Płytki do łazienki – jak je dopasować do stylu wnętrza?

28.12.2020

 

Jakie płytki do łazienki sprawdzą się najlepiej? Kwadratowe czy prostokątne? A może heksagonalne lub oktagonalne? Imitujące drewno czy kamień? Wybór płytek łazienkowych jest ogromny! Zobacz nasze inspiracje. Sprawdź też, jak kupić płytki do łazienki, aby idealnie komponowały się we wnętrzu, a przy tym spełniły wszystkie wymagania bezpieczeństwa, trwałości i wygodnego użytkowania.

Glazura Irony Alge Slim 60X120

 

Jak wybrać płytki do łazienki? Liczą się parametry!

Najprościej byłoby pójść do sklepu i wybrać płytki łazienkowe, które nam się podobają. Niestety, łazienka to nie miejsce, w którym możemy pozwolić sobie na całkowite puszczenie wodzy fantazji. Kafelki muszą być odpowiednio dopasowane do specyfiki wnętrza - jego wielkości, ilości sprzętów czy stylu. Lepiej więc najpierw przygotować projekt, a dopiero później dopasować do niego płytki ceramiczne.

Wybierając odpowiedni produkt, trzeba zwrócić uwagę na jego parametry. Chodzi nie tylko o jakość, choć ta z pewnością ma duże znaczenie. Jednak równie ważna jest nasiąkliwość - łazienka to miejsce na płytki podłogowe o małej nasiąkliwości. Szukajmy kafelków o parametrze do 6% w przypadku podłogi i do 10% na ściany. Taka ceramika zachowa wysoką odporność na zaplamienia, działanie detergentów i pękanie.

Płytki łazienkowe powinny być antypoślizgowe. Na podłogę wybierz takie o oznaczeniu R9 lub R10. Sprawdź też klasę ścieralności - im wyższa, tym kafelki okażą się odporniejsze na zarysowania, zadrapania i ścieranie.

 

Jakie płytki wybrać na podłogę do łazienki?

Łazienka to specyficzna przestrzeń, która wymaga wykończenia łączącego w sobie solidność i jakość z wymaganiami stylowymi i optycznymi. Co ciekawe, wybór płytek łazienkowych na podłogę jest znacznie uboższy niż w przypadku kafelków ściennych. W ofercie producentów takich jak Paradyż itp. dominują beże, biel i szarości. Oczywiście nie oznacza to, iż nie można znaleźć produktów o bardziej intensywnych barwach. Bardzo ciekawym pomysłem są płytki drewnopodobne w łazience. Dodadzą one wnętrzu modnego, rustykalnego lub nowoczesnego charakteru - w zależności od aranżacji.

 

Gres do łazienki

O ile płytki podłogowe mogą być położone na ścianie, o tyle płytki ścienne na podłodze - już nie. Koniecznie więc wybierz produkt, który ma przeznaczenie podłogowe lub uniwersalne. Łazienka to doskonałe miejsce na płytki gresowe. Wytworzone na bazie szlachetnej krzemionki, wyróżniają się bardzo dużą twardością. Do tego nie chłoną wody i nie absorbują płynnych zabrudzeń.

Na podłogach świetnie prezentuje się też kamień gresowy. Szeroki wybór różnych produktów pozwala na idealne dopasowanie wzoru do stylu ściany. Taka podłoga nie pasuje jednak do rozwiązań typu kamień betonowy na ścianę. Lepiej wybrać neutralne, klasyczne kafelki.

Amyr Antracita 60,8/60,8 PEI 3 R 11

Terakota do łazienki

Gres i terakota wyglądają bardzo podobnie, różnią się jednak właściwościami. Płytki łazienkowe gresowe są twardsze i bardziej wytrzymałe, do tego mniej nasiąkliwe. Terakota natomiast daje nam większą dostępność płytek w najróżniejszych kolorach i wzorach.

Doskonałym przykładem różnorodności są płytki Patchwork - Carpet. Wśród nich znajdziemy wyjątkowe inspiracje, niezależnie od tego, jaki styl preferujemy. To propozycja dla osób odważnych, ceniących oryginalność. Niepowtarzalne kolekcje prezentują też płytki hiszpańskie. Oryginalnym rozwiązaniem jest też kamień naturalny na ścianę.

Dekor Hardy Negro 25/75 REKT

 

Choć rozwiązanie takie nie jest często spotykane w domowych łazienkach, czasem w projekcie wnętrza uwzględniono jeden lub dwa schodki. Ciekawie w takich aranżacjach wygląda np. wanna na podwyższeniu. Trzeba pamiętać, by z oferty sklepu wybrać płytki na schody - mają one specjalny profil zapewniający bezpieczeństwo.

 

Jasne czy ciemne płytki na podłogę do łazienki – co wybrać?

Łazienkowe płytki, podobnie jak płytki tarasowe, w kolorze ciemnym wyglądają bardzo elegancko, jednak optycznie pomniejszają przestrzeń. Najlepiej sprawdzą się więc w nieco większych wnętrzach. Trzeba też pamiętać, iż ceramika w ciemnych kolorach, szczególnie błyszcząca, nie wygląda zbyt dobrze z zarysowaniami i startą powierzchnią. Takie zmiany stają się szybciej widoczne na ciemnych płytkach.

W przypadku jasnych kafelków zużycie jest mniej widoczne. Do tego powiększają one optycznie przestrzeń i są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jeśli zależy nam na mniejszej widoczności zabrudzeń, wybierzmy płytki ceramiczne z nieregularnym wzorem. Świetnie sprawdzą się kolekcje modnych kafelków patchworkowych lub z marmurkową teksturą.

