Miejsce na ognisko w ogrodzie

09.05.2022

Ogród to wyjątkowe miejsce, w którym każdy lubi spędzać swój czas wolny. Odpoczywa się tam w ciągu dnia i popołudniami po pracy, niwelując stres i zmęczenie. Wieczorami również warto skorzystać z tej przestrzeni. O ile latem ciepłe wieczory sprzyjać będą odpoczynkowi, o tyle wiosną i jesienią noce mogą stać się naprawdę chłodne — przyda się wtedy palenisko w ogrodzie, które pozwoli ogrzać się i stworzy wyjątkową atmosferę.

 

miejsce na ognisko w ogrodzie

 


W tym artykule:

1. Dlaczego warto zainwestować w palenisko?

2. A może grillowanie i gotowanie na paleniskach?

3. Gdzie najlepiej ustawić palenisko?

4. Jak zbudować palenisko w ogrodzie?

5. Jak zaaranżować przestrzeń wokół paleniska?



 

Dlaczego warto zainwestować w palenisko?

Palenisko do ogrodu to nic innego jak specjalne miejsce, w którym można rozpalić ogień. Może być wykonane z metalu, cegły lub kamienia, wielkość paleniska również może być dostosowana do indywidualnych potrzeb właściciela — na rynku dostępne są zarówno duże, jak i małe paleniska. Warto zwrócić uwagę też na grubości palenisk, gdyż od nich zależeć będzie, jak szybko i jak dużo ciepła rozniesie się w dół i na boki. Przy zakupie dobrze jest też sprawdzić głębokość palenisk, gdyż płytkie paleniska przy wietrznej pogodzie mogą się po prostu nie sprawdzić.

Do palenisk często dodawany jest ruszt lub kociołki, które umożliwiają dodatkowe gotowanie.

 

palenisko ogrodowe - Merkury Market

 

Ciepło paleniska, czyli jak z łatwością stworzyć wyjątkowy nastrój na działce

Zalet palenisk ogrodowych jest wiele — są to przede wszystkim elementy wyposażenia, które mają funkcję praktyczną. Cieszą się coraz większą popularnością z uwagi na to, jak bardzo funkcjonalne są. Palące się w palenisko drwa zapewnia ciepło w chłodniejsze wieczory i noce, dzięki czemu możliwy jest przyjemny wypoczynek w ogrodzie nawet wczesną wiosną lub późną jesienią. Ogień wprowadza też niezwykły nastrój, dzięki czemu w ogrodach z paleniskiem wypoczywa się wyjątkowo miło.

 

Dekoracyjność palenisk i ogniska

Paleniska to również wyjątkowo dekoracyjne elementy. Piękno ognia naturalnego jest wyjątkowe, swobodny dostęp do ciepła jest przyjemny. Paleniska mogą być wykonane z różnych materiałów — popularne są modele z łupanego kamienia, kostki granitowej, betonu lub metalu. Odpowiedni wybór kamieni lub zakup modeli, które są żeliwne, może wprowadzić wyjątkowy charakter do ogrodowych wnętrz.

Palenisko ogrodowe jest też na tyle prostą konstrukcją, że nie jest trudno samodzielnie zrobić palenisko ogrodowe. Ważne są odpowiednie materiały, które będą w stanie wytrzymać wysokie temperatury oraz pomysł na to, jak takie palenisko w ogrodzie może wyglądać. Oprócz palenisk warto zadbać o odpowiednią podbudowę do nich.

 

jak zrobić palenisko?

 

A może grillowanie i gotowanie na paleniskach?

Przebywanie we własnym ogródku na świeżym powietrzu dla wielu osób również spotkania rodzinne oraz czas spędzony na grillowaniu i gotowaniu pod chmurką. Na ognisku paleniska ogrodowego można bez problemu upiec kiełbaski, takie pyszne jedzenie na pewno spodoba się wielu osobom. Wykorzystanie ognia może być też bardzo nietypowe — nad paleniskiem warto zawiesić kociołek i tam przygotować coś wyjątkowego. Możliwe jest też zawieszenie rusztu i przygotowanie pysznych potraw z grilla.

W trakcie grillowania i gotowania przydadzą się akcesoria grillowe. Sztućce, szczypce i łopatki pomogą przygotować wyjątkowe dania nad ogniem.

 

gotowanie i grillowanie na paleniskach

 

Gdzie najlepiej ustawić palenisko?

Paleniska do ogrodów to elementy wyposażenia ogrodowego, które warto ustawić w swoim ogrodzie. Popularne są zarówno modele, gdzie spód paleniska stawia się na utwardzoną nawierzchnię, jak i takie, gdzie palenisko zawiesza się na odpowiedniej konstrukcji. Coraz częściej zdarza się, że palenisko wykonuje się samodzielnie.

