Oszczędne podlewanie trawnika. Jak zatrzymać i wykorzystać deszcz?

04.05.2023

Pięknie wyglądający trawnik to niezaprzeczalna duma każdego właściciela przydomowego ogródka. Zielona murawa pozwala nie tylko na estetyczne zagospodarowanie przestrzeni, ale również na funkcjonalne korzystanie z ogrodu. Na trawie można zorganizować piknik, przyjęcie rodzinne lub ustawić tam basen. Przydomowy trawnik to także miejsce zabaw dla dzieci i rekreacji dla dorosłych. Warto zatem zadbać o stan trawnika. Oprócz koszenia ważne będzie podlewanie trawnika oraz jego regularne nawożenie.

W czasie, gdy woda jest cenna, nie tylko ze względu na wysokie rachunki, ale także z powodu zmniejszenia się ilości wody pitnej, warto wiedzieć, jak oszczędzać wodę. Co ciekawe, czy wiesz, co łączy Polskę i Egipt? Podobno oba kraje mają porównywalne zasoby wody. W czasie gdy zagraża wszystkim susza i brak wody pitnej, trzeba szukać sposobów, aby móc podlewać ogród i trawniki tak, by zużycie wody nie było duże. Sprytne sposoby na oszczędzanie wody i korzystanie z wód opadowych sprawią, że nie tylko zapłacisz mniej za rachunki, ale wspomożesz też walkę o lepszą planetę.

 

zbiorniki na wodę deszczową

 


W tym artykule:

1. Sprytne sposoby na oszczędzanie wody — zbieranie wody deszczowej

2. Zbieranie wody deszczowej – jak to zrobić?

3. Atrakcyjne rozwiązania dla zagospodarowania wód opadowych

4. Estetyka elementów ogrodowych — beczki i zbiorniki na wodę opadową

5. Podlewanie ogrodu z pomocą wody deszczowej

6. Zraszacz – niezbędny pomocnik ogrodnika

7. Rodzaje zraszaczy do podlewania ogrodu

8. Pompy ogrodowe do podlewania trawników i rabat



 

Sprytne sposoby na oszczędzanie wody — zbieranie wody deszczowej

Woda opadowa to naturalne źródło wody dla Twojego ogrodu. Coraz częściej zdarza się jednak, że w sezonie letnim deszczu nie ma przez nawet kilka tygodni. Właśnie wtedy Twoje rośliny, w tym również trawnik, potrzebują największych zasobów wody — czas wtedy na podlewanie ogrodu.

Coraz więcej województw wprowadza zakaz podlewania ogrodu wodą wodociągową w okresach intensywnej suszy. Rośliny bez wody marnieją jednak i ciężko dbać w takim czasie o ogród. Warto jednak pomyśleć zawczasu i przygotować się do suchych pór, zbierając wodę deszczową.

Pomysł zagospodarowania wód deszczowych pomoże Ci przygotować się na susze, a Twój ogród będzie stale prezentował się atrakcyjnie. W czasie suszy będziesz mógł swobodnie wykorzystywać wodę deszczową do podlewania — zakaz podlewania dotyczy jedynie wody wodociągowej, a nie tej, która gromadzisz samodzielnie jako wodę deszczową.

 

zbiornik na wodę opadową

 

Zbieranie wody deszczowej – jak to zrobić?

Doskonałym sposobem na oszczędne i ekologiczne pozyskiwanie wody do podlewania jest zamontowanie systemu do zbierania wody deszczowej z dachu domu. W czasie 10-minutowego niezbyt intensywnego deszczu można pozyskać nawet 180 l wody! To naprawdę dużo i wbrew pozorom można z pomocą takiego zapasu zdziałać wiele w kwestii podlewania ogrodu.

Beczki do zbierania deszczówki

Najprostszym sposobem zbierania wody deszczowej jest podstawienie beczki pod rynnę i zamontowanie filtru, aby do środka nie wpadały zanieczyszczenia. Beczka na deszczówkę może stać na ziemi albo można ją wkopać i ukryć pod ziemią. Warto zadbać też o odpowiednie zamknięcie pojemnika — dzięki temu woda nie będzie tak intensywnie parowała i wystarczy jej na zdecydowanie dłuższy czas.

Zbiorniki do zagospodarowania wód deszczowych

Zbiorniki na wodę deszczową mogą być dekoracyjne, w kształcie amfory, dzbana lub beczki. Mają bardzo różną wielkość od 120 do 300 litrów pojemności. System zbierania wody deszczowej może wykorzystywać kilka połączonych ze sobą zbiorników. Im więcej wody chcesz zebrać, tym większe pojemniki powinieneś kupić.