Niezależnie od tego, na jaki kolor się zdecydujemy, pięknym dodatkiem okaże się mozaika na ścianie.

 

Jakie płytki położyć pod prysznicem bez brodzika?

Prysznic bez brodzika to coraz chętniej wybierane rozwiązane. Prezentuje się stylowo i elegancko. Decydując się na nie, trzeba jednak zadbać m.in. o odpowiednią hydroizolację. Kupując kleje, fugi i akcesoria do montażu płytek ceramicznych pamiętajmy, aby materiały te były wodoodporne - najlepiej sprawdzą się fugi epoksydowe. Na jakość zastosowanych rozwiązań należy zwrócić szczególną uwagę, gdy będziemy kupować akcesoria do płytek.

Łazienka z prysznicem bez brodzika musi mieć odpowiednio wyprofilowaną podłogę - zachowany dwuprocentowy spadek wokół odpływu. Wymaga to cięcia kafelków. Niezbyt dobrze sprawdzają się w tym wypadku płytki gresowe, ze względu na małą podatność na odróbkę. Źle przycięta glazura wygląda nieestetycznie i psuje cały efekt w łazienkowym wnętrzu. Aby tego uniknąć, na krawędziach warto zastosować kwadratową mozaikę lub wąskie płytki polskie z atrakcyjną teksturą.

 

Jakie wybrać płytki na ścianę do łazienki?

Producenci - Cersanit, Paradyż i wielu innych - dają nam ogromny wybór rozwiązań. Produkty różnią się zarówno wielkością i jakością, jak i teksturą. Duże znaczenie ma styl łazienki oraz jej wielkość.

Mała łazienka to wnętrze, w którym najlepiej sprawdzą się płytki o jednolitym kolorze. Optycznie powiększają przestrzeń, szczególnie jeśli znajduje się w niej dużo sprzętów. Aby nieco urozmaicić wygląd ściany, warto zastosować na nich płytki listwy dekoracyjne.

Listwa Carmen bianco 4/50

Oczywiście większa łazienka też może być wykończona w jednolitym kolorze. Piękny efekt uzyskamy, kładąc na jednej ze ścian kamień dekoracyjny. Z kolei cegła na ścianę dekoracyjna nada wnętrzu klimat loftowy.

Ściany łazienkowe dają naprawdę ogromne pole do działania. Nie musimy ograniczać się wyłącznie do produktów przeznaczonych do wnętrz łazienkowych. Wystarczy spojrzeć np. na panele dekoracyjne do kuchni, kamień klinkierowy czy nawet kamień elewacyjny zewnętrzny - nic nie stoi na przeszkodzie, by produkty te zastosować we wnętrzu takim jak łazienka!

 

Płytki do łazienki: matowe czy z połyskiem?

Obecnie producenci, tacy jak Cersanit, Paradyż itp., oferują trzy rodzaje płytek - matowe, półmatowe oraz błyszczące. W tym wypadku uwzględniamy przede wszystkim nasze własne preferencje, choć warto wziąć pod uwagę też kilka innych czynników.

Matowa ceramika pasuje do stylu minimalistycznego - naturalna i estetyczna, wygląda atrakcyjnie i dobrze komponuje się z różnymi sprzętami. Pięknie prezentują się na niej dekory i listwy dekoracyjne, a także atrakcyjne luksfery, pustaki szklane czy chociażby bardzo eleganckie spieki kwarcowe. Na matowych płytkach zabrudzenia i zużycie są mniej widoczne, choć taka łazienka może być nieco trudniejsza do utrzymania w czystości.

Ceramika błyszcząca w połączeniu ze złotymi dodatkami daje wyjątkowy efekt glamour. Tego typu płytki łazienkowe świetnie sprawdzają się we wnętrzach bez okna - rozpraszają światło, dzięki czemu łazienka wygląda bardziej świetliście. Na błyszczących kafelkach wprawdzie bardziej widać zabrudzenia, jednocześnie jednak płytki takie są łatwiejsze do mycia i utrzymania w połysku.

Jako dodatek w łazience świetnie prezentują się też kamień gipsowy oraz drewnopodobne płytki CHEVRON.

Glazura Inpoint Str. 29,8/59,8

 

Rozmiary i kształty płytek do łazienki

Jeśli łazienka jest mała, lepiej wybrać płytki ceramiczne o standardowych wymiarach 40 x 40 cm lub większe - 60 x 60 cm. Wbrew pozorom w takim wnętrzu bardzo dobrze prezentują się płytki wielkoformatowe - 120 x 60 cm. Dają wrażenie wizualnej czystości i optycznie powiększają wnętrze. Świetnie wyglądają przy nich dekory np. o wymiarach 25 x 75 cm.

W średnich i dużych łazienkach sprawdzają się zarówno małe, jak i duże płytki. Świetny efekt można uzyskać, stosując na ścianie panele 3D. Zobacz, jak doskonale imitują one np. kamień gipsowy:

Kamień Gipsowy Huerwa 3D Czarny

Nieoczywistym, choć bardzo ciekawym dodatkiem w łazience jest deska elewacyjna - odporna na wilgoć, może być przycięta na dowolną długość i funkcjonować w takim wnętrzu na zasadzie dekoru.

Płytki różnią się nie tylko wielkością, ale też kształtem. Obok klasycznych kwadratów producenci tacy jak Cersanit czy Paradyż oferują też płytki prostokątne, heksagonalne oraz oktagonalne. Przy czym dwa ostatnie rodzaje lepiej prezentują się w dużych łazienkach. W mniejszych warto je zastosować jako dodatki.

Powrót