Płytki w jodełkę - jak je układać? Praktyczne porady i inspiracje

16.09.2021

Choć parkiet kojarzy się przede wszystkim z czasami PRL-u, deski ułożone w jodełkę swoje triumfy święciły już w XVI wieku, zdobiąc francuskie pałace i inne luksusowe rezydencje arystokratów. Obecnie ten nietuzinkowy sposób na wykończenie wnętrz ponownie wraca do łask, ale w zupełnie innej, nowoczesnej odsłonie.

Projektanci wnętrz coraz częściej oferują swoim klientom jodełkę wykonaną zarówno z desek, jak i płytek ceramicznych. Skąd ten pomysł? Płytki z powodzeniem mogą imitować parkiet, ale w przeciwieństwie do drewna są odporne na wilgoć, więc można położyć je również w pomieszczeniach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą, a więc w kuchni i łazience. Równie dobrze sprawdzą się na balkonie czy tarasie, oczywiście pod warunkiem, że zdecydujesz się na płytki gresowe (gres jest dodatkowo bardzo twardy i mrozoodporny).

 

Płytki w jodełkę Gres Form Nero 15/90 czarny (wzór klasyczny)

 


W tym artykule:

1. Do jakiego wnętrza pasują płytki w jodełkę?

2. Pomysły na aranżacje z płytkami w jodełkę w roli głównej - poznaj nasze inspiracje

3. Rodzaje jodełki, czyli różne sposoby układania tych samych płytek

4. Płytki w jodełkę – co najlepiej do nich pasuje?



 

Do jakiego wnętrza pasują płytki w jodełkę?

Odpowiedź brzmi: do każdego. Płytki ceramiczne ułożone w jodełkę sprawdzą się zarówno w zabytkowych kamienicach poddanych renowacji, jak i nowoczesnych apartamentach loftowych. Jodełka doskonale współgra z minimalistycznymi aranżacjami, nadając im oryginalny charakter, ale równie stylowo będzie wyglądała jako element wystroju mieszkań urządzonych w stylu vintage, retro czy glamour. Do wnętrz zdominowanych przez styl skandynawski, rustykalny oraz industrialny najlepiej jest dobrać ułożone w jodełkę płytki drewnopodobne, które dodają pomieszczeniu nie tylko szyku, ale również przytulności. Z kolei ceniący sobie elegancję amatorzy klasycznych aranżacji docenią szkliwione płytki w jodełkę imitujące kamień dekoracyjny lub kamień naturalny na ścianę (na przykład płytki granitowe).

 

Płytki imitujące drewno Merbau ochra 60/17,5 (podłoga klasyczna)

 

Pomysły na aranżacje z płytkami w jodełkę w roli głównej - poznaj nasze inspiracje

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, płytki w jodełkę różnią się od siebie nie tylko kolorem, ale także rozmiarem, kształtem, fakturą oraz sposobem wykończenia, dzięki czemu dają ogromne możliwości aranżacyjne. Nadają się do położenia zarówno na podłodze, jak i na ścianie, choć w tym drugim przypadku najlepiej jest położyć je tylko na jednej ścianie lub jej niewielkim fragmencie, na przykład nad blatem kuchennym lub w kabinie prysznicowej. Inne modne rozwiązanie to pokrycie ścian jodełką jedynie do pewnej wysokości oraz pomalowanie reszty powierzchni farbą akrylową. W ten sposób tak oryginalna okładzina ścienna, jaką jest jodełka, nie przytłoczy wnętrza, a jedynie ożywi je i uatrakcyjni.

O ile na podłogę zwykle wybierana jest terakota imitująca drewno, w przypadku ścian możesz puścić wodze fantazji i pozwolić sobie na płytki w jodełkę zaskakujące kolorystyką, wzorem lub sposobem ułożenia. Projektanci wnętrz pozwalają sobie na coraz odważniejsze propozycje: zestawiają ze sobą płytki w różnych odcieniach tego samego koloru lub tworzą przy pomocy płytek w jodełkę ciekawe przejścia tonalne, na przykład od błękitu aż po granat wpadający w czerń. Nieco ekstrawagancki, choć z pewnością spektakularny efekt uzyskasz również przy pomocy mozaiki wykonanej z drobnych, wielobarwnych płytek ułożonych w sposób na pierwszy rzut oka wyglądający na przypadkowy.

Trzeba jednak pamiętać, że takie odważne elementy wykończeniowe, podobnie jak płytki wielkoformatowe, nadają się do pomieszczeń o dużym metrażu, na przykład kuchni połączonej z salonem. W małych wnętrzach idealnie sprawdzi się natomiast biała ściana z płytek w jodełkę. Dlaczego? Optycznie powiększy i rozświetli przestrzeń, a przy tym jest na tyle uniwersalna, że nigdy nie znudzi się ani nie wyjdzie z mody. Co więcej, biel pasuje do wszystkiego i stanowi świetną bazę dla każdej aranżacji. Jeśli zależy Ci, żeby przy pomocy płytek w jodełkę „podwyższyć” pomieszczenie, również nie ma z tym problemu – wystarczy ułożyć je na ścianie na wzór francuski.

Francuski, czyli jaki? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym akapicie.

 

Płytki w jodełkę Gres Patagonia Oak 8/40

 

Rodzaje jodełki, czyli różne sposoby układania tych samych płytek

W zależności od tego, jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć, płytki na podłodze lub na ścianie możesz ułożyć na kilka różnych sposobów. Najpopularniejsze są dwa wzory: angielski oraz francuski.

