Płytki jak panele

13.03.2021

 

 

Drewno to jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych do wykończenia podłogi w domu. Panele na podłogę laminowane i panele winylowe LVT są nie tylko popularnym, ale także bardzo wygodnym i efektownym rozwiązaniem, jednak ze względu na podatność na uszkodzenia mechaniczne, warto rozważyć wykorzystanie innego wykończenia. Kamienne płytki drewnopodobne doskonale imitują drewno, współpracują z różnymi systemami ogrzewania podłogowego, a także zapewniają proste utrzymywanie w czystości. Co ważne, płytki podłogowe nie wymagają impregnacji ani konserwacji. Bogata oferta kafli podłogowych doskonale imitujących rysunek usłojenia naturalnej podłogi drewnianej sprawia, że na pierwszy rzut oka ciężko jest odróżnić płytkę od panelu podłogowego. Płytki drewnopodobne sprawiają, że wnętrze nabiera eleganckiego, schludnego i przytulnego charakteru - co doskonale komponuje z każdym stylem aranżacji pomieszczeń. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość położenia jednego rodzaju podłoża w całym domu. Porozmawiajmy zatem o płytkach, które wyglądają jak panele.

 

Merteak honey 60/17,5

 

Rodzaje płytek drewnopodobnych

Drewno często jest wybierane do aranżacji wnętrz ze względu na efekt, jaki daje ten surowiec: prostoty i harmonii, która nigdy nie wyjdzie z mody. Zamiast drewnianych desek jednak warto rozważyć płytki drewnopodobne - do wyboru są płytki ceramiczne lub płytki gresowe - popularnie określany jako gres.

Płytki ceramiczne, gres i terakoty

Płytki drewnopodobne najczęściej występujące w formie gresu, terakoty czy ceramiki są rozwiązaniem, które sprawdzi się jako podłoga nawet w salonie. Ze względu na różnorodność wzorów i kolorów dostępnych kafli, każdy znajdzie coś, co go zadowoli - płytki Patchwork - Carpet to połączenie drewna i dekoru (na przykład arabeska czy mozaika).

 

Terakota Foresta Bronzo 15,5/60,5

 

Płytki drewnopodobne - zaletyTrwałość

Płytki podłogowe idealnie imitują drewno lub deski, jednak są znacznie bardziej wytrzymałe - ich stan po latach użytkowania jest znacznie lepszy niż w przypadku desek z drewna. Odpowiada za to twardość komponentu, co sprzyja większej odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Utrzymanie

Znacznie łatwiej zachować ich czystość, co jest istotne w przypadku podłogi łazienki czy kuchni. Dodatkowo płytki imitujące drewno nie chłoną wody, więc nie musimy się martwić o to, że parkiet przestanie być równy. Dodatkowo nie trzeba dbać o nie w wyjątkowy sposób - a naturalny materiał należy odpowiednio pielęgnować i regularnie impregnować. Podłoga z płytek imitujących drewno wymaga jedynie odkurzenia i w razie potrzeby, przetarcia płynem do mycia.

Wygląd kafelków o rysunku drewna

Pięknie wyglądające płytki polskie i płytki hiszpańskie oferują ogromny wybór wzorów i wielkości, są także odporne na działanie temperatur, więc to najlepsze rozwiązanie do wnętrz, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe.

 

Klinkier Hazard brown 30/60

 

Płytki drewnopodobne - wady

Decydując się na płytki drewnopodobne, należy pamiętać o wilgoci w łazience czy kuchni. Przed zakupem należy upewnić się, że materiał na podłogę nie jest zbyt śliski. Warto również zwrócić uwagę na fakturę płytki - jeśli nie jest gładka, może mieć to wpływ na utrzymanie czystości w mieszkaniu. Taką podłogę trudniej się odkurza i myje. Dodatkowo ich montaż nie jest tak prosty, jak ułożenie paneli podłogowych. Należy również pamiętać, że płytki imitujące drewno to nie są panele podłogowe - ze względu na to, z czego są wykonane, są w dotyku zimniejsze niż drewno. Nie powinno to jednak stanowić problemu dla osób, które planują zainstalować ogrzewanie podłogowe - długo utrzymują ciepło, więc dotykanie podłogi nawet bosą stopą nie będzie stanowić problemu.

