Płytki rektyfikowane — co to jest, kiedy warto się na nie zdecydować?

17.12.2023

Płytki ceramiczne stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań z zakresu wykończenia podłóg i ścian w kuchni, łazience i innych pomieszczeniach. Dostępne w sklepach i marketach produkty różnią się nie tylko wyglądem i rozmiarem, ale też m.in. sposobem obróbki. Alternatywą dla zwykłych płytek, które nie zawsze mają doskonale identyczne wymiary i kształty, są płytki rektyfikowane.

Czym różnią się od tych zwykłych i dlaczego są droższe? Sprawdź w naszym poradniku, co oznacza rektyfikowanie płytek i jak wykorzystać tę cechę kafelków na swoją korzyść!

 

płytki nowoczesne

 


W tym artykule:

1. Na czym polega proces rektyfikacji płytek?

2. Płytki rektyfikowane — kiedy warto się na nie zdecydować?

3. Układanie płytek rektyfikowanych — montaż płytek i fugowanie

4. Ile kosztują płytki rektyfikowane?

5. Alternatywa dla rektyfikacji



 

Na czym polega proces rektyfikacji płytek?

Niezależnie od tego, czy przeznaczone do ścian, czy do podłóg, płytki ceramiczne poddawane są takim samym procesom i kontrolom na etapie produkcji. Pierwszym krokiem jest wypalanie płytki z naturalnego surowca. Efektem tego działania jest nierówny kształt poszczególnych brył. Aby zniwelować ten efekt, poddaje się je kalibracji, czyli sortowaniu pod kątem rozmiaru w poszczególne partie. Takie produkty nie muszą mieć idealnie identycznych wymiarów i jest to dopuszczone przez normy. Co ciekawe, płytki wielkoformatowe mogą różnić się wymiarem nawet o 3 mm. Oczywiście mniejsza płytka będzie miała mniejsze rozbieżności. Powstałe szczeliny niweluje się przy układaniu fugami.

Rektyfikacja to mechaniczne obcięcie lub zeszlifowanie brzegów, dzięki któremu płytki zyskują doskonale takie same parametry. Wszelkie różnice zostają zredukowane. Dodatkowo płytka po takim procesie ma cztery kąty po dziewięćdziesiąt stopni, a co za tym idzie — idealnie ostre wykończenia.

Procesowi rektyfikacji poddawane są nie tylko płytki podłogowe czy ścienne, ale też kamień gresowy, panele 3D, a nawet dekory i listwy dekoracyjne. Kafelki rektyfikowane mają wiele zalet — pozwalają uzyskać bardziej estetyczne wykończenie wnętrz, pasujące m.in. do nowoczesnych kuchni czy łazienek. Co jednak wiąże się z rektyfikacją? Zwykle większa cena.

 

płytki ścienne rektyfikowane

 

Płytki rektyfikowane — kiedy warto się na nie zdecydować?

Płytki ścienne rektyfikowane do łazienki czy kuchni dzięki ostrym kątom dają bardziej jednolity efekt. Pozwala to uzyskać wyjątkowe wykończenie łazienki - efekt aranżacyjny w postaci równej, płaskiej powierzchni. Tak wąskie fugi między płytkami są praktycznie niewidoczne.

Płytki rektyfikowane świetnie prezentują się we wnętrzach, w których wykorzystany został kamień dekoracyjny. W tak wykończony wnętrzu łazienki można ze znakomitym efektem wykorzystać luksfery, pustaki szklane, płytki patchwork oraz inne dekoracyjne, oryginalne rozwiązania. W takim sąsiedztwie można też z bardzo dobrym efektem wykorzystać okładziny ścienne, a na podłodze - panele i deski, np. modne i praktyczne panele winylowe.

Elegancka powierzchnia z jednolitych płytek świetnie prezentuje się na dobrze wyeksponowanych ścianach — tam, gdzie nie przysłaniają ich np. meble. Pozwala też optycznie powiększyć przestrzeń. Takie płytki sprawią, iż mała łazienka zyska przestronności.

Świetnie wyglądającą, jednolitą powierzchnię można uzyskać nie tylko w kuchni czy łazience, ale też w innych wnętrzach, np. w salonie. Doskonale nadaje się do tego m.in. kamień gipsowy. Rektyfikacja jest procesem szczególnie pożądanym w przypadku produktów mających docelowo imitować materiał naturalny, który przy obróbce zawsze ma zaostrzone, a nie zaokrąglone brzegi.

