Skuteczne środki na nornice w ogrodzie

02.07.2022

Choć z pozoru mogą nie wydawać się groźne, nornice mogą wyrządzić poważne szkody w ogrodzie. Żerują na młodych pędach, zjadają owoce i warzywa, lubią podgryzać korzenie roślin, niszczą grządki, trawniki. Swoim z pozoru niegroźnym zachowaniem przysparzają wielu problemów ogrodnikom i rolnikom. Zanim więc sezon ogrodniczy rozkręci się na dobre, warto pomyśleć o zabezpieczeniu ogrodu, działki lub grządek, przed tym małym szkodnikiem. Rynek oferuje bogatą ofertę środków odstraszających, a internet gamę pomysłów na nieproszonych gości.

W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zwalczyć nornice i skutecznie pozbyć się ich z ogrodu.

 

Skuteczne zwalczanie nornic

 


W tym artykule:

1. Jak rozpoznać nornicę?

2. Jak żyją nornice?

3. Nornica czy jednak kret?

4. Czym żywi się nornica ruda?

5. Jak rozpoznać, że w ogrodzie pojawiły się nornice?

6. Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Skuteczne sposoby na zwalczanie nornic



Jak rozpoznać nornicę?

Nornica (łac. myodes) to rodzaj małego ssaka, zaliczanego do podrodziny karczowników oraz rodziny chomikowatych. Występuje powszechnie na terenie całej Eurazji w tym również w Polsce. Często kojarzona jest z dużymi szkodnikami, w rzeczywistości ma niewielkie wymiary – sięgające około 10-15 cm z ogonem. Odmianą najczęściej spotykaną w Polsce jest nornica ruda, która ze względu na swój wygląd często mylona jest z myszą polną.

Nornica ma duże, koralikowe oczy w czarnym kolorze, lekko zaostrzony pyszczek, szerokie, duże uszy, różowy nos. Ubarwienie jest szaro-rudawe, natomiast na bokach i stronie brzusznej szarawe lub białe.

 

Jak żyją nornice?

Nornice prowadzą wieczorny i nocny tryb życia, dlatego trudno zauważyć je w ciągu dnia. Gryzonie znane są ze swojej zdolności do kopania tuneli pod powierzchnią ziemi w ogrodzie. Uwielbiają tworzyć nory i kopce w miejscach, gdzie pożywienie jest łatwo dostępne, a w razie potrzeby mają schronienie przed niebezpieczeństwem. Warto wiedzieć, że tam, gdzie się zagnieżdżą, budują skomplikowany system korytarzy i kuliste gniazda. Czasami wychodzą na ziemię w środku dnia, ale tylko wtedy, gdy są głodne.

Są doskonałymi wspinaczami, bez trudu wchodzą po pniach i gałęziach, by podgryzać młode pędy lub korę. Na skutek swojej działalności powodują uszkodzenia niskich roślin i drzew. W efekcie są nieproszonymi gośćmi w otoczeniu człowieka. Niestraszne im nawet skuteczne środki ochrony roślin.

skuteczne sposoby na nornice w ogrodzie

 

Nornica czy jednak kret?

Krety podobnie jak nornice tworzą podziemne tunele, jednak szkodzą o wiele bardziej i dotkliwiej. Wykopują kopce, które niszczą trawniki i grządki. Nornice nie usypują kopców! Tworzą wąskie korytarze, do których wejście zlokalizowane jest na powierzchni, najczęściej w postaci niewielkich dziur o średnicy ok. 5 cm. Jeśli trafisz na kilka takich obok siebie, to znak, że w ogrodzie jest nornica, nie krety.

 

Nornica tworzy silnie rozgałęzione korytarze

 

Czym żywi się nornica ruda?

Nornice, występujące w Polsce, żerują głównie w lasach, na łąkach, nieużytkach i niestety w przydomowych ogrodach. Nornice żywią się liśćmi, nasionami, kłączami, ale także owadami. Zwierzęta uszkadzają rośliny, które przez to wyglądają mało estetycznie, ale również negatywnie wpływa to na ich prawidłowy rozwój.

Zjadają trawy, zioła i siewki, które wykiełkowały wiosną, zimą podgryzają korę drzew. Latem, gdy pojawiają się nowe źródła pożywienia, nornice poszerzają swoją dietę pokarmową o owady, nasiona, owoce, mchy i grzyby. Zimą głównym źródłem pożywienia nornicy jest kora drzew. W ciągu roku zjada również pająki, robaki, a czasem także jaja ptaków. Na zimę magazynuje żołędzie i orzeszki bukowe, a także inne nasiona.

Gdyby nornik potrafił szanować drzewa i kwiaty w swoim ogrodzie, z pewnością żaden właściciel ogrodu nie miałby nic przeciwko jego obecności. Niestety, ten mały czerwony gryzoń często oznacza, że właściciel ogrodu będzie musiał radzić sobie z nadgryzionymi kłączami i bulwami, a także z uszkodzoną korą na drzewach i krzewach.

 

Tak wygląda nornica

 

Jak rozpoznać, że w ogrodzie pojawiły się nornice?

