Pielęgnacja mebli ze skóry

09.06.2023

Tapicerowane meble ze skóry naturalnej cieszą się niegasnącą popularnością. Używane są nie tylko w klasycznych aranżacjach salonów, ale też w nowoczesnych biurach lub mieszkaniach. Skóra zachwyca i sprawia, że pomieszczenia nabierają luksusu. Aby jednak meble skórzane prezentowały się estetycznie, należy przeprowadzać odpowiednie zabiegi pielęgnacji skórzanych mebli.

Zadbane meble skórzane są elegancką ozdobą każdego domu, mieszkania i biura. Dzięki naturalnym właściwościom skóry mogą służyć przez długie lata. Z upływem czasu meble te nabierają niepowtarzalnego uroku i klasy. Aby to jednak było możliwe, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, jeśli chodzi o pielęgnację i czyszczenie mebli skórzanych. Zobacz, jakie zabiegi są najważniejsze i czego używać do pielęgnacji skór naturalnych.

 

jak czyścić meble ze skóry

 


W tym artykule:

1. Czego unikać w przypadku skór?

2. Jak wygląda skuteczna pielęgnacja mebli skórzanych?

3. Jak uchronić skórę przed plamami?

4. Jak wygląda konserwacja mebli skórzanych?

5. Gdzie najlepiej sprawdzą się meble skórzane?



 

Czego unikać w przypadku skór?

Kupując meble skórzane, powinieneś wiedzieć, że ich ustawienie jest ważne, jeśli chodzi o przedłużenie ich żywotności i zadbanie o ich estetykę. Warto wiedzieć, jak czyścić skórzane meble, ale dobrze jest też zdawać sobie sprawę z tego, jak ustawić meble, by były jak najmniej narażone na niekorzystne warunki.

Meble nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż skóra wtedy płowieje. Niewłaściwe jest też umieszczanie ich w pobliżu kaloryfera. Zbyt bliskie sąsiedztwo źródeł ciepła powoduje wysychanie i pękanie skóry.

Chroń skórę przed gorącem i słońcem, a meble skórzane będą Ci służyły o wiele dłużej. Zadbanie o piękno skórzanej kanapy czy skórzanych foteli będzie wtedy o wiele łatwiejsze.

 

czyszczenie mebli ze skóry

 

Jak wygląda skuteczna pielęgnacja mebli skórzanych?

Aby meble nie zatraciły swojego piękna, powinny zostać poddane właściwej pielęgnacji. Skóra jest produktem naturalnym i wymaga odpowiedniego nawilżania i pielęgnacji.

Najprostszym sposobem jest przecieranie mebli suchą szmatką, najlepiej flanelową, aby ochronić meble przed kurzem. Zbieranie się kurzu w zakamarkach skórzanych mebli może okazać się sporym problemem, ale systematyczne i dokładne odkurzanie mebli będzie ograniczało ten proces.

Odkurzanie mebli skórzanych w taki sposób to podstawowy zabieg czyszczenia skórzanych mebli wypoczynkowych, a także innych tapicerowanych mebli. Należy robić to kilka razy w tygodniu lub częściej, o ile jest taka potrzeba.

Nie należy odkurzać mebli odkurzaczem. Ostre końcówki mogą trwale uszkodzić skórę.

 

Jak uchronić skórę przed plamami?

W czasie użytkowania kompletów wypoczynkowych nie brak sytuacji, gdy coś się rozchlapie lub rozleje. Sytuacje te są częste w przypadku pokoi dziennych, gdzie cała rodzina zbiera się na spotkania lub gdzie organizowane są imprezy dla znajomych.

W przypadku powstania plam, najlepiej od razu zebrać je papierowym ręcznikiem lub chusteczką higieniczną. Nie można dopuścić do tego, aby plama zdążyła się wchłonąć. Natomiast tłuste plamy należy przetrzeć suchą szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Tłuszcz powinien wsiąknąć w skórę, nie pozostawiając żadnych śladów. Plam z tłuszczu pod żadnym pozorem nie wolno czyścić wodą.