 

podlewanie w ogrodzie

 

Atrakcyjne rozwiązania dla zagospodarowania wód opadowych

Zarówno w beczkach, jak i w zbiornikach możesz umieścić kraniki, dzięki którym wylewanie wody z beczek będzie łatwiejsze. Jak widać, by gromadzić wodę deszczową nie potrzeba aż tak wiele, a korzyści z tego płynące są naprawdę duże.

Woda deszczowa może być wykorzystywana nie tylko do podlewania roślin. Możesz z niej korzystać też, myjąc narzędzia ogrodnicze.

 

Estetyka elementów ogrodowych — beczki i zbiorniki na wodę opadową

Woda deszczowa, wykorzystywana w ogrodzie, zbiera się w beczkach lub zbiornikach. Elementy te zwykle są dość duże, dlatego warto zadbać o to, by były też estetyczne. W naszym sklepie Merkury Market znajdziesz produkty, które pięknie zaprezentują się w ogrodowej przestrzeni.

Jeśli marzysz o dużych ilości wody, zmagazynowanej w zbiornikach, musisz zaopatrzyć się w odpowiednio duże beczki. Elementy te warto wkomponować w ogrodowe aranżacje. Dobrze jest otoczyć je panelami ogrodowymi lub roślinami, aby ukryć je w przestrzeni ogrodu.

Wykorzystanie deszczu to ważna sprawa. Warto zatrzymać wodę opadową w zbiornikach — wypuszczenie jej do kanalizacji deszczowej nie będzie tak efektywne.

 

zraszacz do ogrodu

 

Podlewanie ogrodu z pomocą wody deszczowej

Zebrana woda deszczowa w ogromnej mierze będzie służyła Ci do podlewania roślin. Podlewaniu wodą deszczową sprzyjać będzie odpowiednia budowa zbiorników na deszczówkę np. obecność kraników albo umieszczenie zbiornika przy pompach.

Podlewać możesz na kilka sposobów. Jeśli chcesz punktowo podlewać drzewka lub krzewy ozdobne, sprawdzi się zwykła konewka. Konewki z końcówkami zraszającymi przydadzą się z kolei do podlewania rabat.

Odpowiednie podłączenie zbiorników do pomp i systemu zraszania pozwoli Ci też podlewać trawniki.

 

Zraszacz – niezbędny pomocnik ogrodnika

Podlewanie trawnika wymaga regularności i konsekwencji. Wszystkie jego części powinny być podlewane z tą samą częstotliwością i intensywnością.

Uzyskamy ten efekt, korzystając ze zraszaczy do ogrodu. Do zbudowania systemu nawadniania trawnika za pomocą zraszaczy potrzebna jest pompa hydroforowa, zapewniająca stałe ciśnienie wody. Zraszacze umożliwiają rozpylenie równomierne wody i zmniejszają jej zużycie.

 

Rodzaje zraszaczy do podlewania ogrodu

Znacznie lepsze dla roślin jest rozpylanie kropel wody nad powierzchnią murawy przy pomocy zraszacza. W podobnym zakresie cenowym masz do wyboru dwa rozwiązania. Możemy zdecydować się na tzw. zraszacz prosty lub pistoletowy — każdy z nich pozwoli skutecznie podlewać.

Pierwszy typ sprzętu to nic innego jak specjalna końcówka zakładana na kraniec węża. Regulacji sposobu zraszania dokonuje się poprzez obracanie ruchomej części zraszacza — od strumienia ciągłego, aż po mgiełkę stożkową. W przypadku bardziej zaawansowanych modeli zraszacza pistoletowego do wyboru jest więcej trybów podlewania dostępnych po włączeniu odpowiedniej funkcji.

Co ciekawe, zastosowanie zraszaczy prostych lub pistoletowych okazuje się najlepszym wyborem, gdy chcesz podlać nie tylko trawnik, lecz także rabatki. Wówczas wystarczy zmienić rodzaj i zasięg strumienia, aby dostarczyć wodę w pożądane miejsce.

 

beczka na wodę deszczową

 

Pompy ogrodowe do podlewania trawników i rabat

Zraszacze wymagają odpowiedniego ciśnienia, aby woda mogła być dostarczana w każdy fragment ogrodu i na każdą odległość. Dzięki pompom wykorzystanie wody deszczowej będzie też zdecydowanie efektywniejsze.

Jeśli chcesz w pełni zagospodarować deszczówkę, odpowiedni system nawadniający zdecydowanie się przyda. Dzięki temu woda w ogrodzie będzie rozdzielana równomiernie i dotrze bez problemu do każdej rośliny.

Powrót