Po jakim czasie zmywać fugę? Porady dotyczące fugowania płytek

29.03.2021

 

Spoinowanie, zwane popularnie fugowaniem, to ważny etap wykończenia ścian i podłóg pokrytych płytkami. Aby efekt wizualny był zadawalający należy dobrać nie tylko odpowiedni rodzaj fugi, ale również przestrzegać zaleceń producenta spoiny dotyczących jej nakładania. Nie można też zapomnieć o pracach końcowych związanych ze zmywaniem fugi i czyszczeniem płytek.

źródło: www.merkurymarket.pl, gres Nexside Bron Pulido/Poler 120/120

Dlaczego spoiny między płytkami są ważne?

Chociaż fugi nie wydają się znaczącym elementem okładzin ceramicznych, kamiennych czy betonowych, spełniają jednak istotą funkcję. Przede wszystkim dobrze dobrana fuga uszczelnia okładzinę, niezależnie od tego, czy są płytki zewnętrzne, czy płytki wewnętrzne. Fuga pozwala też płytkom „pracować” – umożliwiając odkształcenia, np. pod wpływem zmian temperatury. W okładzinie bez spoin płytki mogłyby popękać. Poza tym wypełnienie szczelin pomiędzy płytkami zwiększa przyczepność kafelków do podłoża. Spoiny służą również do zamaskowania ewentualnych nierówności płytek, a także niedokładności wykonawcy. Co więcej fuga jest dopełnieniem płytek – może podkreślić ich estetykę lub nadać im zupełnie nowy charakter. Przykładowo stosując kolorową fugę można uratować monotonną aranżację łazienki bądź wydzielić w niej strefę kąpielową w obrębie natrysku.

Szerokość fugi nie może być wyłącznie dostosowana do naszych upodobań, gdyż zależy ona od wielkości płytek oraz od tego, w jakich warunkach będą one eksploatowane. Dlatego decydując się na przykład na płytki na taras lub na montaż okładziny na ogrzewaniu podłogowym, należy w kwestii odpowiedniej szerokości fugi zdać się na radę doświadczonego fachowca.

źródło: www.merkurymarket.pl, klinkier Semir BG 30/30

Niekiedy można spotkać się z informacją, że rektyfikowane płytki podłogowe i ścienne nie wymagają spoinowania. Podczas procesu rektyfikacji brzegi tego typu płytek są precyzyjnie szlifowane lub mechanicznie obcinane. Dzięki temu różnice ich wielkości w jednej partii mogą być naprawdę nieznaczne - maksymalnie do 0,2 mm, a kąty między kolejnymi bokami wynoszą dokładnie 90°. W praktyce zazwyczaj stosuje się niewielką szerokość spoiny, wystarczy 1,5 mm, aby nie doszło na przykład do popękania okładziny. Taka szerokość spoiny polecana jest szczególnie do dużych płytek – świetnie sprawdzą się w takim rozwiązaniu zarówno płytki do salonu, jak i do łazienki. Dzięki cienkiej fudze uzyskamy bowiem efekt jednolitej płaszczyzny.

Rodzaje fug - co trzeba wiedzieć przed ich zakupem?

To, jakie fugi zastosujemy ma znaczenie - zależy to zwłaszcza od tego gdzie, i w jakich warunkach okładzina będzie eksploatowana. Niektórych fug można użyć zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Fugi stosowane w pomieszczeniach takich, jak kuchnie i łazienki muszą być odporne na działanie wilgoci, w tym grzybów i pleśni oraz zabrudzenia. Z kolei w korytarzach przydadzą się spoiny trwałe i wytrzymałe na ścieranie oraz na różne zanieczyszczenia (błoto, piasek). Natomiast na tarasach i balkonach do spoinowania płytek należy wykorzystać fugi mrozoodporne.

