Sposób na efektowny remont? Podpowiadamy jak urządzić kuchnię!

03.03.2021

Zastanawiasz się jak urządzić swoją kuchnię, aby zawsze mieć wszystko pod ręką? Gotując obiad masz wrażenie, jakbyś przebiegł maraton, ponieważ szafki kuchenne rozlokowane są w nieprzemyślany sposób? Meble kuchenne powinny być zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii w kuchni. Aby uzyskać efekt funkcjonalności należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: układ i wysokość blatów, pojemność szafek, głębokość zlewu, a także prawidłowe oświetlenie. Wpływ na ergonomię kuchni mogą mieć nawet tak drobne szczegóły jak prawidłowo dobrane gałki i uchwyty do mebli! Właśnie dlatego chcielibyśmy zdradzić Ci kilka porad na to jak urządzić kuchnię, by przygotowywanie posiłków, a nawet prace porządkowe były sprawne i efektowne

Modne meble z Merkury Market

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Podstawową zasadą ergonomii w nowoczesnej kuchni jest podział pomieszczenia na 5 najważniejszych stref. Dzięki jasnemu podziałowi kuchnia będzie funkcjonalna, a Ty zyskasz przestrzeń do pracy. Należy zmniejszyć do minimum konieczność przemieszczania się, schylania, podnoszenia, czy wyciągania rąk po przedmioty trudno dostępne - a często użytkowane. Jeżeli chcesz poznać tajemnice funkcjonalnej kuchni, zapraszamy do naszego poradnika.

Strefa gospodarcza

Ta część powinna znajdywać się najbliżej wejścia do pomieszczenia. Stanie w niej: lodówka i zamrażalka, blat lub stół kuchenny. Po powrocie z zakupów nie będziesz miał trudności w rozładowaniu produktów do lodówki. Oszczędzisz czas i energię na przechodzeniu przez całe pomieszczenie z ciężkimi torbami zakupów.

Nowoczesne kuchnie

Strefa przechowywania

Znajdą się w niej szafki na talerze, większe garnki i sztućce stołowe. W tej strefie meble kuchenne powinny być głównie wiszące lub na poziomie bioder, ponieważ wymienione akcesoria są bardzo często użytkowane, a schylanie się lub klękanie po naczynia uprzykrzy Ci funkcjonowanie w kuchni. W tej części kuchni nie może zabraknąć pojemnych szuflad i głębokich szafek, by pomieścić w nich jak najwięcej akcesoriów kuchennych. Do strefy przechowywania możesz dostawić niewielki sprzęt AGD.

Strefa zmywania

W tej części kuchni stanąć powinny: kosze na śmieci, zmywarka, zlewozmywak, niewielki blat kuchenny. Jeśli preferujesz zmywanie ręczne, zapewnij sobie miejsce na szeroką suszarkę do naczyń. W przypadku posiadania zmywarki pamiętaj, by szafki blisko urządzenia wyposażone były w środki chemiczne takie jak: kapsułki do zmywania, płyn do mycia, worki na śmieci. Pod zlewozmywakiem umieść kosz na śmieci. Aby ułatwić sobie segregację odpadów zainwestuj w nowoczesne kosze z przegródkami w zabudowie.

Strefa przygotowywania posiłków

To strefa w kuchni, w której spędzamy najwięcej czasu przygotowując posiłki. Jeśli posiadasz dom z aneksem kuchennym, świetnym rozwiązaniem będzie wyspa. To na niej powinna się znaleźć szafka z blatem roboczym. Jeśli Twoja kuchnia jest zamkniętym, osobnym pomieszczeniem - blaty robocze umieść niedaleko kuchenki. W tej strefie zorganizuj miejsce na deski do krojenia, noże i małe roboty kuchenne.

kolorowe meble do kuchni w Merkury Market

Strefa gotowania

W tej strefie kuchni staną takie sprzęty kuchenne jak: piekarnik, kuchenka gazowa, elektryczna lub indukcyjna oraz mikrofalówka. W kuchniach każdego z nas lodówka powinna stać możliwie jak najdalej od kuchenek. Te dwa urządzenia powinny oddzielać szerokie meble kuchenne. Jeżeli posiadasz kuchnię z oknem, wstaw blisko niego sprzęty do gotowania. W przypadku wyspy lub ciemnego wnętrza bez okna nad kuchenką zamontuj okap.

 

Jak zaplanować meble w kuchni?