O tym, że na działce, grządkach lub w ogrodzie zadomowiła się nornica, informują nas pewne charakterystyczne ślady:

  • płytkie tunele i system korytarzy,

  • otwory przypominające wejście do podziemnych korytarzy,

  • gniazda w spróchniałych drzewach i starych korzeniach,

  • wysychanie roślin, w szczególności kwiatów cebulowych jak tulipany, lilie czy żonkile,

  • nadgryzienia widoczne na kłączach, liściach, pąkach, owocach i ich innych częściach,

  • obgryziona kora drzew, ślady widoczne zwłaszcza na młodych drzewkach.

 

Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Skuteczne sposoby na zwalczanie nornic

Nornice mogą wyrządzić poważne szkody w ogrodzie, dlatego warto pozbyć się ich jak najszybciej, a w miarę możliwości zapobiec ich pojawieniu się na terenie działki. Jest kilka naturalnych, sprawdzonych sposobów na odstraszenie gryzoni.

Rośliny, które odstraszą nornice

Zasadzenie w ogrodzie, roślin odstraszających nornice to świetny sposób na pozbycie się ich z ogrodu. Do najskuteczniejszych odstraszaczy należą mięta, rumianek, rzeżucha cesarska, czarna porzeczka, czosnek niedźwiedzi, a także wawrzynek wilczełyko. Gryzonie nie lubią ich zapachu i omijają miejsca, w których bujnie rosną.

 

W ogrodzie wystarczy zasadzić rumianek lub mietę

 

Nornica ma doskonały węch, który można wykorzystać do walki z nią samą. Do nor i wlotów podziemnych korytarzy wkładać można liście orzecha włoskiego, gałęzie żywotniku i drzewa cedrowego. Gryzonie skutecznie odstraszysz, wkładając do tuneli ząbki czosnku, których wyjątkowo nie lubią.

Takie naturalne odstraszacze zapachowe, są nie tylko skuteczne, ale również zupełnie nieszkodliwe. Możesz wykorzystać również świece dymne, wydzielające olej rycynowy.

Pamiętaj również, by nie stosować zbyt grubej warstwy ściółki, ta stanowi niemalże zaproszenie dla gryzoni. W obrębie grządek warto stworzyć niesprzyjające warunki do osiedlenia się nornic: utrzymywanie czarnego ugoru pod drzewami owocowymi, przekopywanie ziemi, wyrywanie chwastów, zasypywanie nor lub zalewanie ich wodą.

 

Dźwięk, który pomoże zwalczać nornice

Mało kto wie, że te małe stworzenia mają doskonały słuch. Dobre efekty dają odstraszacze dźwiękowe, które emitują dźwięki nielubiane przez te zwierzęta. Nornice można spłoszyć za pomocą prostych konstrukcji tworzonych z butelki umieszczonej na gałęzi lub pręcie metalowym wbitym w ziemię. Bardzo dobre efekty dają również odstraszacze elektroniczne, dostępne w naszym centrum ogrodniczym. Urządzenia te emitują dźwięki o zmiennej częstotliwości od 400 Hz do 1000 Hz, wywołują drgania, które zmuszają zwierzęta do ucieczki. Jedno urządzenie odstrasza zwierzęta na obszarze nawet 1000 m2.

 

Sposoby pozbycia sie mniejszych gryzoni

 

Mechaniczne metody zwalczania nornic

Aby utrudnić nornicy przedostanie się do ogrodu, można zastosować metody mechaniczne. Należą do nich: przekopywanie ziemi, usuwanie chwastów, stosowanie osłon na drzewa oraz wkładanie do tuneli ząbków czosnku, liści orzecha włoskiego lub liści gałązek. Można także stosować odstraszacze akustyczne, tj. urządzenia emitujące dźwięk o określonej częstotliwości.

 

Wspieraj naturalnych wrogów nornicy

Zgodnie ze starą zasadą "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem" dobrze móc liczyć na kogoś, kto będzie zwalczał nornice na Twoim podwórku.

Drapieżniki mają wiele źródeł pożywienia. Są nimi między innymi gryzonie tj. lis, kuny domowe i leśne, łasica i tchórz. Ptaki takie jak krogulec, jastrząb, sokół, kropiatka i myszołów chętnie polują na nornice. Czapla oraz bocian biały i czarny nie pozwolą, aby gryzonie przeszły obok nich obojętnie. W ogrodzie można umieścić kilka tyczek z poprzeczkami dla ptaków drapieżnych. Mogą one wtedy siadać na słupach i obserwować okolicę.

 

Lis, Kuna, Myszolów, ich obecność odstrasza gryzonie

 

Środki chemiczne na nornice

Do walki z nornicami można także używać środków chemicznych. Są one jednak toksyczne, dlatego zalecamy to rozwiązanie jedynie w ostateczności.

Preparaty o wysokiej zawartości substancji toksycznych mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Dlatego należy je stosować tylko wtedy, gdy inne metody zawiodły.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Komary — jak się przed nimi skutecznie chronić? Przedstawiamy domowe sposoby!


 


 

Powrót