Renowacja krzeseł

26.03.2021

 

Każdy z nas zapewne nie raz i nie dwa pozbył się starego, obdrapanego krzesła.Gdy drewno wyblakło, farba zaczęła odchodzić lub  zwierzak zbyt często pozwalał sobie na wbijanie pazurów w krzesło - decyzja była niezwykle prosta. Starego przedmiotu należy się pozbyć! Zamiast wyrzucać stare krzesło, można nadać mu drugie życie. Wystarczy poddać je renowacji i naprawić drobne elementy, by zyskać zupełnie nowy, odświeżony przedmiot. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak niskim kosztem można odnowić stare krzesło, zapoznaj się z naszym artykułem. Przywracanie żywotności starym meblom jest ostatnio dość popularnym trendem. Dzięki włożeniu w projekt odrobiny pracy i chęci, nie dość że zyskasz oryginalne krzesło jakiego nie posiada nikt, to uchronisz planetę przed nadmiernym pozbywaniem się niechcianych przedmiotów i wyrzucaniem ich na wysypiska.

 

Jak odnowić krzesło i od czego zacząć?

Podstawową rzeczą o jakiej musisz pamiętać przed podjęciem prac jest fakt, że odnowić stare krzesło może absolutnie każdy. Jest to zadanie nieskomplikowane, niewymagające specjalistycznych narzędzi oraz bardzo szybkie. Przy odrobinie dobrych chęci i wolnego czasu, można tchnąć nowe życie w całe zestawy mebli kuchennych! Meble kuchenne drewniane są bardzo wdzięcznym obiektem do takich prac. Drewno jest materiałem, przy którym dość łatwo podjąć zabiegi naprawcze. Przy okazji tego typu renowacja może być doskonałym pretekstem do rozprawienia się z usterkami.

 Stare krzesło z siedziskiem do renowacji łatwo pozyskasz od znajomych lub rodziny, o ile sam nie posiadasz w domu takich drewnianych krzeseł. Przechowywanie starych mebli na strychach i w piwnicach to naprawdę bardzo częste zjawisko. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto posiada nieużywane krzesło w swoim schowku. Jeżeli to nie przyniesie efektu, sprawdź lokalne ogłoszenia w internecie. Wiele osób wystawia drewniane krzesła do kuchni na sprzedaż za pół darmo, by tylko pozbyć się niechcianego mebla z domu.

Jakich narzędzi potrzeba, aby odnowić stare krzesło?

  • pędzel i wałek
  • papier ścierny
  • farba
  • folia do zabezpieczenia podłogi
  • preparat do usuwania starych powłok
  • impregnat do drewna
  • szpachelka
  • śrubokręt
  • kuweta malarska.

 

Jeżeli planujesz zmianę koloru desek, przy zakupie farby zwróć uwagę na jakość produktu. W pierwszej kolejności sprawdż czy produkt jest odporny na promienie słoneczne, zadrapania oraz plamy. Bardzo ważne jest też to, czy przed nałożeniem farby wymagane jest,  aby zagruntować powierzchnię. Proponujemy zakup farby przeznaczonej do renowacji drewna.

 

Renowacja krzesła krok po kroku

 

Kiedy zgromadzisz już wszystkie niezbędne materiały by odnowić krzesło, można przystąpić do prac. Jeżeli renowacji krzeseł będziesz dokonywał w domu - koniecznie zabezpiecz podłogę specjalną folią. Jeśli masz jednak możliwość pracy nad meblem na świeżym powietrzu, koniecznie z tego skorzystaj!

Krok 1 - oczyszczanie starego krzesła

Renowację rozpocznij od oczyszczenia powierzchni krzesła. Usuń z mebla wszelkie śrubki, gwoździe, czy pinezki. Jeśli Twoje krzesło posiada stare obicie - zdejmij je. Krzesło powinno posiadać wyłącznie drewniane elementy takie jak oparcie oraz nogi. Kolejno, należy pokryć drewno specjalnym preparatem do usuwania starej powierzchni. Po nałożeniu odczekaj kilkanaście minut i ściągnij powłokę szpachelką.

Krok 2 - szlifowanie siedziska

W drugiej kolejności należy wyszlifować krzesła. W tym celu użyj papieru ściernego, zaczynając od tego z najgrubszym ziarnem, kończąc na tym z ziarnem najdrobniejszym. W szlifowaniu chodzi przede wszystkim o dokładne usunięcie starej warstwy powłoki z krzesła. Jeżeli pozostawisz na drewnie starą warstwę, Twój nowy lakier lub farba będą się łuszczyć i odchodzić. Dlatego nawet jeżeli szlifowanie zajmie Ci wiele czasu, postaraj się dotrzeć papierem ściernym w najdrobniejsze zakamarki i wgłębienia. Proces szlifowania jest jednocześnie doskonałym momentem na pozbycie się zadrapań, rys i zniwelowania uszkodzeń jakie posiada mebel.

Krok trzeci - odpylenie drewna

Ostatnim krokiem, by w pełni odnowić krzesło jest skrupulatne oczyszczenie mebla. Podczas szlifowania na powierzchni może osadzić się spora porcja pyłu. Aby się go pozbyć, możesz oczyścić krzesło wilgotną szmatką.

Pamiętaj, że w ten sam sposób możesz wyszlifować fronty kuchenne do szafek, czy drewniane hokery!

Renowacja krzesła - malowanie

Oczyszczone krzesło można zaolejować lub pomalować na wybrany wcześniej kolor. Nakładanie produktu należy zacząć od oparcia i górnej ramy. Kolejno proces malowania przenosimy na niższe elementy, aż po same nogi siedziska. Jeśli Twoje siedzisko posiada żłobienia i elementy trudno dostępne, aby je pomalować użyj małego pędzelka. Nim precyzyjniej dotrzesz do wszelkich zakamarków. Większe powierzchnie natomiast możesz malować wałkiem. Kiedy produkt wyschnie, możesz nałożyć kolejną cienką warstwę. Pamiętaj, że renowacja krzesła wykonana jest najlepiej wtedy, gdy podczas pracy z farbą nie pozwolimy na pojawienie się żadnych zacieków na drewnie. Lepiej nałożyć kilka cienkich warstw produktu, aniżeli dwie grube warstwy. Jest to oczywiście bardziej czasochłonne, jednak pozwoli uniknąć odpryskiwania lakieru w przyszłości. Po zakończeniu malowania odczekaj co najmniej kilka dni, zanim zaczniesz korzystać z siedziska. Mebel musi zostać pozostawiony do całkowitego utwardzenia się farby.

Stare krzesło inwestycją na lata?

Drewniane krzesła odnowione w ten sposób mogą posłużyć przez długie lata. Co więcej, dzięki takiej renowacji będziesz posiadał nowoczesne meble kuchenne, których nie kupi nikt inny, w żadnym sklepie meblowym. Od Ciebie zależy jaki nadasz mu kolor i jakich elementów dekoracyjnych użyjesz. W ten sam sposób możesz dokonać odrestaurowania innych zapomnianych przedmiotów. Wszystkie meble drewniane np. szafki kuchenne nadają się do odświeżenia przy pomocy prostych narzędzi i produktów przeznaczonych do drewna.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi renowacja starego mebla będzie łatwa, przyjemna i co najważniejsze - zaskoczy Cię pozytywnie swoimi efektami! Życzymy powodzenia i dobrej zabawy, ponieważ ten projekt powinieneś potraktować jako czystą przyjemność.

Powrót