Kuchnie jednorzędowe to najmodniejsze wykończenia ostatnich lat. Rozwiązanie to polega na ustawieniu mebli kuchennych w jednej linii, rozpoczynając od lodówki. Kolejno znajduje się blat na produkty wyjmowane z lodówki, zlewozmywak, długi roboczy blat oraz kuchenka. Układ jednorzędowy najlepiej sprawdza się w przypadku małych pomieszczeń, gdzie ciasna przestrzeń nie pozwala na ciekawszy i bardziej funkcjonalny styl aranżacji.

Kuchnia dwurzędowa cechuje się rozlokowaniem szafek w dwóch, równoległych do siebie liniach. W takim układzie po jednej stronie powinien znaleźć się zlew, zmywarka oraz blat roboczy, a po przeciwnej stronie lodówka z blatami pomocniczymi. Zestawy mebli kuchennych ustaw w odległości co najmniej 100 cm od siebie, by móc swobodnie otwierać drzwiczki lub wymijać się w przejściu z innymi domownikami.

Kuchnia z wyspą cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób, które łączą gotowanie z równoległym spędzaniem czasu z innymi domownikami lub przyjaciółmi. Aranżacja kuchni z aneksem pozwala na ergonomiczne rozmieszczenie strefy gotowania. Na wyspie można rozplanować długą roboczą płytę kuchenną. Dzięki odseparowanemu miejscu na przyrządzenie jedzenia inni domownicy mogą wykonywać dodatkowe czynności w pozostałych sferach kuchni.

Kuchenne meble Merkury Market

Jak urządzić kuchnię? Wymiary mebli i funkcje zabudowy

Nowoczesne kuchnie powinny być nie tylko stylowe, ale także funkcjonalne. Średnia wysokość blatu roboczego wynosi zwykle poniżej 90 cm. Aby ergonomia kuchenna została utrzymana na wysokim poziomie, dopasuj meble do wzrostu domowników. Jeżeli jesteś osobą niską, zaprojektuj wnętrze z meblami na wymiar. Jeśli jednak należysz do osób wysokich lub o średnim wzroście, zadbaj by blat kończył się 10 cm poniżej Twojego łokcia. Fronty kuchenne do szafek powinny znajdować się nie wyżej, aniżeli na wysokości Twojego zasięgu wzroku (biorąc pod uwagę najniższą ich półkę).

Zabezpiecz wolne przestrzenie pod szafkami. W trakcie przygotowywania jedzenia, na kuchenne płytki spada wiele okruszków i odpadów. Wsuwają się one w szczeliny lub wpadają pod meble kuchenne. Dlatego kuchnia powinna być wyposażona w porządne cokoły kuchenne, by sprzątanie nie wymagało od Ciebie nadmiernego schylania lub klękania.

Na etapie aranżacji oceń ilość posiadanych urządzeń elektrycznych, które ozdobią blaty kuchenne. Jeżeli Twoje roboty kuchenne lub inne akcesoria są sporych rozmiarów, analogicznie powinieneś zadbać o to, by w kuchni stanęło więcej blatów. Zapewnij sobie wygodną przestrzeń roboczą, by w trakcie gotowania nie głowić się nad tym, gdzie położyć deskę lub garnki.

Oświetlenie w kuchni

Modne i skuteczne oświetlenie wewnętrzne to temat często pomijany. A w przypadku ergonomii kuchennej to kwestia wysokiej wagi! Aby uzyskać optymalne rozwiązanie, możesz zdecydować się na kilka źródeł światła. Posiadanie jednej, głównej lampy na suficie sprawia, że nie przy każdej z wykonywanych czynności mamy dostęp do tak wysokiego źródła światła, jakiego byśmy oczekiwali. W niektórych miejscach sami robimy sobie cień i ciężej nam gotować wieczorowymi porami.

Pierwszym rozwiązaniem może być  montaż żyrandolu z ruchomymi reflektorami, które odbiją światło od sufitu i rozproszą je po miejscach trudniej dostępnych dla zwykłej lampy wiszącej. Kolejny pomysł to kuchnia wyposażona w oświetlenie miejscowe. Najczęściej stosuje się je nad blatami roboczymi, nad kuchenką, czy zlewozmywakiem. Halogeny można wmontować w szafki, wówczas "droga światła" jest najkrótsza, dzięki czemu wyspa lub płyta robocza jest doskonale przygotowana do prac kuchennych. Aby kuchnia nabrała optycznego powiększenia wnętrza, zastosować można również lampy zlokalizowana bezpośrednio nad płytami lob stołem.

Powrót