Płytki na schody - jak układać? Instrukcja krok po kroku
Układanie płytek na schodach na pierwszy rzut oka może wydawać się trudne, jednak w rzeczywistości nie jest wcale aż takie skomplikowane. Nie potrzebujesz do tego ani pomocy fachowca ani nawet doświadczenia – wystarczą odpowiednie narzędzia, dobre jakościowo materiały oraz przygotowanie merytoryczne. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co pozwoli Ci sprawnie i przede wszystkim prawidłowo położyć płytki na schodach.
W tym artykule:
1. Płytki ceramiczne na schody – jakie wybrać?
2. Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do układania płytek?
4. Układanie płytek na schodach
Płytki ceramiczne na schody – jakie wybrać?
Bez względu na to, czy planujesz wykończenie schodów zewnętrznych czy wewnętrznych, kafelki będą optymalnym rozwiązaniem. Dlaczego? Są wytrzymałe, odporne na wilgoć oraz łatwe w czyszczeniu. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie płytki ceramiczne będą strzałem w dziesiątkę. Muszą one posiadać wysoką klasę ścieralności, mieć antypoślizgową powierzchnię i dobrze znosić intensywną eksploatację. W przypadku schodów zewnętrznych, kafelki powinny być dodatkowo przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, bardzo niskie temperatury oraz silne promieniowanie UV. Wszystkie te warunki spełnia klinkier oraz gres, ze względu na swoją budowę wyjątkowo wytrzymały i mrozoodporny.
Jeśli ze schodów będą korzystać osoby starsze lub małe dzieci, warto zastanowić się nad zakupem płytek stopnicowych posiadających na brzegach specjalne rowki zmniejszające ryzyko poślizgnięcia się. Takie rozwiązanie jest szczególnie zalecane przy wykańczaniu schodów znajdujących się na zewnątrz domu, które często są mokre, a więc mniej bezpieczne w użytkowaniu.
Na rynku dostępne są również specjalne płytki na schody z fabrycznym wyprowadzeniem do podstopnicy. Mają one tak zwane noski (nazywane kampinosami), które znacznie ułatwiają ułożenie kafelków, ponieważ pozwalają uniknąć fugowania łączeń pomiędzy stopnicami oraz podstopnicami.
Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do układania płytek?
Podczas montażu płytek ceramicznych najważniejsze jest zachowanie precyzji. To od niej zależy nie tylko efekt wizualny, ale także jakość wykończenia schodów – to, czy będą wytrzymałe mechanicznie, nie pokruszą się i nie odpadną.
Znaczenie ma także, czy remontujesz mieszkanie czy też będziesz układać płytki na świeżo wykonanym betonowym podłożu. Jeśli to drugie, po wylaniu betonu musisz odczekać co najmniej cztery tygodnie zanim wykonasz jakiekolwiek prace wykończeniowe na schodach zewnętrznych bądź wewnętrznych.
Podczas montażu płytek temperatura otoczenia nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Jeśli będziesz układać płytki na schodach zewnętrznych, upewnij się, że stopnie mają odpowiedni spadek, który uniemożliwi gromadzenie się na nich wody po deszczu.
Wymiana powierzchni schodów oznacza, że nie będzie można z nich korzystać około 3-4 dni. O ile w przypadku montażu płytek na schodach zewnętrznych nie powinno to stanowić żadnego problemu, wyłączone z użytku schody wewnętrzne mogą znacznie utrudnić życie domownikom. Z tego względu układanie płytek na schodach wewnętrznych warto zaplanować na przykład na weekend, w którym dom będzie pusty.
Zanim zaczniesz układanie płytek przygotuj następujące narzędzia, materiały i akcesoria:
- Płytki bazowe, stopnice schodowe i podstopnice
- Cokoły schodowe
- Urządzenie do cięcia płytek, na przykład szlifierka kątowa
- Klej do płytek
- Preparat do spoinowania
- Preparat gruntujący
- Krzyżyki dystansowe
- Miarka, poziomica, kątownik i ołówek
- Wiadro do przygotowania zaprawy
- Paca zębata do nakładania kleju
- Gąbka lub ściereczka
Opcjonalnie:
- Masa cementowa (jeśli powierzchnia schodów jest popękana lub podłoże wymaga wyrównania)
- Wiertarka z mieszadłem (ułatwi Ci dokładne wymieszanie zaprawy klejowej)
- Profile krawędziowe (do zakrycia łączeń pomiędzy stopnicami i podstopnicami)
Fachowiec radzi! Najlepiej, aby wszystkie produkty wykończeniowe i montażowe pochodziły od jednego producenta. |
Przygotowanie podłoża
W pierwszej kolejności dokładnie oczyść powierzchnię schodów z wszelkich zanieczyszczeń, piasku i pyłu. Upewnij się, że nie ma na niej pęknięć ani nierówności – jeśli zauważysz jakieś ubytki, wypełnij je masą cementową (w razie potrzeby użyj jej również do pozbycia się krzywizn).
