziej wymagający mogą spróbować inny gatunków. Świetnie sprawdzi się np. drewno akacjowe. Meble ogrodowe wykonane z drewna mają wiele zalet. Tą najważniejszą jest trwałość i wyjątkowy charakter.

Trzeba pamiętać, że meble do ogrodu, powinny być wykonane z desek z litego drewna. Nie warto wykorzystywać dużo tańszej i znacznie mniej wytrzymałej płyty wiórowej bądź MDF. Przede wszystkim dlatego, że meble do ogrodu z drewna zdadzą lepiej egzamin podczas długotrwałego oddziaływania zmiennych warunków atmosferycznych. Materiał przez długie lata nie będzie się rozwarstwiał i przebarwiał, natomiast elementy wykonane płyt mogą szybko kruszeć i tracić swoje właściwości elastyczne pod wpływem np. wilgoci.

Jeśli więc chcesz zrobić meble, które będą trwałe, koniecznie wybierz drewno dobrej jakości.

Przybory i narzędzia, które pomogą Ci zrobić meble ogrodowe

Obróbka drewna nie wymaga niezwykłych umiejętności i fachowego sprzętu, wystarczy smykałka do majsterkowania, trochę dobrych chęci i narzędzia, które większość z nas posiada w garażu, piwnicy lub warsztacie. Do pracy z drewnem z pewnością przydadzą się: młotek, wiertarka, szlifierka kontowa czy wycinarka lub klasyczna piła. Do obróbki drewnianych materiałów niezbędny będzie również papier ścierny, który pomoże wygładzić deski i nadać im pięknego wyglądu.

 

Warto wybrać ciekawy kolor drewna na mebel w ogrodzie - dobry impregnat zabezpieczy powierzchnię

 

Jak zrobić meble ogrodowe samodzielnie? Krótka instrukcja wykonania

"Zrobić samodzielnie meble do ogrodu, na balkon lub taras" - łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jeżeli posiadasz już odpowiednie narzędzia, udało Ci się zdobyć projekt i zebrać wymiary, pora przygotować odpowiednie miejsce do pracy i przystąpić do działania. Niektórzy uważają, że najtrudniej jest zacząć, później praca sama idzie.

Pamiętaj! Praca z meblami wymaga sporo miejsca, ponieważ poza miejscem, do skręcania mebli, potrzebna będzie powierzchnia, na której np. położysz narzędzia czy wycięte części konstrukcji. Dobrze mieć przygotowany np. stół warsztatowy lub stół ogrodowy.

 

Warto dobrze przygotować drewno np. szlifując papierem ściernym

 

Przygotowanie drewna, bejcowanie i lakierowanie

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz meble na taras, stół ogrodowy, czy ławki ogrodowe do postawienia pod drzewem pracę należy zacząć od przygotowania desek. To podstawowy i bardzo ważny etap pracy. Drewno to świetny budulec, ale trzeba należycie się z nim obchodzić. W pierwszej kolejności, deski należy wyszlifować z pomocą szlifierki, bądź papieru ściernego. Tak by powierzchnia drewna była gładka i bezpieczna. Jest to szczególnie ważne przy elementach, które posłużą za blat stołu lub siedzisko krzeseł. Idealnie wygładzone siedzisko to gwarancja bezpiecznego użytkowania mebli.

Drugim etapem prac jest nanoszenie wymiarów i docinanie poszczególnych elementów.

Gdy wszystkie części będą wycięte pora na ich bejcowanie, malowanie i zabezpieczanie. Niektórzy zostawiają tę czynność na koniec prac, my zalecamy robić to właśnie w tym momencie, ponieważ łatwiej będzie zrobić to starannie i dokładnie. Jeżeli chcesz by ławka, stół lub krzesło miało inny, niż naturalny kolor możesz np. każdy element pomalować specjalną farbą do drewna. Ważne by ławka ogrodowa była zaimpregnowana specjalnym środkiem.

 

Deski różnej długości z których możesz zrobić stół

 

Skręcenie mebli - gdzie szukać inspiracji

Gdy masz powycinane i zaimpregnowane części naprawdę większość pracy już za Tobą. Pora na montaż, który wbrew pozorom nie jest ani trudny, ani czasochłonny. Instrukcję, jak wykonywać łączenia można znaleźć w licznych internetowych poradnikach. Wybór jest naprawdę ogromny. Majsterkowicze chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, podpowiadając sprawdzone patenty triki ułatwiające pracę. Co ważne, instrukcje dostosowane są do potrzeb i umiejętności odbiorców. Bez trudu znajdziesz takie dla początkujących jak i takie dla zaawansowanych.

Bez względy na to czy wykonujesz meble z palet, skrzynek czy drewna proces montażu wszędzie jest podobny. Bardzo modne w ostatnim czasie palety dają spore możliwości. Skręcenie kilku elementów pozwala na wykonanie niesamowitych mebli, ozdób i dodatków. Przy użyciu śrubokrętu, szlifierki i bejcy można w kilka chwil stworzyć zestaw ogrodowy marzeń.

W tym miejscu chcemy w szczególny sposób zaznaczyć, że meble wykonane samodzielnie, będą cieszyć Cię swym wyglądem przez długie lata, tylko wtedy, gdy o nie zadbasz. Regularna impregnacja to podstawa.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Strefa relaksu w małym ogrodzie Strefa relaksu w małym ogrodzie
Stylowa aranżacja i wygodny relaks - sofa, fotel, krzesło... co lepsze do ogrodu Stylowa aranżacja i wygodny relaks - sofa, fotel, krzesło... co lepsze do ogrodu
Składane krzesła ogrodowe - wady i zalety Składane krzesła ogrodowe - wady i zalety
Powrót