Na rynku dostępne są fugi cementowe, cementowe elastyczne, epoksydowe oraz akrylowe. Producenci podają na opakowaniu produktu szereg ważnych informacji - poza rodzajem i kolorem, m.in. zalecane przeznaczenie (wewnątrz/ na zewnątrz), czy nadają się one do spoinowania w pomieszczeniach mokrych oraz w takich, w których ułożono ogrzewanie podłogowe. Ponadto określona jest szerokość spoin, które tą fugą będzie można wypełnić (np. od 1 do 10 mm) oraz rodzaj okładziny (np. każdy rodzaj płytek ceramicznych i mozaiki).

źródło: www.merkurymarket.pl, Mapei Fuga Ultracolor Plus 113 szary 2kg


źródło: www.merkurymarket.pl, Ceresit Fuga elastyczna CE 40 toffi 2kg

 

Fugowanie ścian i podłóg- na co zwrócić uwagę?

Kwestię tę omówimy na przykładzie łazienki, w której zastosujemy fugę cementową elastyczną i wodoodporną. Fugowanie można rozpocząć dopiero po związaniu zaprawy klejowej, którą przytwierdzono płytki do podłoża (minimum to jedna doba). Prace najlepiej podzielić na etapy. Zaczynamy od jednej ściany. Najpierw należy dokładnie usunąć resztki zaprawy klejowej ze spoin (w przeciwnym razie fuga może przebarwić się od kleju). Robimy to nożykiem z wymiennym ostrzem. Trzeba przy tym uważać, aby nie uszkodzić powierzchni płytek, a zwłaszcza ich naroży. Następnie myjemy płytki wilgotną gąbką. Kolejny krok to przygotowanie zaprawy do fugowania. Mieszamy ją z wodą w niewielkim naczyniu. Do cementowej fugi dodajemy wody w proporcjach zalecanych przez producenta na jej opakowaniu. Fuga powinna mieć jednolitą konsystencję - nie może być ani za rzadka (spłynie z pionowej powierzchni), ani za gęsta (trudno będzie wypełnić nią wąskie szczeliny). Do spoinowania okładziny ściennej stosuje się packę z gumową nakładką. Packą mocno wciskamy fugę w szczeliny, a następnie zbieramy jej nadmiar. Po wyschnięciu spoiny (potrzeba na to zwykle 15-30 minut), można zmyć ją z powierzchni płytek czystą wodą za pomocą gąbki. Jeśli okaże się, że gąbka wymywa zaprawę do fugowania, trzeba odczekać jeszcze kilka minut. Przy pierwszym myciu okładziny jednocześnie delikatnie wygładzamy spoiny. Potem zmieniamy wodę i ponownie myjemy płytki, wygładzając fugi do pożądanego efektu. Po zakończonym fugowaniu, gdy spoiny już stwardnieją, wycieramy nalot znajdujący się jeszcze na płytkach suchą, miękką szmatką. W razie konieczności, po około dwóch tygodniach, można zastosować specjalny preparat, który skutecznie usuwa wszelkie pozostałości po osadzie cementowym. Analogicznie postępujemy z kolejnymi ścianami w pomieszczeniu. Fachowcy zalecają, aby jedną porcją fugi spoinować jedną ścianę, gdyż kolejna przygotowana mieszanka może różnić się nieco odcieniem, co będzie widoczne, zwłaszcza dla wprawnego oka. Jeśli chodzi o spoinowanie podłogi prace przebiegają podobnie.

Fugowanie- jakie kwestie są jeszcze istotne?

Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie gresu polerowanego lub innych porowatych płytek, a nie zostaną one zaimpregnowane fabrycznie (informacji na ten temat szukajmy na opakowaniu płytek), trzeba zrobić to samemu. Dzięki temu nie dojdzie do przebarwiania płytek podczas ich spoinowania.

Temperatura podczas fugowania okładzin ściennych i podłogowych nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza i przekraczać 30 stopni Celsjusza.

Aby świeże fugi cementowe dobrze związały, fachowcy zalecają utrzymać je w ciągu pierwszych kilku dni lekko wilgotne.

Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie fugi epoksydowej, to nieco inaczej wygląda końcowy etap prac. W tym przypadku konieczne jest oczyszczenie fugi epoksydowej niezwłocznie po nałożeniu, aby nie dopuścić do jej wyschnięcia, gdyż wtedy bardzo trudno ją usunąć.

Powrót