Do czyszczenia skóry używaj miękkich szmatek lub ręczników i zdecydowanie działaj szybko. Zaschnięte plamy lub zabrudzenia, które wchłonęły się w skórę, czyści się o wiele trudniej, a w niektórych przypadkach może być to nawet niemożliwe.

 

Jak wygląda konserwacja mebli skórzanych?

Systematyczne czyszczenie mebli skórzanych jest ważne i pomaga w zachowaniu estetycznego wyglądu. Warto jednak zadbać też o gruntowną konserwację skóry naturalnej.

W zależności od intensywności używania mebli dwa do czterech razy w roku powinno być przeprowadzane gruntowne czyszczenie i konserwacja. W trakcie czyszczenia należy zwrócić szczególną uwagę na oparcia, podłokietniki, czyli miejsca, które mają kontakt ze skórą ludzką i są szczególnie narażone na zabrudzenia. Do mycia można użyć miękkiej gąbki, która doskonale dostosowuje się do różnej struktury mebli. Środkiem czyszczącym powinna być piana — dokładnie spenetruje ona wszelkie załamania i pory skóry.

Skórzane meble należy przy gruntownym czyszczeniu czyścić tylko środkami do tego przeznaczonymi. Użycie odpowiednich preparatów zagwarantuje estetyczny wygląd skóry i uchroni mebel przed uszkodzeniami. Środki możesz dobrać w zależności od rodzaju skóry naturalnej lub użyć preparatów, które są bardziej uniwersalne.

Po zakończonym czyszczeniu skórę należy zakonserwować specjalnym kremem, aby zapewnić jaj właściwą ochronę. Krem ochronny tworzy cienką powłokę, dzięki której woda czy inne substancje zostaną na powierzchni mebli bez wnikania w skórę. Krem należy nałożyć miękką szmatką na całej powierzchni, szczególnie pamiętając o miejscach, które zostały wcześniej wyczyszczone.

Przed ponownym korzystaniem z mebli należy się upewnić, że skóra jest sucha po ostatnich zabiegach pielęgnacyjnych. Sprawdź koniecznie na etykiecie informacyjnej, jaki jest czas wysychania preparatu.

 

pielęgnacja skórzanych mebli

 

Gdzie najlepiej sprawdzą się meble skórzane?

Wiesz już, jak czyścić meble skórzane i jak dbać o skórę mebla. Zobacz, gdzie meble ze skóry naturalnej sprawdzą się najlepiej — być może poniższe przedstawienie pomoże Ci w zdecydowaniu się na zakup lub sprawi, że zmienisz aranżację swojego salonu.

Meble ze skóry to klasyczne wyposażenie tradycyjnych salonów. Drewno i skóra łączą się, aby stworzyć wyjątkowe produkty. Są to zazwyczaj masywne, ciężkie modele, zatem takie aranżacje dobrze jest umieszczać w dużych, przestronnych salonach.

Meble skórzane często pojawiają się też w luksusowych holach lub gabinetach szefów biura. Wskazują na prestiż zarówno firmy, jak i pracujących tam osób. Skórzane fotele to tradycyjny element klasycznych gabinetów.

Meble ze skóry znalazły też swoje miejsce w bardziej nowoczesnych wnętrzach. Mebel obity skóra pojawia się zarówno w minimalistycznych, jak i maksymalistycznych aranżacjach. Skórzaną powierzchnię cechuje tam stonowany odcień, a same meble mogą mieć niebanalną formę.

 

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem czyszczenia i pielęgnacji należy zapoznać się z zaleceniami konserwacji od producenta. Nie wszystkie środki i wskazówki będą bowiem odpowiednie w stosunku do Twoich wypoczynków ze skóry.

 


 

Zainspiruj się!

 

Glamour man cave — wnętrze w męskim stylu


Modne kanapy do salonu w stylu glamour


Mała kawalerka w męskim stylu

Powrót