Palenisko służy głównie do ogrzewania się siedzących w ogrodzie osób, dlatego dobrze jest dostawić do paleniska siedziska. Altana, pawilon ogrodowy lub taras domku ogrodowego to również dobre miejsce na ognisko w ogrodzie.

 

Bezpieczeństwo przy paleniskach ogrodowych

Pamiętajmy jednak, że palenisko to otwarty płomień, dlatego należy z ostrożnością podchodzić do lokowania paleniska tuż przy granicy zabudowań, zwłaszcza takich, które składają się z drewnianych elementów. Ważne jest również zabezpieczenie ziemi pod spaleniem lub przegrzaniem. Dobrze jest też pomyśleć o zabezpieczeniu obrzeży tak, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się iskier i popiołu z ogniska.

 

aranżacje ogrodowe z ogniem

 

Jak zbudować palenisko w ogrodzie?

Jeśli ktoś nie chce kupować palenisk, samodzielnie może zrobić palenisko ogrodowe — nie jest to trudne, a odpowiedni pomysł może sprawić, że ten element wyposażenia będzie czymś nietypowym i pięknym.

Jak zrobić palenisko ogrodowe? Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni materiał — nadadzą się do tego cegły lub nawet fragmenty cegieł, kamienie lub betonowy albo kamienny krąg. Elementy układa się obok siebie i łączy specjalnym klejem (odpornym na warunki atmosferyczne i wysokie temperatury). Pierwszą warstwę kamieni lub cegieł układa się lepiej, gdy dół paleniska stworzony jest z jednego fragmentu betonowej płyty lub kamienia. Paleniska z cegły, kostki brukowej lub kamienia będą wyglądały swobodnie i naturalnie.

Murowanie ścianek paleniska dobrze jest wykonywać z dbałością tak, by ogniska były bezpieczne. Szczeliny będą powodowały wydostawanie się żaru i mogą spowodować problemy. Dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć paleniska przed przesunięciem, a obrzeża przed wydostawaniem się żaru i iskier poza palenisko.

Takie palenisko i płonące w nim ognisko sprawi, że przestrzeń będzie wyglądała wyjątkowo. Palenisko stojące to prosty element do zbudowania. Dobrze jest pamiętać, by ustawić je na warstwie żwiru lub na betonie tak, by palenisko nie spaliło ziemi wokół siebie.

 

grille i paleniska

 

Jak zaaranżować przestrzeń wokół paleniska ogrodowego?

Piękne paleniska ogrodowe z cegieł, gotowe paleniska żeliwne lub takie, w których wykorzystano kamienie to elementy piękne i swobodne. Nie jest trudno zaaranżować z nimi przestrzeń. Dobrze jest zadbać o to, by pozostałe elementy aranżacji były naturalne — wykorzystuje się zatem drewniane elementy, ogrodowe dekoracje ceramiczne i kamienne oraz kamienie ozdobne. Elementy z drewna można ustawiać niedaleko paleniska, trzeba jednak zawsze pamiętać o dbałości o bezpieczeństwo.

Wysoka temperatura, jaką wytwarza palenisko, grill lub kociołek, może sprawić, że trawa wokół tych elementów uschnie. Źle reagować na takie warunki będą też korony drzew i krzewy ozdobne, dlatego dobrze jest ziemię odpowiednio zabezpieczyć i ulokować paleniska z dala od roślin. Przyda się do podsypania miejsca pod paleniskiem żwirek lub kamień ozdobny. To zabezpieczy trawę przed wysuszeniem i podpaleniem. Pod paleniskami można też wylać cement albo ułożyć kostkę. Świetnie sprawdzą się dekoracyjne płyty ogrodowe z betonu, które mogą imitować inne materiały w tym również drewno.

Piękne aranżacje pełne są światła i przytulności. Jeśli teren ogrodu jest rozległy, warto zainwestować w dodatkowe źródła światła — idealne do ogrodowych aranżacji w naturalistycznym stylu będą pochodnie ogrodowe. Świetnie sprawdzą się one do stworzenia wyjątkowego klimatu i nastroju. Nie zajmują też wiele miejsca, a ich używanie jest wyjątkowo bezpieczne.

 


 

Zainspiruj się!

 

Pomysł na efektowne oświetlenie w ogrodzie


Majowe grillowanie czas zacząć! Znajdź idealny model grilla!


Wygodny ogród wypoczynkowy. Jak zorganizować strefę relaksu w ogrodzie?

Powrót