Pielęgnacja mebli ze skóry

10.08.2011

Jak zadbać o meble ze skóry?

 

Zadbane meble skórzane są elegancką ozdobą każdego domu. Dzięki naturalnym właściwościom skóry, mogą nam służyć przez długie lata. Z upływem czasu, meble te nabierają niepowtarzalnego uroku i klasy. Aby to jednak było możliwe, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Meble nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż skóra płowieje. Niewłaściwe jest też umieszczanie ich w pobliżu kaloryfera. Zbyt bliskie sąsiedztwo źródeł ciepła, powoduje wysychanie i pękanie skóry.

Aby meble nie zatraciły swojego piękna, powinny zostać poddane właściwej pielęgnacji. Skóra jest produktem naturalnym i wymaga odpowiedniego nawilżania i pielęgnacji. Najprostszym sposobem jest przecieranie mebli suchą szmatką, najlepiej flanelową, aby ochronić meble przed kurzem.

W przypadku powstania plam, najlepiej zebrać je papierowym ręcznikiem lub chusteczką higieniczną. Nie można dopuścić do tego, aby plama zdążyła się wchłonąć. Natomiast tłuste plamy należy przetrzeć suchą szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Tłuszcz powinien wsiąknąć w skórę nie pozostawiając żadnych śladów. Plam z tłuszczu pod żadnym pozorem nie wolno czyścić wodą.

W zależności od intensywności używania mebli, 2-4 razy w roku powinno być przeprowadzane gruntowne czyszczenie i konserwacja. W trakcie czyszczenia należy zwrócić szczególną uwagę na oparcia, podłokietniki, czyli miejsca, które mają kontakt ze skórą ludzką i są szczególnie narażone na zabrudzenia. Do mycia można użyć miękkiej gąbki, która doskonale dostosowuje się do różnej struktury mebli. Środkiem czyszczącym powinna być piana, która dokładnie spenetruje wszelkie załamania i pory skóry.

Po zakończonym czyszczeniu, skórę należy zakonserwować specjalnym, kremem, aby zapewnić jaj właściwą ochronę. Krem ochronny tworzy cienką powłokę, dzięki której woda czy inne substancję zostaną na powierzchni mebli bez wnikania w skórę. Krem należy nałożyć miękką szmatką na całej powierzchni, szczególnie pamiętając o miejscach, które zostały wcześniej wyczyszczone.

Przed ponownym korzystaniem z mebli należy się upewnić, że skóra jest sucha po ostatnich zabiegach pielęgnacyjnych.

Powrót