Następnym etapem jest gruntowanie podłoża, które ma na celu zwiększenie chłonności, a więc również przyczepności powierzchni. Jeśli będziesz kłaść płytki podłogowe na zewnątrz, poza środkiem gruntującym możesz użyć dodatkowo hydroizolacji w postaci folii w płynie lub masy uszczelniająco-izolującej (taka hydroizolacja znajduje również zastosowanie w narażonych na ciągły kontakt z wodą łazienkach).
Układanie płytek na schodach
Etap 1: Montaż „na sucho”
Montaż gresu na schodach powinien poprzedzić etap projektowania. Zanim sięgniesz po zaprawę klejową, zaplanuj układ płytek oraz zaznacz na nich ołówkiem miejsca cięcia. Sprawdź, czy kafelki nie są wadliwe i upewnij się, czy na pewno masz ich wystarczająca dużo (płytki kupuje się zawsze z 10-procentowym zapasem).
Ze względów wizualnych płytki na stopniach zwykle kładzie się w taki sposób, aby pełna płytka znalazła się przy krawędzi zewnętrznej i w miarę możliwości na środku osi schodów. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby docięte przy krawędziach kafelki ani po prawej ani lewej stronie nie miały zbyt małej szerokości, ponieważ nie będzie to dobrze wyglądać.
Jeśli masz już pewność, jak chcesz położyć płytki na schodach, dotnij je szlifierką kątową do odpowiedniego rozmiaru, dzięki czemu kolejne etapy przebiegną szybciej i sprawniej.
Etap 2: Klejenie płytek
Przygotuj zaprawę klejową zgodnie z zaleceniami producenta (klej z wodą najszybciej wymieszasz przy pomocy wiertarki). Jeśli będziesz kłaść płytki na schodach zewnętrznych, zwróć szczególną uwagę na właściwości kleju – musi być mrozoodporny i mieć wysoką odkształcalność.
Klejenie płytek zacznij od góry schodów. Warstwę kleju o grubości nie większej niż 5 mm nakładaj pacą zębatą zarówno na podłoże, jak i na spód każdej płytki. Następnie dociskaj płytki do podłoża, delikatnie poruszając nimi w miejscu – w ten sposób usuniesz spod nich pęcherzyki powietrza i spowodujesz zwiększenie skuteczności zaprawy klejowej. Jeśli podczas dociskania na powierzchnię płytek wydostanie się nadmiar kleju, jak najszybciej usuń go wilgotną gąbką, żeby nie zdążył zastygnąć.
Klejąc płytki, pamiętaj o zostawieniu równych szczelin dylatacyjnych przy pomocy krzyżyków dystansowych (w przypadku montażu płytek na schodach zewnętrznych szerokość fug powinna być nieco większa, od 8 nawet do 14 mm). Na bieżąco upewnij się, czy udało Ci się utrzymać poziom i żadna płytka nie jest odchylona.
Etap 3: Fugowanie
Prace związane z fugowaniem można rozpocząć dopiero po wyschnięciu zaprawy użytej do ułożenia płytek. Po odczekaniu czasu zalecanego przez producenta wyczyść płytki podłogowe, wytrzyj je, po czym rozpocznij wypełnianie szczelin dylatacyjnych fugą.
Fugi między płytkami profiluje się tak, aby były lekko wklęsłe (najłatwiej jest nadać im odpowiedni kształt palcem, choć można użyć także specjalnej kształtki plastikowej lub silikonowej). Jeśli płytki mają gładką powierzchnię, z ich wyczyszczeniem można wstrzymać się nawet kilka dni, jednak w przypadku chropowatych kafelków lepiej zrobić to w krótkim czasie - kwadrans do pół godziny po skończonej aplikacji fugi.
Etap 4: Prace wykończeniowe
Nie wcześniej niż dobę po fugowaniu możesz zabrać się za ostatni etap układania płytek na schodach. W zależności od tego, jakie stopnice znalazły się przy krawędziach (z kampinosami czy bez) i czy spoinowanie wygląda estetycznie, możesz zamocować ozdobne listwy narożne, które złagodzą ostry rant, zmniejszając ryzyko potknięcia. Zastanów się również nad montażem cokołów – dotnij je na odpowiednią szerokość i przytwierdź do ściany, pamiętając o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej (ją również wypełnij fugą).
Gotowe! Możesz już korzystać z nowych schodów i cieszyć się efektami swojej pracy.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Panele 3D | Płytki tarasowe | Płytki hiszpańskie | Płytki drewnopodobne |