 

układanie podłogi w kuchni

 

Układanie płytek rektyfikowanych — montaż płytek i fugowanie

Do ułożenia płytek rektyfikowanych wykorzystuje się takie same kleje, fugi i akcesoria do montażu płytek ceramicznych, co w każdym innym przypadku. W rzeczywistości bowiem tego typu płytki hiszpańskie, kamień klinkierowy czy gres nie różnią się pod względem samego montażu od tradycyjnych rozwiązań. Ogólnie dominuje pogląd, iż płytki rektyfikowane są bezfugowe. To perspektywa szczególnie kusząca dla osób, których zniechęca perspektywa czyszczenia fugi między płytkami w miejscach trudno dostępnych. Idealnie jednolite płytki, mozaika czy kamień naturalny na ścianę wydają się rozwiązaniem doskonałym — wystarczyłoby przetrzeć płytki bezfugowe, by uzyskać nieskazitelną czystość!

Ułożenie płytek rektyfikowanych bez jakiejkolwiek spoiny nie jest jednak najlepszym pomysłem. Należy bowiem podkreślić, iż w wielu przypadkach płytka jedynie sprawia wrażenie bezfugowej. W rzeczywistości ta fuga tam jest, jednak na tyle minimalna, że prawie niewidoczna.

Najlepiej układać płytki choćby z minimalną ilością spoiny. Należy bowiem pamiętać, iż na każdą ścianę i podłogę oddziałują siły z głębszych warstw. Niewyczuwalne, na dłuższą metę mogą powodować pękanie płytek. Dotyczy to nie tylko elementów takich jak płytki na schody czy płytki tarasowe, ale płytek ściennych i podłogowych. Fuga niweluje drgania i chroni płytki przed pęknięciem.

Użycie płytek rektyfikowanych pozwala na minimalizację fug. Podczas gdy przy standardowym montażu mogą mieć one nawet 8 mm szerokości, w przypadku elementów rektyfikowanych wymiar ten zostaje zredukowany do 1,5 mm. Dzięki zaostrzonym krawędziom płytki ceramiczne lepiej się układają. W przypadku elementów poddanych wyłącznie kalibracji mamy do czynienia z lekko zaokrąglonymi krawędziami.

Zastosowanie fugi ułatwia też demontaż płytek. Załóżmy, że z jakiejś przyczyny jeden element pękł lub został uszkodzony. Jeśli nie mamy fugi, bardzo łatwo o zniszczenie sąsiednich kafelków, a nawet dużej części powierzchni! W takim wypadku nieraz wszystkie płytki ceramiczne są do wymiany. Natomiast jeśli pomiędzy nimi jest fuga, wystarczy uszkodzony element delikatnie odspoić i wymienić.

Płytki rektyfikowane można z powodzeniem łączyć z różnymi innymi materiałami, takimi jak kamień betonowy, cegła na ścianę, a nawet deska elewacyjna i kamień elewacyjny zewnętrzny - rozwiązania niekiedy wykorzystywane także we wnętrzach jako oryginalne części ozdobne.

 

rektyfikowanie płytek

 

Ile kosztują płytki rektyfikowane?

Za płytki gresowe i ceramiczne rektyfikowane zapłacimy więcej niż za zwykłe, poddane wyłącznie kalibracji. Różnica w cenie wynosi od 10 do 30 zł za m2. Oczywiście więcej zapłacimy za panele dekoracyjne do kuchni czy płytki granitowe. Zyskujemy jednak atrakcyjniejsze wykończenie ściany i podłogi.

Analizując koszt zakupu płytek rektyfikowanych, trzeba też wziąć pod uwagę koszt montażu. Wymaga on większej precyzji i umiejętności od fachowca niż przy elementach o mniej jednolitych kształtach. O ile bowiem w przypadku zwykłych płytek niedoskonałości w montażu zakryją nam fugi, o tyle przy płytkach rektyfikowanych takie różnice nie będą dobrze się prezentować. Samodzielnie ułożone płytki drewnopodobne i inne płytki mogą wyglądać atrakcyjnie, jednak warto wcześniej uczciwie ocenić własne umiejętności. Jeśli mamy co do nich wątpliwości, lepiej skorzystajmy z pomocy specjalisty.

 

zakup płytek

 

Alternatywa dla rektyfikacji

Rektyfikacja nie jest jedynym procesem wykorzystywanym w celu niwelowania różnic w rozmiarach płytek. Inną metodą jest tzw. podwójne wypalanie. W rezultacie otrzymujemy elementy o identycznym kalibrze, choć bez zaostrzonych brzegów. Podwójny wypał płytek jest jednak sposobem coraz rzadziej wykorzystywanym, głównie ze względu na wyższy koszt produkcji.

 


 

Zainspiruj się!

 

Płytki heksagonalne do łazienki

Płytki łazienkowe cena za m2

Jak układać płytki heksagonalne? 5 innowacyjnych pomysłów

Powrót