 

Gres Long MDE 111 19,5/119,5

 

Rozmiary płytek drewnopodobnych

Zazwyczaj płytki imitujące drewno są produkowane w standardowym lub wielkoformatowym, (najczęściej podłużnym) formacie, dzięki czemu płytki jeszcze bardziej przypominają panele podłogowe.

Płytki podłogowe i ich rozmiary

Do łazienki najlepiej wybrać standardowe płytki, o powierzchni zbliżonej do wielkości tradycyjnych kafli, jednak do salonu warto zastanowić się nad zakupem większych rozmiarów - płytki wielkoformatowe szczególnie dobrze będą wyglądać w dużych wnętrzach, gdzie będą się prezentować dobrze niczym standardowe panele z drewna.

 

Gres Long MDE 120 19,5/119,5

 

Parametry płytek drewnopodobnych

Płytki drewnopodobne warto kupować z tej samej partii - ze względu na sposób produkcji, partie mogą różnić się między sobą, a każdy chce uniknąć różnic w wyglądzie podłogi w salonie.

Płytki imitujące drewno, a różne wnętrza

Jakość podłogi z płytek imitujących drewno ocenia się na podstawie skali ścieralności, tzw. PEI. Na tej podstawie można też wybrać odpowiednie płytki do podłogi zewnętrzne oraz do wnętrza. Warto to wziąć pod uwagę podczas wybierania kafli do poszczególnych pomieszczeń - ze względu na inne natężenie ruchu będziemy mieć inne zapotrzebowanie na płytki na podłodze w salonie, w łazience czy do kuchni. Przy zakupie kafli do wnętrz narażonych na działanie wilgoci trzeba zwróć uwagę na modele oznaczone symbolem antypoślizgowości - dzięki temu zamontowane pod prysznicem będą bezpieczne. W sklepach dostępne są również płytki ścienne imitujące panele drewniane - warto przemyśleć wykorzystanie ich na fragmentach ścian.

Gres Pinia Beige 31/62

 

Styl

Obecnie produkowane płytki drewnopodobne świetnie odwzorowują drewno, dlatego ich wygląd może pozytywnie zaskoczyć! Ze względu na dobrze odwzorowane słoje jest to rozwiązanie sprawiające, że kamienny "parkiet" będzie wyglądał tak, jakby był zrobiony z naturalnych komponentów - z tego właśnie powodu nie trzeba obawiać się o to, czy wygląd podłogi będzie pasował do stylu salonu. Kolor podłogi w salonie może przybierać kolory naturalnego drewna, przez co większość gości może nawet nie zauważyć, że podłoga jest wykonana z ceramiki.

Gres Ashville Grey 29,7/59,8

 

Płytki jak panele na taras

Płytki imitujące drewno to świetne rozwiązanie do wykorzystania na zewnątrz - naturalne drewno choć trendy, niestety nie sprawdzi się jako wykończenie na podłodze tarasu. Płytki na taras są narażone na duże zmiany temperatur, dlatego panele z drewna nie są odpowiednim materiałem. Wybierając kafle na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności, właściwości wodo- i mrozoodporne oraz jak bardzo będą się nagrzewać od promieni słonecznych. Czasami do wykończenia tarasu wykorzystuje się płytki na schody - posiadają one widoczne żłobienia (ryfle), zapobiegające poślizgnięciu.

Podsumowując, płytki drewnopodobne to doskonałe rozwiązanie dla osób praktycznych, ceniących sobie wygodę i komfort. Takie materiały wyglądają równie dobrze, jak drewniane, pozwolą uniknąć problemów związanych z konserwacją drewna lub dbaniem o kondycję paneli, a tym samym zaoszczędzić czas i cieszyć się chwilami w pięknych aranżacjach. Kafle drewnopodobne są rozwiązaniem wszechstronnym - można je zastosować we wszystkich rodzajach wnętrz, a także na dworze (oczywiście uprzednio zwracając uwagę na wszelkie niezbędne parametry).

Po więcej produktów z asortymentu płytek drewnopodobnych zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.

Powrót