Tak zwana jodełka angielska (inaczej klasyczna) to najstarszy wzór stosowany podczas parkietu już w XVI wieku i bardzo modny w Polsce w okresie PRL-u. Charakteryzuje go ułożenie deszczułek tak, aby ich krótsze boki łączyły się z dłuższymi pod kątem prostym. Taki sposób układania płytek zalecany jest, jeśli płytki podłogowe mają kształt drewnianych desek – najlepszy efekt wizualny zapewnią kafle o długości nie mniejszej niż 30 cm.

Płytki ścienne ułożone na wzór francuski nazywane są fachowo płytkami Chevron lub potocznie zygzakiem. Poszczególne płytki przycięte pod kątem 45 stopni łączy się ze sobą krótszymi bokami, tworząc charakterystyczne „groty”. Taki sposób układania płytek lub parkietu wymaga znacznie większej precyzji i jest bardziej czasochłonny niż montaż na wzór angielski. Wariant Chevron oznacza także sporo przycinania i odpadów, co generuje wyższe koszty robocizny i tym samym droższe produkty. Z tego względu jodełka francuska zdobi zwykle niewielkie fragmenty ścian w łazience lub kuchni, pełniąc funkcję typowo dekoracyjną.

Odmianą wzoru francuskiego jest wzór węgierski. Tworzy się go tak samo jak jodełkę francuską z tą różnicą, że krótsze boki płytek przycina się pod kątem 60 stopni. Ten wzór wygląda nieco delikatniej, więc nadaje się zwłaszcza do mniejszych pomieszczeń, w których glazura nie powinna grać pierwszych skrzypiec, a jedynie stanowić eleganckie tło dla mebli i innych elementów wyposażenia.

Ze względu na łatwość i szybkość układania płytek na podłodze oraz różnorodność dostępnych na rynku produktów zdecydowanie największą popularnością cieszy się jodełka klasyczna. Jeśli natomiast chodzi o płytki ścienne, to wybór coraz częściej pada na jodełkę francuską, dlatego producenci artykułów wykończeniowych stopniowo poszerzają swoją ofertę o płytki w kształcie prostopadłościanu, z krótszego boku fabrycznie przycięte pod kątem 45 stopni.

 

Krzesła, Salon, Tabela, Współczesny, Meble

 

Płytki w jodełkę – co najlepiej do nich pasuje?

Wykończenie łazienki, kuchni czy salonu przy pomocy podłogi lub ściany w jodełkę sprawia, że pomieszczenia nabiera zupełnie nowego wyrazu. Korzystając z tego rodzaju okładziny ściennej lub podłogowej, łatwo jest jednak przesadzić, powodując, że wnętrze zamiast emanować elegancją zaczyna wyglądać niechlujnie. Na co uważać, żeby nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego?

Przede wszystkim, jeśli płytki układane będą na całej jednej ścianie, postaw na dyskretny kolor i wybierz kafle o gładkiej powierzchni. We wnętrzu małej łazienki najlepiej sprawdzi się gotowy dekor i listwy dekoracyjne (w przypadku tak małych elementów ozdobnych można sobie pozwolić na bardziej wyraziste wzory oraz kolory płytek).

Nie warto również przesadzać z nadmiarem mebli ani dodatków we wnętrzach, których powierzchnia podłogowa jest wykończona przy pomocy jodełki. Zgodnie z zasadą "mniej znaczy więcej": im mniej elementów wyposażenia i wystroju znajdzie się w pomieszczeniu, tym większe wrażenie będzie robiła całość aranżacji. Jeśli jednak szukasz sposobu na ocieplenie salonu, spójną stylizację stworzysz, sięgając po tekstylia powielające wzór zygzaka, takie jak obrus, narzuta na kanapę czy poduszki dekoracyjne.

Nie zapominaj też, aby już na etapie układania podłogi w jodełkę dobrać do niej pasujące listwy do płytek, profile wykończeniowe oraz narożne - im bardziej będą podobne kolorystycznie do nowych płytek, tym lepiej, ponieważ mniej będą się rzucać w oczy. Rozwiązaniem wartym rozważenia jest natomiast użycie kontrastującej z kafelkami fugi w celu wyeksponowania wybranego wzoru.

Szczególnie dużo możliwości aranżacyjnych dają płytki drewnopodobne, do których pasują niemal wszystkie tw0rzywa, faktury i kolory. Takie kafle najlepiej prezentują się jednak w towarzystwie różnych odcieni beżu i szarości oraz innych materiałów nawiązujących do natury, takich jak kamień betonowy czy cegła na ścianę dekoracyjna.

 

Salon, Nieruchomości, Osiedle Mieszkaniowe, Dom

 

Nadal masz wątpliwości, jak układać płytki ceramiczne w swoim mieszkaniu? Poproś o pomoc stylistę wnętrz lub zamiast stać z boku, przyjrzyj się naszym inspiracjom i samodzielnie zaprojektuj stylowe wnętrze z jodełką w roli głównej. Wystarczy przemyślany dobór produktów i odrobina kreatywności, żeby efekt końcowy przerósł Twoje najśmielsze oczekiwania.

 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Panel winylowy SPC Canadian Oak 4mm 23/32 Panel podłogowy wodoodporny Dąb Atlantic 8mm AC5 Ocean 54330 Deska podłogowa Barlinek Dąb Country Gold 14x130x725 Terakota Iris blanco 45/45 PEI 4
Panele winylowe Panele laminowane Podłogi drewniane Płytki podłogowe

 

 

Powrót